Орыс тілі сабағының технологиялық картасы «ұсыныс». Технологиялық карта орыс тілінен 1 сынып Технологиялық картаны жүктеу Орыс тілі

Технологиялық картадидактикалық сабақ құрылымымен

1. Толық аты-жөні оқытушылар: Краснянская М.Ю.

2. Сынып: 2а Күні: 20.09.2019 ж Пәні: Орыс тілі. Оқытылатын тақырыптағы сабақтың орны мен рөлі: «Ұсыныс»

3. Мұғалімнің ресурстары: оқулық, АКТ, сабақ әзірлемелері

4. Оқушыларға арналған ресурстар: оқулық, дәптер

5. Сабақтың жабдығы: компьютер

Тақырып

Педагогикалық мақсат

Жалпы және жиі емес ұсыныстармен танысуға ықпал ету, дағдыларды дамытумәтінде жалпы және жиі емес сөйлемдермен жүріңіз

Сабақтың түрі

Оқу мәселесін шешу

Жоспарланған нәтижелер(тақырып)

Орыс тілінің жүйесі мен құрылымы туралы алғашқы ғылыми ойларды меңгеру: лексика, синтаксис;тілдің негізгі бірліктері, олардың белгілері мен сөйлеуде қолданылу ерекшеліктері туралы

Жеке нәтижелер

Этикалық сезімдерді көрсетіңіз: мейірімділік және эмоционалды және моральдық жауап беру, түсіністік пен жанашырлықбасқа адамдардың сезімдеріне қамқорлық жасау

Әмбебап жаттығуәрекеттер (метатақырып)

Нормативтік: оқу іс-әрекетінің мақсаттары мен міндеттерін қабылдау және сақтау қабілетін меңгеру, табуоны жүзеге асыру құралдары.

Танымдық: жалпы білім беру - ауызша нысанда сөйлеуді саналы және ерікті түрде құрастыру;неғұрлым логикалық аспан - логикалық әрекеттерді орындау (салыстыру, талдау, пайымдау, белгілілерге жатқызунятиям).

Коммуникативті: қарым-қатынаста олар басқаларға түсінікті мәлімдемелер құрастырады

Тақырыптың негізгі мазмұны,ұғымдар мен терминдер

Жалпы және ортақ емес ұсыныстар

Сабақтың барысы

Сабақтың дидактикалық құрылымы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру формалары

Ұйымдастыру сәті.

Сабаққа дайындығын тексереді

Қане, тексеріп көр, досым,

Сабақты бастауға дайынсың ба?

Барлығы орнында ма?

Бәрі жақсы ма?

Қалам, кітап және дәптер?

Барлығы дұрыс отыр ма?

Барлығы мұқият қарап отыр ма?

Барлығы тыңдауға дайын ба?

Сабағымызды бастайық.

Сабаққа дайындығын тексеру

Фронтальды

Бір минуттық қаламгерлік

Дәптерге – санды, сынып жұмысын, аты-жөнің қандай әріптен басталатынын жазамыз.

Дәптермен жұмыс

Фронтальды, жеке

Білімді пысықтау, сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.

Ұсыныс туралы не білетініңізді есте сақтаңыз.

Жалпы және жалпы емес сөйлемдердің не екенін ойластырайық. Біз бүгін нені зерттемекпіз?

Сұрақтарға жауаптар.

Фронтальды, жеке

Жаңа материалды оқу (оқу тапсырмасын қою).

Оны экранда оқыңыз.

Күз келді. Алтын күз келді.

Сізге қай ұсыныс көбірек ұнады? Неліктен?

Сұрақтарға жауаптар.

Фронтальды, жеке

Дене шынықтыру минуты

Жаңа материалды алғашқы бекіту.

Оқулықты 35-бет ашыңыз, 39-жаттығуды оқыңыз.

Ережені мұқият оқып шығыңыз. Оны түсіну және үйрену керек.

40-жаттығуды оқы. Қандай сөйлемдер құра аламыз? Сізге түсетін ұсыныстарды жазыңыз. Тексерейік, оқыңыз, қандай жалпы ұсыныстар алдыңыз?

Дәптермен жұмыс

Фронтальды, жеке

Үй тапсырмасын түсіндіру ( егер сабақ жұма күні болмаса. Демалыс күндері үшін жазбаша тапсырмаларбіз сұрамаймыз)

Фронтальды

Рефлексия.

Біз нені оқыдық? Материалды қалай түсіндің? Жиектерде материалды түсінген қағазбен және смайликпен (көңіл-күй) белгілеңіз. Қандай қиындықтар болды?

Фронтальды, жеке

Орыс тілі сабағының фрагментінің технологиялық картасы

Тақырыбы: Сын есімнің септелуі дараеркектік және бейтараптық.

Сынып: 4

Сабақтың түрі: жаңа нәрселерді үйрену.

Жабдық: компьютер, Microsoft Office Power Point презентациясы, оқулық «Орыс тілі. 4 сынып» В.П. Канакина

Мақсат: сын есімнің жекеше септелуін енгізу.

Тапсырмалар:

Тәрбиелік : оқушыларды m.r және s.r жекеше сын есімдердің септелуі

Дамытушылық : студенттердің коммуникативтік құзыреттілігін дамытуға ықпал ету, УУД қалыптастыру.

Тәрбиелік: орыс тіліне қызығушылық пен еңбекқорлыққа тәрбиелеу.

Кезеңдер

Кері байланыс

Доза

Мазмұны

Формалар мен әдістер

    Жаңа нәрселерді үйрену

Физминутка

Бастапқы біріктіру

Екіншілік шоғырландыру

Рефлексия

20 мин.

5 мин.

4 мин.

2 мин.

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті

Фронтальды.

Топтық, жеке, фронтальды.

Бүгін біздің сабағымызда сингулярлық және септік сын есімдерді қалай азайтуға болатынын білеміз. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын тұжырымдап алайық.

126-беттегі оқулықты ашыңыз, сабағымыздың тақырыбын тағы бір оқып көрейік...

АМАЗ және ҚАР сөздерін жоққа шығарайық, балалар, айтыңдаршы, бұл сөздерде қандай сөйлем мүшесі бар?

Зат есімдерді сын есімдермен бірге орындауды ұсынамын.(слайдта көрсетіледі)

Іс

Мырза.

Сәр.

IP

Аяз (не?) сықырлайды

күн (не?) қыс

Р.п

аяз (қандай?) сықырлау

күн (не?) қыс

Д.п.

аяз (қандай?) ащы

күн (қайсысы?) қыс

V.p

аяз (не?) ащы

күн (не?) қыс

т.б.

аяз (қандай?) сықырлау

күн (не?) қыс

P.p.

аяз туралы (қандай?) біз шырылдап жатырмыз

(не?) қысқы күн туралы


Сын есім регистрге қарай өзгереді және әрқашан мағынасы жағынан байланысқан зат есіммен бірдей жынысқа, санға және регистрге ие болады.

Біздің нәзік гүлдеріміз -саусақтары жұдырықтай түйілген

Жапырақтары гүлдейді – саусақтарыңызды ашыңыз

Жел аздап дем алады, жапырақшалар тербеледі. –саусақтарыңызды жылжытыңыз

Біздің тамаша гүлдер жапырақтарды жауып тұрады -саусақтарыңызды жұдырықтай қысыңыз

Тыныш ұйықтап, бастарын шайқайды- қолыңызды айналдырыңыз

Топтық жұмыс.

1-топ сын есімді жоққа шығарады әйелдік– дәмді су

2-топ еркек сыныбын жоққа шығарады - дәмді .

3-топ Жіңішкер сын есімді жоққа шығарады - дәмді алма.

Партадан бір адам тақтада жұмыс істейді.

Әрбір зат есімге сәйкес мағынасы бар сын есімді дұрыс регистрге қойып таңдаңыз.

………аласында

ашық

……… терезесінде

хоккей

……… кептеліспен

күлкілі

жоқ………дос

көкжидек

жанында……… шырша

үлпілдек

Бүгінгі сабақта қандай жаңа нәрсе білдіңдер?

Сабақ барысында қандай қиындықтарға тап болдыңыз?

Бүгінгі сабақта сіз көп нәрсені түсініп, үйренсеңіз, сары шеңберді көтеріңіз

Егер сабақ сізге қиын болса және сіз көк ештеңе білмесеңіз

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы сын есімнің септелуі

Сабақтың тақырыбын оқу.

Зат есім.

Мұғаліммен бірге бас тарту есімдіктерін айту.

Ж.р.

МЫРЗА.

С.р.

I.p. дәмді су

дәмді

дәмді алма

Р.п. дәмді су

дәмді сироп

дәмді алма

Д.п. дәмді су

дәмді сироп

дәмді алма

V.p. дәмді су.

Дәмді сироп

дәмді алма

т.б. дәмді су

дәмді сироп

дәмді алма

P.p. дәмді су туралы

дәмді сироп туралы

дәмді алма туралы

Күлкі Марина Викторовна
Оқу орны:Негізгі орта мектепМГПИ Железноводск қаласындағы филиалы
Қысқаша жұмыс сипаттамасы:сын есімдердің жыныс жалғауларын енгізу; оқушыларды сын есімнің семантикалық мағынасымен таныстыруды жалғастыру; зат есімнен сын есімге сұрақ қоя білуді бекіту; Сын есімнің халық сөйлеуіндегі рөлі туралы оқушылардың түсінігін тереңдету; зат есім + сын есімді келісу дағдысын дамыту.

Торопова Елена Валерьевна
Оқу орны:МБОУ «№1 орта мектеп»
Қысқаша жұмыс сипаттамасы:Технологиялық карта мұғалімге сөз түбіріндегі дауыссыз дыбыстардың жазылуы туралы білімін жаңартуға және қалпына келтіруге, тексеру сөзін таңдай білуге, тексерілетін, тексерілмейтін, айтылмайтын дауыссыз дыбыстарды дұрыс жазуға машықтандыруға көмектеседі.

Евлахова Светлана Владимировна
Оқу орны:ОГКОУ «No2 Иваново мектеп-интернаты»
Қысқаша жұмыс сипаттамасы:аясында сабақ өткізілді сыныптан тыс іс-шаралар«Лексика» тақырыбын оқығаннан кейін орыс тілінде. Сыныптағыдан өзгеше сабақ түрі таңдалды. Бұл студенттер алдын ала дайындалған викторина: олар «Фразеологизмдердің тарихынан» газетін шығарды, екі командаға бөлініп, капитандарды сайлады, ұран, команда эмблемасын ойлап тапты және олардың көрмесін жасады. шығармашылық жұмыстаржәне әртүрлі лексикалық сөздіктерді таңдап алды. Қазылар алқасына студенттердің ата-аналары мен әріптестері шақырылды. Сабақ жазбалары Федералдық мемлекеттік білім стандартына сәйкес келеді

Технологиялық сабақ картасы

Мұғалімнің аты-жөні: Пиотровская Марина Алексеевна

Сынып: 3

UMK: Мектеп 2100

Элемент: орыс тілі

Тақырыбы: Сөйлем мүшесі ретіндегі зат есім. Зат есімнің тұрақты және тұрлаусыз белгілері

Сабақтың түрі: Алған білімдерін қайталау, тереңдету, жалпылау

Оқытылатын тақырыптағы сабақтың орны мен рөлі:«Сөз» тарауындағы 3-сабақ. Сөйлем мүшелері және сөйлем мүшелері».Зат есім туралы не білеміз (4-бөлім, 74-сабақ)

Мақсат: Мәтіннен зат есімді таба білу дағдыларын дамыту, зат есімнің грамматикалық ерекшеліктерін және сөйлемдегі және мәтіндегі зат есімнің рөлін анықтауға тәжірибе жинақтау.

Жоспарланған нәтижелер

Пәндік білім, пәндік іс-әрекет

UUD

реттеуші

тәрбиелік

коммуникативті

жеке

Зат есімнің сөйлеудегі рөлін, зат есімнің тұрақты және тұрақсыз белгілерін білу, зат есімге морфологиялық талдау жасау, зат есімді есімдіктен ажырата білу, мәтіннен табу.

1. Оқулық материалымен жұмыс істеу негізінде өз болжамдарымызды айта білу қабілеттерін дамытамыз.

2. Ооқу әрекетін берілген тапсырмаға сәйкес бағалайды.

3. Алдағы жұмысты болжау (жоспар құру).

4. Когнитивтік және жеке рефлексияны жүзеге асыру.

1.Дамытудиаграммалардан, иллюстрациялардан, мәтіндерден ақпаратты алу мүмкіндігі.

2. Пақпаратты диаграмма түрінде көрсетіңіз.

3 . Заттардың мәні мен ерекшеліктерін ашу.

5. Сипаттамаларына қарай қорытындылау және жіктеу.

6. Оқулықтың таралуына тоқталу.

7. Суреттерден сұрақтарға жауап табыңыз

1.ПБіз басқаларды тыңдау және түсіну қабілетін дамытамыз.

2. Берілген тапсырмаларға сәйкес сөйлеуді құрастыру.

3. Өз ойларын ауызша айту.

4. Жұппен жұмыс жасай білу.

1. оқытылатын тақырыпқа қызығушылықты дамытуға жағдай жасау;

2. дербестікті, достық қарым-қатынасты, эмоционалды жауап беруді дамыту;

3. әңгімелесушіні тыңдау және есту қабілетін дамыту;

4.жұптық, топтық жұмыс ережесін анықтау қабілетін дамыту;

5.шешім қабылдау кезінде мұғаліммен және құрбыларымен ынтымақтаса білу қабілетін дамыту білім беру мәселелері, әрекеттеріңіздің нәтижелері үшін жауапкершілікті алыңыз.

Сабақтың барысы

**Аты

сабақ кезеңі

Болуы керек тапсырма

шешілді (жоспарланған сабақ нәтижелеріне қол жеткізу шеңберінде)

Оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру формалары

Оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру бойынша мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың әрекеті (пәндік, танымдық,

реттеуші)

Жоспарланған сабақ нәтижесіне жету үшін мұғалім мен оқушылардың өзара әрекетінің нәтижесі

Диагностика

жоспарланған сабақ нәтижелеріне қол жеткізу

Оқу әрекетіне мотивация

Оқу іс-әрекеті тұрғысынан оқушыға қойылатын талаптарды жаңарту.

Фронтальды

Бүгін сабақта біз көп жұмыс жасаймыз, сондықтан дайындалу керек, өте мұқият және белсенді болу керек. Сабақтың қалай өткенін қалайсың? Бұл сабақтан не күтесіз? Сабағымыз «Оқу мен жазуды үйрену әрқашан пайдалы» ұранымен өтсін.

Олар сабаққа қажетті құрал-жабдықтардың тізімін құлақпен қабылдайды, дайындықты визуалды және кинестетикалық бақылайды.

Сұрақтарға жауап беру.

Жақсы көңіл-күйде, бәрі ойдағыдай.

Біз үшін пайдалы нәрсе күтеміз (Олар өз ойларын ауызша айтуды біледі, олар басқалардың сөзін тыңдауды және түсінуді біледі - коммуникативті UUD. Нормативтік UUD:

Өзін-өзі бақылауды жүзеге асыру;

Болжау дағдысын меңгеру.)

Көңіл-күй тәрбиелік іс-шаралар

Балалар білдіреді оң көзқарастаным процесіне назар аударыңыз.

Білімді жаңарту.

Оқушылардың бұрыннан бар білімдерін жүйелеу. Сәттілік жағдайын жасаңыз.

Фронтальды

жеке

Ойын

Дәптеріңізді ашыңыз.

Не жазу керек?

Тіл қыздыру. Диктанттағы сөздерді теріп жаз.

    Дауысты дыбыстың емлесі бар сөздердің астын қызыл қарындашпен, дауыссыз дыбыстың емлесі бар сөздердің астын көк қарындашпен сыз.

Қай сөздің астын екі рет сыздың?

Қай сөздің емлесі басқаша? Үлгіні тексеріңіз. Жұмысыңызды бағалаңыз.

2. – Барлық емлелерді белгілеңіз.

3. – Сөзді құрамына қарай талдау

    Әріптен гөрі дыбысы көп сөздерді дөңгелектеңіз.

Содан кейін мен сізге ойын ойнауды ұсынамын.

Мен сөздерді атаймын. Егер бұл зат есім болса, сіз айтасыз

Осы сөздердің барлығында қандай ортақ нәрсе бар? Сіз немен айналысқанды жақсы көресіз?

Сөйлемнің екінші бөлігі «жоқ» болса, «иә».

«Тамаша жұмыс» күнін жазып алыңыз.Сөздерді дәптерге жазып, «тізбекпен тақтаға шығып, бір-бір сөзді жазыңыз:жүрек, темір, щек, қаражидек, сом, қамыс, су жолағы, өнер, кабель, аңшы, баспалдақ, толтыру, жаңғақ, кірпі .

Таяқ .

Аңшы

Дәптердегі емле үлгілерінің астын өз бетінше сызу.

Сөзді талдау.

(Объектілерді талдау негізінде қорытынды жасаладыбелгілеріне қарай жалпылау және жіктеу -танымдық УУД; коммуникативті – өз ойын ауызша айту)

Қоңырау шалды ортақ қасиетсөздерПрезентация слайдындағы үлгімен тексеріңіз.

Өнімділікті бағалау.

Зат есімдер.

Ойнау.

Балалар нәтижені тексеріп, бағалайды және сәйкес эмотиконды таңдайды.

Балалар «иә» және «жоқ» деп жауап береді.

Орфографиялық үлгілер ажыратылады және белгіленеді.

Сөзді құрамына қарай талдайды, сөз мүшелерін атайды.

Әріптер мен дыбыстардың санын анықтаңыз.

Сөйлем мүшесі ретіндегі зат есім туралы білімдерін белсендіру.

Үлгіні тексеру

Үлгіні тексеру

Оқушылардың өзін-өзі бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалау.

Үлгіні тексеру

3 .

Мәселені тұжырымдау.

Фронтальды

Топтық жұмыс

Жаңа үлкен бөлімнің тақырыбын оқыңыз.

Қандай сөйлем мүшелерін білесіңдер? Сөйлем мүшелері?

Сөздер - тілдегі негізгі жұмысшы. Олардың көмегімен біз заттарды, белгілерді, әрекеттерді, күйлерді және т.б. Біз өз ойымызды сөзсіз тұжырымдай аламыз ба? Сөйлемде әрбір сөз өзінің синтаксистік қызметін атқарады.

Мотивациялық әдіс қолданылады.

Сөздердің қай бөлігін біз жиі қолданамыз?

Болжамдарыңызды тексеріңіз, тілдегі сөздердің бірінші әріптерін жазыңыз.

Қандай әріп жетіспейді? Бұл сөзде оның рөлі қандай?

Осы сөйлем мүшесінің толық атын көрсетіңіз.

Бүгін біз зат есім туралы білетіндердің барлығын еске түсіреміз, сабақтың өтуіне қарай қайталау жоспарын құрастырамыз.

Сабақ жоспарын құрайық.

Біз қазір не істеп жүр едік?

бірге. 97 Оқу бөлімі

Сөйлем мүшелері мен сөйлем мүшелерін көрсетіңіз.

Объектілерді талдау негізінде қорытынды жасау.

Зат есім

б. Рөл b деп аталады.

Зат есім.

Балалар мен мұғалім жоспар жасайды.

Сабақтың тақырыбын құрастырды. Біз жоспар құрдық.

Сөйлем мүшелерін біледі, сөйлем мүшелерін анықтай алады

Сабақтың мақсаты мен мәселесі тұжырымдалады

Дағдыны дамыту.

Топтық, жеке жұмыс

Білгенімізді еске түсірейік.

101-жаттығу зат есімнің қандай қасиетін көрсетеді?

Мұғалім тақтаға жазады: Зат есімнің сөйлеудегі рөлі .

Топтық тапсырма .

Оқып, қорытынды жаса: мәтінде қандай сөйлем мүшелері басым және неге?

2. Зат есімнің белгілері (жеке жұмыс).

Мысалы. 102 – зат есімнің тұрақты (жанды/жансыз, жыныс) және тұрақты емес (сандық) белгілері анықталады.

Орындау алдында ұжымдық әңгіме өтеді:

Зат есімнің жанды немесе жансыз екенін анықтау үшін не істеу керек?

Зат есімнің қандай түрлері бар және оны қалай анықтауға болады?

Зат есімдер қалай өзгереді? (Сандар бойынша.)

Сөйлемді жалғастыр:Зат есімнің тұрақты белгілері ...., тұрақсыз белгілері ....

«Тұрақты қасиет» деген сөзді қалай түсінесіз? (Кез келген нысанда бар белгі осы сөзден, ол әрқашан бар.)Бірінші мысал ( саятшылық ) ұжымдық түрде талданады, содан кейін нұсқауларға сәйкес дербес орындалады.

душ жансыз

аңшы – м.р., бірліксаятшылық – ж.р., бірлік

Емеля – м.р., бірлікорман – м.р., бірлік

немересі – м.р., бірлікЖер – ж.р., бірлік

Гришутка – м.р., бірлікжарық – м.р., бірлік

терезе – орташа, бірлік

шатыр – ж.р., бірлік

құбыр – ж.р., бірлік

кірпіш – м.р., көпше

қоршау – м.р., бірлік

қақпалар – көпше

сарай – м.р., бірлік

Бұл жаттығуда нені қайталадық?

Мұғалім тақтаға жазады:

Зат есімнің тұрақты және тұрлаусыз белгілері .

3. Зат есімнің синтаксистік қызметі (жұптасып орындалады).

Мысалы. 103 – зат есімдердің сөйлемдегі негізгі және көмекші мүшелердің қызметін ажырату.

Оқушылар жұппен жазуды талқылайды (жоғалған әріптерді енгізіңіз), құрамындағы сөйлемді көшіріп алыңыз біріккен сөз. Содан кейін мәтіннен зат есімдерді тауып, қорытынды жасайды.

Зат есімдер сөйлемнің қандай мүшелеріне жатады? (Негізгі (пән) және қосымша.)

Негізгі зат есімдерге мысал келтір; қосалқы рөлде.

Осы жаттығудан зат есім туралы қандай маңызды нәрселерді білдіңіз?

Мұғалім тақтаға жазады:

Сөйлем мүшесі .

4. Зат есімді сөйлем мүшесі ретінде талдау.

Мысалы. 104 – мәтіндегі зат есім мен есімдіктерді ажырата білу, зат есімге морфологиялық талдау жасау қабілеттерін дамытады.

Орындау реті.

1) Оқулықтағы үтірді қою.

2) Соңғы сөйлемді көшіріп жазу.

3) Түбірі бір сөздерді жазу.

Қорытынды : Бір түбір сөздердің ішінде әр түрлі сөйлем мүшелерінің сөздері болуы мүмкін.

4) Зат есімдерді сөйлем мүшелері ретінде талдау.

Балалардың назарын сөздерді талдаудың реті мен қысқартылған белгілеуіне аудару.

Жұмыс мұғалімнің жетекшілігімен өтеді.

Бұл жаттығуды орындау кезінде не есте қалды?

Мұғалім тақтаға жазады:

Морфологиялық талдаузат есім .

Бүгін біз не істедік? Қандай дағдыларды дамыттыңыз?

5.

Сабақты қорытындылау.

Зат есімді қай жоспар бойынша қайталадық?

Осы сызба негізінде түйінді сөздерді жазыңыз.

Бүгін не істедің?

Қандай қиындықтар болды?

Олар жоспарды шақырады.

Сабақтың негізгі сөздерін тізіп жаз.

Балалардың жауаптары.

Эмотикон таңдау.

Үй жұмысы

Мысалы. 105 (ауызша).

2. Мысалы. 53 («Дидактикалық материал»).

«Ресей мектебі» бағдарламасы бойынша 3б сыныбында орыс тілі сабағының технологиялық картасы 04.09.19ж.

Мұғалім: Тарасова Л.В. МОАУ «Орск қаласының №13 орта мектебі»

Тақырыбы:Мәтін

Жоспарланған нәтижелер.

білім: мәтіннің не екенін білу

дағдылар: тақырыпты анықтай алу және басты идеямәтін

Нормативтік UUD:қабылдау оқу тапсырмасысабақ, мұғалімнің жетекшілігімен оқу міндетін шешуді жүзеге асыру; Сабақтың қорытынды сұрақтарына жауап беріп, жетістіктеріңізді бағалаңыз.

UUD тақырыбы:мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау қабілетін дамыту; күрделілігі әртүрлі деформацияланған мәтінмен жұмыс.

Байланыс UUD:

Жеке UUD:тұжырымдарды дұрыс тұжырымдау және оқудың оң мотивациясын қалыптастыру қабілеті.

Мақсат: мәтін туралы білімдерін есте сақтау және бекіту

Тапсырмалар:

Мәтіннің тақырыбы мен негізгі идеясын анықтау қабілеттерін дамыту;

Күрделілігі әртүрлі деформацияланған мәтінмен жұмыс.

Белсенділік үшін өзін-өзі анықтау

Сабаққа дайындығыңызды тексеріңіз.

Мен шынымен оқығым келеді

Жалқау болмаңыз, бірақ жұмыс жасаңыз.

Мен анық білемін - мен мұны істей аламын

Ал мен жігіттерге көмектесемін.

    Жазамыз: сан, сынып жұмысы.

    Мин. Каллиграфия

Tt KkSs

    Сөздік жұмысы

Сәуір, жағалау, альбом, қала, таң

Сөздерді оқып, алфавит ретімен жазайық.

Бірінші сөзбен сөйлем құра.

    Білімді жаңарту

Жазбаларды оқу, салыстыру, қорытынды жасау, топтағы кез келген оқушыдан сұраймын.

Құстар қыс мезгіліне жиналды. Олар сымдарға отырып, қатты айқайлады. Құстар көктемге дейін туған жерлерімен қоштасты.

Жаңбыр шелектей жауды. Жол бойында шырынды қымыздық өсті. Балалар котенканы алып, үйлеріне қайтты.

    Оқушылардың тақырыптар мен мақсаттарды тұжырымдау

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай екенін кім тапты?

Мәтін.

Оқу тапсырмасын қою

- Сабақтың мақсаты қандай?

Тапсырмалар?

Бүгін сабақта біз қойылған барлық сұрақтарға жауап беруге тырысамыз.

Мәтін дегеніміз не?

    Жаңа материалмен жұмыс

-мен ашыңыз. 12 және мәтіннің не екенін оқыңыз. Жұпта бір-біріне айт.

- 11-жаттығуды табыңыз (оқулық нұсқаулары бойынша жұмыс жасаңыз)

    Бастапқы біріктіру

12-жаттығуды орындау

    Сова апай мен оның көмекшілерінен дене жаттығулары

(бейне)

    Күшейту (сараланған нұсқау)

Таңдау үшін тапсырмаларды ұсынамын. Ең қарапайым тапсырма ақ парақтарда. Сары түсте тапсырма қиынырақ, қызылда ең қиын тапсырма. Топпен жұмыс жасаймыз

Мәтін құру үшін тыныс белгілерін орналастырыңыз. Мәтінге атау беріңіз. Мәтіннің тақырыбы мен негізгі идеясын анықтаңыз.

Күздің аяғында жел ағаштардың соңғы жапырақтарын жұлып тастады, күні бойы жаңбыр жауады, аулада тек қарғалардың дауысы естіледі, көп ұзамай аяз бен боран уақыты келеді.

Мәтін құрау үшін сөйлемдерді ретімен орналастыр. Мәтінге атау беріңіз. Мәтіннің тақырыбы мен негізгі идеясын анықтаңыз.

Бір кезде қатты дауыс шықты.
Балалар орманға келді.
Бұлан су ішті.
Орманды көлдің жанында олар бұлан көрді.
Бұлан орманға тез жоғалып кетті.

Бұзылған сөйлемдерден сабақтас мәтін құрастырып, оларды ретімен орналастырып жазу. Мәтінге атау беріңіз. Мәтіннің тақырыбы мен негізгі идеясын анықтаңыз.


жазда, кіреберісте, ол, ішінде, тұрды
кірпі, жылы, ұйықтап қалды, тесік, қыс
кірпі, аш, көктемде, келеді
Абайлаңыз, тышқандар!

атасы балаларға кірпі берді

    Рефлексия

Бағдаршам арқылы сабақта жұмысымызды бағалайық.

    Төменгі сызық

Сабаққа қандай мақсат қойдық?

Қандай тапсырмалар?

Мұғаліммен амандасу, сабаққа дайындығын тексеру

жазып алыңыз

Сұрақтарға алдын ала жауап береді.

Топтық жұмыс

Бұғы диаграммасы

боран схемасы

дыбысты білдірмейді, дауыссыз дыбыстың жұмсақтығын білдіреді

ҚОРЫТЫНДЫ:

Тапсырманы орындаңыз

жауап

Олар жұмыс істеп жатыр. Олар тексереді.

Сұрағыңызға сөздерді таңдаңыз

Топтар тапсырманы таңдап, оны орындайды.

Нормативтік UUD: қабылдаймын

t сабақтың оқу міндеті

Байланыс UUD:

    тыңда Жәнетүсіну басқалардың сөйлеуі;

    келісемін сыныптастарымен, мұғаліммен бірге мінез-құлық және қарым-қатынас ережелері туралы және оларды орындау;

    оқужұппен, топпен жұмыс ; әртүрлі рөлдерді орындайды (атқарушы көшбасшы).

Нормативтік UUD:

Мұғалімнің көмегімен сабақтағы іс-әрекеттің мақсатын анықтау және тұжырымдау;

Сабақтағы әрекеттер ретін түсіндіру;

Мұғалім ұсынған жоспар бойынша жұмыс істеуге үйрету

Жеке UUD:тұжырымды дұрыс құрастыра білу, оқудың оң мотивациясын қалыптастыру.

Байланыс UUD:диалог жүргізу, жұптық жұмыс.

UUD тақырыбы:сызба негізінде өндіру - қабат үлгісі - дыбыстық талдаужұмсақ дауыссыз дыбыстан кейін [‘о] дауысты дыбысы бар сөздер, буындарды оқу – Е әрпімен біріктіру, қорытынды жасау

    UUD тақырыбы:

    мағыналы, дұрысоқу

    жедел оқу өрісіндегі тұтас сөздер (3-4 әріп);

Байланыс UUD:диалог жүргізу, жұптық, топтық жұмыс