Қоршаған әлем туралы сабақ «Қыс – табиғат тыныштығы. Сабақ «Қыс-табиғат тыныштығы Қоршаған әлем туралы қысқаша сабақ, қысқы табиғат тыныштығы

Митропольская Анжелика Владимировна

Тереңдетіп оқытатын No22 МАОУ орта мектебі

жеке заттар,

бастауыш сынып мұғалімі

Тамбов

Тақырып бойынша 1-сыныпта қоршаған әлем туралы сабақ:

«Қыс: табиғат тыныштығы».

(мультимедиялық технологияларды қолдану)

Мақсаттар:

    • Оқушыларды қыс мезгіліндегі табиғат құбылыстарымен таныстыру, үйрету

қыстың белгілерін ажыратады. (Әлемді түсіндіру қабілетін дамыту)

    • Оқушыларды арасында қарым-қатынас орнатуға үйрету

салқындату және өсімдіктер мен жануарлардың тіршілігі.

    • Эмпатия сезімін және көмекке деген ұмтылысты дамыту

мұқтаж жануарлар. (Түсіндіру қабілетін дамыту

әлемге деген көзқарас)

    • Ойлау, байқағыштық, қызығушылықты дамыту

оқушыларды, талдау және жалпылау қабілеті.

    • Табиғатты сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу.

Жабдық:

    Экран, мультимедиялық проектор, компьютер;

    Сабаққа арналған презентация

    Кирилл мен Мефодийдің сабақтары. Бастауыш мектепте оқытуды қолдауға және қолдауға арналған мультимедиялық оқу құралы. 2007.

    Вахрушев А.А.Бурский О.В.Раутиан А.С. Бізді қоршаған әлем. 1 сынып – М.: Баланс, 2014 ж

Сабақтың барысы.

    Ұйымдастыру сәті.

(ұл мен қыздың суреті бар 1 слайд)

Бүгін біз табиғат храмы арқылы саяхатқа шығамыз. Ал біздің сапарымызда көмекшілеріміз Лена мен Миша бізбен бірге болады.

Тек ғибадатхана бар

Ғылым ғибадатханасы бар.

Табиғат храмы да бар -

Қол созатын тіреуішпен

Күн мен желге қарай.

Ол күннің кез келген уақытында қасиетті,

Ыстықта да, суықта да сіз үшін ашық,

Мұнда кіріңіз

Жүрегіңізге сезімтал болыңыз.

Оның ғибадатханаларын қорламаңдар.

    Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Балалар, біз бүгін жылдың өте әдемі мезгіліне қонаққа барамыз. Қазір жылдың қай мезгілі, сіз жұмбақты тапқаннан кейін айтасыз:

(2-слайд)

Егістіктерге қар

Өзендердегі мұз

Боран жүріп жатыр.

Бұл қашан болады? (Қыс)

Мен сізді қыста бізге қонаққа шақырамын.

    Жаңа материалды меңгерту.

1 Жыл мезгілі туралы хабар: қыс айлары.

(3-слайд)

Үш ай бізді қысқы патшалықта қарсы алады. Қайсысы? (Желтоқсан, қаңтар, ақпан.)

(4-слайд)

Ертеде Ресейде айлар қалай аталды?

Ресейде желтоқсанды желе, суық, қар деп атады. Желтоқсан – «желді қыс», жылдың түн ортасы, ұзақ түндер мен терезелердегі аязды өрнектердің айы. Желтоқсан – тас төсеу, шегелеу, шегелеу. Олар: Желтоқсан жыл бітеді, қыс басталады.

Қаңтар қысқа деп аталды, ол қысты екіге бөледі. Қаңтар – «желе», жылдың ең суық және ең желді айы. Олар: Қаңтар – жыл басы, қыс ортасы дейді.

Ақпан айы қаһарлы деп аталды, өйткені қар көп жауады, қатты аяз болады, қарлы боран жиі болады. Ақпан - қар жауатын, қаһарлы боран және алғашқы жылы күн айы. Олар: «Боран мен боран ақпан айында келді» дейді.

2. Қыс мезгілі туралы белгілер.

(5,6 слайд)

а) Қыс туралы белгілерді еске түсірейік.

Қандай белгілерді білесіңдер? (балалардың жауаптары)

Халықтық белгілер.

    Қардың көп болғаны нанның көп болғаны.

    Қысы қарлы – жазы жаңбырлы.

    Қыста құрғақ және суық болса, жазда құрғақ және ыстық.

    Қыста жұлдыздар қатты жарқырайды - бұл аязды білдіреді.

    Колоннадағы түтін аязды білдіреді.

    Торғайлар бір ауыздан шырылдады – ерігенше.

Ал енді - кеттік!

3. Тоқтату «Қыстағы жансыз табиғат».

(7-слайд)

Табиғаттың не екенін еске түсірейікші? (табиғат – бізді қоршап тұрған, бірақ адам қолымен жаралмаған)

Табиғаттың қандай екенін есіңізде ме? (тірі және жансыз)

Жансыз табиғат дегеніміз не?

Ал тірі табиғат ше?

(Күн, жұлдыз, ауа, су, тастар – жансыз табиғат.

Өсімдіктер, жануарлар, адамдар – тірі табиғат.)

Қыстауға барғанда, біз жылдың осы мезгілінде тірі және жансыз табиғаттың өзгерістерін байқаймыз.

No6 сабақ 1 бөлім

(слайд 8)

Айтыңдаршы, біз жансыз табиғатта қыстың келгенін қандай белгілер арқылы анықтадық?

Қыс – жылдың ең суық мезгілі. Күн қыста аспандағы ең төменгі орынды алады. Қысқа күндер мен ұзақ түндер белгіленеді. Топырақ пен су қоймалары қатып қалады. Аяздар келе жатыр. Жерді қар басып жатыр. Жылдың осы мезгілінде тұман, қар жауады, көктайғақ, қырау, көктайғақ, аяз, боран болады.

(1. Күннің аспандағы төмен орналасуы 2. Қысқа күндер мен ұзақ түндер. Күн қысқа күнде жерді жылытып үлгермейді. 3. Топырақ пен су қоймалары қатады. 4. Жерді қар басып қалады. 5. Тұман, қар жауады, көктайғақ, аяз, бұрқасын, аяз, боран, боран.)

Қыс қашан келеді деп ойлайсыңдар?

-Күнтізбе бойынша қыс 1 желтоқсанда басталады. Бірақ ғалымдар 22 желтоқсанды қыстың басы деп есептейді. Бұл қысқы күн тоқырауының күні. Бұл күні күн аспанда төмен көтеріледі, ал күн жылдың ең қысқасы болып табылады.

Ал табиғатта қыс жыл сайын әр түрлі уақытта келеді. Алғашқы аяздар әлі қыс емес. Аяздар жылумен алмасады, қар бірнеше рет түсіп, ериді. Қыс ауа температурасы нөл градустан төмен түсіп, су қоймалары қатып, жерді қар басқан кезде басталады. Күндер қысқа және суық болады.

4. Бейнені қараңыз. (9-слайд)

Бейнені қараңыз.

Жерде не жатыр, ағаш бұтақтары мен бұталар? (Қар.)

Қар неден тұрады? (Қар түйіршіктерінен.)

No6 сабақ 2 бөлім

(10-слайд)

Үстелдеріңізде қар бүршіктері бар. Қар ұшқындарын аяқтаңыз.


(11-слайд)

Оқулығыңызды 85-бетке ашыңыз. Төмендегі екі суретке қараңыз.

Айтыңызшы, қарлы әйелді сыныпқа әкелгенде не болды?

Ол неге сыныпта еріп кетті? (Сыныпта жылы, бірақ сыртта суық)

Неліктен өзендерде мұз қатып, қар жауады?

85-беттегі қорытындыны оқып көрейік.

    Тоқтату «Өсімдіктердің қысқы тіршілігі».

- Ал енді жансыз табиғаттың өсімдік өміріне қалай әсер еткенін көреміз.

(12-слайд)

Ағаштардың қандай түрлері бар? (Жапырақты және қылқан жапырақты.)

Жапырақты және қылқан жапырақты ағаштарды салыстырыңыз.

Ағаштар қалай қыстайды? (Жапырақты ағаштар жапырақтарын жоғалтқан, қылқан жапырақты ағаштар жасыл)

Жапырақты өсімдіктер күзде жапырақтарын төгеді. Бірақ бұтақтарындағы қызарған жапырақтарды мұнда және мұнда көруге болады. Олардың әсіресе емен ағаштарында көптеп кездеседі. Көптеген өсімдіктерде: тау күлі, үйеңкі, акация, линден, итмұрын, жемістер қыста сақталады. Қылқан жапырақты өсімдіктердің көпшілігі жасыл жапырақтармен қыстайды.

- Бұталар мен шөптер қалай қыстайды? (Бұталар жапырақтарын төгеді, шөптер сарғайып кетеді, бірақ бәрі емес)

(13-слайд)

– Қылқан жапырақты өсімдіктер ғана жасыл болып қалмайды. Шөптесін өсімдіктер бар: құлпынай, мүкжидек, сонымен қатар қар астында жасыл түске боялатын күздік қара бидай мен күздік бидай.Қыста өсімдіктеріміздің өсуін қадағалаңыз. Қыстың соңында кейбір шөптердің жас өркендері қар жамылғысының астында өсе бастайды. Қарлы өсу ерте көктемде гүлдейтін өсімдіктерге тән.

(14-слайд)

Неліктен олар қатып қалмайды деп ойлайсыз?(Қар аяздан сақтайды. Қар неғұрлым көп болса, өсімдіктердің қысқы аязға төзімділігі соғұрлым жеңіл болады. Қар бұл өсімдіктер үшін жылы көрпе сияқты, ол өсімдіктерді жауып, олардың қатып қалуына жол бермейді.)

Ғалымдар қардың үстінде және астындағы ауа температурасын өлшеп, қар астында температура 17С жоғары екенін анықтады.

Мұнда тірі табиғат пен жансыз табиғаттың байланысын көруге болады.

No6 сабақ 9 бөлім

Қайың мен жөке бұтақтарын көрсету, бүршік кесу.


Ағаштар дерлік ұйықтап жатыр, дәлірек айтқанда, олар ұйықтап жатыр, өйткені олар суыққа жақсы дайындалған: қабықтың астында аяздан қорғайтын тығыз тығын қабаты бар, бүршіктер қабыршақтармен жабылған. Пышақты алып, кесіп алайық. Бүйрек ұйықтамайды - көктемді күтеді. Қараңызшы, ішінде болашақ жапырақ бар. Қыста бүршіктер «піседі».

    Дене шынықтыру минуты . (15-слайд)

    Тоқтату «Жануарлар әлемінің құпиялары».

No5 сабақ 6 бөлім

(16-слайд)

86-беттегі оқулықты ашыңыз. Қысқы орман суретіне қарап, аңдар мен құстардың қайда тығылғанын табыңыз.

Қысқы орманда қандай құстардың тығылатынын ата?

Қыста түсі өзгеретін жануарларды ата?

Айтыңызшы, қысқы орманда тағы қандай жануарларды көрдіңіз?

Жануарлар мен құстар кімнен жасырады?

Қыста олар қандай қиындықтарға тап болады?

Өсімдіктер ғана емес, суыққа төтеп беруге дайын. Сонымен қатар көптеген жануарлар мен құстар.

No6 сабақ 7 бөлім

Жігіттердің дайындаған хабарларынан кейбір жануарлардың қысқа дайындалып, қысқы ұйқыға кететінін білеміз.

-
Жұмбақты тап: ( C жетекші 17)

Мен үлпілдек пальтомен жүремін,

Мен қалың орманда тұрамын,

Кәрі емен ағашындағы ойпаңда

Мен жаңғақтарды кеміріп жатырмын. (Тиін)

Қыста тиін ұясын оқшаулайды, ол қатты аязда және қолайсыз ауа-райында сенімді қорғаныс қызметін атқарады. Тиін ұясын бұтақтардың айырына немесе ағаш қуыстарына салады. Аязда, қатты суықта, тиіндер орманды аралап жүрмейді, ұяларға тығылады. Тиіннің ұясы гайно деп аталады. Шыршалардағы биік бұтақтардың шары. Оның бір-екі шығуы бар, ішкі қабырғалары мүкпен қапталған.

Қыста тиін азық-түлік қорын жасайды. Тиіннің жаңғақ іздейтінін көру қызық: ол табанымен жаңғақ ағашының бұтақтарына соғылып, қайсысының көбірек тербелетінін көреді. Демек, бұл тармақта жаңғақтар бар. Азық-түлік пен қорларға ең жақсы жемістерді таңдайды.

Тиін жазда және күзде саңырауқұлақтарды өзі кептіреді. Саңырауқұлақтарды шағып алсаңыз, ол дәмді ме? Содан кейін бұтақшаға шаншып, қысқа дейін кептіріңіз. Жазда жүздеген, тіпті мыңдаған саңырауқұлақтар кебеді.


Жұмбақ (18-слайд)

Орман иесі

Көктемде оянады

Ал қыста, боранның астында

Қарлы үйшікте ұйықтау. (аю)

Қоянға жатар алдында аю қоян сияқты ізін шатастырып, ағын судан, судан айналып өтеді, соқпақтан жан-жаққа секіреді, бір сөзбен айтқанда, алға-артқа бірнеше рет жүреді.

Орын – алғашқы қар жаумай тұрып-ақ ағаштың тамырының астынан қазылған, шөп пен құрғақ папоротникпен көмкерілген шұңқыр. Аю басын шұңқырға жатқызып, тұмсығын табанымен жауып, ұйықтайды. Бұл кезде ол тамақ жемейді, бірақ жиналған маймен өмір сүреді.

Олардың айтуынша, аюлар қыста табандарын інінде сорып алады. Шындығында, ескі дөрекі тері аюдың аяғынан шығады, ал жас, нәзік теріні жылыту керек. Сондықтан аю табанын ыстық тілімен жалайды, бір мезгілде ернін қағып алады. Демек, табанын сорып жатқан сияқты.

Егер аю оянса, ол ұяны аш қалдырады және бұл уақытта өте қауіпті болуы мүмкін. Оны аю – шатун деп атайды.

(
Аю туралы бейнені қараңыз.)

Жұмбақ: (19-слайд)

Ағаштар мен бұталардың артында

Жалын тез жарқ етті.

Ол жыпылықтады, жүгірді -

Түтін жоқ, от жоқ. (Түлкі)

Түлкі ымыртта немесе түнде құстарды, қояндарды, кірпілерді аулайды. Ол байқамай аңдып келіп, кенет оған қарай ұмтылып, өткір тістерімен ұстап алады. Мысық сияқты, ол өз олжасымен ойнағанды ​​жақсы көреді. Қыста қарды иіскеген түлкіні көруге болады. Шынында да, ол тышқандарды қардың астындағы иісіне қарап аңдып, алдыңғы табандарымен қарды тез қазып, олжасын ұстап алады. Тышқандарды жою арқылы түлкі пайда әкеледі. Қатты қарлы боран мен қолайсыз ауа райы кезінде ол пана іздейді, допқа оралып, құйрығымен жабылады.


Жұмбақ: (Слайд 20)

Орақтың ұясы жоқ,

Оған тесік керек емес.

Аяқ сізді жаулардан құтқарады,

Ал аштықтан - қабығы.(Қоян)

Қояндардың артқы аяқтары алдыңғы аяқтарынан күштірек. Ол канадалық шаңғылар сияқты жүнді табандарымен бос қармен оңай жүгіреді. Ол жеңіл ұйықтайды, көздерін бір минутқа ғана жұмып, жартылай ұйықтап ұйықтайды. Қатты боран мен қар жауған кезде қоян таяз шұңқырларға, бұталарға тығылып, шұңқырға секіреді, сондықтан жақын жерде із қалмайды.

Жұмбақ: (21-слайд)

Ашулы және сұр

Орман арқылы жүгіреді

Тістерін шертеді (Қасқыр)

Қасқыр - күшті, ақылды жыртқыш. Оның жеміне қояндар ғана емес, ірі жануарлар – қабан, бұлан да айналады. Қасқырлар әдетте шағын үйірлермен аң аулайды. Олар өз олжасын ұзақ уақыт бойы табанды түрде қуып жете алады. Рас, олар үшін терең, бос қарда жүгіру қиын, ал қасқырлар жиі аш қалады.

4. «Жануарларды үйлерге орналастыр» ойыны. (22-слайд)

1-үй – қыста қорын жинайтын жануарлар.

2-үй – қыста ұйықтайтын жануарлар.

3-үй – қыста табиғаттан қорек іздейтін жануарлар.

5. Қарда кімнің ізі қалғанын тап. (23-слайд)


6. Қыс мезгіліндегі құстар тіршілігі.

Құстардың өмірінде қандай өзгерістер болғанын еске түсірейік.

Күзде жылы жаққа ұшып кететін құстар қалай аталады?

Олар неге ұшып барады?

(24-слайд)

Қыста қалатын құстар қалай аталады? (Қыстау.)

Қыстап қалатын құстарды ата.

(Тит, торғай, торғай, тоқылдақ, балшық, бұқа, көгершін, қарға, қарға, қарға)

(25-слайд)

Айқас шот туралы мұғалімнің әңгімесі.

Айқас қылқан жапырақты ормандарда тіршілік етеді. Айқас төбеттердің тұмсығы конус тұқымдарымен қоректенуге бейімделген, сондықтан тұмсықтың жоғарғы және төменгі жартысы қиылысады. Аталығы ашық түсті, ал аналығы сұр-жасыл. Бұл құстар балапандарын қыста шығарады, өйткені... Қыста олар үшін азық-түлік көп болады.

(26-слайд)

Титтін туралы студенттің хабарламасы.

Тит - епті, ұшқыр құс. Ол қыста жылы аймақтарға ұшпайды. Әдетте ұясын ағаш қуыстарына салады. Бұл құстың ашық сары төсі мен қарны кең қара жолақпен екіге бөлінген, басында қара қалпақ бар. Жазда ол қателер мен құрттармен қоректенеді, ал қыста ол бәрін жейді: нан үгінділері мен пісірілген көкөністер. Бірақ ол әсіресе тұзсыз шошқа майды жақсы көреді.

(Титышқан туралы бейнені қараңыз.)

(27-слайд)

Құстар қыста не жейді?

    Тары, тары, сұлы, бидай;

    Күнбағыс тұқымдары;

    Роуэн жидектер, долана;

    Үйеңкі және күлді тұқымдар;

    Конустар, желелер, жаңғақтар;

    Нан, нан үгіндісі.

Бірақ қыста құстар жиі аш болады.

(28-слайд )

Құстарға қиын кезеңді жеңуге қалай көмектесуге болады ? (Сіз құстарға жем салатын құрылғылар жасап, оларды тамақтандыруыңыз керек.)

Оқушы А.Яшиннің «Қыста құстарға жем бер» өлеңін оқиды.

Қыста құстарды тамақтандырыңыз

Жан-жақтан келсін

Олар саған үйіндей ағылады,

Подъездегі отарлар.

Олардың тамағы бай емес.

Маған бір уыс астық керек

Бір уыс - және қорқынышты емес

Олар үшін қыс болады.

Құстардың шетен ағаштары сияқты табиғи қоректену орындары бар. Роуанға қамқорлық жасаңыз.

Құстар қандай пайда әкеледі?

(Олар орманға зиян келтіретін жәндіктерді жеп, ән айтуымен ормандарды тірілтеді.)

Құстар болмаса не болады?

    Сабақты қорытындылау.

(29-слайд)

Оқулығыңызды 89 және 88 беттерді ашыңыз.

Қыста тірі және жансыз табиғатта қандай өзгерістер болады?

Қорытындыны оқып көрейік.

Қыс – жылдың ең суық мезгілі. Түндер ұзарып, күндер қысқарады. Қар жерді, үйлерді, ағаштарды жауып жатыр. Өзендер қатқан.

Қыста табиғат тыныштыққа келеді. Өсімдік тіршілігі қатып қалады. Бұл жануарлар үшін қиын кезең. Табиғат көктемді күтуде.

Сабақта жануарлар мен өсімдіктер әлемінің қандай құпияларымен таныстыңдар?

Сөзжұмбақ шешу. (30-слайд)

1. Кішкентай ақ ит шлюзге қарайды. (Қар үйіндісі)

2. Аспаннан ақ жұлдыз түсті,

Ол менің алақаныма жатып, құлап кетті. (Снежинка)

3. Төңкеріліп өседі,

Ол жазда емес, қыста өседі

Бірақ күн оны пісіреді -

Ол жылап өледі . (Мұз айдыны)

4. Қардың қалың жаууы... деп аталады. (Қар)

5. Жыл басталып, қыс ортасында.

Бұл қай ай, айтыңызшы? (қаңтар)

    Үй жұмысы.

    Қыс мезгіліндегі аңдар мен құстардың тіршілігі туралы есептер дайындау.

    «Қыс сұлуы» суретін салыңыз (міндетті емес).

Қар ұшқындарын аяқтаңыз



Қарда кімнің ізі қалғанын тап.


Слайд 1

1-сыныптағы «Бізді қоршаған әлем» тақырыбындағы «Қыс. Табиғат тыныштығы». Қыс айлары

Слайд 2

Қыста басқа маусымдар сияқты үш ай бар. Танысу: Желтоқсан – жылдың ең ескі, ең соңғы және ең ескі айы. Қаңтар – жаңа жылдың бірінші, ең жас айы. Көрдіңіз бе, ол жаңа жылдық шыршаның жанында тұр. Бірақ қыста бұл екінші, орта ай. Ақпан – қыстың соңғы айы. Енді олар туралы көбірек білейік.

Слайд 3

Слайд 4

Желтоқсан – қыстың басы. Бұл бірінші қарлы ай. Қыс Ақ үлпілдек қар ауада бұралып, тыныш жерге түсіп, жатады. Таңертең дала қардан аппақ болды, бәрі оны жамылғандай болды. Қараңғы орман ғажайып қалпағын жамылып, оның астында ұйықтап кетті, қатты, қатты... Күндер қысқарды, күн аз жарқырайды, енді аяздар келді, қыс келді. И.Суриков

Слайд 5

Қар жиі күздің аяғында - қарашада, тіпті қазанда түседі. Бірақ әдетте күздің алғашқы қары ериді. Бірақ желтоқсан қары ұзақ уақыт - көктемге дейін сақталады.

Слайд 6

Адамдар, әсіресе балалар қарға қуанады. Анашым! Терезеден қара - Білесің бе, кеше мысықтың мұрнын жуғаны бекер емес: Кір жоқ, аула түгел, Жарқырап, ағарыпты - Шамасы, аяз бар. Тікенді емес, ашық көк Аяз бұтақтарға ілінеді - Қараңызшы! Бұл балғын, ақ, толық мақтасы бар біреу бұталардың бәрін алып тастаған сияқты. Енді ешқандай дау болмайды: шананың артында жүгіру және төбеге көтерілу қызық! Шынымен, мама? Сіз бас тартпайсыз, бірақ өзіңіз: «Ал, тезірек серуендеуге барыңыз!» Дейтін шығарсыз. Афанасий Фет

Слайд 7

Өсімдіктер қарға қуанады - көктемге дейін оларды жылы көрпемен жабады. Жануарлар қарға қуанады - бұл олардың үйлері мен шұңқырларын жасырады. Ащы аяздар ол жерге кірмейді. Тесуші желдер соқпайды. Бірақ қар әлі күнге дейін жерге шашылған дәндермен, дәнді-дақылдармен және жаңғақтармен соңғы дәндерді жасырады. Орман халқы қыста суық және аш болады.

Слайд 8

Бізбен бірге қыстайтын құстардың өздеріне қорек табу қиынға соғады. Сондықтан адамдар олар үшін арнайы үйлер - қоректендіргіштерді іліп қояды. Онда дәндерді, тұқымдарды және жаңғақтарды орналастырыңыз. Шошқа майының бөліктерін іліңіз. Құстарды же! Көмектесіңдер, тиіндер! Салтымыз мынау: Қар жауа салысымен тақтайдан жасалған құс үйі бұтаққа ілінеді. М Пожарова Бұндай деликатесті систер мен торғайлар ерекше жақсы көреді, бірақ көгершіндер, бұқалар, балшықтар, қарғалар мен торғайлар қоректендіргіштерге ұшады.

Слайд 9

Қар: Әр түрлі ауа-райында бұлттардан қардың әртүрлі түрлері түседі. Суық болып, жел соқпаса, жеңіл және әдемі қар бүршіктері құлап, айналады. Олардың барлығы әртүрлі, әрқайсысының өзіндік үлгісі бар. Егер күн осы уақытта шықса, қар түйіршіктері кішкентай жұлдыздар сияқты жарқырайды. Қыс... Қар бүршіктері бұралып, бұралып, бөлмеме асығады. Олар ұшады, жеңіл және сынғыш, және жұлдыздардан да жарқырайды, Көгілдір қараңғыда дірілдеген көпір лақтырылғандай. тамаша Елена Благинина

Слайд 10

Егер сыртта өте суық болмаса, бірақ қар қалыңдап, қалыңдай бастаса, одан да жылы болады. Қар түйіршіктері бір-біріне жабысып, жұмсақ қар түйіршіктеріне айналады. Қардың қалың жаууы қар деп аталады. Қар жауады Күн де ​​жетті. Және кенет қараңғы түсті. Жарық қосылды. Біз терезеге қараймыз. Қар аппақ болып жауады. Неге сонша қараңғы? Валентин Берестов

Слайд 11

Ал жел соққанда, бұлттардан дәндер түседі - шағын тығыз қар түйірлері. Олар пішіні мен көлемі жағынан тары немесе қарақұмық жармасына өте ұқсас, сондықтан бұл қарды жарма деп атайды.

Слайд 12

Кейде қар бұлттан емес, ағаш бұтақтарында қатып қалады. Бұл аяз. Бүкіл орман ертегідей ақ болады. Қайың Ақ қайың Тереземнің астында қар жамылған, Күмістей. Үлпілдек бұтақтарда, қарлы жиектей, қылқалам ақ шашақтай гүлдеді. Ал қайың ұйқылы тыныштықта тұр, ал қар түйіршіктері алтын отта жанады. Таң атып, жалқаулықпен бұтақтарды жаңа күміс Сергей Есенинмен себеді

Слайд 13

Бұл уақытта қала да әдемі. Қыс Көктемге әлі ерте емес. Қыс, батыл штрихтарымен, ертегідегідей немесе армандағандай, бәрін ақ гүлдермен көмкереді. Шамдар мен сымдар гүлдейді, Алебастрдай шарбақ! Ал тозған діңгек, бұрын-соңды болмағандай, Бүгін астармен көмкерілген! Ал жүнінің бәрі таза Арктикалық түлкі, Бар тондары аппақ болды... Ал, қыс, жақсы, томпақ! Сонымен, сіз мұны қалай жасадыңыз? ... Григор Витез

Слайд 14

Аязды жақыннан қарасаң солай көрінеді. Қыс Айналаның бәрі ақ-көк, Барлығы жұқа көлеңке шілтерінде. Ал орманды үлпілдек аяз басып, Көктемнің алғашқы күндеріне дейін ұйықтады, Сабырлы армандарды, Таң ата құстардың әндерін армандайды. Жіңішке қарағайлар қыстың ауыр күмісінде үнсіз тұр Г.Скребицкий Аяз жерге тұман түскенде жиі болады. Тұман бұлт пен бұлтқа өте ұқсас. Олардың барлығы судың өте, өте ұсақ тамшыларынан тұрады. Кішкентай, сондықтан сіз оларды көре алмайсыз. Олар ауада ілініп, құлап кетпеуі мүмкін. Бұлтта олар соқтығысып, қатып, әдемі снежинкаларды құрайды. Ал тұманда олар суық ағаш бұтақтарына, сымдарға, шатырларға, қабырғаларға жабысып, оларға қатып қалады.

Слайд 15

Желтоқсанда өзендер, бұлақтар, көлдер мен тоғандар мұзбен жабылады. Алғашында ол жұқа, әлсіз және сіз онымен әлі жүре алмайсыз. Бірақ желтоқсанның ортасына қарай ол әдетте күшейе түседі. Сіз конькилеріңізді ала аласыз. Ура, мінейік! Мұз айдынында коньки жарқырайды, сырғанақ жарқырайды, үлпілдек қар ұшқындап тұр, конькиіңді ки, досым, сырғанап көр. Аяз сізді қыссын - Қараңыз, қорықпаңыз. Ол сені көз жасына тоңдырсын - оған берілме! Шағынба, алға сырғы, Құстан да тез ұш. Ашуланған аяз қорықпайтындардан артта қалады! В.Донникова

Слайд 16

Желтоқсан - ең қараңғы ай. Бұл уақытта түндер ең ұзақ, күндер ең қысқа. Күн кеш шығып, ерте тығылады. Ол биікке көтерілмейді, тек аспанның шетімен жүреді. Қыста түн – қара мысықтай, күн – сұр тышқандай... (жазда бәрі керісінше) Түн – сұр тышқан сияқты, Күн – үлкен жылтыр мысық. P.S. Соловьева Ал солтүстікте, Арктикада күн мүлдем көрінбейді. Бүкіл қыс қараңғы - полярлық түн.

Слайд 17

Бірақ қар жауа салысымен, осындай қысқа күндерге қарамастан, сіз бірден жарқырайсыз және бақытты боласыз. Терезенің сыртында не бар? Үй бірден жарқырап кетті! Бұл қар кілем сияқты жатыр, ең бірінші, ең аппақ! Трутнева Е

Слайд 18

Ал желтоқсан – жылдың соңғы айы. Осы айда біз шыршаны Жаңа жылдың келуіне және жаңа ай – қаңтарға арнап безендіреміз. Желтоқсан Желтоқсанда, Желтоқсанда Барлық ағаштар күмістей. Біздің өзен ертегідегідей бір түнде аязға төселіп, коньки мен шаналарды жаңартып, орманнан шырша әкелді. Шырша алдымен үйдің жылуынан жылады. Таңертең ол жылауын қойды, тыныс алды, өмірге келді. Оның инелері аздап дірілдейді, шамдар бұтақтарда жанып тұр, баспалдақта, шыршада, шамдар жанып тұр. .. Маршак Самуэль Олар желтоқсан айы мен ескі жыл түнде сағат 12-де аяқталады деп санайды. Сондықтан желтоқсанның осы соңғы түнінде көптеген ересектер, тіпті балалар ұйықтамайды. Барлығы Жаңа жылды тойлайды, серуендейді, отшашулар жасайды.

Слайд 19

Слайд 20

Содан кейін қаңтар келді - бұл жылдың бірінші айы, бірақ қыстың екінші, орта айы. Қаңтар Күнтізбені ашыңыз - қаңтар басталады. Қаңтарда, қаңтарда Аулада қар көп. Қар – төбеде, подъезде. Күн көк аспанда. Біздің үйде пештер жылытылады, түтін бағанап аспанға көтеріледі. Самуэль Маршак

Слайд 21

Бұл ең суық ай. Әсіресе күндіз аспанда күн, түнде ай жарқыраған ашық ауа райында салқын болуы мүмкін. Ай сәулесінен қар ұшқын, Қаңтар түні салқын. Ай аспанда орамалдай үлпілдек бұлтқа оранған. Аспанда жалғыз қалықтайды, Бос биікте салқындайды, Суықтан адамдар үйлеріне қамалды, Бірақ ай жасыратын жері жоқ.

Слайд 22

Мұндай ауа-райында бет пен мұрын қызарып, біреу шымшып алғандай күйіп кетеді. Аяз. Бұл үшін оған Аяз - қызыл мұрын деген лақап ат берілді. Аяз мен қоршаудың артына жүгірдім, Аяз тұрып күтеді, Қасымда жүрді - Бір қадам артта. Аулада көйлектеріміз желмен арқанмен билеп жатыр. Мен жүгіремін - Аяз артымда! Аяз зығырға шабуыл жасап, оны өткір мұзды шаңмен кесіп тастады. Ол оны ұстап алып, оны қатты етті - және зығыр мата қатып қалды. Оны қардың үстіне қойыңыз - ол құламайды. Оны итеріңіз - ол кетеді. Әрең дегенде итеріп жібердім - Жайма бірінші кетті, Көйлек жүрді, Жеңдер жайылады. Кішкентай тігінші Аяздың бетін шаншып, мұрнын кеседі. Маған қарай жел соқты, Иығыма секірді. Жел - мұздай шабандоз - артымнан қатты ысқырады. Тоңған шыршалар жарылады, Шаналар қарда сықырлайды. Квитко Лев

Слайд 23

Ал бұлт шығып, қар жауа бастағанда күн жылы болады. Бұл керісінше! Бұл жаз сияқты емес! Күн ашық болса салқын, бұлтты болса жылы. Бос тақпақтар Қар айналады, Қар жауады - Қар! Қар! Қар! Жануарлар мен құстар қарға және, әрине, адамдарға қуанады! Сұр төбет қуанады: Құстар суықта тоңды, Қар жауды, аяз түсті! Мысық мұрнын қармен жуады. Күшіктің қара арқасында ақ қар бүршіктері ериді. ... Сергей Михалков

Слайд 24

Слайд 26

Ауа-райы қаңтарға қарағанда жұмсақ әрі жылы болады. Бұл қарды жабысқақ етеді. Мұндай ауа-райында қардан қорғандар салу, қардан адам мен қар әйелдерді мүсіндеу жақсы. Жалғыз емес Біз тамақ жемедік, ішпедік, Қарлы әйелді мүсіндедік. Ақпан қары, әлсіз, әлсіз, қол астында мыжылған. Бірақ тек қарлы әйел үшін бізге осындай біреу керек. Бізге жұмыс ыстық болды, Қыс болмағандай, Наурыздан ақпан қарызға түскендей, жылы күн. Тірідей күлімдеп, Саябақта үнсіз, ақ халатты қарлы әйел тұрды. ... Агния Барто

Слайд 27

Слайд 28

Ал ақпан айында жел жиі соғады. Олар жердегі қарды үрлейді. Олар оны айналдырады, алып жүреді, лақтырады. Ақпан айы 12 ай туралы ертегіде қалай ән салатыны есіңде ме: Жел, дауыл, дауыл, Қолыңнан келгенше соғады! Құйындар, борандар мен борандар түнде ойнайды! Бұлттарда қатты керней, Жер үстінде қалықта. Ақ жыландай егістік алқаптарда ұшқан қар ақ болсын! Самуэль Маршак

Тақырыбы:« Қыс: табиғат тыныштығы»

Оқу кешенінің 1-сыныбы «Ресей мектебі.

Сабақтың түрі:жаңа білімді ашу сабағы.

Құрылымы бойынша: проблемалық – диалогтық. Оқытылатын тақырып бойынша сабақтар жүйесінде – «Жыл мезгілдері. Қыс».

Сабақтың тұжырымдамалық мақсаты:АКТ-ны пайдалана отырып, жаңа ақпарат блогын білуге, түсінуге және алғашқы бекітуге, шығармашылық тапсырмалар арқылы танымдық қызығушылыққа жағдай жасау.

Сабақтың стратегиялық мақсаты: Қыс мезгіліндегі табиғат құбылыстарымен таныстыру, жыл мезгілдерін белгілеріне қарай ажырата білуге ​​үйрету.

Сабақтың мақсаттары:

оқушылардың қыс құбылыстары туралы білімдерін тереңдету және кеңейту;

салқындату мен өсімдік тіршілігінің байланысын таба білуді дамыту;

Құрал-жабдықтар: табиғат күнтізбесі, мультимедиялық құрал-жабдықтар

Мұғалімдерге арналған дидактикалық құралдар – презентация; студенттерге – оқулық. дәптер, көңіл-күй карталары; үлестірмелі материал – бүршіктері бар бұтақтар.

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі (1-2 мин).

Жаңа күн келді. Көріп тұрмын, көңіл-күйіңіз керемет. Арқамызды түзеп, иығымызды түзеп, қыстың таңындағы балғындықпен терең тыныстап, сосын демімізді шығарып, бар қиыншылық пен қайғы-қасіреттен арылайық.

Түнде далада, боранның әуенінде.
Қайыңдар мен шыршалар ұйықтап жатыр, тербеледі:
Ай даладағы бұлттардың арасында жарқырайды, -
Бозғылт көлеңке келіп ериді:
Түнде елестетемін: ақ қайыңдар арасында
Аяз үлпілдек нұрға бөленеді.
И. Бунин

(Мұғалім музыканың сүйемелдеуімен өлеңдерді жатқа оқиды, слайдтан қыс мезгілінің суреті шығады) №1 слайд

2. Білімді пысықтау (5-6 мин)

Жұмбақтар сабақта не туралы айтатынымызды айтады.

Бет шағып, мұрнын шағып,
Бірақ біз қорықпаймыз :(мұздату)

Конькиде мен алға ұмтыламын,
Аяқ астында күшті : (мұз)

Жұлдыздар айнала бастады,
Олар жерге жата бастады,
Жоқ, жұлдыздар емес, мамықтар,
Қылшық емес, бірақ : (қар бүршіктері)

Қысқы демалыс!
Бақытты күндер!
Жігіттерге шана керек
Шаңғы және : (коньки)

Суық келді
Су мұзға айналды.
Ұзын құлақ сұр қоян,
Ақ қоянға айналды
Аю ақыруды тоқтатты
Аю орманда қысқы ұйқыға кетті
Кім айтады, кім біледі
Бұл қашан болады? (Қыс)

Қандай жалпы сөз сіз болжаған барлық сөздерді біріктіре алады? (Сөзбен «қыс")

Қандай қысқы мерекені ересектер де, балалар да жақсы көреді? Бұл мерекені қандай ертегі кейіпкерлерісіз елестете алмаймыз?

Бір хат алдық,

Бұл біртүрлі болды.

Маркалардың орнына - үш снежинка,

Ал таза мұздан жасалған конверт,

Бірақ хат қағазда емес,

Ал ақ қарда.

Аяз ата бізге хат жіберді, онда ол бізден қыстың келгенін және барлық балаларды мерекемен құттықтауға уақыт табу үшін ұзақ сапарға дайындалатын кез келгенін дәлелдеуді сұрады. Оған көмектесейік.

3. Тәрбиелік тапсырманың мәлімдемесі.

Сіз қыс туралы көп нәрсені білесіз. Білемін, сендер өте байқағыш балалар екенсіңдер, жүргенде табиғатқа, айналаңа мұқият қарайсыңдар, сондықтан тапсырманы оңай орындайсыңдар.

Жұмыс дәптерімен жұмыс (жұппен жұмыс).

Ойнайық. Ойын «Қыста нені кездестіреміз және нені кездестірмейміз?» Жұмыс кітабын 36-бет, №4 тапсырманы ашыңыз.

Өзара келісіңдер: кім көк қарындашпен жұмыс істейді, ал кім қызыл қарындашпен жұмыс істейді.

Жаттығу.Қыста жиі кездесетін заттарды көк қарындашпен, ал қызыл қарындашпен қыста кездеспейтін заттарды шеңбер сызыңыз.

3.Өздік жұмыс (3 мин)

Қандай пәндер сізге қиындық туғызды?

4. Тексеру. (1 мин) (Қосу No3 слайдта Меңзермен көрсетемін, ал балалар сигнал карталарын көтереді).

Өзін-өзі бағалау.

Мұғалім

Ендеше, достар, ойланайық: біз бүгін сабақта не туралы сөйлесеміз?

Сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ (Балалардың жорамалдары. Мұғалім сабақтың тақырыбын ашып, түсіндіреді)

Сабағымыздың тақырыбы «Қыс – табиғат тыныштығы» (Слайд №4)

Қыстың келуімен айналамызда не өзгереді деп ойлайсыңдар? (Балалардың жорамалдары)

Сонымен, мақсатсабағымыз – қыс құбылыстарымен танысу, қыс мезгілінің белгілерін айыра білуге ​​үйрету, суық ауа райы мен өсімдіктер мен жануарлар тіршілігінің байланысын орнату.

5. Жаңа білімді бірлесіп «ашу» (7-10 мин).

Орыс халқы қысты әртүрлі лақап аттармен сыйлаған, олар қазір ертегілер мен мақал-мәтелдерде сақталған:

Сәлем, орыс пулеті

Сұлулық – жан

Ақ қарлы лебедка,

Мейірімді: қыс-ана, қыс-бақсы, сұлу, аққу.

Ал, қыс борандатып, аязды, қақаған аязды ел-жұрт оны сөгіп, сөгетін.

Ұрысу: Лиходейка, ұқыпты әйел, жігерлі, сұр шашты сиқыршы (бұл да қыс туралы, бірақ аяздан мұрын көгерген кезде).

Қысқы ауа райының белгілерін анықтау:

Қыстың қандай белгілерін атай аласыңдар?

Салқындап барады;

Аспанды жиі бұлт басып тұрады;

Жауын-шашын қар түрінде жауады;

Күндер қысқарады, түндер ұзарады;

Қыс ормандар мен егістіктерге қатаң тәртіп әкелді. Барлығы жинақы және жарқыраған ақ. Ағаштарға жылы тон тараттым. Олардың барлығы бірдей киіммен тұрады. Қыс мезгілі әкелетін өзгерістердің өзіндік сүйкімділігі бар: ең таза, үлпілдек қар, өрнекті бұтақтардың мөлдірлігі, қуаттандыратын ауаның кейбір ерекше жеңілдігі және осының барлығына табиғатқа тараған ұлы тыныштық.

№6 слайд

Біздің алыстағы ата-бабаларымыз табиғатты, жыл мезгілдерінің ауысуын үнемі бақылап, олардың ерекшеліктерін есте сақтаған, өйткені адамдардың өмірі осы белгілерге (байқауларға), әсіресе ауылдық жерлерде байланысты болды. Белгілер бізге қашан егіп, қашан жинау керектігін айтты. Бақылаулар болашақ өнім көбінесе қыс айларына байланысты екенін көрсетеді.

Қазіргі кезде табиғат құбылыстарын бақылауға негізделген ғылым деп аталады фенология.Ол өз қызметінде ата-бабамыздың «халық күнтізбесі»,

Синоптиктердің сөзі.

Кезекшілік ауа райын болжаушы (ауа райы күнделігі)

1. Күн, ай, апта күні

2.Бұлттар,

3. Жауын-шашын.

4. Жел

5. Жылы немесе суық.

Бүгін нені растайды? Жылдың қай мезгілі? Сыртта ауа-райы қыс болмаса да, күнтізбеде қыс мезгілі.

6. Физминутка ( 1-2 мин ).

Үш айлық қыс, мырза. Адал сақшылар сияқты, бұл үш ағайынды оның тыныштығын күзетеді. Маған айларды дұрыс ретпен қоюға көмектесіңіз.

№10 слайд

желтоқсан

Слайд No11 (Оқушы өлең оқиды)

Желтоқсан айында қар жауды

Нәзік, мамық тәрізді жұмсақ.

Желтоқсан көрпе тіктім,

Жер үшін, ол зардап шекпеуі үшін

Ең нәзік жіптерден,

Түсті емес, қардай ақ.

Жер аппақ болып кетті

Желтоқсанның уайымынан.

Желтоқсан – жылдың соңғы айы және қыстың алғашқы айы – қыс мезгілі.

№12 слайд.

Желтоқсанда күн қысқарып, суық болады.

22 желтоқсан - қысқы күн тоқырауы - жылдың ең қысқа күні мен ең ұзақ түні. Адамдар оны желе (жерді салқындатады, өзен-көлдерді мұздатады), қараңғылық - ерте ымырт үшін, люта - ұзақ мерзімді аязды суық деп атайды.

қаңтар№13 слайд (Оқушы өлең оқиды)

Демалыс айы қаңтар

Күнтізбені ашады

Ол мерекелерді әкеледі

Балалардың демалуын сұрайды

Таулардан шанамен ұшыңыз

Шаңғыларды тез алуға болады

Қар бекінісін тұрғызыңыз

Және ұрыспаңыз - дос болыңыз.

Қаңтар – жыл басы, қыстың ортасы. Адамдар оны сечен (қысты екіге қысқартады), прозинец деп атайды. Неліктен деп ойлайсыз? (Осы айда күн жиі шығып, көк аспан пайда болады) Қаңтар жылдың ең суық айы болып саналады. Слайд №14

ақпанСлайд No15 (Оқушы өлең оқиды)

Ақпан айында боран соғады

Уайымдаған қыз

Қар құйындары бұрқырайды

Бүкіл түн қатарынан.

Өтпе, өтпе,

Қарлы боран жолдарды жауып тастады

Ол өзін сыпырып алсын

Біздің үйге қар жаумайды.

Ертеде ақпан айы «қар» деп аталды ма? (Слайд №16) Неліктен? Ақпан айында ең қалың қар және ең үлкен қар үйінділері болады. Ауа-райы қаңтарға қарағанда жұмсақ әрі жылы болады.

Бұл қарды жабысқақ етеді. Мұндай ауа-райында қардан қорғандар салу, қардан адам мен қар әйелдерді мүсіндеу жақсы.

Жұрт көктемнің қандай болатынын 2 ақпан көрсететінін байқады. Бұл күні күн сәулесі түссе, көктем жылы болады. Бұлтты болса, аяз бен қарлы боранға дайын болыңыз. Міне белгі.

Қыста жиі айтатынымызды байқадыңыз ба:

Боран, боран, боран. Бұл не? (қысқы табиғат құбылыстары)

А) жел жерден қар түйіршіктерін көтеріп алып, сыпырғыштай сыпырып алып кетеді. Бұл не?

Жел мен қар аталды боран.

Ә) Қарлы боранды боран деп атайды. Желдің дауысын тыңда. Ууууу. мен уау. Боран өзін осылай атады - боран

C) Кейде жел көтеріп, қарды әр түрлі бағытта, шеңберге лақтырады, жерді сыпырады. Мұндай қарлы боранда сіз бірнеше метр қашықтықта ештеңені көре алмайсыз. Бұл боран

D) Және солай болады. Аязды шуақты күн. Жел қарды түбімен, жердің бойымен апарады. Мұндай боранды қалай атауға болады? Ұшып бара жатқан қар.

Физ. Минут (1-2 мин)

«Қар жауды» ойыны Бір адам - ​​боран, ал қалғандары - қар бүршіктері. Қар түйіршіктері айналады, боран команда береді: ұш, тоқта. Егер олар пәрменді естімесе, олар ойыннан шығады - олар еріп кетті.

7. Біріншілік шоғырландыру (5 мин)

Қысқы орманға саяхат . (Слайд №17)

Мен сендерді қысқы орманға саяхатқа шақырамын.

Қыс.. Сен екеуміз қысқы ормандамыз. Айналаның бәрі аппақ – ақ... Қысты тыңдау: Тыныштық. Тыныштық. Тыныштық. Орман ұйықтап жатыр. Кейде бұтақтардан қардың жауғанын естисіз. Өсімдіктер қарға қуанады, ол көктемге дейін оларды жылы көрпемен жабады.

Қыс мезгілі өсімдіктер тіршілігіне қалай әсер етті? Ағаштар қалай қыстайды? Слайд №18)

Оқулықпен жұмыс 85 б (қыс мезгілінің белгілері)

Суреттерге қараңыз және оларды салыстырыңыз. Суреттер бойынша әңгіме құрастыру.

Жылдың қай мезгілі көрсетілген?

Қыстың басталуымен өсімдік тіршілігі қалай өзгереді?

(Жапырақты ағаштар жапырақтарын жоғалтқан, қылқан жапырақты ағаштар жасыл)

Қыс – өсімдік тіршілігіндегі демалыс кезеңі. Жапырақты ағаштар мен бұталар қыста өлі болып көрінеді, бірақ олар тірі. Ағаштар дерлік ұйықтап жатыр, дәлірек айтқанда, олар ұйықтап жатыр, олар суыққа жақсы дайындалған: олардың қабығы астында оларды суықтан қорғайтын тығын қабаты бар. Өсімдік бүршігіне қарасаңыз, мұны оңай түсінуге болады.

(Балалар үстелінде қысқы ағаштың бұтақтары бар)

8. Зерттеу жұмысы (7-10 мин)

МұғалімСонымен, біз ғылыми-зерттеу зертханасындамыз, бақылау объектісі – қысқы ағаштың бұтағы (жел сынған). Оның жапырақтары бар ма? Түскен жапырақтардың орнында не қалады?

Оқушылардың бақылау парақтары бойынша жұмысы.(Қадамдық нұсқаулар.)

1.Ағаш бұтағына қара.

2. Үстінде жапырақтар жоқ. Түскен жапырақтардың орнында не қалады?

3. Бұтақтағы бүршіктерді табыңыз. Оларды қарастырыңыз.

4. Бір бүйректі бөліңіз.

4.Бүйректің түсі қандай? Ұяшықты осы түске бояңыз.

6. Бүйректі шаршыға салыңыз.

7. Таразыны ашыңыз. Бүйректің ішінде не бар?

Сіз кішкентай жапырақтарды көресіз. Таразы оларды аяздан және кептіруден сенімді қорғайды. Жапырақтары бүршіктің ішінде жасырылған кішкентай сабақта отырады. Сурет салу

МұғалімҚыста барлық ағаштар ұйықтап жатқан сияқты, бірақ көктем келіп, бүршіктерден жапырақтары бар жас сабақтар шығады. (Сирень бұтағын көрсету)

Сабақты қорытындылау.Қорытынды:

Мұғалім.Жылдың ешбір мезгілі мұндай сиқырлы емес. Жазда болсын, көктемде болсын, жер жайнап, ағаштардың жапырақтары тіршілікпен шулайды, өзен тынымсыз суларын ағызады, шалғындар әртүрлі гүлдермен сайрап, жәндіктердің, құстардың сайрауы мен сықырлауымен - бәрі де қозғалады, бәрі жанды және күнге жетеді. Бірақ қыста бұл басқаша. Барлық тіршілік иелері жер қойнауында, шұңқырларда, жарықтарда жасырынған. Шұңқыр мен ұйықтап, көктем мен күнді күту. Ағаштар жалаңаш болды, құстар ұшып кетті, ал мыналар ... Қалғандары ән салмайды, салқын және жайбарақат ұшады. Ал сиқыршы - қыс бұл өлі шөлге қозғалыссыз, мылқау жаңа өмір береді. тамаша өмір. Бұл өмір, релаксация - ерекше ақ және тыныш табиғат уақыты. (слайд №19)

Оқулықтағы 87-беттегі қорытындыны оқи отырып, пікірлеріңізді тексерейік.

9. Белсенділік туралы рефлексия (1-2 мин).

НеСабақ барысында жаңалық аштың ба?

Жақсы жұмыс істеді, бірақ жақсырақ жұмыс істеуге болар еді.

Сабақты аяқтағанда қандай сезімде боласыз? Эмодзилерді қорапқа салыңыз.

Жарайсың ұстаз! Сіз белсенді жұмыс жасадыңыз, тапсырмаларды тез және дәл орындадыңыз, сыныптастарыңызды мұқият тыңдадыңыз. Аяз атаға алдағы ұшуға дайындық туралы хабарлау уақыты келді. Сіздің келуіңізді асыға күтеміз. (Слайд №20)

10.Шығармашылық үй тапсырмасын түсіндіру.(оқушылардың сұрауы бойынша) 1 -2 мин).

Маймылға аязды үлгілерде достарын табуға көмектесіңіз. Ал олардың түрлі-түсті, мәнерлі болуы үшін 35-беттегі No1 тапсырмадағы дәптеріңе боя.

Ал зерттеуші болуды ұнататындар үшін мен мұздың бір бөлігімен эксперимент жүргізуді ұсынамын. Бірақ сыртта жылы болғандықтан, мұзды қалай алуға болатынын ойлап, 88-беттегі оқулықтағы тапсырманы орындаңыз.

Сондықтан, достар, барлығыңызға рахмет! (Слайд №21)