Балаларға үй тақырыбына сабақ. Тақырыбы: «Менің үйім»

Анна Фокина
Тақырыбы: «Менің үйім». Ашық сабақВ ортаңғы топ

Жасы: 4 – 5 жыл

Мақсат: көрсетіңіз тән ерекшеліктерібалалар үйі, өз үйіңіз туралы айта білу

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

1. Өз үйіне деген сүйіспеншілікке, жеке және қоғамдық мүлікке ұқыпты қарауға тәрбиелеу

2. Отбасы мүшелеріне деген сүйіспеншілікті арттырыңыз.

Дамытушылық:

1. Бейнелік есте сақтау қабілетін дамыту

2. Дайын жоспарға сүйене отырып мәлімдеме құрастыру дағдысын дамыту;

3. Балаларды таныстыруды жалғастырыңыз құқықтары: тұрғын үйге арналған.

Тәрбиелік:

1. Үй мекенжайын, мүмкіндіктерін білу сыртқы түріүй мен аула.

2. балаларды жеке тәжірибесіне сүйене отырып әңгіме жазуға үйрету.

3. егжей-тегжейлі, дәйекті мәлімдеменің қалыптасуына ықпал ету.

Жабдық. Қуыршақ, қуыршақ жиһазының жиынтығы, үйлердің, бөлмелердің фотосуреттері.

Сабақтың барысы.

Тәрбиеші:

Онда менің туыстарым тұрады,

Мен онсыз бір күн де ​​өмір сүре алмаймын.

Мен оған әрқашан және барлық жерде ұмтыламын,

Мен оған баратын жолды ұмытпаймын.

Мен онсыз әрең дем аламын,

Менің үйім, қымбаттым, жылы. (Үй)

Бүгін сыныпБіз сіз тұратын үйлер туралы айтатын боламыз. Бірақ алдымен қаламыздың атын еске түсіріп алайық. (балалардың жауаптары)

Қалада үйлер неге көп? (балалардың жауаптары)

Көше қалай аталады және сіз тұратын үйдің нөмірі қанша? Қалада үйлер бар әртүрлі: 4, 5, 9 қабаттар; төменде дүкендер немесе басқа мекемелер бар және оларсыз; кірпіш пен панель. (суретке қарап).

Сіздің үйіңізде неше қабат бар екенін есіңізде ме? Сіз қай қабатта тұрасыз?

Сіздің үйіңіз қандай түсті?

Ол неден жасалған?

Сіздің үйіңізде не әдемі?

Үйдің ауласында не бар? (Ойын жабдықтары, жасыл алаңдар).

Үйіңізге қалай қарайсыз? Аула? Сіз өз үйіңізді жақсы көресіз бе? Не үшін?

Ойын ойналып жатыр:

Ойын «Бұны керісінше айт» (доппен)

Менің үйім биік, менің үйім (қысқа).

Менің үйім жарық, менің үйім (қараңғы).

Менің үйім бір қабат, менің үйім (көп қабатты).

Менің үйім үлкен, менің үйім (кіші).

Менің үйім ескі, менің үйім (жаңа).

Менің үйім жолдың сол жағында, ал менің үйім (оң)жолдан.

Менің үйім кең көшеде, ал менің үйім көшеде (тар)көше.

Үй салу үшін көп адам еңбек етті.

Олар адамдарға ұнайтын үй салуға тырысты. Үйді таза ұстау үшін тазалаушылар мен тұрғындар жұмыс істейді. Сіз өзіңіздің үйіңіз бен аулаңыздың иелері, олардың тазалығы мен әдемілігіне қамқорлық жасауыңыз керек. Әр адам өз үйін жақсы көреді, егер ол үйден ұзақ уақыт болса, қайғырады.

Дене шынықтыру минуты.

Үш суретші келді,

Жаңартылған ескі үй:

Ол тозған, қызықсыз, жалаңаш еді -

Ол ақылды және көңілді болды.

Тәрбиеші:

Әр үйде көптеген пәтерлер бар және олардың барлығы әртүрлі. Сіздің пәтеріңізде қанша бөлме бар?

Бұл қандай бөлмелер? (Олардың әрқайсысы не үшін)Пәтерді кім таза ұстайды?

Бұған ересектерге кім көмектеседі?

Сіз пәтеріңіздегі заттарды қалай күтесіз?

Балалар, менің үстелімде Наташаның қуыршақ бөлмесі бар. Ол сізге ол туралы айтқысы келеді бөлме: «Мен балалар бөлмесін жақсы көремін. Ол жерде таза және әдемі. Бұл бөлмеде қабырғаның жанында сол жақта гардероб, оң жағында кереует, бөлменің ортасында үстел бар. Мұнда мен ойнаймын, сурет саламын, кітап қараймын. «Мен әрқашан барлық ойыншықтарды өзім тазалаймын».

Әркімнің өз үйі бар, онда жылы әрі жайлы, бізді әрқашан қарсы алады. Міне, бүгін біз айтатын үй түрі.

Үйлеріңізді суретке түсіріп, олар туралы айтып беріңіз олар:

Сұрақтар:

Сіздің үйіңіз қай көшеде?

Үйіңізді басқалар елестете алатындай етіп сипаттаңыз. Адамдар: неше қабат, сіз қай қабатта тұрасыз, үйіңіз қандай материалдан тұрғызылған, сізде қандай пәтер бар?

Сіздің үйіңіздің жанында не орналасқан? (дүкен, саябақ, көл, т.б.)

Неліктен үйге оралу әр адам үшін қуаныш?

Үйде кімді көруге қуаныштысыз?

Төменгі сызық сыныптар.

Қалай ойлайсыз, біз үйсіз өмір сүре аламыз ба?

Неліктен әр адамға өз үйі керек?

Қараңдаршы, балалар, біз қанша нәрсе ойлап таптық! әдемі сөздер. Сендермен ойын ойнайық «Менің сүйікті үйім». Бұл ойында сіз өзіңіз тұратын үйді сипаттайтын мүмкіндігінше әдемі сөздерді ойлап табуыңыз керек.

Мысалы:

Мен өз үйімді жақсы көремін, себебі ол бес қабатты, панельді...

Мұғалім кілем үстінде аналар мен балаларды қарсы алады. Барлығы шеңберге тұрады.

Сәлем.

Бұл ән әр келген балаға айтылады. Сөздерді өлең сияқты айтуға болады.

Көңілді жолмен бірге жүреміз, қол ұстасып шеңбер бойымен жүреміз

Және бірге АртемБірге ән айтайық:

Жүр, шапалақтаңдар, шапалақтаңдар, шапалақтау

Кел, бірге, үстіңгі, үстіңгі, үстіңгі, тепкілеу

Содан кейін секіру-секіру, секіру-секіру, секірейік

Күл, досым!

Бүгін біз сіздермен үй туралы сөйлесеміз. Міне үй ( Мен ойыншық үйді көрсетемін).Онда кім тұрады? Анықтап көрейік. Бірақ алдымен біз сізге үй салуды көрсетеміз.

Саусақ гимнастикасы «Үй салу»

Соқ, балғамен қағып,

Біз саламыз жаңа үй (жұдырғыға жұдырық)

Ри, ри, ри, ри

Араға жұмыс бар (қол алға - артқа)

Ри, ри, ри, ри

Балталар тарсылдады (Қол бұлғау)

Ша, ша, ша, ша

Төбесі өте жақсы ( қолдар «үй»

Соқ, балғамен қағып

Бұл жаңа үй болып шықты!

Бұл үйде кім тұратынын білейік. Орындықтарға отырыңыз.

Аналар мен балалар кілемдегі орындықтарға отырады. Олардың алдында «Отбасы» суреті бар мольберт.

Суретке қарап

Қараңдаршы, мұнда отбасы сызылады: мынау ана, мынау әке, мынау әже, мынау ата, мынау қызы, мынау ұл. Ана, әке, әже, ата, қыз, ұл - мұның бәрі отбасы. Отбасында барлығы бір-біріне қамқор болып, бір-бірін жақсы көреді.

Саусақ гимнастикасы «Менің отбасым»

Ал енді саусақтарымыз отбасы ойнайды. Саусақтарыңызға қараңыз. Бір жанұядай, бәрі бірге. Отбасы туралы айтайық.

Әр сызықпен бала бас бармақтан бастап бір саусағын бүгеді. Аналар көмектеседі.

Бұл саусақ ата.

Бұл саусақ әже.

Бұл саусақ әке.

Бұл саусақ ана.

Бұл саусақ менмін.

Бұл менің отбасым

Саусақ гимнастикасы екі рет қайталанады.

«Атыңды айт» ойын жаттығуы

Балалар, отбасында барлығы бір-бірін жақсы көреді, бір-бірін еркелетіп шақырады. Анаңыз сізді еркелетіп қалай атайды? Баланың атын бірге қояйық.

Баланың аты екі рет айтылады: біріншіден, ол атай алмаса, анасы көмектеседі; барлық балалар мен аналар бірге екінші рет айтады

«Қыздар, ұлдар» ойыны

Жігіттер, қыздарымыз отбасында қыз. Ал біздің ұлдар отбасында ұлдар. Отбасындағы қыздарымыз кім? (Қыздар.) Отбасымыздағы ұлдарымыз кім? (Ұлдары.)

Енді сақ болыңыз. Қыздарыма айтсам тек қыздар қол соғады. Ұлдар десем, тек ұлдар қол соғады, қыздарымыз қайда, міне.

Қыздар қол шапалақтайды

Біздің ұлдарымыз қайда, қайда? Міне, олар, міне, олар.

Жігіттер алақандарын соғады.

Біздің отбасымызда кім бар? Жұмбақты тап.

Балалар сендерді кім көбірек жақсы көреді?

Кім сені сонша жақсы көреді

Және сізге қамқорлық жасайды

Түнде көзіңізді жұмымайсыз ба?

Анашым қымбаттым.

Балалар, анамыздың бізді қалай қатты құшақтайтынын көрсетейік. (Балалар иықтарынан құшақтайды.)Ол сені қалай еркелетеді? (Балалар бастарын сипады.)Біз анамызды қалай атаймыз? (Анашым.)

Біздің анамыз осындай: мейірімді, жақсы, әдемі, зейінді. Ал анам еңбекқор адам. Анам бізді қатты жақсы көреді және сізге қамқорлық жасайды. Ол жуады, тамақ жасайды, бізбен ойнайды, анам қатты шаршайды. Біз оған көмектессек, ол өте қуанышты болады.

Қараңызшы, қанша лас орамал жиналып қалды. Біз оларды жууымыз керек.

«Анаға көмектес» ойыны

Мұғалім сөйлеп, ойын әрекеттерін көрсетеді. Балалар оның артынан қайталайды. Аналар көмектеседі

Орындықты алып, кілемге апарайық.

Раушанды орындыққа қояйық.

Бір стақан алайық. Бізде «су» бар сияқты, стақанды бассейннің жанына қояйық.

Кір орамалды алып, орындықтың арқалығына іліп қояйық.

Жууды бастайық.

Біз суды төгеміз, оны төгеміз, оны төгеміз.

Біз ұнтақты құйып, құйып, құйып аламыз.

Біз орамалдарды бассейнге түсіреміз, төмендетеміз, төмендетеміз.

Орамалдарды алапта сипап, сипап, сипап отырамыз.

Енді оларды жуайық, жуайық, жуайық.

Және тағы да шаямыз, шайамыз, шайамыз.

Ал енді біз оларды сығып, сығып, сығып аламыз.

Барлығында таза тіндер бар ма? Тексерейік. Ұштарынан алып, шайқаймыз. Шарфтарды жан-жақты қарастырайық. Бізге тек оларды кептіру керек

«Орамалдарды арқанға ілу» жаттығуы

аналар киім қыстырғыштарын ұстауға көмектеседі

Анама кір жууға қалай көмектесетініңізді көрсетейік.

Педагог балаларды бір орамалды алып, оларды киім қыстырғыштарымен бекітіп, арқанға ілуді ұсынады.

Анаммен жасырынбақ ойнайық – музыкалық ойын

(Мен анамның қолынан ұстап, анамның қасында келе жатырмын.)

Барлығы өз анасын тапты ма? Бірақ кейбір балалар мүмкін емес. Оларға көмектесейік.

Барлық нәрестелер үшін аналарды табыңыз

Балаларға жануарлар мен олардың сәбилері салынған қағаз парақтары беріледі. Тапсырма - ана мен нәрестенің сызығын қосу. Балалар жұмысты қарапайым қарындаштармен орындайды

Ой, не болды? Мына шудың бәрі қайдан шығып жатыр? Әй, мынау әке үйді жөндеп жатыр. Оған көмектесейік, кілемге шығыңыз.

Саусақ гимнастикасы «Әкеге көмектесейік»

қағып-қағып-қағып-қағып

Қатты соққы естіледі.

Біз балғамен қағып жатырмыз

Үйімізді жөндеп жатырмыз.

Дөңгелектеріміз таусылып жатыр

Біздің көлікте.

Ш-ш-ш, ш-ш-ш.

Әкеммен дүкенге барайық

Ал тамақ әкелеміз.

Мынадай, былай

Ал тамақ әкелеміз.

Дүкеннен келе жатқанда сөмкедегі өнімдердің бәрі араласып кетіпті. Макарон мен бұршақты бөлек табақтарға саламыз.

Ойын «Макарон мен бұршақты жайыңыз»

Ал біздің үйде әжем тұрады. Ол әңгіме айтқанды жақсы көреді. Әжемдей боламын, Орамал тағамын. Кәне, балалар, мен сендерге ертегі айтып берейін.

Педагог балалардың алдындағы орындыққа отырады және олардың жанына «Ряба тауық» ертегісінің атрибуттары бейнеленген себетті қояды: атаға арналған қалпақ немесе қалпақ, әжеге арналған орамал, тышқанға құлаққап, тауық етіне арналған тоқаш. Себетте жұмыртқа бар – түрлі-түсті және ақ түсті, екі қасық.

Маған ертегі айтуға көмектесе аласыз ба? Кім ата болғысы келеді (балаға қалпақ кигізу)т.б.

Балалардың алдына шағын үстел қойып, оған атасы мен Бакуді отырғыздық. Ертегі айтқан кезде балаларды қарапайым қозғалыстар мен ономатопеяларды орындауға шақырыңыз.

«Ряба тауық» ертегі-ойыны

Атасы мен әжесінің жұмыртқасы әрқашан көп болуы үшін тауықты жақсы тамақтандыру керек.

«Ряба тауығына арналған дәндер» суреті

Тауық Рябаны тамақтандырайық - табаққа дәндерді салыңыз. Шөткелеріңізді алыңыз, щетканың қылшықтарын бояуға батырып, пластинаға жағыңыз.

Балалар, бүгін сендер қандай тамаша жұмыс жасадыңдар: сендер анама орамал жууға көмектестіңдер, әкелеріңе азық-түлік жинауға көмектестіңдер, ата-әжелеріңмен бірге ертегі айтып, тауық Рябаны тамақтандырдыңдар.

Бір-бірімізге «Рахмет» деп, алақанымызды соқайық.

Мақсаттар:

Балаларды «жоғары» және «төмен» ұғымдарын түсінуге және ажыратуға үйрету.
Үшке дейін санау қабілетін, сондай-ақ «бір-көп» агрегаттарын салыстыру қабілетін күшейту.
Қиялдық және кеңістіктік ойлауды қалыптастыру.
Балаларды таныстыру геометриялық фигура«шаршы».
Ономатопеяға жаттықтыру және дыбыстарды анық айту.
Балалардың сөйлеуде «on», «in», «under», «from» көсемшелерін түсініп, қолдануын дамыту.
Сан есімді зат есіммен үйлестіруді үйрету.
Қажетті жерде басып шығаруды қалдырып, саусақтарыңызбен сурет салуды үйренуді жалғастырыңыз; «тікелей илектеу» әдісімен пластилиннен мүсіндеу; Кескіннің мәліметтерін дұрыс жерге дәл жабыстырыңыз.
Сөйлеу зейінін және ұсақ моторикасын дамыту.

Жабдық:

Фондық сурет «аспан мен жер», күн, бұлттар, үйлер, гүлдер фигуралары.
Үйлер, қағаз төртбұрышты терезелер, желім таяқшалары бар фон суреті.
Үйлерді бейнелейтін жұптастырылған суреттер.
Дизайнерден салынған бір, екі және үш қабатты үйлер.
Ағаш шпательдер. Түрлі түсті киім қыстырғыштары.
Үлкен құрылыс материалы, кедергілер жолына арналған әртүрлі атрибуттар.
Үйдің сурет-сызбасы, бұл үйлердің бөлшектері түрлі-түсті картоннан жасалған.
Терезесі бос үйдің суреті, сары саусақ бояуы.
Екі тік сызық сызылған қағаз парағы, пластилин.
«Құлыптың кілтін ал» оқу ойыны.
Үш үй бейнеленген сурет. Жирафтардың, бегемоттардың және жыландардың фигуралары.
Аудио жазбалар: «Есікте құлып бар», «Орманда бөренеден үй бар», «Мен үй салғым келеді» (Железновтар).

Сабақтың барысы:

Сәлем

Сәлем, алтын күн!
(Саусақтарды жайып қолдар - күн сәулелеріне еліктеу)

Сәлем, көк аспан!
(Қолдар аспанда «бұлттарды» салады)

Сәлем, еркін жел!
(Ата-аналар сәбилердің басынан жеңіл үрлейді)

Сәлем кішкентай досым!
(Баланың басынан сипау)

Біз бір өңірде тұрамыз, баршаңызға сәлем жолдаймын!
(Мұғалім әр балаға қолын ұсынып, амандасады)

«Жаңа үй» саусақ ойыны

қағып-қағып, қағып-қағып!
Балғаны ал, досым!
(Жұдырықты жұдырықпен ұру, алма-кезек қолдар)

Жаңа үй саламыз
Үйде терезе бар.
(Бас бармақтар сөреге бүктелген, қалғандары «шатырмен» қосылған)

Тағы біреуі бар, жоғарырақ.
(Саусақтардың орнын өзгертпей, қолыңызды жоғары көтеріңіз)

Төбесінде құбыр бар.
(Сұқ саусақты жоғары созып түйілген жұдырықты көтереді)

Үй дайын, қонақтарды шақырамыз:
Тез кел!
(Шақыру қол қимылы)

«Таудағы үй» дидактикалық ойыны

Суретте аспан мен жер бейнеленген. Маған аспанды көрсет. Маған жерді көрсет. Үйді алып, суретке бекітіңіз. Суреттің қай бөлігінде үйді аспанға немесе жерге бекіттің? Неліктен?
Енді суретке күн мен бұлтты қойыңыз. Күн мен бұлтты қайда қоясыз? Аспанға.
Үйдің айналасында гүлдер өсті. Гүлдерді қайда қоясыз? Үйдің айналасындағы жерде.
Сізде қанша үй бар? Бір үй. Қанша гүл? Гүлдер көп. Қанша күн? Бір күн сәулесі. Қанша бұлт? Екі бұлт.

«Windows» қолданбасы

Міне, жаңа әдемі үйлер. Бірақ тұрғындарды оларға қалай көшіруге болады? Терезелер жоқ! Мына үйлердің терезелерін жасайық. Мұнда терезелер - шаршылар. Оларды дұрыс жерге жабыстырыңыз.

Жұптастырылған суреттер «Үйлер»

Суреттер жоғалып кетті. Дәл сол суретті табыңыз.
Балалар өздеріне ұқсас суретті табады. Суреттер кілемге жайылып, олардың жұптары балаларға таратылады.

«Биік-аласа үй» дидактикалық жаттығуы

Сіздің алдыңызда үйлер бар. Оларды санап көрейік. Бір екі үш. Қараңдаршы, үйлердің қайсысы ең биік? Қайсысы ең төмен? Ең биік үйде неше қабат бар екенін есептеңіз? Ең төменгі үйде неше қабат бар? Орташа үйде неше қабат бар?

Енді мен үш үйді де орамалмен жауып тастаймын, қай үй тығылғанын өздеріңіз де болжайсыздар. Ең төменгі үй қай орамалдың астында жасырылған? Ең биік? Орташа үй?

«Әдемі дуал» киім қыстырғышпен ойыны

Міне, тақтайшалар, міне, киім қыстырғыштары. Олардан үйлерімізге әдемі қоршау жасайық.

«Құрылыс алаңында» динамикалық үзіліс

Құрылыс материалдарын құрылыс алаңына тасымалдауымыз керек. Сіз көмектесе аласыз ба?

Балалар үлкен құрылыс материалдарын бір жерден екінші жерге тасиды, кедергілерді (төкпе, шалшық, т.б.) жеңеді.

«Үйді орналастыру» құрылысы

Суреттерде сіз өзіңіз орналастыратын және салатын үйдің схемасы көрсетілген. Бөлшектерді алып, диаграммадағы дұрыс жерге орналастырыңыз. Үшбұрышты шатыр сызылған жерде төртбұрышты терезе бар жерде түсті үшбұрышты қосыңыз;

«Үйде қандай дыбыстарды естисіз?» жаттығуы.

Шәйнек қалай ысқырады? Ссссс.
Оятқыш қалай шырылдайды? Z-z-z.
Краннан су қалай тамшылайды? Тамшы-тамшы-тамшы.
Әкем бұрғымен қалай жұмыс істейді? F-f-f.
Шаңсорғыш қалай ызылдайды? Ооо.
Қонақтар есікті қалай қағады? Мұнда, мұнда, мұнда.

«Үйлердің терезелеріндегі шамдарды жағыңыз» саусақ суреті

Кеш батып, қараңғы түсті. Жарықты қосу керек, содан кейін үйлеріңіздің терезелері жарқын жарықпен жанып тұрады. Саусағыңызды сары бояуға батырып, терезеге қойыңыз.

Саусақ ойыны «Орманда ағаштан жасалған үй бар»

Железновтардың аудиожазбасына саусақ ойыны ойналады.

«Баспалдақ» модельдеу

Қадамдары сынған ескі баспалдақты жөндеуіміз керек. Міне, біз пластилинді дайындадық. Жұқа шұжықтарды мұқият жайып, біздің баспалдақпен бекітіңіз.

Біз баспалдақпен көтерілеміз
Барлық қадамдарды санап көрейік:
Санау өте қызықты!
Бір, екі, үш, төрт, бес -
Жаяу жүру өте қызық!

«Құлыптың кілтін ал» дидактикалық ойыны

Балалар, музыка әуенімен бірдей түсті құлыптардың пернелерін таңдап, оларды ашады.

Шалғындағы үй
Барлық есіктер құлыптаулы.
Біз барлық кілттерді аламыз
Ал біз үйшіктің құлпын ашамыз.

«Кімнің үйі» дидактикалық ойыны

Суретте үш үй көрсетілген - биік, төменгі және аласа. Балаларға үш фигура беріледі - жираф, гиппопотам және жылан.
Балалар, ойлаңдаршы, кім қай үйде тұрады? Жираф қандай үйде тұрады? Ең биік үйде. Неліктен мұны шештіңіз? Гиппопотам қандай үйде тұрады? Гиппопотам төменгі үйде тұрады. Неліктен? Жыланға қандай үй қолайлы? Ең төменгі үй жыланға жарамды. Неліктен?

СӨЙЛЕУ ДАМЫТУ. «ҮЙ» ЛЕКСИКАЛЫҚ ТАҚЫРЫП.

БАЛАЛАРҒА:
Үйдің айналасында жол табыңыз.
Оның негізгі бөліктерінің орнын білу және атау.
Кімнің қай қабатта тұратынын айта білу.
Үйлерді кім және кім үшін салып жатқанын білу өте қиын және ұзақ уақытты алады.
Қандай үйлер бар екенін біліңіз.

БАЛАЛАР ЕСІМДЕРДІ БІЛУІ КЕРЕК: еден, кіреберіс, балкон, лоджия, панель, блок, бөрене, терезе, жақтау, терезе, баспалдақтар, қоршаулар, баспалдақ алаңы, есіктер, лифт, қоңырау, шатыр, құбыр, антенна, шатыр, жертөле, баспалдақ, қамал, босаға, блиндаж, саятшылық;

СЫН ЕСІМДЕР: тас, ағаш, ақ, сұр, сары, әдемі, бір қабатты, екі қабатты, көп қабатты, биік - аласа, жаңа - ескі, заманауи, жеңіл, ыңғайлы, талғампаз, үлкен, күшті, төзімді, блок, кірпіш, панель, бөрене, сабан;

Етістіктер: салу, бояу, ашу, жабу, қағу, көтерілу, шақыру, шығу, шегелеу, жату, өмір сүру.

ҮЙДЕ (5 жастан асқан балалар):
Адамдар үшін - тұрғын үй.
Автокөліктер үшін - гараж.
Иттерге – питомник, стенд.
Жылқылар үшін - қора.
Шошқалар үшін - шошқа қорасы.
Сиырлар үшін – қора.
Құстар үшін – құс үйі, ұясы.
Тауықтар үшін - тауық қорасы және т.б.

КЕЙІН ҚОҢЫРАУ:
Терезе – терезе, терезе.
Рамка - жақтау, жақтау.
Бөлме - шағын бөлме, шағын бөлме.
Қабырға - қабырға, қабырға.
Есік - есік, есік.
Балкон - балкон.
Журнал - журнал.
Баспалдақ - баспалдақ.
Қоңырау - бұл қоңырау.
Төбесі - қақпақ, қақпақ.
Табалдырық – табалдырық.

БІРІ КӨП.
Едендер - едендер - көп қабаттар.
Рамка - фреймдер - көптеген жақтаулар.
Бөлме - бөлмелер - көп бөлмелер.
Қабырға - қабырғалар - қабырғалар.
Қабат - қабаттар - көп қабаттар (көп қабатты).
Кіру - кіреберіс - көп кіреберіс.
Балкон - балкондар - балкондар.
Журнал - журналдар - журналдар.
Терезе - терезелер - көп терезелер.
Терезе - терезелер - терезелер.
Баспалдақтар - баспалдақтар - көптеген баспалдақтар.
Есік - есіктер - есіктер.
Қоңыраулар - қоңыраулар - қоңыраулар.
Шатыр - шатырлар - көптеген шатырлар.
Құбыр - құбырлар - көп құбырлар.
Антенна - антенналар - көптеген антенналар.
Жертөле - жертөле - жертөле.
Castle - құлыптар - сарайлар.

БІЗ СЕНЕМІЗ:
Бір бөлме – екі бөлме – бес бөлме.
Бір үлкен бөлме - екі үлкен бөлме - бес үлкен бөлме.
Бір үй – екі үй – бес үй.
Бір көпқабатты үй – екі көпқабатты үй – бес көпқабатты үй.
Бір терезе – екі терезе – бес терезе және т.б.

ҮЙ ЕКІ ҚАУІПТЕЛІ БОЛСА (6 жастан асқан балалар):
Үй бір қабат болса, үйді бір қабатты дейміз.
Үйдің көп қабаттылығы сонша, санау қиын болса, үйді көпқабатты дейміз.
Екі қабат – үй... (екі қабатты).
Үш қабат – үй... (үш қабат).
Бес қабат – үй... (бес қабат).
Он қабат – үй... (он қабатты).

ҚАЙСЫСЫН АТЫҢЫЗ (5 жастан асқан балалар)?
Саманнан жасалған үй саман.
Үй кірпіш - кірпіштен салынған.
Тастан жасалған үй – тастан.
Ағаштан жасалған үй - ағаш.
Бөрене үй - ағаштан жасалған үй.
Төбесі темір - темірден жасалған.
Шыныдан жасалған терезелер - шыны.
Цемент негізі - цемент.
Кірпіш құбыр - кірпіш.
Еден ағаштан жасалған - ағаш.

ҮЙІҢІЗДІ СИПАТТАҢЫЗ:
Мысалы. Үй көп қабатты, оның кіреберісі, баспалдақтары, лифтілері, есіктері, қабырғалары, баспалдақтары, қоршаулары, терезелері, т.б. Үйде көптеген пәтерлер, бөлмелер, дәліз, ас үй, жуынатын бөлме, дәретхана бар. Бөлмелерде жиһаздар, балкондар, терезелер және т.б. Мен бесінші қабатта тұрамын.




БІР МИНУТ ДЕМАЛУ

Құрылысшылар.
Ата-анаңның ашуына жол берме
Құрылысшылар лас болады деп,
Өйткені құрылысшы
Ол бір нәрсеге тұрарлық!
Ал әзірше не екені маңызды емес
Бұл үй құмнан тұрғызылған.
Б.Заходер

Жаңа үй.
Үлкен биіктікте,
Төбенің үстінде, бағанада,
Мен жаңа үй салдым
Дөңгелек есігі және кіреберісі бар.
Менің үйім кішкентай болса да,
Бірақ ол ұзақ уақыт бос болмады:
Оған қоныстанған тұрғындар -
Вокалдық жұлдыздар.
Г.Ладонщиков

Кішкентай құрылысшылар.
Бір күні балалар қуыршақтарға үй салуға шешім қабылдады.
Күміс өзеннің үстінде, тік жағада.
Іргетасы өзендегі тастардан қаланды,
Балалардың өкшесі жерді нығыздады.
Бүкіл ауламыз құм мен кірпішпен әлек болды.
Біз әкті електен өткізіп, ерітінді дайындадық.
Содан кейін тақтайлар күні бойы өңделді.
Олар қабырғаларды мықтап тұрғызып, қалың дуал тоқты.
Олар оны плиткамен жапты - қуыршақтарға арналған үй болды
Күміс өзеннің үстінде, тік жағада.
К.Гогиашвили

Үрмейді, тістемейді,
Бірақ ол мені үйге кіргізбейді. (Құлыптау.)
Бір қолымен амандасады,
Екінші қол сені алып жүреді. (Есік.)

Жүргізушісіз, дөңгелексіз,
Ал ол мені үйге әкелді.
Мені серуендеуге аз қалды
Пәтердің есігіне дейін.
Жолда оны басқарды
Жолаушылар өздері. (Лифт.)

БАЛАЛАРҒА:
Үйдің айналасында жол табыңыз.
Оның негізгі бөліктерінің орнын білу және атау.
Кімнің қай қабатта тұратынын айта білу.
Үйлерді кім және кім үшін салып жатқанын білу өте қиын және ұзақ уақытты алады.
Қандай үйлер бар екенін біліңіз.

БАЛАЛАР ЕСІМДЕРДІ БІЛУІ КЕРЕК: еден, кіреберіс, балкон, лоджия, панель, блок, бөрене, терезе, жақтау, терезе, баспалдақтар, қоршаулар, баспалдақ алаңы, есіктер, лифт, қоңырау, шатыр, құбыр, антенна, шатыр, жертөле, баспалдақ, қамал, босаға, блиндаж, саятшылық;

СЫН ЕСІМДЕР: тас, ағаш, ақ, сұр, сары, әдемі, бір қабатты, екі қабатты, көп қабатты, биік - аласа, жаңа - ескі, заманауи, жеңіл, ыңғайлы, талғампаз, үлкен, күшті, төзімді, блок, кірпіш, панель, бөрене, сабан;

Етістіктер: салу, бояу, ашу, жабу, қағу, көтерілу, шақыру, шығу, шегелеу, жату, өмір сүру.

ҮЙДЕ (5 жастан асқан балалар):
Адамдар үшін - тұрғын үй.
Автокөліктер үшін - гараж.
Иттерге – питомник, стенд.
Жылқылар үшін - қора.
Шошқалар үшін - шошқа қорасы.
Сиырлар үшін – қора.
Құстар үшін – құс үйі, ұясы.
Тауықтар үшін - тауық қорасы және т.б.

КЕЙІН ҚОҢЫРАУ:
Терезе - терезе, кішкене терезе.
Рамка - жақтау, жақтау.
Бөлме - шағын бөлме, шағын бөлме.
Қабырға - қабырға, қабырға.
Есік - есік, есік.
Балкон - балкон.
Журнал - журнал.
Баспалдақ - баспалдақ.
Қоңырау - бұл қоңырау.
Шатыр - жабу, жабу.
Табалдырық – табалдырық.

БІРІ КӨП.
Едендер - едендер - көп қабаттар.
Рамка – фреймдер – көптеген жақтаулар.
Бөлме - бөлмелер - көп бөлмелер.
Қабырға - қабырғалар - қабырғалар.
Қабат - қабаттар - көп қабатты (көп қабатты).
Кіру – кіреберіс – көп кіреберіс.
Балкон - балкондар - балкондар.
Журнал - журналдар - журналдар.
Терезе - терезелер - көп терезелер.
Терезе - терезелер - терезелер.
Баспалдақтар - баспалдақтар - көптеген баспалдақтар.
Есік - есіктер - есіктер.
Қоңыраулар - қоңыраулар - қоңыраулар.
Шатыр - шатырлар - көптеген шатырлар.
Құбыр - құбырлар - көп құбырлар.
Антенна - антенналар - көптеген антенналар.
Жертөле - жертөле - жертөле.
Castle - құлыптар - сарайлар.

БІЗ СЕНЕМІЗ:
Бір бөлме – екі бөлме – бес бөлме.
Бір үлкен бөлме - екі үлкен бөлме - бес үлкен бөлме.
Бір үй – екі үй – бес үй.
Бір көпқабатты үй – екі көпқабатты үй – бес көпқабатты үй.
Бір терезе – екі терезе – бес терезе және т.б.

ҮЙДІҢ ЕКІ ҚАБАТТЫ БОЛСА (6 жастан асқан балалар):
Үй бір қабат болса, үйді бір қабатты дейміз.
Үйдің көп қабаттылығы сонша, санау қиын болса, үйді көпқабатты дейміз.
Екі қабат – үй... (екі қабатты).
Үш қабат – үй... (үш қабат).
Бес қабат – үй... (бес қабат).
Он қабат – үй... (он қабатты).

ҚАЙСЫСЫН АТЫҢЫЗ (5 жастан асқан балалар)?
Сабаннан жасалған үй сабаннан.
Кірпіш үй - кірпіш.
Тастан жасалған үй – тастан.
Ағаштан жасалған үй ағаштан жасалған.
Бөрене үй - ағаштан жасалған үй.
Төбесі темір - темірден жасалған.
Шыны терезелер шыны.
Цемент негізі - цемент.
Кірпіш құбыр - кірпіш.
Еден ағаштан жасалған - ағаш.

ҮЙІҢІЗДІ СИПАТТАҢЫЗ:
Мысалы. Үй көп қабатты, оның кіреберісі, баспалдақтары, лифтілері, есіктері, қабырғалары, баспалдақтары, қоршаулары, терезелері, т.б. Үйде көптеген пәтерлер, бөлмелер, дәліз, ас үй, жуынатын бөлме, дәретхана бар. Бөлмелерде жиһаздар, балкондар, терезелер және т.б. Мен бесінші қабатта тұрамын.

БІР МИНУТ ДЕМАЛУ

Құрылысшылар.
Ата-анаңның ашуына жол берме
Құрылысшылар лас болады деп,
Өйткені құрылысшы
Ол бір нәрсеге тұрарлық!
Ал әзірше не екені маңызды емес
Бұл үй құмнан тұрғызылған.
Б.Заходер

Жаңа үй.
Үлкен биіктікте,
Төбенің үстінде, бағанада,
Мен жаңа үй салдым
Дөңгелек есігі және кіреберісі бар.
Менің үйім кішкентай болса да,
Бірақ ол ұзақ уақыт бос болмады:
Оған қоныстанған тұрғындар -
Вокалдық жұлдыздар.
Г.Ладонщиков

Кішкентай құрылысшылар.
Бір күні балалар қуыршақтарға үй салуға шешім қабылдады.
Күміс өзеннің үстінде, тік жағада.
Іргетасы өзендегі тастардан қаланды,
Балалардың өкшесі жерді тығыздады.
Бүкіл ауламыз құм мен кірпішпен әлек болды.
Біз әкті електен өткізіп, ерітінді дайындадық.
Содан кейін тақтайлар күні бойы өңделді.
Олар қабырғаларды мықтап тұрғызып, қалың дуал тоқты.
Олар оны плиткамен жапты - қуыршақтарға арналған үй болды
Күміс өзеннің үстінде, тік жағада.
К.Гогиашвили

Үрмейді, тістемейді,
Бірақ ол мені үйге кіргізбейді. (Құлыптау.)
Бір қолымен амандасады,
Екінші қол сені алып жүреді. (Есік.)

Жүргізушісіз, дөңгелексіз,
Ал ол мені үйге әкелді.
Мені серуендеуге аз қалды
Пәтердің есігіне дейін.
Жолда оны басқарды
Жолаушылар өздері. (Лифт.)