Презентация орыс тілінде «Типі БСП» (9 сынып). Презентация – жалғаулықсыз құрмалас сөйлем Сабақ презентациямен сабақтас құрмалас сөйлем

Слайд 2

Мақсаттар:

одақсыз құрмалас сөйлем туралы материалды қайталауға және бекітуге жағдай жасау; одақсыз құрмалас сөйлемдердің көркем мәтіндегі рөлі туралы бақылауларды салыстыру және қорытындылау арқылы оқушылардың тыныс белгілерін сауаттылық дағдыларын дамыту; деген сүйіспеншілікті ояту ана тілі, көркем әдебиет оқуға.

Слайд 3

Эпиграф (диссертация)

Жалғаусыз күрделі сөйлемдер көркем шығармаларда кеңінен қолданылады

Слайд 4

Слайд 5

BSP ішіндегі үтір және нүктелі үтір

Фактілер тізімі Орманда құстар көңілді және алаңсыз сайрайды, гүлдердің үстінде көбелектер ұшады; ; . - фактілердің тізімі, сөйлемдер жиі кездеседі, ішінде тыныс белгілері болуы мүмкін. купальник гүлдері сары бастарын суға иді; ауа жаздың иісіне толы.

Слайд 6

BSP ішіндегі қос нүкте

: [себеп].Саяхатшылар асықты: тауда түн тез келеді. : [түсіндіреді] Ауа-райы қорқынышты болды: жел бұталар мен жас ағаштарды жұлып алды. : [қосады] Павел оның иығына біреудің қолы жатқанын сезді. : Саяхатшылар шығысқа қарады: ашық қызыл күн көкжиектен баяу көтерілді

Слайд 7

BSP ішіндегі сызықша

Контраст Барлығы оны балда көреді деп күтті - ол күтпеген жерден бәрін тастап, алыстағы ауылға кетті. [уақыт, шарт] - Әке келгенде, біз көрмеге барамыз. - [қорытынды, салдары] Қарлығаштар жерден төмен ұшады - жаңбырды күтіңіз. - [оқиғалардың жылдам өзгеруі]. Ірімшік түсіп қалды - оның айласы осындай болды.

Слайд 8

Поэтикалық мәтінмен жұмыс

Таза далада, с..р..қырап(?) Қар..үлпілдеп, р..төбелес Ай жарқырап, Үштік (?) тас жол бойына жүгіреді. Жол скучно сағаттарда ән шырқау Қараңғы түнде жолда Сла..ки маған қымбат естіледі Батыл А.С.-ның шырылдаған әні. Пушкин

Слайд 9

Тест:

Сөйлемдегі сызықша қандай қызмет атқарады: Үстімізде сыбдырлаған жел – дауылдың хабаршысы а) сөйлем мүшесінің түсіп қалғанын білдіреді; D) сөйлемді ажыратады; Сөйлемде неге сызықша қойылғанын көрсетіңіз: For fish you need таза су- су қоймаларымызды қорғаймыз.а) бір сөйлемнің мазмұны басқа сөйлеммен салыстырылады б) сөйлемдер оқиғаның тез өзгеруін бейнелейді б) екінші сөйлемде бірінші сөйлемдегі қорытынды, салдар бар;

Слайд 10

3. БСП-да қос нүктенің неліктен бар екенін түсіндір: Таныс ауылдарды саусақтарыммен аралап жүріп, олардың барлығы өзенде орналасқанын білдім. а) екiншi сөйлем бiрiншi сөйлемде айтылғанның себебiн көрсетiп тұр б) екiншi сөйлем бiрiншi сөйлем мүшелерiнiң бiрi арқылы созылып тұр; мазмұнын ашады. 4. Қай сөйлем дұрыс емес: а) БСП-да жай сөйлемдер жалғанады ауызша сөйлеуинтонация ә) БӨЖ-дегі мағыналық қатынастар олардың құрамындағы жай сөйлемдердің мазмұнына байланысты в) БӨЖ-дегі тыныс белгілері оның бөліктері арасындағы мағыналық қатынастардың сипатына байланысты емес.

Слайд 11

Эссе-дәлелдеу «Бағалаусыз күрделі сөйлемдер қажет пе?»

Өз көзқарасыңызды дәлелдеу үшін дәлелдер келтіріңіз. Сізге сәттілік, шыдамдылық және шығармашылық шабыт тілеймін!

Барлық слайдтарды көру

Ашық орыс тілі сабағы 9 сынып

Тақырыбы «Одақсыз қиын сөйлем»

Мақсаты: Құрмалас құрмалас сөйлем және ондағы тыныс белгілері туралы білімдерін қалыптастыру.

Міндеттері: 1. Одақсыз құрмалас сөйлемдерді анықтаудың негізгі әдістемесін қолдану қабілетін дамыту – оларды синонимдік құрмалас және құрмалас сөйлемдермен салыстыру.

2. Оқушылардың арнайы дағдылары мен дағдыларын дамыту.

3. Оқушылардың сабақ тақырыбына деген танымдық қызығушылығын арттыру.

Сабақтар кезінде

1. Ұйымдастыру кезеңі. Тақырыпты хабарлау және сабақтың мақсаты мен міндеттерін қою.

2. Психологиялық қатынас:

Біреу қарапайым және ақылмен ойлап тапқан,

Кездесу кезінде сәлемдесу: Қайырлы таң!

Қайырлы таң! Күн мен құстар!

Қайырлы таң күлімдеген жүздер!

Және бәрі мейірімді, жанашыр болады,

ЖӘНЕ Қайырлы таңкешке дейін созылады.

Балалар бір-бірімізге қарап күлейік. Өйткені күлімсіреу әркімге нұрлы болады. Бүгін сіз бен біз сабақта тату, белсенді жұмыс жасаймыз деп сенемін.

3. Бұрынғы білімдерін пысықтау. Қандай күрделі сөйлемдерді зерттедің?

Енді BSC және SPP анықтай алатынымызды тексерейік. Санды дәптерге жазып, тақырыпқа жол қалдырайық. Опцияларға сәйкес ұсыныстар санын жазу керек (1 ғасыр - ССП, 2 ғасыр - СПП)

1. Біз көптен таныс бөлмеге түскенде жүрегім ауырды. (SPP)

2. Мұз жарылып, арғы бетке өту мүмкін болмады. (SSP)

3. Таңертең қатты суық болды, бірақ түскі асқа қарай күн шықты. (SPP)

4. Балықшы өзін бермеу үшін ескектерін шүберекпен орап алды. (SPP)

5. Олар мені алып кеткен үй кішкентай, бірақ жайлы болды. (SPP)

6. Таңертең ерте бақшада бұлбұл сайрап, тоған жақтан бақалардың сайраған дауысы естілді.

7. Мен бұл жұмысты істей алатынымды бірден түсіндім. (SPP)

8. Қайық жағаға тірелді, біз аяқ астынан сезіндік қатты жер. (SSP)

9. Қай жерде жұқа болса, сол жерде үзіледі. (SPP)

10. Жаңбыр жауа берді, мен сүйекке дейін салқын болдым. (SSP) Сіз барлық ұсыныстарды жазып алдыңыз ба? Жоқ. Неліктен? Бұл қандай сөйлем екенін сөзжұмбақ шешу арқылы табасыз.

Қабылдау «Кроссворд»«(сабақтың тақырыбы болатын құрмалас сөйлемнің түрін қай оқушы оқитынын шешкенде)

Мұғалім:сөзжұмбақтағы сөзді тап және оның сабақтың жаңа, әлі белгісіз тақырыбымен қандай байланысы болуы мүмкін екенін ойла.

Мазасыз сөзіндегі префикс (un-)

Түбір дегеніміз – біртектес мүшелер мен жай сөйлемдер күрделі мүше ретінде байланысатын сөйлем мүшесі. (Одақ).

Ұйқылы сөздегідей жұрнақ (-N-)

Сын есімнің орта жынысты жекешеге аяқталуы

Мұғалім:сөзбен аяқтадық па? - деп жауап береді оқушы.

Мұғалім:сабақтың тақырыбын тұжырымдау. - Оқушылардың жауаптары.

Тақырыпты дәптеріңізге жазыңыз: «Бірлестіксіз күрделі сөйлем»

Оқу мақсатын қою, «шақыру» жағдайын құру.

Мақсат « қоңырау шалу » жеңу жағдайын жасаудан тұрады: мұғалім мен оқушы саналы түрде өзіне немесе серіктесіне міндет қояды, оны шешу белгілі бір күш-жігерді қажет етеді.

1) Танысу...

2) Оқу... Оқушылар сабақтың мақсатын тұжырымдайды.

«Мен білемін – білмеймін» әдісі

Корреспонденцияны көрсеткілер арқылы қосыңыз

Құрмалас сөйлем

Сендер, бауырлар, қабырға сияқты тұруларың керек еді.

Жай сөйлем

Садков қаланың ғана емес, ауылдың да пейзаждарын бірдей жақсы суреттеген.

Одақсыз құрмалас сөйлем

Терезенің жанынан қызыл от ағып, оған қарап тұрды ...

-мен ұсыныңыз біртекті мүшелер

Емендер мен үшкір шыршалар жасыл түске боялды; Бұйра тәждерін салбыратып тұрған ғасырлар бойғы линден ағаштары аспанды жауып тұрды.

Күрделі сөйлем

Барлығы оның қалай саяхаттағанын, не көргенін білгісі келді.

Апелляциялық ұсыныс

Шындықты жасырудың пайдасы жоқ, менің олай істеу ойым да жоқ еді.

4. Жаңа тақырыпты пысықтау. BSP туралы не білесіз?

Одақсыз құрмалас сөйлемдердің негізгі белгілері

1) Күрделі сөйлемдердің ішіндегі жай сөйлемдер жалғаулық пен сабақтас сөздердің көмегінсіз де байланысады.

2) Мағынасы жағынан сабақтас құрмалас сөйлемдерге жақын.

3) Оларға тән интонация бар.

4) Құрамындағы жай сөйлемдер үтір, нүктелі үтір, қос нүкте, сызықша арқылы ажыратылады.

Мұғалім: көруді ұсынамын теориялық материалкестелеріңізге таныс ақпаратты +, бейтаныс -, таныс деп белгілеңіз? қосымша нақтылауды қажет ететін ақпарат

(1-қосымша)

Одақсыз құрмалас сөйлем

Кәсіподақтық емес кешенді ұсыныс (БСП) кәсіподақ құралдарының жоқтығынан кәсіподақ ұсыныстарына қарама-қарсы қойылады. БСП бөліктері мағына мен интонация бойынша байланысады.

Төменде орыс тілінде берілген түрлерікәсіподақ емес ұсыныстар:

1. Бөлшектердің арасында байқалады семантикалық теңдік, бөлшектер санау интонациясы арқылы жалғанады, бөліктердің реті еркін:

Зеңбірек оқтары домалап, оқтар ысқырып, суық штык ілініп тұр(А.С. Пушкин) .

Оң жағымда жыландай иіліп жатқан сай болды; тар, бірақ терең өзен солға қарай ағып жатты.

2. БСП бөліктері тең емес: екінші бөлік түсіндіредібірінші (немесе ондағы жеке сөздер) кез келген жағынан, бөліктері түсіндірме интонация арқылы байланысады, бөліктердің реті бекітіледі:

а) екінші бөлім біріншісінің мазмұнын ашады (= атап айтқанда):

Барлығы ерекше және қорқынышты болды: бөлмеде кейбір сыбдыр дыбыстар естілді.

б) екінші бөлік біріншінің мағынасын толықтырады (= Не):

Мен терезеге қарадым (және көрдім): орманда таң атып жатыр.

в) екінші бөлім біріншісінде айтылғанның себебін ашады (= себебі):

Мен таң қалдым: есікте қағаз ілініп тұрды.

Әдетте, бұл түрдегі сөйлемдерде бірінші бөлік сөйлемнің негізгі бөлігін қамтиды, ал екінші бөлік біріншісінің мазмұнын түсіндіреді және толықтырады (бұл функционалдық баламасы). бағыныңқы сөйлем).

3. БСП бөліктері тең емес және ерекше қарама-қарсы интонациямен байланысқан (сөйлемнің бірінші бөлігінде жоғары тон, екіншісінде тонның күрт төмендеуі), бөліктердің орын тәртібі бекітілген:

а) бірінші бөлікте іс-әрекеттің шарты немесе уақытының көрсеткіші бар:

Мен құдыққа келемін - енді ешкім жоқ(М. Ю. Лермонтов).

Бұл жағдайда BSP бірінші бөлігі функционалды эквивалент болып табылады бағыныңқы сөйлемнемесе уақыт, ал екінші бөлік негізгі бөліктің аналогы болып табылады.

б) екінші бөлікте әрекеттің күтпеген нәтижесі немесе оқиғалардың тез өзгеруі туралы нұсқау бар:

Мен көзімді жұмғанша доп қақпада болды.

в) екінші бөлімде бірінші бөлімде айтылғандармен салыстыру бар:

Сөз айтады – бұлбұл сайрады.

г) екінші бөлімде контраст бар:

Оны жеті рет киіп көріңіз - бір рет кесіңіз. Интонациялық байланыстары әртүрлі сөйлемдерге мысалдар: 1.Кеш келді, жаңбыр жауды, солтүстіктен оқтын-оқтын жел соқты. (Түзу.) 2. Дүниеде кішкентай сезім жоқ – тек жан ғана кішкентай. (Контраст.) 3. Ечевин бір нәрсені түсінді: тәуелсіз пікірден қорқу, өзіне жауапкершілік алудан қорқу оның әрекетіне себеп болды. (Түсіндіру.) 4.Кеш келді, жаңбыр жауды, солтүстіктен оқтын-оқтын жел соқты. (Тізім.)
5. Қызмет көрсетуге қуанышты болар едім, бірақ қызмет көрсету ішімді итермелейді. (Контраст.)
6. Көңілімде бір сұмдық ой өтті: мен оны қарақшылардың қолында елестеттім. (Түсіндіру.) Мұғалім: Мәтінде сізге не түсінікті болып көрінді? Не жаңалық, мүлдем түсініксіз болып шықты? Нені қосымша түсіндіру керек?

5. Біріктіру

Тапсырмаларды орындау. Қай ұсыныс одақ емес, қайсысы одақ екенін анықтаңыз. Одақсыз адамдарды дәптеріңе жазып ал.

1) Мария Дмитриевна көп ұзамай ұйықтап қалды, қыздар мен қызметші де ұйықтап қалды.
2) Шөп шаршады, қарағайдың ыстық қабығы мен құлпынайдың иісі шықты.
3) Қар жауды ма деп бірнеше рет жүгіріп шықтым.
4) Алехин қоштасып, төмен түсті, бірақ қонақтар жоғарыда қалды.
5) Бір секунд үнсіз қалды, анасы оған қарап, үндемей қалды.
6) Ауа оянып, тайганың үстінде балғын самал соқты.
7) Мұңды ойлар жүрді басымды, Әкем де мұңды.
8) Жылқыларымыз тұрған сарайдың астына барып тамақ бар ма екен деп ойладым.
9) Бір күнге барасың, бір апта нан аласың.
10) Секіру керек, би керек, ән айту керек.

Бірлестікке жатпайтын ұсыныстар: 2,5,6,9,10.

2) Сөйлемдерді жазыңыз, тыныс белгілерін қойыңыз, түсіндіріңіз.Жақында Ломоносовтың туған жерінде ескерткіш орнатылды. Ломоносов жігерлі адам ретінде бейнеленген, энергияға толыжәне қарқынды ерік; оның биік маңдайы үлпілдек парикке айналады; өмір бойы тыным таппаған қолдар тізеге түседі. (Бекіре.)Өзен көпке дейін қатқан жоқ; Жасыл суынан бу көтерілді. (К. Паустовский.)Төбелерде ілулі тұрған қалың мұздар күнге еріген; олардан түскен тамшылар мұзға қатты соқты; барлық көшелерде тамшылар көктемнің шырылдаған әнін шырқады. (К. Паустовский.) санау,теңдік

3) Оқулықпен жұмыс. Мысалы.

4. Тапсырма: BSP анықтаңыз (тұрыңыз):

1. Тірі тұрғанда жақсылық жасауға асығыңыз.

2. Бақытсызға бақыт сыйлаудан асқан бақыт жоқ.

3. Біреуге ор қазба – өзің сүрініп кетесің.

4. Сіз жақсы нәрсені сатып ала алмайсыз.

5. Әлсіз адамдар қолайлы мүмкіндіктерді күтеді - күшті-жігерліолар құрылған.

6. Сабырмен алынған жеміс қант сияқты.

7. Ал теңіздің түбі бар, сабырдың да шегі бар.

8. Алтын сабырдың түбіне қонады.

9. Достық келді, бақыт келді, байлық пайда болды.

6. Рефлексия

    Бүгін сабақта не білдің?

    Сізге қандай тапсырма ең қызықты болды? Неліктен?

    Сізге қай тапсырма қиын болды және неге?

7. Сабақты қорытындылау:

    Балалар, сабақтың басында алдыңа қандай мақсат қойғаныңды есіңе түсірші?

    Сіз оларға қол жеткіздіңіз бе?

8. Үй жұмысы.

Біліміңді шыңдау үшін,

үй тапсырмасын беремін. ___________________________________________

9. Көрмерейтингтер.

Слайд 1

Одақсыз құрмалас сөйлем

Слайд 2

Қай сөйлемдердің жай, қайсысы күрделі екенін табыңыз. Әріпті белгілеумен диктант Ұшқындар борандай ұшып, саятшылықтар отқа оранды. Дубровский бөлмеден шығып, күймеге отырды да, жүгіре жөнелді. Қарт бапкердің берілгендігіне әсер еткен Дубровский үнсіз қалды. Ауа оянып, тайганың үстінде балғын самал жел соқты. Текшедегі арамдық үшін жолдасыңыздың өз кінәсін айыптаңыз. Кенет біреу иығымнан ұстап, итеріп жатқанын сездім.

Слайд 3

Емтихан
Ұшқындар отты борандай ұшты, саятшылықтар отқа оранды. Дубровский бөлмеден шығып, күймеге отырды да, жүгіре жөнелді. Қарт бапкердің берілгендігіне әсер еткен Дубровский үнсіз қалды. Ауа оянып, тайганың үстінде балғын самал соқты. Өз кінәңізді досыңызға жүктеп салу - бұл текшедегі арамдық. Кенеттен мен сезінемін: біреу иығымнан ұстап, итеріп жіберді.
S-P-P-S-P-S

Слайд 4

Шырша тек күшті күн сәулесінде жақсы, өйткені оның қаралығы ең қалың және күшті жасылмен жарқырайды. Оқ атылып, қасқыр жүгіре береді. Шырша орманы төбеде тыныш тұр, жел көктерек пен қайыңның бір жапырағын да қозғамайды. Шеттері анық емес көптеген қара бұлттар бозғылт көк аспанға шашырап кетті және өте күшті жел жылуды таратпастан үнемі соғып тұрды.

Слайд 5

Шырша күшті күн сәулесінде ғана жақсы, өйткені оның қаралығы ең қалың және күшті жасылмен жарқырайды. (СПП, себеп) Оқ атылып, қасқыр жүгіре береді. (ССП, қарсылық) Шырша орманы төбеде тыныш тұр, ал жел көктерек пен қайыңның бір жапырағын да қозғамайды. (SSP, іс-әрекеттердің бір мезгілдегі) Көптеген қара бұлттар ақшыл көк аспанға шашыранды, шеттері анық емес, қатты жел ыстықты таратпастан үздіксіз соғып тұрды. (ҚҚК, іс-әрекет тізбегі) Қорытынды: БСҚ мен NGN-дегі жай сөйлемдер арасындағы қарым-қатынаста жалғаулықтар қатысады, сондықтан мұндағы мағыналық байланыстар айтарлықтай айқын және айқын.

Слайд 6

Шырша күшті күн сәулесінде ғана жақсы: оның қаралығы қалың және күшті жасылмен жарқырайды. (БСП, себеп) Атқан дыбыс естіледі - қасқыр жүгіруді жалғастырады. (БСП, қарсылық) Шырша орманы төбеде тыныш тұр, жел көктерек пен қайыңның бір жапырағын да қозғамайды. (BSP, әрекеттердің бір мезгілде болуы) Бозғылт көк аспанда шашыраңқы шеттері анық емес көптеген қара бұлттар; қатты жел жылуды таратпастан үздіксіз соқты. (БСП, іс-әрекет тізбегі) Қорытынды: Үтірдің бірізділік пен қатар мағынасы бар бөліктерінің арасындағы мағыналық байланыстары бос болса немесе бұл бөліктер ортақ болса және олардың ішінде үтірлер болса, нүктелі үтір қойылады.

Слайд 7

; немесе,
Биік қара бидайдың екі қабырғасының арасындағы тар жолмен жүру қызық. Жүгерінің құлақтары бетіңізге үнсіз тиеді, жүгері гүлдері аяғыңызға жабысады, бөдене айнала айқайлайды, жылқы жалқау жүгіреді. Міне, орман. Көлеңке және тыныштық. Үстіңізде биік көктеректер дірілдейді; (И. Тургенев)

Слайд 8

ЕМТИХАН
Биік қара бидайдың екі қабырғасының арасындағы тар жолмен жүру қызық. Жүгерінің құлақтары бетіңізге үнсіз тиеді, жүгері гүлдері аяғыңызға жабысады, бөдене айнала айқайлайды, жылқы жалқау жүгіреді. Міне, орман. Көлеңке және тыныштық. Төбеңнен биік көктеректер дірілдейді; қайыңдардың ұзын ілулі бұтақтары әрең қозғалады; күшті емен ағашы әдемі линден ағашының қасында күрескер сияқты. (И. Тургенев)

Слайд 9

және арқылы сөйлемдерді анықтау алгоритмі;
Күрделі сөйлемдерді жай сөйлемдерге бөлу. Олардың арасындағы мағыналық байланыстарды анықтаңыз
ТІЗІЛІКТІҢ БІРАҚ УАҚЫТТЫҒЫ
БАСҚА МӘНІН ҚАТЫНАСТАРЫ
- немесе:
, немесе;
Қорытынды: Үтірдің бірізділік пен қатар мағынасы бар БСП бөліктерінің арасындағы мағыналық байланыстары бос болса немесе бұл бөліктер ортақ болса және олардың ішінде үтір болса қойылады.

Жалғаусыз күрделі сөйлем 9-сыныптағы сабақтар Мұғалім Тетерина Л.Н. 2 сөйлемді салыстыр

  • Төбелерде ілулі тұрған қалың мұздар күнге еріп, одан тамған тамшылар мұзға қатты соғылып, көктемнің әнін шырқады.
  • Төбелерде ілінген қалың мұздар күнге еріп, олардан түскен тамшылар мұзға қатты соғылып, көктемнің әнін шырқады.
  • Грамматика негіздерін табыңыз. Тыныс белгілерін қойыңыз. Айырмашылық неде?
Тексеру
  • Төбелерде ілулі тұрған қалың мұздар күнге еріп, одан түскен тамшылар мұзға қатты соғылып, көктем әнін шырқады.
  • Төбелерде ілулі тұрған қалың мұздар күнге еріген; олардан түскен тамшылар мұзға қатты соғып, көктем әнін шырқады.
Қандай сөйлемдерді құрмалас құрмалас сөйлемдер деп атайды? Жалғаусыз күрделі сөйлем - бұл бөліктері мағыналық және интонация көмегімен байланысқан сөйлем. Қыз жылап жатыр: ол допты жоғалтып алды. Жаңбыр басылды, бұлт орманға қарай жылжыды. Қыс келді; Аңшы өзіне керек нәрсенің бәрін жинап алып, қыстағына көшті. Тыныс белгілері Жалғаусыз күрделі сөйлем мүшелері бір-бірімен әр түрлі мағыналық қатынаста болады. (бөліктер арасындағы шекарада жалғаулық немесе сабақтас сөздер жоқ), бұл тыныс белгілерінің қойылуынан көрінеді. Одақсыз күрделі сөйлемде үтір, нүктелі үтір, қос нүкте, сызықша қолданылады. Теория & 216 1. Параграфты оқыңыз (1-бет.) 2. Құрмалас құрмалас сөйлемдерге мысалдар келтіріңіз. 3. Олардың екеуін жазып алайық. 4.Сызба құрастырайық. Қай тұжырым дұрыс емес? А) Жалғаусыз күрделі сөйлемдердегі жай сөйлемдер ауызекі сөйлеуде интонация арқылы байланысады Ә) Жалғаусыз күрделі сөйлемдердегі мағыналық қатынастар құрамындағы жай сөйлемдердің мазмұнына байланысты С) Жалғаусыз күрделі сөйлемдердегі тыныс белгілері оның бөліктері арасындағы мағыналық байланыстардың сипатына тәуелді емес Жалғаусыз күрделі сөйлемдегі үтір 1. Бірлестіксіз күрделі сөйлем мүшелерінің арасына үтір кейбір фактілерді жай ғана тізіп берсе, қойылады. Бұл жағдайда үтірден кейін I жалғаулығын оңай қоюға болады. Жаңа ғана қараңғы болды, мен казакқа шәйнекті лагерь стилінде жылытуды айттым. (ОрындаушыЛермонтов М.Ю ) 2. Одақсыз күрделі сөйлемнің кейбір фактілерді тізіп тұратын бөліктерінің арасына, егер сөйлем мүшелері өте жиі кездесетін болса, нүктелі үтір қойылуы мүмкін (біртектес мүшелер, мүшелер немесе қатыстық сөз тіркестері, түсініктемелер және т.б.) Оның басы ауырды; Ол орнынан тұрып, шкафта бұрылды да, диванға қайта құлады. (Ф.М.Достоевский) 3. Мүшелері бір-бірінен мүлде тәуелсіз мұндай одақсыз сөйлемге нүктелі үтірді де қоюға болады. Мұндай күрделі сөйлемді мағынасын бұзбай, бірнеше жай сөйлемдерге бөлуге болады. Ол Life Campaign формасын киген; оның басы қатты балшықпен боялған және бірнеше жерінен ұрған. (М.Е. Салтыков-Щедрин) Тыныс белгілерінің қойылуын түсіндіріңіз. Жылы жел соғып, алыстағы сыңғыр үнсіз қалды, күңгірт дала ұйықтап кетті, мал айдаушы ұйықтап кетті. (А. Фет) Қарапайым, оқиғалар тізімі Түн айлы және тұнық болды; Замоскворецкий үйлерінің ақ қабырғалары, ауыр қақпалардың пайда болуы, тыныштық пен қара көлеңкелер қандай да бір бекіністің жалпы әсерін берді. (А.П. Чеховтың айтуы бойынша) Сөйлемнің әрбір мүшесі күрделі.Сабақтас құрмалас сөйлемдегі қос нүкте
    • БСП-дегі қос нүкте өзінің әдеттегі қызметін – түсіндірмелі – түсіндірмелі қызметін атқарады.
Көп нүкте қойылады: 1.2-бөлім 1-бөлімнің мазмұнын ашады (дәлірек айтқанда) Мен бір қызық сурет көрдім: екі адам бір-бірін қалпақтарымен ұрып жатыр. 2. 2 бөлімде қосымша бар (НЕНІ жалғау) Мен білемін: жүрегіңде мақтаныш та, тіке намыс та бар 3. 2 бөлім 1 бөлімнің себебін көрсетеді (өйткені): 3. 2 бөлім 1 бөлімнің себебін көрсетеді. (өйткені ): Олар жол бойы үнсіз қалды: сөйлесетін ештеңе болмады. 4. Сөйлемдердің арасына «және көрді», «және естідім» сөздерін қоюға болады. Мен оған қарадым: оның көздері мұң екен. Тоқ ішектің орналасуын түсіндіріңіз, Павел біреудің саусақтары оның иығына тиіп тұрғанын сезеді. Мен вагоннан қарадым: бәрі қараңғылық пен құйын. Ыстық болды: пеш жанып тұрды. Тыныс белгілерін қойыңыз Тамаша әндердің үні өшті, енді олар естілмейді, әншінің баспанасы мұңды және тар, ернінде мөр бар. Ақылды адамның ақымақтан айырмашылығы - біріншісі үнемі ойланып, сирек сөйлейді, екіншісі үнемі айтады және ешқашан ойламайды. Мұхит менің көз алдымда жүріп, теңселіп, күн күркіреп, жарқырап, сөніп, жарқырап, шексіздікке барды. Одақсыз күрделі сөйлемдегі сызықша 1. 1 және 2 бөліктер арасында - оқиғалардың тез өзгеруі. Ірімшік түсіп қалды - оның айласы осындай болды. 2. 1 және 2 бөлімдері күрт қарама-қарсы қойылған. Бір миль шауып, бір тиын орды. 3. 2-бөлім 1-бөлімнен қорытынды. Оның ақшасы көп - оны қалай қарызға алмайды? 4.2-бөлімде 1-бөлімнің әрекетін орындаудың шарты немесе себебі көрсетіледі. 4.2-бөлімде 1-бөлімнің әрекетін орындаудың шарты немесе себебі көрсетіледі. Егер сіз мінгенді ұнатсаңыз, сіз шана алып жүргенді де жақсы көресіз. Қазірдің өзінде жеті болды - тұру уақыты. 5. 1 бөлік 1 бөлімнің аяқталу уақытын көрсетеді. Егістік жерді қол бұлғатпай жыртады. 6. Бір бөлімде екіншісімен салыстыру бар. Сөз айтады – бұлбұл сайрады. Ең бастысы - сызықша үшін Уақыт - қашан? Шарт – қандай жағдайда? Контраст - А - Қорытынды - бұдан не шығады? Сызықшаның орналасуын түсіндіріңіз, шағала ұшып келді - мұз жақында ериді. Шөлді қандырады көзі - жылы сөзжүрек жұмысын жандандырады. Сыртта аяз болды, бірақ үй жылы болды. Егер сіз жерге бас имесеңіз, сіз саңырауқұлақтарды көтермейсіз. Құстар ұшып кетеді - жаз кетеді. Тыныс белгілерін түсіндіріңіз
  • Қонаққа келген якуттар үстел басына және орындықтарға отырды; үстелдерде арақ құйылған кеселер болды; Кейбір жерлерде карта ойыншыларының топтары қозғалып жатты.
  • Макар түлкінің өткір құлақтарын анық көрді; оның үлпілдек құйрығы Макарды қалың тоғайға айдап жібергендей, жан-жаққа бұлғады.
  • Оған жергілікті тұрғын ретінде татарлар көбірек құрмет көрсетті: есікті айқара ашып, бейшараға арт жағынан тепкі етті.
  • Поп Иван ренжіген жоқ; оған бір нәрсе керек еді: әр кезде бір бөтелке арақ беруге тура келді.
Тыныс белгілерінің қойылуын түсіндір 5. Үш жерде ғана бұлыңғыр фосфор дақтары тып-тыныш жыпылықтады – сыртта, терезеден мұз қатқан, сөніп бара жатқан якут аязы киіз үйге күңгірт үңілді. 6. Мен сіздің қақпаңызға бара жатырмын және ойлаймын: ол шынымен түндеуге рұқсат бермей ме? 7. Оның жан дүниесінен тайганың үні әлдеқашан көтеріліп тұрды, оны күнделікті сұрғылт өмірден белгісіз, азғырушы, алдамшы алыстан шақырып алған. Тексеру
  • Оқиғаларды тізімдеу
  • Екінші сөйлем күрделі
  • Түсіндіру
  • Түсіндіру
5. Қорытынды 6. Түсіндіру 7. Оқиғалардың тізімі Түсіп кеткен тыныс белгілерін қойыңыз. (жазбаша)
  • Жалын оның бетін нұрландырып, көздері бұлыңғыр көрінді.
  • Мен мойынсұнуды қойдым және менің өмірім аяқталды.
  • Оның ескі діни қызметкерден бірдеңе білуге ​​деген астарлы мақсаты болды.
  • Бұл құтырған жүйрікті көргенде Макар таң қалды: ол атқа мінген татарды жаяу қалай қуып жетсін.
  • Содан кейін тұман тербеліп, алтын жауынгерлер еңкейіп кетті.

өзіңізді тексеріңіз

Жалын оның бетін нұрландырды: оның көздері бұлыңғыр көрінді. (және мен көрдім)

  • Жалын оның бетін нұрландырды: оның көздері бұлыңғыр көрінді. (және мен көрдім)
  • Мен мойынсұнуды қойдым - менің өмірім аяқталды. (салдары)
  • Оның екінші ойы болды: қарт діни қызметкерден бірдеңе білу. (атап айтқанда)
  • Бұл ессіз жарысты көргенде Макар таң қалды: ол қалайша жаяу жүріп, атты татарды қуып жетсін. (түсіндіру)
  • Содан кейін тұман тербеле бастады, алтын жауынгерлер еңкейді.
BSP пішініне қосыңыз: А) Бізді қорқыныш сезімі басып қалды... (себеп) Ә) Мен досыма баяғыда хат жаздым... (қарсы) Ә) Күн күркіреді... (оқиғалардың жылдам өзгеруі)Күрделі сабақтас сөйлемдерді қайталап, оларды одақсыз сөйлемдерге айналдырып жаз. Тыныс белгілерін қойыңыз A. Кітапты жақсы көріңіз, өйткені ол сізге көптеген қызықты нәрселерді ашады. B. Шақыруды қайталадым, бірақ ол жауап бермеді. V. Ертең оқу-жаттығу жиынына кетеміз деп шешті.Ұсынысты жалғастырыңыз Даша ойланып кітаптың парақтарын аударды...мынадай түрдегі сөйлемдерді алу үшін: Біртекті мүшелері бар жай (жалғаусыз) В мүшелердің арасына үтір қою керек салалас құрмалас сөйлем С одағайсыз күрделі сөйлем, мүшелерінің арасына нүктелі үтір қою керек BSP-де неге сызықша бар екенін көрсетіңіз: Балықтарға таза су қажет – біз өз су қоймаларымызды қорғаймыз.А) Бір сөйлемнің мазмұны екінші сөйлемнің мазмұнына қарама-қарсы қойылады Ә) Сөйлемдер оқиғаның жылдам өзгеруін бейнелейді В) Екінші сөйлемде бірінші сөйлемде айтылғанның қорытындысы, салдары бар. BSP: Таныс ауылдарды аралап жүріп, олардың барлығы өзен жағасында орналасқанын білдім.А) Екінші сөйлем біріншісінде айтылғанның себебін айтады. Ә) Екінші сөйлем біріншісін түсіндіреді, яғни мазмұнын ашады. C) Екінші сөйлем бірінші сөйлемнің бір мүшесі арқылы жалғасады. Үйге тапсырма 1.&216/ Мыс. 170 2. 179-жаттығу

Слайд 1

Орыс тілі оқулығының материалдары бойынша ОДАҚТЫҚ ЕМЕС ҰСЫНЫС. 9-сынып: жалпы білім беру мекемелеріне арналған оқулар / М.М.Львова, В.И. өңдеген М.М.Разумовской, П.А.Леканта, - М.: Бустард, 2008 Құрастырған орыс тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Корзунова Ж.В.

Слайд 2

Одақсыз күрделі сөйлемдегі тыныс белгілері КОМА ЖӘНЕ СЕМОЛ Сөйлем сызбасы. Семантикалық қатынастар BSP мысалдарында белгіні қалай ауыстыруға болады, . Тізім фактілер мен ай жарқырап, шілде түні тыныш болды. […]; […]. Фактілерді санау және Барлық қар үйінділері мен жыралар; Минут сайын шана аударылып, минут сайын көтерілді.

Слайд 3

Одақсыз күрделі сөйлемдегі тыныс белгілері Сөйлем сызбасы. Семантикалық қатынастар BSP ішіндегі белгіні қалай ауыстыруға болады Мысалдар: [себеп]. өйткені кенет қараңғы болды: бұлт күнге қарай жүгірді. : [түсіндірме]. атап айтқанда, таң тамаша болды: шайылған орман күлімдеді, құстар ән салды. : [қосу]. Білетінім: жүрегіңде мақтаныш та, адал намыс та бар.

Слайд 4

Одақсыз күрделі сөйлемдегі тыныс белгілері DASH сөйлем диаграммасы. Семантикалық қатынастар BSP мысалдарында белгіні қалай ауыстыруға болады -. контраст: Жазғы дүкендер - қысқы тамақ. [уақыт] - . Жұмысты аяқтағаннан кейін батылдықпен серуендеңіз. [шарт] - . Жел ексең, дауыл орарсың.

Слайд 5

Одақсыз күрделі сөйлемдегі тыныс белгілері DASH сөйлем диаграммасы. Семантикалық қатынастар BSP мысалдарында белгіні қалай ауыстыруға болады - [қорытынды, салдар]. Сондықтан балалар үлкен болып кетті - олар мұқият оқуы керек. - . Оқиғалардың тез өзгеруі Аты шықты - аң құлады. - [салыстыру]. Бір сөз айтса, бұлбұл сайрап тұрғандай.

Слайд 6

Одақсыз күрделі сөйлемдегі тыныс белгілері Бір сөйлемде әр түрлі мағына біріктіріледі: шарт пен шақ; салдары және әрекеттің тез өзгеруі және т.б. Қарға өксік қағып: ірімшік құлап түсті – оның айласы осылай болды. (себеп-салдар) Н.В.Егорованың «Орыс тілі. 9 сынып».

Слайд 7

Тренинг жаттығулары «5-11 сыныптар үшін оқулық: орыс тілі. Әдебиет. Отан тарихы. Ағылшын тілі/ Жалпы редакцияда. О.Л.Соболева. – М.: AST-PRESS, 2003 Тыныс белгілерін қойыңыз. Таңдауыңызды түсіндіріңіз. Күрделі сөйлемнің түрін анықтаңыз. Бақыт болмас еді _ бірақ бақытсыздық көмектесті (соңғы). Не бәрін бұрынғыдай реттеймін _ немесе оны дуэльге шақырамын (И. Тургенев). Біз кірген _ орман _ өте ескі еді (И. Тургенев). Сөйлеген еккен, тыңдаған жинайды (А. Пушкин). Жолға жалғыз шығамын – тұманның арасынан шақпақ жол жарқырайды – түн тыныш (М. Лермонтов).

Слайд 8

Тренинг жаттығулары «5-11 сыныптар үшін оқулық: орыс тілі. Әдебиет. Отан тарихы. Ағылшын тілі / Жалпы редакцияда. О.Л.Соболева. - М.: AST-PRESS, 2003 6. Каминнің қызыл жарығы еденде, айналарда, төбеде дірілдеп тұрды - пальма ағаштарының ұзын, сәнді көлеңкелері дірілдеп, шатасып кетті (А. Куприн). 7. Күн барлығына – адамға да, аңға да, ағашқа да бірдей жарқырайды (М. Пришвин). 8. Мен сүйетіндерге сенемін – олар жомарт (К. Паустовский). 9. Тамаша аян есімде – менің алдымда көріндің (А. Пушкин). 10. Адамдардың мінез-құлқы басқаша болды - біреулер жан-жағына алаңдап қарады, басқалары тоңып қалғандай болды. Тыныс белгілерін қойыңыз. Таңдауыңызды түсіндіріңіз. Күрделі сөйлемнің түрін анықтаңыз.

Слайд 9

Тренинг жаттығулары «5-11 сыныптар үшін оқулық: орыс тілі. Әдебиет. Отан тарихы. Ағылшын тілі / Жалпы редакцияда. О.Л.Соболева. - М.: AST-PRESS, 2003 11. Менің әдетім - қасқырдың терісін сыпырудан басқа, олармен татуласуға болмайды (И. Крылов). 12. Мысықтар ұрысады _ тышқандарда еркіндік бар (соңғы). 13. Түтінді күн көтеріледі _ жақсы күн болады (А. Твардовский). 14. Кеш болады _ барлығын сөйлесейік. 15. Жарқын ән шырқадың - қоңыраулар сыңғырлағандай! 16. Жақсылық жасайсың - өзіңді көтересің, жамандық жасайсың - өз-өзін қорлайсың (соңғы) Тыныс белгілерін қойыңыз. Таңдауыңызды түсіндіріңіз. Күрделі сөйлемнің түрін анықтаңыз.

Слайд 10