Презентация «Эволюцияның негізгі қозғаушы күштері. Эволюцияның қозғаушы күштері

48 ішінен 1

Тұсаукесер - Табиғи сұрыпталу- эволюцияның негізгі қозғаушы күші

Осы презентацияның мәтіні

Табиғи сұрыптау эволюцияның негізгі қозғаушы күші болып табылады.

МАҚСАТТАР
Табиғи сұрыпталудың әртүрлі формалары туралы түсініктерін дамыту. Оқушылардың салыстыру қабілетін қалыптастыру әртүрлі пішіндербір-бірімен табиғи сұрыптау және оларды дұрыс анықтау маңызды сипаттамалар. Табиғи сұрыпталу – эволюциялық процестің негізгі және жетекші қозғаушы күші ретіндегі білімдерін бекіту.

САБАҚ ЖОСПАРЫ
«Табиғи сұрыпталу» түсінігі. Табиғи сұрыпталудың формалары. Табиғи сұрыпталудың шығармашылық рөлі. Жыныстық сұрыптау табиғи сұрыпталудың тұрақтандырғыш түрі ретінде. Табиғи және жасанды сұрыптауды салыстыру.

ШАРТТАРДЫ ТҮСІНДІРІҢІЗ
Өмір сүру үшін күрес. Тіршілік үшін түр ішілік күрес. Түр аралық тіршілік үшін күрес. Қолайсыз экологиялық жағдайлармен күресу.

Түрішілік
Түр аралық
Су және тамақ көздері үшін бәсеке
Құстардың ұя салатын жерлері үшін жарыс
Бір түрді екінші түрдің мекендеу ортасынан ығыстыруы
Жыртқыш пен жыртқыштың арақатынасы
Өмір сүру үшін күрес

- бұл түрлер ішіндегі даралар арасындағы, түрлер мен жағдайлар арасындағы күрделі және алуан түрлі қатынастар қоршаған орта.
Өмір сүру үшін күрес
Түрішілік күрес бір түрдегі даралар арасында жүреді. Бұл барлық түрлердің ішіндегі ең қатал және өткір. Жыртқыштар арасындағы жем үшін, аумақ үшін, аналықтар үшін, тіршілік ету алаңы үшін, көбею алаңы үшін бәсеке. Түр аралық күрес өзара әрекеттесетін екі түрдің де эволюциясына және оларда өзара бейімделудің дамуына әкеледі. Түрішілік күресті күшейтіп, шиеленістіреді. Бұл бір түрді екінші түрдің біржақты пайдалануы. Қоршаған ортаның қолайсыз жағдайларымен күресте ең өміршең тұлғалар (тиімді метаболизмі және физиологиялық процестері бар) жеңімпаздар болып табылады. Бұл шөл даланың және қиыр солтүстіктің өсімдіктері мен жануарлары.

Ұғымдар мен суреттер арасындағы байланысты табыңыз
Түрішілік күрес, түр аралық күрес, қолайсыз экологиялық жағдайлармен күрес.
A)
B)
IN)
G)
D)
E)
ЖӘНЕ)

СҰРАҚТАРҒА ЖАУАП БЕРІҢІЗ
1. Тіршілік үшін күрестің мәні неде?
- ағзалардағы жарамдылықтың қалыптасуында.
2. Тіршілік үшін күрестің нәтижесі қандай?
- табиғи сұрыпталу.
3. Табиғи сұрыпталу дегеніміз не деп ойлайсың?
Табиғи сұрыптау –
ең жарамды организмдердің тіршілігі.

СҰРАҚТАРҒА ЖАУАП БЕРІҢІЗ
4. Бейімделген даралар қалай пайда болады?
- тіршілік үшін күрес және табиғи сұрыпталу әрекетінің нәтижесінде.
5. Қай өзгергіштік маңыздырақ?
- тұқым қуалайтын өзгергіштік.
Эволюцияның жетістігінің негізі – организмдердің әртүрлілігі.

Бұл ең бейімделген организмдердің таңдамалы тіршілігі мен көбеюі (Ч. Дарвин)
ТАБИҒИ САЛДАУ
Чарльз Роберт Дарвин (ағыл. Charles Robert Darwin; 1809-1882) - ағылшын табиғат зерттеушісі және саяхатшысы.
нәтижесінде әрбір түрдің ең жарамды даралары өмір сүріп, ұрпақ қалдыратын, ал ең жарамсыздары өлетін процесс

3. Таңдау факторы
Өзіндік жағдайлары бар табиғи орта

1.Қажетті алғы шарт
Тұқым қуалайтын өзгергіштік
2.Кейіпкер
Бағытты (әрқашан қоршаған ортаға көбірек бейімделуге бағытталған)

6. Салдары
Ағзалардың формаларының әртүрлілігін арттыру; прогрессивті эволюция барысында ұйымның дәйекті күрделенуі; бейімделмеген түрлердің жойылуы
4.Генетикалық мәні
Популяциядағы белгілі бір генотиптердің кездейсоқ емес сақталуы және олардың келесі ұрпаққа гендердің берілуіне таңдаулы қатысуы
5.Нәтиже
Популяция генофондының өзгеруі, бейімделулердің қалыптасуы
ТАБИҒИ САЛДАУ СИПАТТАРЫ

Табиғи сұрыптау - бұл қоршаған орта жағдайларына неғұрлым бейімделген дараларды ұрпақтан ұрпаққа мақсатты түрде таңдауға қабілетті. Пайдалы белгілерді таңдау арқылы табиғи сұрыптау жаңа түрлерді тудырады.
ТАБИҒИ САЛДАУДЫҢ ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ РӨЛІ

ТАБИҒИ САЛДАУ
Себебі: тіршілік үшін күрес. Материал: тұқым қуалайтын өзгергіштік Тиімділік: популяцияда неғұрлым әртүрлі мутациялар болса (популяцияның гетерозиготалылығы неғұрлым жоғары болса), табиғи сұрыпталудың тиімділігі соғұрлым жоғары болса, эволюция соғұрлым тез жүреді.

ЭВОЛЮЦИЯ МЕХАНИЗМІ (Чарльз Дарвин теориясы бойынша)
Эволюция - бұл процесс тарихи дамуыөзгергіштікке, тұқым қуалаушылыққа және табиғи сұрыптауға негізделген тірі табиғат.

Тұқым қуалайтын өзгергіштік (мутация, комбинативті өзгергіштік)
популяцияның гетерогенділігі ( алуан түрлі белгілері бар особьтардың пайда болуы
Тіршілік үшін күрес (түрлі көріністерде)
Қолайсыз сипаттамалары бар ең аз бейімделген тұлғалардың «жеңілуі».
Маңызды қолайлы сипаттамалары бар ең жақсы адамдардың «жеңісі».
Селективті жою
Олардың ұрпақ жалғастыру мүмкіндігі жоқ
Көбеюден жою
Қолайсыз қасиеттер ұрпаққа берілмейді
Тірі қалу және көбеюге артықшылықты қатысу
Жағымды қасиеттер ұрпаққа беріледі
ТАБИҒИ САЛДАУ

ТАБИҒИ САЛДАУ ФОРМАЛАРЫ

Жүргізуді ТАҢДАУ
А
Б
IN
Г
A-D – табиғи сұрыпталудың қозғаушы күшінің қысымымен реакция нормасының дәйекті өзгеруі
Таңдау қысымы

Жүргізуді ТАҢДАУ
Реакцияның ескі нормасы бар особьтардың жойылуына және жаңа белгілері бар даралар популяциясының қалыптасуына әкеледі. Ол баяу өзгеретін қоршаған орта жағдайында орын алады. Нәтижесінде тұқым қуалайтын өзгерістер пайдалы.

Өнеркәсіптік меланизм - интенсивті өнеркәсіптік даму мен қоршаған ортаның нашарлауынан туындаған өзгермелілік.
Қайың көбелегі көбелектегі өндірістік меланизм
Қайың ағаштарының діңінде өмір сүретін көбелектер ашық түсті болды. Олардың ішінде қара түсті формалар мезгіл-мезгіл пайда болып, оларды құстар жойды. Өнеркәсіптің дамуына және ауаның ластануына байланысты қайың ағаштарының діңдері сұрғылт реңкке ие болды. Нәтижесінде ашық түсті көбелектер құстармен жойылса, қара түсті көбелектер сақталған. Біраз уақыттан кейін популяциядағы барлық көбелектер қою түсті болды.

Жүргізуді ТАҢДАУ
Жылқы денесінің көлемін ұлғайту
Жылқының филогенетикалық қатары
Пестицидтерге төзімділікті дамыту
Қоршаған ортаның өзгеруі жағдайында түрлерді өзгертеді. Тіршіліктің кең таралуын, оның барлық мүмкін болатын экологиялық тауашаларға енуін қамтамасыз етеді. Тұрақты тіршілік жағдайында табиғи сұрыптау тоқтамайды, бірақ тұрақтандырушы сұрыптау түрінде әрекетін жалғастырады.

ТАҢДАУДЫ ТҰРАҚТАНДЫРУ
Реакция нормасының тарылуы байқалады.
Белгілердің бастапқы өзгергіштігі.
Таңдау қысымы
Таңдау қысымы

Аздап өзгермелі (тұрақты) орта жағдайында особьтардың саны артады орташа нормареакциялар. Ұрпақтан ұрпаққа экстремалды формалар кесіліп, белгілі бір реакция нормасы бар организмдер бекітіледі (орташа фенотиптік норманың сақталуы)
ТАҢДАУДЫ ТҰРАҚТАНДЫРУ

Хаттерия
ТАҢДАУДЫ ТҰРАҚТАНДЫРУ
Берілген жағдайларда белгіленген реакция нормасы бар дараларды сақтайды және одан барлық ауытқуларды жояды. Ұзақ уақыт бойы өзгермейтін қоршаған орта жағдайында жұмыс істейді.
Реликті түрлер

ГИНГО (Ginkgo biloba), мезозой дәуірінде гүлденген Ginkgoidae үлкен отрядының жалғыз тірі түрі. Қазіргі заманғы жалғыз өкілі - G. biloba (G. biloba) - биіктігі 30-40 м, қалыңдығы 1 м-ге дейін, жайылған тәжі бар ағаш; екіжынды. Шығыс Азияның бірнеше аймақтарында кездеседі. Зауыттың атауы жапон тілінен аударғанда «күміс өрік» дегенді білдіреді.
ТАҢДАУДЫ ТҰРАҚТАНДЫРУ
Реликті түрлер

Снапдрагон өсімдіктерінің гүлдерін аралар тозаңдандырады. Гүлдердің мөлшері аралардың дене өлшеміне сәйкес келеді. Гүлдері тым үлкен немесе тым кішкентай өсімдіктердің барлығы тозаңданбайды және тұқым түзбейді, яғни селекцияны тұрақтандыру арқылы жойылады.
ТАҢДАУДЫ ТҰРАҚТАНДЫРУ
Snapdragon.

ТАҢДАУ ПЛАНДАРЫН САЛЫСТЫРУ
ТҰРАҚТАНДЫРУ ҚОЗҒАЛУ
1. Сыртқы ортаның тұрақтылығы 1. Қоршаған орта жағдайларының өзгеруі
2. Мутацияларды бейтараптандыратын комбинацияларды таңдау арқылы бейтараптандыру зиянды әсер 2. Өзгергіштік қорын ашу
3.Генотипті тұрақты фенотиппен жақсарту. 3. Бейтараптандырушы мутацияларды және олардың комбинацияларын таңдау
4. Тұқым қуалайтын өзгергіштіктің мобилизациялық резервін қалыптастыру 4. Жаңа генотиптер мен фенотиптерді қалыптастыру

ТҰРАҚТАНДЫРУ ҚОЗҒАЛУ
Нормадан ауытқуларды жоя отырып, ол организмдердің тұрақты дамуын және әртүрлі генотиптерге негізделген оңтайлы фенотиптердің қалыптасуын қамтамасыз ететін генетикалық механизмдерді белсенді түрде қалыптастырады. Ол түрге таныс сыртқы жағдайлардың кең ауқымды ауытқуында организмдердің тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз етеді. Уақыт өте келе өзгеретін сыртқы жағдайларға тірі организмдердің бейімделуінде шешуші рөл атқарады. Тіршіліктің кең таралуын, оның барлық мүмкін болатын экологиялық тауашаларға енуін қамтамасыз етеді. Тұрақты тіршілік жағдайында табиғи сұрыптау тұрақтандырушы сұрыптау түрінде әрекетін жалғастырады.
ТАҢДАУ ПЛАНДАРЫН САЛЫСТЫРУ


Реакция нормасында алшақтық бар (орташа мәні бар адамдар ығысқан)
Таңдау қысымы

Шалғынды сылдырмаштың гүлдену және тұқымның пісу уақыты бүкіл жаз бойына дерлік созылады, өсімдіктердің көпшілігі жаздың ортасында гүлдеп, жеміс береді. Шөп шабындықтарында шабуға дейін гүлдеп, тұқым беріп үлгеретін өсімдіктер, ал жаздың аяғында, шабылғаннан кейін тұқым беретін өсімдіктер пайдалы. Осының нәтижесінде екі шұбар тұқымы қалыптасады - ерте және кеш гүлдену.
БҰЗУШЫ ТАҢДАУ (бұзушы)
Жануарлар немесе өсімдіктер популяциясындағы бір түпнұсқадан екі немесе одан да көп жаңа формалардың пайда болуына әкелетін табиғи сұрыпталу түрі.

Мысалы, өсіп келе жатқан кәмелетке толмаған алабұғаларға, яғни басқа балықтардың шабақтарына қажетті тағам болмаған жағдайда, тек «ергежейлілер» (планктондық шаян тәрізділермен ұзақ уақыт қоректенетін күрт баяу өсетін даралар) және «алыптар» (даралар) ғана. өмірінің бірінші жылының соңында олар өз ұрпақтарының шабақтарын жеуге қабілетті). Мұндай жағдайда бірнеше жылдар бойы су қоймасында, нәтижесінде Д. о. «Алыптар» мен «ергежейлілердің» тұқым қуалайтын нәсілдері қалыптасады.
Кейде қоршаған орта жағдайлары күрт өзгереді, осылайша экстремалды формалар артықшылыққа ие болады. Экстремалды формалардың саны тез өсуде, бұл оқшаулаудың қатысуымен түрдің өзгеруіне әкелуі мүмкін. Бұл таңдау аралық формаларға қарсы бағытталған.
БҰЗУШЫ ТАҢДАУ (бұзушы)

БҰЗУШЫ ТАҢДАУ (бұзушы)
Қыс мезгілінде екі дақты ханымның «қызыл» түрлерінің және жазғы маусымда екі дақты ханымның «қара» түрлерінің басым өмір сүру жағдайы жақсы зерттелген.
Селекцияның бұл формасы екі немесе одан да көп генетикалық түрде кездеседі әртүрлі пішіндерәртүрлі жағдайларда, мысалы, жылдың әртүрлі маусымдарында артықшылыққа ие.

ТАБИҒИ САЛДАУ
СЫРТТАН ЖҰМЫС ЕТЕДІ БЕЙІМДІЛІКТІ КҮШЕЙТЕДІ
ІШТЕН ЕКІ НЕМЕСЕ КӨП БАҒЫТТА ӘРЕКЕТ ЕТЕДІ
ТЕК БІР БАҒЫТТА ӘРЕКЕТ ЕТЕДІ
ТҰРАҚТАНДЫРУ
ҚОЗҒАЛУ
ЖЫРТЫЛУ
ЖАҢА МАҢЫЗДЫ СТАНДАРТТАР ҚАЛЫПТАСТЫРЫЛДЫ
СИПАТ НОРМАСЫ ӨЗГЕРМЕЙДІ, БІРАҚ АДАМДАР САНЫ КӨБЕЙДІ.
СИПАТТЫҢ ӨЗГЕРУІНІҢ НОРМАСЫ

бір жыныстың екінші жыныстағы даралармен жұптасу бәсекесіне негізделген кейбір жануарлар түрлеріндегі табиғи сұрыпталу формасы.
Полиморфизм
Екіншілік жыныстық белгілер – бір жынысты екінші жыныстан ерекшелейтін белгілердің немесе белгілердің жиынтығы (бірінші жыныстық белгілер болып табылатын жыныс бездерін қоспағанда).
ЖЫНЫСТЫҚ ТАҢДАУ
Жыныстық диморфизм
«Іріктеудің бұл түрі органикалық тіршілік иелерінің өзара немесе сыртқы жағдайлармен қарым-қатынасындағы өмір сүру үшін күреспен емес, бір жыныстағы адамдар арасындағы, әдетте, еркектер арасындағы екінші жыныстың жеке тұлғаларын иелену үшін бәсекелестікпен анықталады». (К.Дарвин)

ПОЛИМОРФИЗМ
Полиморфизм – бір түрдің ішінде бірнеше анық морфологиялық әр түрлі формалардың болуы.
Екіжынды жануарлардағы полиморфизм – бір жыныста әртүрлі сыртқы түрдегі даралардың болуы.

ПОЛИМОРФИЗМ

ПОЛИМОРФИЗМ
Маусымдық полиморфизм – экологиялық полиморфизмнің бір түрі. Сыртқы түріжәндіктер маусымдылыққа байланысты.
Көбелектердің популяциясында көктемде пайда болатын ұрпақтар қара дақтардың тән орналасуымен қанаттарының қызыл-қызыл түсімен ерекшеленеді. Сонымен қатар жазғы ұрпақ қоңыр қанатты даралардан тұрады. Бұл құбылыс көктемде, төмен температурада, көбелектің денесі қанаттардың түсіне жауап беретін қара пигментті аз шығаратындығына байланысты.

ПОЛИМОРФИЗМ
Әлеуметтік жәндіктерде отбасында немесе колонияда әртүрлі особьтардың (мысалы, аралардағы аналық және жұмысшылар) функцияларының бөлінуімен байланысты жыныстық полиморфизм байқалады.

1. Табиғи сұрыпталудың бастапқы материалы А) тіршілік үшін күрес В) мутациялық өзгергіштік С) организмдердің тіршілік ету ортасының өзгеруі Д) организмдердің қоршаған ортаға бейімделуі 2. Негізделген. эволюциялық теорияЧ.Дарвин ілімі А) дивергенция В) табиғи сұрыпталу С) азғындау D) жасанды сұрыптау 3. Селекция, нәтижесінде белгінің орташа көрінісі сақталады, ал нормадан ауытқуы бар даралар жойылады. , деп аталады А) қозғаушы В) әдістемелік С ) стихиялық Д) тұрақтандырғыш 4. Эволюциядағы табиғи сұрыпталудың шығармашылық сипаты А) түрлер арасындағы бәсекелестіктің күшеюінен В) популяциялар арасындағы бәсекелестіктің әлсіреуінен С) бір түр особьтары арасындағы бәсекелестіктің күшеюінен көрінеді. D) жаңа түрлердің пайда болуы 5. Табиғи сұрыпталудың тиімділігі А) түр ішілік күрестің күшеюімен В) реакция нормасының өзгеруімен С) мутация процесінің әлсіреуімен D) мутация процесінің күшеюімен
Жалпылау тесті

6. Табиғи популяцияда мутация процесінің күшеюі неге әкеледі? А) табиғи сұрыпталудың тиімділігін арттыру В) заттар айналымының интенсивтілігін арттыру С) даралар санын көбейту Д) өзін-өзі реттеуді жақсарту 7. Табиғи сұрыпталудың әрекеті А) мутациялық өзгергіштікке әкеледі В) пайдалы белгілердің сақталуы адамдар үшін С) кездейсоқ айқас D) жаңа түрлердің пайда болуы 8. Эволюцияның нәтижесі А) тұқым қуалайтын өзгергіштік В) тіршілік үшін күрес С) түрлердің алуан түрлілігі Д) ароморфоз 9. Қандай сұрыпталу формасының арқасында желбезек қанатты балықтар табиғатта сақталған? А) әдістемелік В) қозғаушы С) тұрақтандырушы Д) бұзу 10. Эволюцияның негізгі нәтижесі А) организмдердің қоршаған ортаға бейімделуі В) популяция санының ауытқуы С) түр популяциясының азаюы Д) бір түрдегі даралар арасындағы тіршілік үшін күрес
Жалпылау тесті

Жалпылау тестінің жауаптары
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
B B G G V A G V V A


Таңдау үшін бастапқы материал
Селективті фактор
Қолайлы өзгерістер жолы
Қолайсыз өзгерістер жолы
Іс-әрекеттің сипаты
Таңдау нәтижесі
Таңдау формалары

Көрсеткіштер Жасанды сұрыпталу Табиғи сұрыпталу
Селекцияның бастапқы материалы Ағзаның жеке сипаттамалары Ағзаның жеке сипаттамалары
Таңдау факторы Адамның қоршаған орта жағдайлары
Қолайлы өзгерістер жолы Таңдап алу, өнімді болу, қалу, жинақтау, мұраға қалдыру
Қолайсыз өзгерістер жолы Таңдалған, жоққа шығарылған, жойылған Өмір үшін күресте жойылған
Іс-әрекет сипаты Шығармашылық – адамның игілігіне бағытталған қасиеттерді жинақтау Шығармашылық – жаңа формалардың пайда болуына әкелетін жеке адамның, популяцияның, түрдің игілігіне бейімделген белгілерді іріктеу.
Селекция нәтижесі Өсімдіктердің жаңа сорттары, жануарлардың тұқымдары, микроорганизмдердің штаммдары Жаңа түрлер
Іріктеу формалары Жаппай, жеке, бейсаналық, әдістемелік Қозғаушы, тұрақтандырушы, бұзушы, жыныстық

ҮЙ ЖҰМЫСЫ
§3.4, 136 – 139 б. студенттерге арналған оқулық. білім беру мекемелер проф. білім» Жалпы биология» В.М. Константинов. § 47, 166 – 169 б. «Жалпы биология» оқулығы Д.Қ. Беляева. Кестені толтыр» Салыстырмалы сипаттамаларжасанды және табиғи сұрыптау»

Назар аударғаныңызға рақмет!

Жалпы биология: студенттерге арналған оқулық. білім беру орта білім беретін мекемелер проф. білім беру / В.М. Константинов, А.Г. Резанов, Е.О. Фадеева; өңдеген В.М. Константинова.- М.: «Академия» баспа орталығы, 2010. Жалпы биология: Оқу құралы. 10-11 сыныптар үшін. жалпы білім беру мекемелер/ Д.Қ. Беляев, П.М. Бородин, Н.Н.Воронцов және т.б. Ред. Д.К. Беляева, Г.М. Дымшица. – М.: Білім, 2005. – 304 б. Лернер Г.И. Биология сабақтары. Жалпы биология. 10,11 сыныптар. Тесттер, сұрақтар, тапсырмалар: Оқулық. – М.: Эксмо, 2005. – 352 б. I.F. Ишкина биология. Сабақ жоспарлары. 11 сынып / Ред. Д.К. Беляева, А.О. Рувинский. – Волгоград, 2002. – 120 б. Петунин О.В. 11-сыныптағы биология сабақтары. Егжей-тегжейлі жоспарлау - Ярославль: Даму академиясы, Академия холдингі, 2003. - 304 б.
АҚПАРАТ КӨЗДЕРІ

АҚПАРАТ КӨЗДЕРІ
1.Х. Дарвин http://images.francetop.net/uploads/charles%20darwin_22044.jpg 2. Хаттерия http://www.infoniac.ru/upload/medialibrary/4d1/4d1bcf404cd0d2b318284ea3631c96c1.jp.indra http:// .ru/images/attach/c/5/87/832/87832648_9.jpg 4. Қайың көбелегі http://zagony.ru/uploads/posts/2011-08/thumbs/1313568467_015.jpg http://www .co.uk/photography/cats/11321.jpg 5. Гинкго http://permian.files.wordpress.com/2007/02/ginkgo-tuileries.jpg 6. Аралардағы полиморфизм http://i-pchela /images/stories/family/sem.jpg 7. Құмырсқа http://www.pchelandiya.net/uploads/posts/2011-11/1322639656_x_eabc9ab21.jpg 8. Көгершін-сұр иристің полиморфизмі http://hnu.docdat .com/ pars_docs/refs/174/173704/img4.jpg 9. Айнымалы қанаттың маусымдық полиморфизмі http://www.pesticidy.ru/ps-content/dictionary/pictures/165_content_page.jpg 10. Табиғи сұрыпталу формалары http:// ://ucheba-legko .ru/lections/viewlection/biologiya/11_klass/evolyutsiya/mehanizmyi_evolyutsionnogo_protsessa/lec_formyi_estestvennogo_otbora 11.Окун http://mediasubs.ru/group/uploads/se/sekretyi-ryibnojLThj2/jEvl.

АҚПАРАТ КӨЗДЕРІ
12. Екі нүктелі ледибугтың «қара пішіні» http://www.wallpage.ru/imgbig/wallpapers_68505.jpg 13. Екі нүктелі ледибугтың «қызыл пішіні» http://img10.proshkolu.ru/content /media/pic/std /4000000/3054000/3053496-c3f1628c64b89ffa.jpg

Презентация бейне ойнатқышын веб-сайтыңызға ендіруге арналған код:
















































Артқа Алға

Назар аударыңыз! Слайдтарды алдын ала қарау тек ақпараттық мақсаттарға арналған және презентацияның барлық мүмкіндіктерін көрсетпеуі мүмкін. Егер сізді осы жұмыс қызықтырса, толық нұсқасын жүктеп алыңыз.

Мақсаттар:

  • тәрбиелік– эволюцияның негізгі қозғаушы күштері – тіршілік үшін күрес және табиғи сұрыпталу туралы білімдерін кеңейту, жалпылау және тереңдету;
  • популяция ішіндегі организмдер арасындағы, әртүрлі түрдегі организмдер арасындағы қарым-қатынастарды, организмдердің жансыз табиғат факторларымен қарым-қатынасын ашу.дамуда
  • – оқушылардың танымдық қызығушылығын, оқулықпен, кестелермен, слайдтармен жұмыс істеу, қорытынды жасау, бұрын өтілген материалды пайдалана білу дағдыларын дамыту.тәрбиелік

- айналамыздағы табиғатты аялауға, биология сабағына қызығушылықтарын арттыру.: АКТ-ны оқушылардың шығармашылық ойлауын қалыптастыру және қызығушылығын дамыту, бұрын алған білімдері негізінде зерттеушілік іс-әрекет тәжірибесін кеңейту, ақпараттық-коммуникациялық құзыреттіліктерді дамыту жолдарының бірі ретінде пайдалану.

Сабақтың түрі:біріктірілген.

Сабақтың түрі:білімді қалыптастыру және жүйелеу сабағы.

Өткізу әдісі:оқулық материалдарымен, кестелермен, слайдтармен жұмыс істеуге негізделген диалог.

Білімді меңгеру деңгейі:ішінара іздеу.

Пәнаралық байланыстар:биология, экология, география, әдебиет.

Оқу-әдістемелік қамтамасыз ету:

  • Жалпы биология: студенттерге арналған оқулық. білім беру
  • орта білім беретін мекемелер проф. білім ред. В.М.

Константинова,«Жалпы биология 10-11 сынып» оқулығы. Д.К. Беляев, «Тіршілік үшін күрес және оның формалары» кестесі, «Табиғи сұрыпталу эволюцияның негізгі қозғаушы күші» тақырыбындағы презентация.

Логистика:

мұғалімнің жұмыс орны, ноутбук, проектор, экран, оқушылардың жұмыс орындары. Сабақтың барысы Сабақтың қадамдары
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті 1. Org. сәт.
Оқушылар тізімін тексеру. Оқушыларға сабақтың мақсаты мен міндеттерін жеткізу. Есеп беру.

2. Бұрын оқылған материалды тексеру.

Тақырып бойынша фронтальды сауалнама:

  • «Тіршілік үшін күрес».
  • 1) Терминдерді түсіндіріңіз: (Слайд No4-6)
  • Өмір сүру үшін күрес.
  • Тіршілік үшін түр ішілік күрес.

Түр аралық тіршілік үшін күрес.

Қолайсыз экологиялық жағдайлармен күресу.
2) Суреттер мен ұғымдардың байланысын табыңыз.

(Слайд №7)

  • Тақырып бойынша оқушылардың білімдерін рефлексиялау және ұсынылған сұрақтарға жауап беру.
  • 3) Сұрақтарға жауап беріңіз:
  • (Слайд №8-9)
  • Тіршілік үшін күрестің мәні неде?
  • Тіршілік үшін күрестің нәтижесі қандай?

Табиғи сұрыпталу дегеніміз не деп ойлайсың?

Бейімделген адамдар қалай пайда болады?

Қай өзгергіштік маңыздырақ?

Сонымен, эволюция табысының негізі – организмдердің әртүрлілігі.

4) Бір уақытта үш оқушы жеке тапсырманы орындайды (тапсырма жеке парақтарда беріледі).

Тапсырманы орындаңыз.

Олар слайдқа қарайды. Кестені толтырыңыз.
  1. Сұрақтарға жауап беру.
  2. 3. Жаңа материалды оқу.
  3. Сабақтың жоспары: (экрандағы №3 слайд)
  4. «Табиғи сұрыпталу» түсінігі.
  5. Табиғи сұрыпталудың формалары.

Жаңа материалды таныстыру, слайд-презентациялар арқылы проблемалық сұрақтар жүйесі арқылы оқушылармен диалог жүргізу.

Жаңа сабақ материалын қарастыру кезінде оқушылар бақылау парағындағы тапсырмаларды орындайды (2-қосымша).Бақылау парағындағы No5 және No6 тапсырмаларды үй тапсырмасы ретінде ұсынуға болады.

Сабақ жоспары бойынша дәптермен жұмыс.
Табиғи сұрыптау әрқашан тірі ағзалардың өзгеруінің негізгі факторы ретінде әрекет етеді. Оның әсер ету механизмі бірдей, яғни.

Табиғи сұрыптау әр жолы ең мықты адамдардың өмір сүруіне және ұрпақтарының қалуына ықпал етеді.

(слайд №10).

Табиғи сұрыпталу - бұл әр түрдің ең жарамды даралары өмір сүріп, ұрпақ қалдыратын, ал жарамсыздары өлетін процесс.

Мұнда таңдау сипаттамалары: (слайд No11-12).
Оқушылардың жаңаны қабылдауы және ішінара түсінуі.

1. Қажетті алғы шарт – тұқым қуалайтын өзгергіштік;

2. Мінез – бағыттылық, ол әрқашан қоршаған орта жағдайларына көбірек бейімделуге бағытталған;

3. Селекциялық фактор – өзіндік жағдайлары бар табиғи орта;

4. Генетикалық мән – популяциядағы белгілі бір генотиптердің кездейсоқ емес сақталуынан және олардың келесі ұрпаққа гендердің берілуіне іріктеп қатысуынан тұрады;

5. Нәтижесі – популяцияның генофондының өзгеруі, бейімделуінің қалыптасуы;

6. Соның салдары – организмдер формаларының алуан түрлілігінің артуы; прогрессивті эволюция барысында ұйымның дәйекті күрделенуі;

бейімделмеген түрлердің жойылуы.

Осылайша, табиғи сұрыптау қоршаған орта жағдайларына неғұрлым бейімделген дараларды ұрпақтан ұрпаққа мақсатты түрде таңдауға қабілетті (слайд No13).

Сұрақтарға жауап беру себептерімен жауап беріңіз. (Неге олай ойлайсың?)

Мұғаліммен диалогқа қатысып, керекті жазбаларды жасаңыз.

Табиғи сұрыпталу механизмін қарастырайық (слайд No14-15).

Табиғи сұрыптау жеткілікті үлкен популяцияларда ғана толық ашылады, өйткені популяция азайған сайын кездейсоқ факторлардың рөлі артады.

Бірақ оның фокусталуына, тиімділігіне және организмдердің тіршілік ету жағдайларының ерекшеліктеріне қарай табиғи сұрыпталудың формалары әртүрлі болуы мүмкін (слайд No16). Оларға сипаттама берейік.

Жауаптарын дәлелді түрде ұсыныңыз.

Жазылу.

- өзгергіштіктің бір бағытын ғана қолдайтын және оның барлық басқа нұсқаларын ұнатпайтын таңдау формасы.

Қозғаушы селекцияның бақылауымен популяцияның генофонды тұтастай өзгереді, яғни аналық формалардың бөлінуі (дивергенция) болмайды. Мутациялар популяцияның генофондында жинақталып таралады, фенотиптің берілген бағытта өзгеруін қамтамасыз етеді. Популяцияда қозғаушы сұрыпталудың әсерінен белгі ұрпақтан-ұрпаққа белгілі бір бағытта өзгереді.

147-беттегі оқулық материалымен жұмыс.

Жаңа материалды қабылдау және түсіну.

Жүргізуші таңдау әрекетіне мысалдар келтірейік

(слайд № 19-20) Жүргізуші таңдаудың классикалық мысалы - қайың көбелегіндегі түстің эволюциясы.Бұл көбелектің қанаттарының түсі күндізгі уақытты өткізетін қыналармен жабылған ағаш қабығының түсіне еліктейді. Әлбетте, мұндай қорғаныс бояуы алдыңғы эволюцияның көптеген ұрпақтарында қалыптасқан.

Алайда Англияда өнеркәсіптік революцияның басталуымен бұл құрылғы өзінің маңыздылығын жоғалта бастады. Ауаның ластануы қыналардың жаппай қырылуына және ағаш діңдерінің қараюына әкелді. Қараңғы фонда жеңіл көбелектер құстарға оңай көрінетін болды. 19 ғасырдың ортасынан бастап қайың көбелегі популяцияларында көбелектердің мутант қараңғы (меланистік) формалары пайда бола бастады. Олардың жиілігі тез өсті. 19 ғасырдың аяғында қайың көбелектің кейбір қалалық популяциялары толығымен дерлік қараңғы формалардан тұрды, ал ауылдық популяцияларда жеңіл формалар басым болды. Бұл құбылыс деп аталды

өндірістік меланизм.

Ғалымдар ластанған жерлерде құстардың ашық түсті пішіндерді, ал таза жерлерде қараңғы пішіндерді жейтінін анықтады. 1950 жылдары ауаның ластануына шектеулердің енгізілуі табиғи сұрыпталудың қайтадан бағытын өзгертуге әкеліп соқтырды, ал қалалық популяциялардағы қараңғы формалардың жиілігі төмендей бастады.

Терминологиямен жұмыс.

Олар диалогқа қатысады, сұрақтар қояды, керекті жазбаларды жасайды.

- Жылқыдағы дене мөлшерінің ұлғаюы (жылқының филогенетикалық қатары).

Тұрақтандырушы селекция популяцияның тұрақты өмір сүру жағдайында оның максималды жарамдылығын қамтамасыз ететін жағдайын сақтайды. Түрлердің фенотиптік инварианттылығын қамтамасыз етеді. Әрбір ұрпақта бейімделу белгілері бойынша орташа оңтайлы мәннен ауытқыған даралар жойылады.

Селекциялық қысым белгінің орташа көрінісі бар организмдерге бағытталған. Нәтижесінде мутация процесінің деструктивті әсерінен қорғалған.

Табиғатта селекцияны тұрақтандыру әрекетінің көптеген мысалдары сипатталған. Мәселен, бір қарағанда ұрпақтың гендік қорына ең үлкен үлес тудыру қабілеті жоғары жеке тұлғалардың болуы керек сияқты. Дегенмен, құстар мен сүтқоректілердің табиғи популяциясын бақылау бұлай емес екенін көрсетеді. Ұяда қанша балапан немесе балапан болса, соғұрлым оларды тамақтандыру қиынырақ, олардың әрқайсысы кішірек және әлсіз болады. Нәтижесінде туу қабілеті орташа адамдар ең қолайлы болып табылады.

Әртүрлі белгілер үшін орташа мәнге қарай таңдау табылды. Сүтқоректілерде салмағы өте төмен және өте жоғары жаңа туылған нәрестелер орташа салмақты жаңа туған нәрестелерге қарағанда туғанда немесе өмірінің алғашқы апталарында өлу ықтималдығы жоғары.

Дауылдан кейін өлген құстардың қанаттарының көлемін зерттеу олардың көпшілігінің қанаттары тым кішкентай немесе тым үлкен екенін көрсетті. Және бұл жағдайда орташа адамдар ең бейімделген болып шықты.

(слайд №23-25)
Тұрақтандырушы сұрыптауға мысал ретінде жәндіктермен тозаңданатын өсімдіктерде гүлдердің мөлшері мен пішінін сақтау жатады, өйткені гүлдер тозаңданатын жәндіктердің дене өлшеміне сәйкес келуі керек немесе реликті түрлердің (хаттерия, целакант, гинкго және т.б.) сақталуы.

Белгілі бір қорытынды жасай отырып, слайд материалдарымен жұмыс жасайды.

Қорытынды: табиғи сұрыпталудың қозғаушы және тұрақтандырушы формалары бір-бірімен тығыз байланысты.

Бұзатын немесе бұзатын таңдау.
(слайд №28)

Таңдаудың бұл түрі өзгерудің екі немесе одан да көп бағыттарын (фенотиптер кластары) қолдайды, бірақ орташаға (аралық фенотипке) қолайлы емес. Үзіліссіз сұрыпталудың әсерінен полиморфизм әдетте популяцияда пайда болады — бірнеше анық әр түрлі фенотиптік формалар. Түр ішіндегі бұзатын іріктеу әрекеті популяциялардың бір-бірінен оқшаулануына, олардың жаңа түр ретінде оқшаулануына әкеледі.

Табиғи сұрыпталудың деструктивті формасының мысалдарын қарастырайық (слайд No29-32).

Кейбір құс түрлерінің арасында (скуалар, көкектер, сұңқарлар, т.б.) түсті формалар жиі кездеседі. Жыныстық диморфизм (еркектері мен аналықтарының сыртқы түрінің айырмашылығы, мысалы, бұғы қоңыздары, арыстандар, Галлиформалар және т.б.) полиморфизмнің ерекше жағдайы болып табылады. Ұлулардың кейбір түрлерінің полиморфизмі олардың әртүрлі топырақтарда өмір сүруіне мүмкіндік береді. Жасалған жағдайларда олардың тұрақтандыруына бағытталған әрбір форма үшін селекция әрекет ете бастайды.

Олар өздері қорытынды жасайды.

Диалогқа қатысыңыз және қажетті жазбаларды жасаңыз.

Жыныстық таңдау

(слайд №33-37)

Жыныстық сұрыптау – бір жыныстың екінші жыныстың дараларымен жұптасу бәсекесіне негізделген жануарлардың кейбір түрлерінің табиғи сұрыпталу формасы.

Жыныстық сұрыпталудың арқасында пайда болды жыныстық диморфизмжәне дамыды екіншілік жыныстық белгілер(жарқын қауырсын, тармақталған мүйіз және т.б.) Бұл белгілер жеке адамға да, түрге де зиянды болуы мүмкін (мысалы, бұғыларда ауыр тармақты мүйіздер, кейбір құстарда ауыр ашық құйрық).

Неліктен іріктеу бұл белгілерді сақтайды және жиі нашарлатады?

Диалогқа қатысып, өз бетінше қорытынды жасайды.
4. Оқыған материалды бекіту. Жаңа материалды меңгеру барысында әңгімені қорытындылау.

Бақылау және жалпылау тестінің тапсырмаларын орындаңыз.

(слайд № 39-40)

Оқушылардың сабақтағы жұмыстарына баға қою.

Сабаққа уақыт қалса, онда «Жасанды және табиғи сұрыпталуды салыстыру» кестесімен жұмыс істейміз (слайд No42-43)

Сабақтан шыққанда барлығыңыздың көңіл-күйіңізге сәйкес кестенің бағанына белгі қою арқылы сабаққа деген көзқарастарыңызды көрсетулеріңізді сұраймын.

  • Қызық
  • Қызық емес
  • Маңызды емес
Сабақта алған білімдерін көрсету.

Диалогқа қатысып, өз бетінше қорытынды жасайды.

Слайд презентация материалдарымен жұмыс.

Сабақты қорытындылау. Оқыған материалға деген қызығушылықтың рефлексиясы.

Сауалнама парағына ескертулер қалдырыңыз.

5. D\z (2 мин). 3.4-параграф, 136-б. – 139 студенттерге арналған оқулық.

білім беру мекемелер проф. Білім «Жалпы биология» В.М. Константинов.

47-параграф, 166 – 169 б. «Жалпы биология» оқулығы Д.Қ.

Беляева.

«Жасанды және табиғи сұрыпталудың салыстырмалы сипаттамасы» кестесін толтырыңыз.

d\z деп жазыңыз.

(Слайд №32)

Оқушыларға арналған әдебиеттер тізімі

Мұғалімге арналған әдебиеттер тізімі

1. Жалпы биология: оқушыларға арналған оқулық. білім беру орта білім беретін мекемелер проф. білім беру / В.М. Константинов, А.Г. Резанов, Е.О. Фадеева; өңдеген В.М. Константинова.- М.: «Академия» баспа орталығы, 2010 ж.

2. Жалпы биология: Оқулық. 10-11 сыныптар үшін. жалпы білім беру мекемелер/ Д.Қ. Беляев, П.М. Бородин, Н.Н.Воронцов және т.б. Ред. Д.К. Беляева, Г.М. Дымшица. – М.: Білім, 2004. – 304 б.

3. Лернер Г.И. Биология сабақтары. Жалпы биология. 10,11 сыныптар. Тесттер, сұрақтар, тапсырмалар: Оқу құралы. – М.: Эксмо, 2005. – 352 б.

4. И.Ф. Ишкина биология. Сабақ жоспарлары. 11 сынып / Ред. Д.К. Беляева, А.О. Рувинский. – Волгоград, 2002. – 120 б. 5. Петунин О.В. 11-сыныптағы биология сабақтары. Егжей-тегжейлі жоспарлау - Ярославль: Даму академиясы, Академия холдингі, 2003. - 304 б.:

Презентацияны дайындау кезінде біз пайдаландық

ақпараттық ресурстар
12. «Қара пішіні».
Эволюциялық концепциялардың дамуы. Автор
бірінші
жіңішке
эволюциялық концепция болды
жазған Чарльз Дарвин
бұл туралы кітап:
«Түрлердің шығу тегі туралы
табиғи сұрыпталу немесе
сақтау
қолайлы тұқымдар

өмір үшін күрес»
Чарльз Дарвин (1809 - 1882)
Эволюцияның қозғаушы күштері тұқым қуалаушылық, өзгергіштік,
табиғи
таңдау
Тұқым қуалаушылық
тірі организмдердің тасымалдау қабілеті
ата-анадан ұрпаққа берілетін қасиеттер.
Өзгергіштік

тірі ағзалардың иелену қасиеті

даму үдерісіндегі жаңа белгілер.
Табиғи сұрыпталу - ең жарамды адамдардың өмір сүруі және ұрпақтарының қалдыруы және аз жарамдылардың өлуі.
Тіршілік үшін күрес
түр ішілік және түр аралық

қатынастар, сондай-ақ қарым-қатынастар

орта факторлары бар организмдер.
тірі организмдердің тасымалдау қабілеті
Эволюциялық ілімнің негізгі логикасы
Тұқым қуалаушылық
Организмдер әртүрлі
бір-бірінен және мүмкін
аударыңыз
тән
ұрпақтарына тән қасиеттер
Аман бол
көпшілігі
бейімделген
Қабілет
организмдерге
шексіз
көбею
Шектеу
қоршаған орта жағдайлары
үшін күресу
Эволюцияның қозғаушы күштері тұқым қуалаушылық, өзгергіштік,

болуы

Табиғи
Болғандықтан:
Тірі
жүйелер
бейімделу
Кімге
шарттар
үшін күресу
Эволюцияның қозғаушы күштері тұқым қуалаушылық, өзгергіштік,
айнала
қоршаған орта
Қосулы
планета
Жер
бар
орасан зор
тірі түрлерінің саны
организмдер
жоғары
ұйымдастырылған
түрлері мен түрлері көбірек
қарабайыр
деңгейі
ұйымдар

Эволюцияның дәлелі: палеонтологиялық

Археоптерикс

Археоптерикс

Эволюцияның дәлелі: өтпелі формалар

Эволюцияның дәлелі: Морфологиялық (салыстырмалы анатомиялық)

Гомологиялық және ұқсас мүшелер

Рудимент және атавизмдер

Эволюцияның дәлелі: эмбриологиялық

Карл Бэер: ұрық ұқсастық заңы

Тіршілік үшін күрестің формалары

Түрішілік күрес
Түраралық күрес
Қолайсыз жағдайлармен күресу
қоршаған орта жағдайлары

Түрішілік күрес

Жетекші
жүйелер
сақтау
популяциялар мен түрлер
тексеру
өлім
немесе
қатыспау
В
көбею
кем дегенде
бейімделген
осы түрдің жеке тұлғалары.
Гвинея шошқаларына арналған төте жол.lnk

Түрішілік күрес мысалдары

үшін күресу
аумақ;
үшін конкурс
олжа;
Түрішілік
каннибализм;
Үстемдік үшін күрес
отарда;
Иелік үшін күрес
әйел

Түраралық күрес

Жеңіске жетелейді
көбірек
өміршең
жеке тұлғалар
немесе
популяциялар
бір
түрі
бітті
Аздау
өміршең
жеке
немесе
басқасының халқы
мейірімді.

Түр аралық күрес мысалдары:

Репрессия
аралар
Австралиялық ара
еуропалық;
Жарыс
арасында
сұр
Және
қара
егеуқұйрықтар;
Жарық үшін бәсеке
шырша мен қайың арасында;
паразитизм;
Сусардың бұлғынды ығыстыруы
таныс
орындар
мекендеу ортасы.

Қолайсыз экологиялық жағдайлармен күресу

Қолайсыз жағдайлармен күресудің мысалдары
орта:
Маусымдық төгілу;
Жаз бен қыс
ұйқы күйі;
Маусымдық рейстер және
құстардың қоныс аударуы;
Жоғары дамыған
тамыр жүйесі және
өзгертілген жапырақтар
шөл өсімдіктерінде;
Бойы қысқа қайың және
тундра жағдайында талдар.

Қолайсыз экологиялық жағдайлармен күресудің мысалдары:

Қорытындылай келе:
Шектеу
қоршаған орта жағдайлары
«Жеңілу» ең аз
бейімделген
бар тұлғалар
қолайсыз
белгілері
«Жеңіс» бәрінен де көп
бейімделген
бар тұлғалар
қолайлы
белгілері
Өлім, жою
көбеюден
Тірі қалу және
қатысу
репродукцияда
Қолайсыз
белгілері
берілмейді
ұрпақ
Қолайлы
белгілері беріледі
ұрпақтары және
күшейіп келеді

Қорытындылай келе:

Қозғаушы күштер
эволюция:
үшін күресу
Эволюцияның қозғаушы күштері тұқым қуалаушылық, өзгергіштік,
Шектеу
қоршаған орта жағдайлары
Тұқым қуалайтын
өзгергіштік
Нәтиже
үшін күресу
қоршаған орта жағдайлары
болып табылады
табиғи сұрыпталу

Эволюцияның қозғаушы күштері:

Микроэволюция
Бұл
процесс
түрлендіру
популяциялар немесе популяциялар
эволюциялық факторлардың әсері,
қай
жетекшілік етеді
жүйелер
өзгерту
генофонд және жаңасының қалыптасуы
мейірімді.

Микроэволюция

1. Элементарлы факторлардың әсерінен
популяцияның генофондында кездеседі
жиіліктің өзгеруі
жеке гендер. Бұл
жетекшілік етеді
жүйелер
бастауыш
эволюциялық құбылыс – өзгеріс
генотиптік және фенотиптік
популяция құрамы.
2. Ұзақ мерзімді бір бағыттылықпен
ықпал ету
табиғи
таңдау
байқалды
дифференциация
популяциялар.

Эволюция факторлары кез келген
әсер ететін құбылыстар мен процестер
эволюцияға кез келген әсер
Факторлар
эволюция
Мутациялар
Дрейф
гендер
Толқындар
өмір
Оқшаулау

Бұл
процесс
онда
міндеттеледі
кенеттен,
табиғи немесе туындаған
жасанды түрде
тұқым қуалайтын
өзгерістер
В
генетикалық
материал,
жетекші
жүйелер
жеке қасиеттердің өзгеруі
дене.

Мутация процесі

С.С. Четвериков алғашқылардың бірі болды
мерзімділікке назар аударған
ауытқулар
саны
жеке тұлғалар,
халықты құрайды.
Бұл
тербеліс
NUMBER
МАМАНДАР
ХАЛЫҚТАР
алды
Аты
«ХАЛЫҚ
ТОЛҚЫНДАР» немесе «ӨМІР ТОЛҚЫНЫ».
СЕБЕПТЕР
ӨЗГЕРІСТЕР
NUMBER
ХАЛЫҚТАР:
кенеттен климаттың өзгеруі, болуы
азық-түлікпен қамтамасыз ету, табиғи апаттар,
адамның шаруашылық қызметі және
т.б.

1. Толқындар толығымен кездейсоқ болуы мүмкін
және популяцияда күрт өзгереді
шоғырлану
сирек
пайда болатын гендер немесе тұтас
генотиптер.
2. Күрделі құлдырау кезеңінде
популяция мөлшері біршама
гендер (генотиптер) толығымен мүмкін
қарамастан жоғалады
олардың биологиялық құндылығы.
3. Толқындар өскен сайын басқа гендер
олардың шоғырлануын күрт арттырады.
Мутация сияқты өмір толқындары
процесс, кездейсоқ жеткізу
бағытсыз
генетикалық
материал
үшін
табиғи
таңдау.

1. Мерзімді (мысалы, маусымдық ауытқулар
жәндіктер саны, бір жылдық өсімдіктер,
тұмау вирустары)
2. Мерзімді емес
(тәуелді
бастап
көп
факторлар). Мысалдар: популяцияның ауытқуы
жыртқыш - олжа, популяциялық жарылыстар
Арктикадағы леммингтер, шегірткелер үйірлері,
Австралияда асыл тұқымды қояндар, оба
Еуропада өткен індеттер.

Популяциялық толқындардың түрлері:

Популяция қисығының төменгі жағында
«Тұйық әсері» бар.
Ол арқылы және жаңадан аз адамдар өтеді
популяция, аллельдердің қатынасы әртүрлі болады.

Популяциялық қисық сызығының төменгі жағында «тартқа әсері» байқалады. Ол арқылы аз ғана особьтар өтеді, ал жаңа популяцияда қатынас

«Тек бұлақ сулары ағып кетеді, онсыз олар
жүздеген адам өліп жатыр...»
Некрасов
Тек аман бол
аз жеке тұлғалар және
фитнес емес
қарағанда рөл атқарады
іс (Д. Мазая өкілі)

Некрасов: «Тек бұлақ сулары ағып кетеді, онсыз олар жүздеп өледі ...»

Оқшаулау - бұл тұқым қуалау еркіндігін бұзу.
Оқшауланған топта аллель жиіліктері
үлкен популяцияға қарағанда басқаша болып шығады.
Оқшаулану генетикалық дрейфке әкеледі, сонымен қатар
түрленудің триггер нүктесі болып табылады.
Оқшаулағыш
фактор

Оқшаулау - бұл тұқым қуалау еркіндігін бұзу. Оқшауланған топта аллель жиілігі үлкен популяцияға қарағанда әртүрлі болады. Драйверді оқшаулау

I.
потенциал
серіктестер емес
кездесу
II.
потенциал
серіктестер
кездеседі, бірақ
жұптаспа
Географиялық
оқшаулау
басқаша өмір сүреді
мекендеу орындары
Экологиялық
(маусымдық)
оқшаулау
өсіру
әртүрлі терминдер
Мінез-құлық
оқшаулау
түсі бойынша ерекшеленеді
үйлену рәсімдері,
ән немесе иіс

Географиялық оқшаулау
Жаңа Гвинеяның тропикалық ормандарында жұмақ шаяндары өмір сүреді.
Бес түрдің әрқайсысы өз тау жотасында өмір сүреді,
қалғандарынан саваннамен бөлінген. Морфологиялық айырмашылықтар
түрлер арасындағы маңыздылығы сонша, олар бастапқыда болды
жеке тұқымдас ретінде сипатталады.

Қоршаған ортаны оқшаулау
Тана көлі (Эфиопия) кешені мекендейді
тікенді балықтардың жақын туысқан түрлері.
Өйткені көлде басқа да көптеген балық түрлері бар
аз, содан кейін тікенектер қол жетімді барлық игерді
экологиялық тауашалар.
Аралас тағам формасы
Жыртқыш
Су бетіне жақын жерде жәндіктерді, планктондарды және балық шабақтарын жейді

Биологиялық диктант
1. Эволюция
2. Тұқым қуалаушылық
3. Өзгергіштік
4. Табиғи сұрыпталу
5. Тіршілік үшін күрес
6. Палеонтологиялық дәлелдер
7. Эмбриологиялық дәлелдер
8. Рудимент
9. Микроэволюция
10. Мутация процесі
11. Популяциялық толқындар
12. Оқшаулау

Слайд 2

Сабақтың мақсаттары:

  • Оқушыларды тіршілік үшін күрестің әртүрлі формаларымен таныстыру;
  • Тіршілік үшін күрес формаларын дұрыс анықтауға үйрету;
  • Табиғи сұрыпталудың эволюцияның негізгі қозғаушы күші екеніне көз жеткізу.
  • Слайд 3

    Үй тапсырмасын тексеру.

    • Табиғи сұрыпталудың қандай формасы әдетте салыстырмалы тұрақты орта жағдайында өмір сүретін түрлердің популяцияларында әрекет етеді? Оған сипаттама беріңіз.
    • Табиғи сұрыпталу нәтижесінде құрылымында нормадан ауытқыған особьтар өлсе, онда бұл жағдайда сұрыптаудың қандай формасы болуы мүмкін? Оған сипаттама беріңіз.
  • Слайд 4

    Тіршілік үшін күрестің формалары

    • Түрішілік күрес
    • Түраралық күрес
    • Қолайсыз жағдайлармен күресу
    • Қоршаған орта жағдайлары
  • Слайд 5

    Түрішілік күрес

    Белгілі бір түрдің аз бейімделген дараларының өлуі немесе көбеюіне қатыспауы салдарынан популяция мен түрдің сақталуына әкеледі.

    Слайд 6

    Түрішілік күрестің мысалдары:

    • аумақ үшін күресу;
    • олжа үшін бәсеке;
    • Түрішілік каннибализм;
    • Бумадағы үстемдік үшін күрес;
    • Әйелді иелену үшін күрес
  • Слайд 7

    Түраралық күрес

    Бір түрдегі анағұрлым өміршең индивидтің немесе популяцияның өміршеңдігі төмен дара немесе басқа түрдегі популяцияны жеңуіне әкеледі.

    Слайд 9

    Қоршаған ортаның қолайсыз жағдайларымен күресу

    Жансыз табиғаттың өзгерген жағдайында неғұрлым бейімделген особьтардың, популяциялардың және түрлердің өмір сүруіне әкеледі.

    Слайд 10

    Қолайсыз экологиялық жағдайлармен күресудің мысалдары:

    • Маусымдық төгілу;
    • Жазғы және қысқы ұйқы;
    • Маусымдық ұшулар мен құстардың қоныс аударуы;
    • Шөл өсімдіктеріндегі жоғары дамыған тамыр жүйесі және модификацияланған жапырақтары;
    • Тундра жағдайында қайың мен талдың өспеуі.
  • Слайд 11

    Тақырыпты бекіту:

    Одуванчиктердің өліміне әкелетін себептердің реттік нөмірлерін үш жолға жазыңыз:

    A – Түрішілік күрес

    B – Түр аралық күрес

    B – Қолайсыз экологиялық жағдайлармен күресу

    Слайд 12

    Одуванчик үлгілерінің өлу себептері:

    1-жемістер шөппен бірге қойдың қарнына түседі;

    2-көп құстар жемістермен қоректенеді;

    3-өсімдіктер шөпқоректілермен қоректенеді;

    4-Одуванчикті адамдар таптап жатыр;

    5- өсімдіктер бидай шөбін, қалақайды қарайтады;

    6- одуванчиктердің өздері бір-бірін ығыстырып шығарады;

    7-тұқымдар шөл далада жартастарда өледі;

    8-тұқымдар ылғалдың жетіспеуінен өнбейді;

    9-өсімдіктер қатты аяздан өледі;

    10-өсімдіктер патогенді бактериялар мен вирустардан өледі.

    Слайд 13

    Сұрақтарға жауап бер:

    Үкі ұяларында әртүрлі жастағы балапандарды жиі кездестіруге болады. Поляр үкісінің үлкен балапандары маусымда, ал ең жас балапандары шілдеде шығады. Бүркіттің барлық балапандары бір-бірінен 5-7 күнге үлкен. Бұл құбылыстың биологиялық маңызы қандай? Жыртқыш құстардың көбею ерекшеліктерін эволюциялық ілімнің қандай принциптері түсіндіре алады?

    Слайд 14

    Трасса шабақтары жиі медузаның кейбір түрлерінің қоңырауының астында орналасады, олардың шатырлары улы. Мұндай құбылыс қалай пайда болуы мүмкін? Трасса шабақтарының мұндай «біртүрлі» мінез-құлқын түсіндіру үшін эволюциялық теорияның қандай принциптерін қолдануға болады?

    • Биология 11 сынып
    • Тақырып жолы «Жабайы табиғат»
    • атындағы №44 MBOU гимназиясы. Деева В.Н.
    • Мұғалім: Лавренюк Людмила Викторовна
    • Ульяновск Г

    Эволюцияның қозғаушы күштері. Өмір сүру үшін күрес. Табиғи сұрыпталу.

    Сабақтың тақырыбы:


    • Оқушылардың табиғи сұрыпталу эволюцияның негізгі қозғаушы күші екеніне көз жеткізу;
    • Табиғи сұрыпталудың формаларын зерттеңіз.
    • Оқушыларды тіршілік үшін күрестің әртүрлі формаларымен таныстыру;
    • Алған білімдерін практикалық тапсырмаларды орындауда қолдану жолдарын үйрету.

    үшін күресу

    болуы

    «Жеңілу» ең аз

    бейімделген

    бар тұлғалар

    қолайсыз

    белгілері

    «Жеңіс» бәрінен де көп

    бейімделген

    бар тұлғалар

    қолайлы

    белгілері

    Тірі қалу және

    қатысу

    репродукцияда

    Өлім, жою

    көбеюден

    Қолайлы

    белгілері беріледі

    ұрпақтары және

    күшейіп келеді

    Қолайсыз

    белгілері

    берілмейді

    ұрпақ


    Тіршілік үшін күрес формалары:

    Түрішілік күрес

    Түраралық күрес

    Қолайсыз жағдайлармен күресу

    қоршаған орта жағдайлары

    Тақырыпты бекіту:

    • Жаттығу:
    • Одуванчиктердің өліміне әкелетін себептердің реттік нөмірлерін үш жолға жазыңыз:

    A – Түрішілік күрес

    B – Түр аралық күрес

    B – Қолайсыз экологиялық жағдайлармен күресу


    Одуванчик үлгілерінің өлу себептері:

    1-көп құстар жемістермен қоректенеді;

    2-тұқымдар таста, шөлде өледі;

    3-өсімдіктер шөпқоректілермен қоректенеді;

    4-өсімдіктер қатты аяздан өледі;

    5-Одуванчикті адамдар таптап жатыр;

    6- өсімдіктер бидай шөбін, қалақайды қарайтады;

    7- одуванчиктердің өздері бір-бірін ығыстырып шығарады;

    8-жемістер шөппен бірге қойдың қарнына түседі;

    9-тұқымдар ылғалдың жетіспеуінен өнбейді;

    10-өсімдіктер патогенді бактериялар мен вирустардан өледі.


    B – 1, 3, 5, 6, 8,10


    • Үкі ұяларында әртүрлі жастағы балапандарды жиі кездестіруге болады. Поляр үкісінің үлкен балапандары маусымда, ал ең жас балапандары шілдеде шығады. Бүркіттің барлық балапандары бір-бірінен 5-7 күнге үлкен. Бұл құбылыстың биологиялық маңызы қандай? Жыртқыш құстардың көбею ерекшеліктерін эволюциялық ілімнің қандай принциптері түсіндіре алады?

    • Трасса шабақтары жиі медузаның кейбір түрлерінің қоңырауының астында орналасады, олардың шатырлары улы.
    • Мұндай құбылыс қалай пайда болуы мүмкін?
    • Трасса шабақтарының мұндай «біртүрлі» мінез-құлқын түсіндіру үшін эволюциялық теорияның қандай принциптерін қолдануға болады?

    3. Жаңа материалды оқу.

    • Қозғаушы таңдау – популяциялар мен түрлердің қоршаған ортаның бір бағытты өзгерістеріне бейімделуін қамтамасыз етеді.

    Белгінің экстремалды көріністері бар даралар аман қалады және көбейеді.



    Көлік жүргізуді таңдау нәтижесі:

    Қайың көбелектің өнеркәсіптік меланизмі, мүсіндердің тұмсық құрылысындағы әртүрлілік .


    Белгінің орташа көрінісі бар даралар аман қалады және көбейеді.



    Тұрақтандырушы таңдаудың нәтижесі:

    Тозаңданатын жәндіктердің дене құрылысының гүл құрылысына сәйкестігі.

    Крокодилдің денесінің құрылымы миллиондаған жылдар бойы өзгерген жоқ.


    Белгінің екі экстремалды көрінісіне ие адамдар аман қалады.



    Бұзушылық таңдау нәтижесі:

    Түрлі арасындағы түс айырмашылығы

    көл бақаларының популяциясы


    • Табиғи сұрыпталудың қандай формасы әдетте салыстырмалы тұрақты орта жағдайында өмір сүретін түрлердің популяцияларында әрекет етеді? Оған сипаттама беріңіз.
    • Табиғи сұрыпталу нәтижесінде құрылымында нормадан ауытқыған особьтар өлсе, онда бұл жағдайда сұрыптаудың қандай формасы болуы мүмкін? Оған сипаттама беріңіз.

    Эволюцияның қозғаушы күштері:

    Нәтиже

    үшін күресу

    болуы

    болып табылады

    табиғи

    таңдау

    Табиғи

    таңдау

    үшін күресу

    болуы

    Тұқым қуалайтын

    өзгергіштік


    • Беттегі сұрақтарға жауап беріңіз
    • 375-376, 391.