«Жәрмеңке. Ашық логопедиялық сабақ «Дауысты дыбыстар еліне саяхат» Жоғары топтағы ашық логопедиялық сабақ

ҚАЛАЛЫҚ БЮДЖЕТТІК МЕКТЕПКЕ ДЕЙІНГІ БІЛІМ БЕРУ МЕКЕМЕСІ № 5 КРЫЛОВСКАЯ СТАНИЦ ҚҰРАСТЫРЫЛҒАН ТҮРЛІ БАЛА бақшасы

ҚРЫЛОВ АУДАНЫ ӘЛЕМІ

Ашық қорытынды тікелей оқу әрекеті

1-ші курста логопедиялық топ«Жидек»

«Орман мектебі».

Логопед мұғалімі: Ковалева М.Б.

ST. КРЫЛОВСКАЯ

2014

«Ягодки» логопедиялық 1-ші топтағы қорытынды GCD қысқаша мазмұны

АКТ-ны пайдалана отырып, сауаттылыққа тәрбиелеу.

«Орман мектебі».

Мақсат: балалардың оқу жылында алдыңғы сыныптарда алған білімдері мен дағдыларын меңгеру дәрежесін анықтау.

Тапсырмалар:

Түзету және тәрбиелік:«дауысты дыбыс» және «дауыссыз дыбыс» ұғымдарын бекіту, дағдыны бекітудауысты және дауыссыз дыбыстарды құлаққа қарай ажырату;дағдыларын жетілдірусөздердегі буын санын анықтау және атау;балаларды берілген дыбысы бар сөздерді анықтауға, сөздерден алғашқы дыбыстарды оқшаулауға үйретуді жалғастыру;дыбыстың сөздегі орнын анықтауға жаттықтыру,буын құрауға және оқуға үйрету.

Түзету және дамытушылық:дамыту фонематикалық хабардарлық, көру және есту қабылдау,көру және есту назарын,есту-ауызша назар,есте сақтау, ойлау,визуалды қозғалыс координациясы,артикуляциялық және жалпы моторика,күшейту сөздік, дамыту логикалық ойлау, ересек адамның сөзін мұқият тыңдауға, логикалық және грамматикалық құрылымдарды дұрыс түсінуге және сұрақтарға толық сөйлемдермен жауап беруге үйрету.

Түзеткіш тәрбие:тәуелсіздікке, белсенділікке, қарым-қатынасқа тәрбиелеу,достық, тәрбиелік оқу мен жазуды үйренуге қызығушылық.

Жабдық: ноутбук, «Орман мектебі» презентациясы, «Дөңгелек би», «Сиқыр», «Достық» музыкалық трегі, магниттік тақта, тапсырмалары бар конверттер, балалар санына қарай қызыл және көк фишкалар, «Жапырақтар», «Сиқырлы» көрнекі гимнастика құралдары Сөмке» , заттардың суреттері, «Үй» нұсқаулығы, доп, дауысты және дауыссыз дыбыстар бейнеленген карточкалар, тәттілер салынған себет.

GCD қозғалысы:

  1. Ұйымдастыру сәті.

Музыка әуенімен залға балалар мен логопед кіреді және жарты шеңберге тұрады.

Логопед:

Балалар қараңдаршы бүгін сендерге қанша қонақ келді. Олардың барлығы сабағымыздың қалай өтіп жатқанын, не үйренгенімізді білуге ​​келді. Оларды қарсы алайық.

Логопед және балалар:

Барлығына! Барлығына! Қайырлы күн

Жалқаулығымызды жолдан тайдыр!

Бізге жұмыс істеуге, оқуымызға кедергі болма!

Балалар, бүгін өте жақсы күн, бұл жай ғана жақсы емес, күн ашық, күн ашық, жылы. Баршаңызды көргеніме өте қуаныштымын және серуендеуге шақырғым келеді!

Шеңберге қосылыңыз!

Серуендеу үшін бізге жақсы көңіл-күй, достық қарым-қатынас және, әрине, тамаша көңіл-күй қажет.

Психогимнастика.

Балалар, бір-біріңе күліңдер!

Енді біз жақсы көңіл-күймен жолға шыға аламыз.

Логопед:

Бәріміз жолға шығайық,

Бұл біз үшін әлдеқашан кешіккен.

Жолда бізге жеңілдету үшін -

«Ура» деп қатты айғайлайық!

Балалар, барып орындықтарға отырайық.

(1-слайд).

II. Тақырып пен мақсатты хабарлау.

Логопед:

Балалар, біз қайда келдік деп ойлайсыңдар?

Балалар: Біз орманға келдік.

Логопед:

Біз орманға не үшін келдік деп ойлайсыңдар?

Балалар:

Өйткені біз табиғаттың, орманның дыбыстарын естиміз.

Өйткені біз құстардың ән салғанын естиміз.

Логопед:

Балалар, орманда не өседі?

Балалар: Орманда ағаштар, шөптер, гүлдер өседі.

Логопед:

Орманда аңдар мен құстар да тіршілік етеді.

Орманда мекендейтін жануарларды еске түсіріп, ата?

Балалар жануарларды тізімдейді.

Осы жануарлардың барлығын бір сөзбен қалай атауға болады?

Балалар: Жабайы аңдар.

Логопед:

Дұрыс, балалар, бұл жабайы аңдар.

Көзімізді жұмып, олардың қарапайым емес, ертегідей екенін елестетейік.

«Magic» музыкалық жолы ойналады.

(2-слайд).

Ертегі жануарлары орман мектебіне барады және сіз сияқты дыбыстармен және әріптермен ойнағанды ​​жақсы көреді. Олар сендерге қызықты ойындар мен тапсырмалар дайындады.

III. Негізгі бөлім.

  1. Фонетикалық қыздыру.

Логопед:

Тапсырмаларды орындауды бастамас бұрын, тілімізді дайындап алайық:

Кейбір патшалықта

Дыбыс күйі

Қайғысыз өмір сүрдік,

Тілі бар достар:

Vopelochka: AAAAAA,

Ревелочка: UUUUU,

Шықырғыш: IIIIII,

Ысқырық: SSSSS,

Кішкентай қоңырау: ZZZZZ,

Дабыл: ЖЖЖЖЖ,

Шпилочка: ШХХХХ.

  1. Ойын жаттығуы«Түрлі-түсті үйлер».

Логопед:

Балалар, біз не айттық?

Балалар: Біз дыбыстар шығардық.

Логопед:

Біз қандай дыбыстарды шығардық?

Балалар: Дауысты және дауыссыз дыбыстарды оқыдық.

Логопед:

Дауысты дыбыстарды қандай түспен белгілейміз?

Балалар: Дауысты дыбыстарды қызыл түспен белгілейміз.

Логопед:

Дұрыс. Дауыссыз дыбыстарды қандай түспен белгілейміз?

Балалар: Дауыссыз дыбыстарды көк түспен белгілейміз.

(3-слайд).

Логопед:

Қараңдаршы, балалар, алдарыңда екі үй тұр.

Дауысты дыбыстар қай үйде тұрады деп ойлайсыңдар?

Балалар: Дауысты дыбыстар қызыл үйде тұрады.

Логопед:

Ал дауыссыз дыбыстар қай үйде тұрады?

Балалар: Дауыссыз дыбыстар көк үйде тұрады.

Логопед:

Жарайсыңдар балалар! Орман тұрғындарының тапсырмаларын орындауға дайын екендеріңді көріп тұрмын.

Орман тұрғындарының тапсырмалары конверттерде.

  1. Ойын жаттығуы«Мұқият құлақ».

Логопед бірінші конвертті шығарады.

Логопед:

Міне, бірінші тапсырма келді!

Логопед конвертті ашып, карточканы шығарады. Ол аюдың контурлық бейнесін көрсетеді.

Кімнен екен деп ойлаймын!

Балалар: Бұл Аюдың тапсырмасы!

(4-слайд).

Жарайсыңдар балалар! Дұрыс таптың! Аюдың сендерге дайындап берген тапсырмасын тыңдаңдар: «Дауыстылар мен дауыссыз дыбыстардың орманда ұзақ жүргені сонша, олар адасып, үйлеріне жол таба алмай қалды. Дыбыстарға өз үйлерін табуға көмектес».

Балалар, мен дыбыс шығарамын, ал сендер мұқият тыңдаңдар. Дауысты дыбысты естісеңіз, дауыссыз дыбысты естисеңіз, қызыл чипті алыңыз;

Логопед балаларға қызыл және көк фишкалар береді.

А, О, Ш, Ұ, Р, О, И, М, С, Ы.

Қандай мұқият балаларсың! Сіз бұл тапсырманы қаншалықты тез орындадыңыз!

  1. Көзге арналған гимнастика «Тренинг».

Логопед екінші конвертті алып, ашады.

Логопед:

Балалар, енді жұмбақты тыңдаңдар. Оны болжап, сіз келесі тапсырманы кім дайындағанын білесіз:

Ол күні бойы ұйықтайды, ал түнде ұшады.
Ол үлкен көздерімен жарқырайды.
Оның есту қабілеті мен мұқият көзқарасы
Олар шөптен кішкентай бақалар мен тышқандарды табады.
Оның басы айналады
Ол: «Ух-у» дейді орман… (үкі)

(5-слайд).

Дұрыс, бұл Үкі. Бұл құс өте жақсы көреді, өйткені ол көз жаттығуларын жасайды.

Үкі сендерге жапырақ берді, шеңберге тұрып, олармен ойнайық.

Балалар шеңберге тұрады, логопед оларға қағаз бөліктерін береді.

Бір – сол, екі – оң,

Үш жоғары, төрт төмен.

Ал енді біз шеңберлерге қараймыз,(көздің солға айналмалы қозғалысы)

Әлемді жақсырақ көру үшін.(көздің оңға қарай айналмалы қозғалысы)

Көз бұлшықеттерін жаттықтыру арқылы.

Жақында көрісеміз,(тез жыпылықтайды)

Қазір көз жеткізіңіз.

Үкі қандай пайдалы жаттығу дайындады. Оған рахмет айтып, орнымызға оралайық.

Логопед жапырақтарды жинайды, балалар отырады.

  1. «Сиқырлы дорба» ойын жаттығуы.

Логопед:

Тағы кім бізге тапсырма дайындап қойған екен.

(6-слайд).

Бұл жігіттер кімдер?

Балалар: Бұл Жылан.

Логопед «Сиқырлы дорбаны» шығарады.

Логопед:

Ол саған сиқырлы сөмке дайындап қойды.

Онда не бар екенін көрейік.

Логопед сөмкеден суреттерді алады.

Бұл қандай жігіттер?

Балалар: Бұл суреттер.

Логопед:

Олармен ойнап көрейік!

Мен сендерге бір-бір суретті көрсетемін, ал сендер ондағы бейнеленген заттың атын атап, қол соғу арқылы бұл сөзді буынға бөлулерің керек:қалпақ, гардероб, жастық, мысық, машина, қарындаштар.

Жарайсыңдар балалар, сендер бұл тапсырманы қандай ептілікпен орындадыңдар! Жылан саған риза болып, ойнауға шақырады.

Сыртқа шығып, шеңберге қосылыңыз!

  1. «Төрт қадам» логорифмдік жаттығу.
  2. «Қақпан» ойын жаттығуы.

Логопед:

Қайсы көңілді ойынЖылан бізге берді, бірақ балалар, бізбен тағы бір орман тұрғыны ойнағысы келеді.

Орындарыңызға отырыңыздар, енді келесі ойынды бізге кім дайындағанын анықтаймыз.

(7-слайд).

Логопед:

Қараңызшы, қоян қандай сүйкімді!

Ол [Z] дыбысымен ойнағанды ​​ұнатады және сізді өзінің сүйікті ойынын ойнауға шақырады. -Алақандарыңды дайындаңдар, енді құрамында дауыссыз дыбыс бар сөздерді ұстайсыңдар

дыбыс [Z].

Дайын бол, бастайық:қолшатыр, піл, құлып, аққұба, шелпек, перде, алтын, ваза, өрім, ешкі, раушан, қайың, дөңгелек.

Логопед:

Жарайсыңдар балалар, сендер өте мұқият екенсіңдер! Бақытты қоян!

  1. «Бірінші дыбысты ата» доп ойыны.

(8-слайд).

Логопед:

Балалар, қараңдаршы экранда кімді көріп тұрсыңдар?

Балалар: Мен экранда кірпіні көріп тұрмын.

Логопед допты шығарады.

Логопед:

Кірпі сенімен қызықты доп ойынын ойнағысы келеді.

Сыртқа шығып, шеңберге тұрыңыз.

Мен сендерге допты лақтырып, бір сөз айтамын, ал сендер осы сөздегі бірінші дыбысты атап, маған допты қайтарасыңдар.

Назар аударыңыз! Ойынымызды бастайық: дауыл, су, таулар, жаңбыр, желді, жұлдыз, теңіз, дала, бұлақ, күн, тұман, гүлдер, итмұрын, кемпірқосақ.

Жарайсыңдар балалар! Кірпі сізді қызықтырды.

(9-слайд).

  1. «Дыбыс үйі» ойын жаттығуы.

Логопед:

Балалар, қараңдаршы, міне, сендермен ойнауға Түлкі келді. Бірақ бұл ойынды отырғанда ойнау керек, сондықтан орындарыңызға барыңыз.

Логопед:

Лиза сізге дыбыс үйі мен жарқын, түрлі-түсті суреттер дайындады.

Ойын шартын мұқият тыңдаңыздар: мен сендерге бір-бір суретті көрсетіп, бір сөз айтамын. Дауыссыз С дыбысы қай жерде орналасқанын есту керек.

Логопед тиісті терезені меңзермен көрсетеді.

Сөздің басында, ортасында немесе соңында чипті қажетті қорапқа бекітіңіз.

Ендеше, бастайық!

С дыбысын сөздің қай жерінен естиміз: ірімшік, ананас, шұлық, сөмке, маска,кактус.

Түлкі сізге қандай қиын тапсырма дайындады, бірақ сіз оны тамаша жеңдіңіз.

Жарайсыңдар, балалар!

  1. «Жанды дыбыстар» ойын жаттығуы.

(10-слайд).

Логопед:

Балалар, экранға қараңдаршы, міне тағы бір орман тұрғыны.

Кішкентай тиін сендерге әріптері бар карталар дайындап қойды. Ол сіздің әріптерді буынға біріктіре алатыныңызды білгісі келеді.

Логопед балаларға карточкалар таратады.

Балалар, әрқайсысыңның картада қандай әріп бар екенін қараңыздар, бірақ оны ешкімге көрсетпеңіздер.

Дауысты дыбысы барлар үшін карталарды көтеріңіз.

Енді кімде дауыссыз дыбыс бар?

Балалар, сендердің әріптеріңмен достасайық, буын құрайық.

Менің оң жағымда картада дауысты дыбысы барлар бір-бірден баған жасайды, ал сол жағымда дауыссыз дыбыс барлар.

Енді бір-біріңе жақындап, әріптеріңді сәйкестендіріңдер.

Балалар біз не алдық?

Балалар: Бізде буындар бар.

Логопед:

Балалар, Бельчонкқа өздерің құрастырған буындарды берейік.

Олар қай буынды ... және ... береді?

Балалар кезекпен буындарын айтып, карточкаларды себетке салады.

Жарайсыңдар балалар! Сіз соңғы тапсырмаңызды жақсы орындадыңыз!

IV. Төменгі сызық.

Логопед:

Ал біздің серуен аяқталды. Орман тұрғындары сізбен ойнағанды ​​ұнатты, сіз шынымен ақылды, еңбекқор және ізденімпазсыз.

Ал сенікі үшін жақсы жұмыс, ертегідегі жануарлар сендерге тәттілер себетін берді.

Балалар орман тұрғындарына алғыс айтады.

Балалар, біздің тобымызға қайтатын кез келді, қонақтармен қоштасайық.

Балалар музыка әуенімен залдан шығады.

Алдын ала қарау:

Презентацияны алдын ала қарауды пайдалану үшін Google есептік жазбасын жасап, жүйеге кіріңіз:

номинация» Әдістемелік жұмысмектепке дейінгі білім беру мекемесінде»

Үлкен балаларға арналған сабақ конспектілері мектепке дейінгі жасжалпы сөйлеу бұзылыстарымен.

Мақсат:Мнемотехниканы қолдана отырып, байланыстырып сөйлеуді дамыту.

Тапсырмалар:

  • «Жәндіктер» тақырыбы бойынша сөздікті белсендіру;
  • негізінде мазмұнды әңгіме жазу қабілетін бекіту және дамытужоспар-схема;
  • сан есімдер мен зат есімдерді дұрыс үйлестіру қабілетін нығайту;
  • зейінді, көрнекі қабылдауды дамыту, ұсақ моторика, есте сақтау;
  • туған табиғатты сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу.

Демо материал:«Ара» ойыншығы, жәндіктер туралы сипаттамалық әңгіме құрастыруға арналған жоспар сызбасы, көбелек, доп, қағаздан жасалған аралар, жәндіктер суреттері схемалық кескіні бар сурет.

Үлестірмелі материал:санау таяқшалары бар жәшіктер, жәндіктердің суреті бар карточкалар.

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру сәті. Логопед пен балалар топ құрамына кіреді.

Логопед:Балалар, бүгінгі сабағымызға қонақтар келді. Оларға сәлем айтыңыз (сәлем айтыңыз).

Логопед:Менің қасымда шеңберге тұрыңыз (допты алады). Ойын ойнайық.

«Керісінше айт»(логопед балаға допты лақтырады, ол допты қайтарады - мұның бәрі антоним сөздерді ауызша таңдаумен бір мезгілде жасалады):

Маса зұлым, бірақ көбелек керісінше- мейірімді.
Ара үлкен, ал ледибу...- кішкентай.
Ара пайдалы, ал шыбын...- зиянды.
Ара көшеде тұрады, ал тарақан...- Үйлер.
Шегіртке секіреді, ал құмырсқа...- жорғалайды.
Қоңыз ызылдап, өрмекші...-үндемейді.
Инелік тез ұшады, ал маса...- ақырын.

Логопед:Маса, шыбын, шегіртке, көбелек дегеніміз не?

Балалар:Жәндіктер.

Логопед:Тағы қандай жәндіктерді білесіңдер?

Балалар:Инелік, құмырсқа, тарақан, т.б.

Логопед:Бүгін бізге бір жәндік ұшып келді. Кім екенін тап:

Хош иісті гүлдердің шырынын ішеді,
Бізге балауыз бен бал береді.
Ол бәріне жақсы
Ал оның аты... (ара).

Логопед(Ара ойыншығын көрсетеді): Ол жалғыз емес, араларымен келді. Ой, балалар қараңдаршы, аралар бізге не әкелді?

Балалар:Гүлдер.

Логопед:Дұрыс, гүлдер (логопед бірінші гүлді алып, тапсырманы көреді). Балалар, гүлдер жай емес, онда бірдеңе жазылған, соны оқып көрейік. (Логопед бірінші тапсырманы оқиды).

Логопед:Балалар, ара бізді достарымен кездесуге шақырады. Бірақ алдымен біз оларды табуымыз керек. Біздің клирингімізді қараңыз, кім тауып алды, қолыңызды көтеріңіз. Мәлімдемеңізді «Мен таптым...» сөздерімен бастаңыз.

(Балалар жасырынған жәндіктерді кезекпен атайды. Логопед тақтаға сәйкес суретті іледі).

Логопед:Міне, олар - араның достары! Балалар, сендер білесіңдер ме, жәндіктердің ішінде пайдалы және зиянды жәндіктер бар. Пайдалы жәндіктерді ата.

Балалар:Көбелек, ара, құмырсқа.

Логопед:Аралар, көбелектер және құмырсқалар қандай пайда әкеледі?

Балалар:Аралар гүлдерді тозаңдандырып, бізге бал мен балауыз береді. Құмырсқалар бүкіл орманда көптеген өсімдіктердің тұқымдарын тасымалдайды. Көбелектер гүлдерді тозаңдандырады.

Логопед:Зиянды жәндіктерді ата.

Балалар:Шыбын микробтарды таратады, құрт өсімдік жапырақтарын, масаларды жейді.

Логопед:Екінші тапсырманы мұқият тыңдау (екінші гүлді алып, тапсырманы оқиды). Балалар, ара сендерді мына сызба арқылы өзінің жәндік достары туралы айтып беруге шақырады.

Логопед(келесі жапырақшаны ашады): Ара бізді «Ойлан, мен кіммін?» ойынын ойнауға шақырады.

(Мағынасына сәйкес келетін етістікке зат есім таңдау, доппен ойнау)

Флуттер (кім) - көбелек
Шырылдау – қоңыз
Маса шырылдап жатыр
Ара бал жинайды
Шағу - ара
Секіру – шегіртке
Құмырсқа жұмыс істейді
ұшады - инелік.

Логопед:Балалар, араларға қандай әдемі ызылдап, шырылдайтынымызды көрсетейік.

Балалар: Z-z-z-z, z-z-z-z.

Логопед:Енді арадан кейін қайталайық:

Жа-жа-жа - кірпі көрдік.
Чжи-чжи-чжи - Кірпілер бұтаның астында тұрады.
Чжи-жи-чжи - кірпілер жүгіреді.
Жу-жу-жу - кірпіге сүт берейік.
Жу-жу-жу - Мен кірпіге көмектесемін.
Джо-джо-джо - мен Peugeot көлігін жүргіземін.

For-for-for - міне ешкі келеді.
үшін-үшін- міне, инелік ұшады.
үшін-үшін- қуыршақтың көк көздері бар.
Зу-зу-зу - Мен ешкіні тамақтандырамын.
Зу-зу-зу - Мен ешкіден қорықпаймын.
Оны ұмытыңыз - ешкі жоқ.
Ей, эй, менің екі ешкім бар.
Зя-зя-зя - біз иде көрдік.
Цзи-зи-зи - дөңгелек әкел.

Логопед төртінші гүлді жұлып алады. Бұл гүл біздің араларымызды қырықаяққа айналдырғысы келетінін айтады. Аяғыңызға тұрыңыз да, менен кейін қайталаңыз.

«Қырықаяқ» дене жаттығулары.

1. Қырықаяқ жүрді (балалар ырғақты қадаммен жүреді, сәл серпілу)
Құрғақ жолда.
2. Кенет жаңбыр жауа бастады: Тамшы-тамшы-тамшы! (балалар тоқтап, еңкейеді.)
- Әй, қырық табан су болады!
3. Маған мұрынның ағуы қажет емес (балалар шалшық арқылы жүргендей тізелерін жоғары көтеріп жүреді),
- Мен шалшықтарды айналып өтемін!
4. Мен үйге кір кіргізбеймін (балалар тоқтап, бір аяғын шайқайды),
- Мен әр табанымды шайқаймын! (екінші аяқты шайқайды).
5. Сосын мен тебемін (балалар аяқтарын таптайды)
- О, табаннан қандай күн күркіреді!

Логопед:Жарайсыңдар балалар! Орынға отырыңыз. Қай гүлді жұлып аламыз?

Балалар:Бесінші.

Логопед:Балалар, біздің ара бізден оның барлық сәбилерінің орнында екенін санауды сұрайды. Араға көмектесеміз бе? Санауды бастайық. Бір ара, екі ара және...

Логопед:Балалар, ең кішкентай ара бізге не дайындағанын көрейік.

Логопед:Ал енді аралар бізге санау таяқшаларымен ойнауды ұсынады. (Гүлді жұлып алады). Балалар, жәшіктерден санау таяқшаларын алып, одан көбелек жасаңдар. Үлгіні қарауға болады немесе өзіңіздің көбелек ойлап табуға болады. (Балалар тапсырманы орындайды).

Логопед:Жарайсың! Сіз барлық тапсырмаларды орындадыңыз. Енді артқа жатып, көзіңді жұмып, мені тыңда.

Релаксация (музыкаға):

Кірпіктер салбырап, көздері жұмылған
Біз тыныш демалып, сиқырлы ұйқыда ұйықтаймыз,
Кернеу ұшып, бүкіл дене босаңсыды.
Біз шөпте жатқан сияқтымыз
Жасыл жұмсақ шөпте.
Күн қазір жарқырап тұр.
Қолымыз жылы,
Біздің аяғымыз жылы.
Жеңіл, біркелкі, терең тыныс алыңыз.
Қолымыз демалып жатыр
Аяқтар да демалады
Олар демалып, ұйықтап қалады.
Бізге демалу жақсы,
Бірақ тұру уақыты келді.
Басымызды жоғары көтерейік
Ал жеңіл дем алайық.
О, мұнда көктемнің иісі қандай.
Бірақ үйге кететін уақыт келді!

Сабақты қорытындылау

Сабағымыз өз мәресіне жетті. Айтыңызшы, біз бүгін кім туралы сөйлестік? (Біз жәндіктер туралы айттық.)

Сізге не ұнады? Сізге не қиын болды? (Балалар сұрақтарға жауап береді).

Аннотация фронтальды жаттығуАға логопедиялық топта «Колобоктың саяхаты».

Денсаулықты сақтайтын технологияларды қолдану арқылы балалардың сөйлеуінің фонетикалық-фонематикалық аспектісін дамытуға бағытталған логопедиялық сессияның қысқаша мазмұны

Дурнева Марина Алексеевна, логопед, MBDOU балабақша№ 17, Каменск-Шахтинский.

Сипаттама:Бұл сабақ үлкен логопедиялық топта өткізілді. Сабақты дайындау кезінде «Күз» лексикалық тақырыбына баса назар аударылды. Бұл сабақ логопедтер мен мектепке дейінгі тәрбиешілерге пайдалы болады.

Мақсаттар мен міндеттер:
Түзету және тәрбиелік:
балаларды [у] және [а] дыбыстарына мінездеме беруге және берілген дыбысқа сөздерді таңдауға үйрету.
балаларды [p] дыбысымен және оның артикуляциялық және негізінде сипатталу тәсілімен таныстыру акустикалық белгілер;
«дауыссыз дауыссыз дыбыс» ұғымын және сөз басындағы дыбыстың орнын таныстыру;
буын мен сөздегі дыбыстарды ажырата білуге ​​үйрету.

Түзету және дамытушылық:
балалардың жалпы, ұсақ және артикуляциялық моторикасын дамыту;
фонематикалық процестерді дамыту;
тыныс пен дауысты дамыту;
«дыбыс» ұғымдарын бекіту;
балалардың коммуникативті дағдыларын жетілдіру;
сөйлеу белсенділігін арттыру;
сөйлеудің мелодиялық-интонациялық және просодиялық аспектілерін дамыту;
психикалық процестерді дамыту;
өнімділік пен төзімділікті арттыру.

Түзету және тәрбиелік:
балалардың бастаған ісін аяғына дейін жеткізе білуге, табандылыққа және үлестірмелі материалмен жұмыс жасай білуге ​​тәрбиелеу.

Жабдық:ертегі кейіпкерлерінің суреттері, суреттері бар жапырақтар, өзен, көпір, санау таяқшалары, арналған суреттер артикуляциялық гимнастика, иллюстрация «Р әрпі», магнитофон, тақта.


Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі.
Логопед:Әдепті болу үшін сәлемдесу керек
Мен кездескендердің бәрі мұны балалар біледі.
Сіз сәлем айтасыз, жауап ретінде дыбыс шығады

Балалар:Сәлем, сәлем!

Логопед:Қонақтарымызға сәлем берейік (балалар амандасады).
Енді бір-бірімізбен амандасайық.

«Сәлеметсіз бе алақандар» логоритмикасы (байланыс дағдыларын, белсенді мінез-құлықты, реакция жылдамдығын дамыту).


2. Негізгі бөлім.
Мұғалім:Жұмбақты тап: Мен қасқырдың алдында қалтырап қалмадым,
Аюдан қашып кетті
Ал түлкінің тістері
Әлі де ұсталды... (тоқаш)

Колобок туралы өз ертегімізді ойлап көрейік.

Бұл бізге кім көмектеседі? (ақылды бас)

Олай болса ми жаттығуларын жасайық. Бұл сізге зейінді, белсенді болуға, шиеленісті, қорқынышты, тітіркенуді жеңілдетуге және жетістіктеріңізді жақсартуға көмектеседі!

Кинезиологиялық жаттығулар.
«Құлақ – мұрын – мақта» – сол қолыңызбен мұрныңыздың ұшынан, ал оң қолыңызбен қарама-қарсы құлақтан ұстаңыз. Бұл кезде құлағыңыз бен мұрныңызды босатыңыз, қолдарыңызды соғыңыз, қолдарыңызды «дәл керісінше» өзгертіңіз.
«Жұдырық – қабырға – алақан».

Бізге тағы кім көмектеседі? (тіл).

Артикуляциялық гимнастика.

Балалар естіген мәтін мен көрген сурет бойынша жаттығуларды орындайды:
«Аузымызды ашамыз – үй, ол үйде бастық кім?
Ондағы иесі, Тіл, шпательмен ерніне жатқызды («Шпатула»).
Тілі серуенге шығады, үйді аралайды (шеңберде ерін жалайды).
Мұнда кім бар, кім бар? Ол жан-жағына қарайды («Қарау»).
Ол көреді: еріндер өте икемді, күлімсіреуге ептілікпен қол созады («Қоршау»),
Ал енді, керісінше, ерні алға созылады («Піл»).
Тіл үйді абайлап сырлап, суретші болды («Суретші»).
Ол әткеншек үстінде, жоғары ұшып, төмен түсіп бара жатқанын көрді («Әткеншек»).
Кім болжай алды? Тіліміз саңырауқұлақ сияқты! («Саңырауқұлақтар»)
Тіл аккордеон болып, ойнап, шаршаған жоқ («Баян»).
Трансформациядан шаршадым: Тіл джемді жалайды («Дәмді джем»).
Тәтті жегенді жақсы көреді, сосын аттай шабады («Жылқы»).


Ал, енді қызықты ертегі ойлап табуға дайынсыңдар ма? Олай болса бастайық. Әже Колобок пісірді. Енді біз сізге оны қалай пісіргенін көрсетеміз.

Саусақ гимнастикасы «Кел, тоқаш пісірейік» - ұсақ моториканы дамыту.

«Төменнен төменге дейін ұн жинау» - балалар саусақтарын кеңірек жайып, содан кейін оларды жұдырықпен түйеді.

«Қамыр илеу» - балалар бір қолының саусақтарын екінші қолының алақанының үстінде сағат тілімен жылжытады, содан кейін қолдарының орнын өзгертеді.

«Қамырды жайыңыз» - алақаныңызды алақанға ысқылаңыз.

«Колобок жасаңыз» - алақанға алақан қойыңыз - «допты айналдырыңыз».

Әже Колобок пісірді. Мен оны салқындату үшін терезеге қойдым. Тоқаш жатып, жатты. Терезеден секіріп, домалап түсті (балалар музыка әуенімен қимыл жасайды).

Логоритмика «Кел, серуендейміз» (байланыс дағдыларын, бастамашыл мінез-құлық, реакция жылдамдығын дамыту).


Ал жолда өзен бар. Екінші жаққа қалай барамыз?
Балалар жауап нұсқаларын ұсынады (қайықпен, жылдам қайықта, кемеде жүзу).

Логопед:Көпір арқылы жүруге болады. Бірақ көпір қарапайым емес, бұл көпір сау. Кім А немесе У дыбысы бар сөздерді атаса, сол балалар сөздерді атайды, көпірден өтеді.


Ол өзеннен өтіп, ағаш діңіне отырды да, ән айтты (балалар музыка әуенімен ән айтады):
1. Мен әжемді тастап кеттім
Мен атамды тастап кеттім.
Мен қандай тоқашпын,
Колобок - қызыл түсті жағы.
2. О, мен қандай жақсымын!
Мен өзімді қалай жақсы көремін!
Мен сені қатты құшақтап,
Мен мұрын арқылы дем аламын.

«Иықтарыңды құшақтау» тыныс алу жаттығуы (А. Н. Стрельникова бойынша).
Балалар түзу және түзу тұрады, аяқтары сәл тарылтады. Иық енінен бөлек; қолдар шынтақтан бүгіліп, кеуде деңгейіне көтеріліп, екі жаққа таралады. Бұл жағдайда бір қолды сәл төмен қою керек.
«Бір» санау бойынша біз шынтақтар бір жерде бір-біріне жақын болуы үшін өзімізді құшақтаймыз, қолдар үшбұрышты құрайды - дем алыңыз!
4 ингаляциялық қозғалысты жасағаннан кейін бірнеше секунд демалу керек және бұл жаттығуды 4 рет қайталау керек. Осылайша 4 рет, 4 ингаляциялық қозғалыс.


Бір қоян жүгіріп өтіп жатыр. Қоян Колобокты көріп: «Колобок, Колобок - мен сені жеймін», - деді. Ал Колобок: «Мені жеме, оның орнына ойнайық», - дейді. Қоян ойланып, келісті.

«Жапырақтарды жина» ойыны.
Жапырақтар бөлменің айналасына шашылып жатыр, балалар жайбарақат әуен астында жапырақтар сияқты айналады. Музыка ойнауды тоқтатады, барлығы 1 жапырақ алуы керек.
Артқы жағында сурет бар.
Суретке қарап, сөзді айт.
Бұл сөздегі бірінші дыбыс қандай?

Барлық сөздерде біз «Р» дыбысын кездестірдік. Қайтадан айтайық және мұны қалай жасайтынымызды көрейік.
Ауа оңай шығады ма, әлде кедергіге ұшырай ма?
Бұл қандай тосқауыл? (ерін).
Сонда «Р» дыбысы дауысты дыбыс па, дауыссыз дыбыс па? (дауыссыз)
Енді қолыңызды мойынға қойып, «Р» дыбысын айтыңыз. Мойын үнсіз бе, қалтырап жатыр ма? (үнсіз)
Бұл дыбыстың күңгірт екенін білдіреді.
Ал жазуда бұл дыбыс «P» әрпімен белгіленеді - әріпті көрсетеді.

Қоян таяқшалардан «P» әрпін жасау туралы нұсқаулары бар екенін, бірақ ол ештеңе түсінбейтінін айтады. Оған көмектесейік.

Р әрпі есік.
Біз үш таяқ аламыз.
Екеуін түзу жолға бүктейік.
Үшіншісін үстіне қоямыз.

Сіз таяқшалардан «P» әрпін қалай жасауға болатынын білдіңіз бе? Содан кейін үстелдердің артына өтіп, қоян үшін осы хатты бүктеңіз.


Қоян балаларға алғыс айтып, кетіп қалады.

Қоян қаша салысымен, қасқыр Колобокты қарсы алуға жүгіріп: «Колобок, Колобок - мен сені жеймін», - деді. Ал Колобок: «Мені жеме, мен саған «Р» дыбысы туралы не білгенімді айтып берейін» дейді. Қасқыр ойланып, келісті.

Қасқыр Колобоктың біліміне таң қалып: «Жарайды, мен сені жемеймін. Бірақ сен менімен ойнауың керек».

Дамытушылық ойыны фонематикалық есту«Шапалақтау»

Қасқыр балаларға рахметін айтып, кетіп қалады.

Тек Қасқыр қашып кетті, аю Колобокты қарсы алуға барып: «Колобок, Колобок - мен сені жеймін» дейді. Ал Колобок: «Мені жеме, мен саған «Р» дыбысы туралы не білгенімді айтып берейін» дейді.

Балалар «Р» дыбысының сипаттамаларын қайталайды - «Р» дыбысы дауыссыз және дауыссыз, «Р» әрпімен белгіленеді.

Аю таң қалып: Сіз «P» дыбысы туралы білесіз, бірақ бәрі емес. Бұл дыбыс дауыссыз дыбыс болғандықтан көк түспен де белгіленуі мүмкін. Тапсырмамды орындасаң, сені жемеймін.

«Неше дыбыс?» ойыны.
Логопед AP, UP буындарын айтады. Балалар дыбыстарды буын арқылы атайды, оларға мінездеме береді, сызбаларды құрастырады.

Аю балаларға рахметін айтып, кетіп қалады.

Аю кеткен бойда Кішкентай Түлкі келеді. Ол Колобокты көріп: «Колобок, Колобок - мен сені жеймін», - деді. Ал Колобок: «Мені жеме, мен саған өлең айтамын» дейді:

Па-па-па – дастарханда жарма бар.
Py-p-p-p - жарма жоқ.
Оп-оп-оп - барлығы қолдарын шапалақтайды.
Уф-у-у-уф – Ваняның сорпасы дәмді.
Yip-ip-ip - Филип бізге келді.
Уф-у-у-уф – сорпаны жедік.

Өлеңді тыңдаған түлкі: Жарайды, мен сені жемеймін, бірақ алдымен ойын ойнайық.

Па-па-па, міне түлкі келеді!
Па-па-па, мен Колобокты жеймін!
Пи-пой-пой, мен Түлкіден жасырамын!
Па-па-па, сіз Колобокты ұстамайсыз!

Балалар шеңберге тұрып сөздерді айтады. Шеңбердің ортасында Түлкі, шеңбердің артында Колобок орналасқан. Барлық сөздерді айтып болған соң, балалар қолдарын жоғары көтеріп, «жағаларды» жасайды. Ал Түлкі Колобокты қуып жетіп, оның артынан шеңбер бойымен жүгіреді. Музыка аяқталған кезде ойын тоқтайды.

Түлкі Колобок оны ұстамады, ренжіп, қашып кетті.

«Колобок демалып жатыр» релаксациялық жаттығуы.

Балалар Колобоктың сөздерін айтады:

Балалар (ән айту): Шаршадым, асығыс едім,
Мен адасып кете жаздадым.
Мен клирингте жатайын
Ал мен аспанға қараймын.

Жеңілсе, балалар кілемге жатып, демалады.

Рецензент

Ph.D. пед. атындағы РП1У логопедия кафедрасының доценті. А.И.Герцен Е.А.Логинова

Нищева Н.В.

N71 Логопедиялық сабақтардың кіші топтарының ескертулері аға топмүмкіндігі шектеулі балаларға арналған балабақша Р. - СПб.: БАЛА БАСПАСӨЗІ 2007. - 704 б.

}