Жалпы праймер – оқуға үйрету әдістерімен таныстыру. Орыс тілінен «Буын бірігуі» тақырыбындағы сабақтың қысқаша мазмұны (1-сынып) Буынның бірігуі қалай жасалады

Бөлімдер: Бастауыш мектеп

Тақырып.Дауыссыз дыбысты дауысты дыбыспен біріктіру.

Әліпбимен таныстыру.

Сабақтың мақсаттары. Балалардың дауыссыз дыбысты дауысты дыбыспен біріктіру туралы білімдерін бекіту;

сөйлемдерге дыбыстық үлгілерді құруды үйренуді жалғастыру;

фонетикалық есту қабілетін, балалардың сөйлеуін, білуге ​​құштарлығын дамыту;

оқуға деген қызығушылығын, білім алуға, жаңа білім алуға деген құштарлығын тәрбиелеу.

Жабдық. Арыстан, мектеп автобусы, Жануарлар мектебі, піл баласының суреттері;

сөйлем сызбалары, зат сызбалары, дыбыстарды көрсетуге арналған карточкалар;

теруге арналған шүберек; магниттік әріптер; барқыт қағаз және жіп парақтары;

оқулығы Горецкий В.Г. «Орыс алфавиті».

Сабақтың барысы.

I. Ұйымдастыру кезеңі.

Қоңырау соғылды
Сабақ басталады.
Сіз бірге үстелдеріңізге отырдыңыз,
Барлығы маған қарады.

II. Негізгі білімді жаңарту.

Мұғалім. Балалар біз бүгін сендер сияқты мектеп оқушыларына Аңдар қаласына барамыз. Бірақ бұл мектеп ерекше және ондағы оқушылар да ерекше. Ал олардың ұстазы Лев бізге жолбасшы болады.

Біз не баратынымызды болжаңыз:
Үй көшеге түседі
Бұл бізді жұмысқа алады.
Тауықтың аяқтарында емес,
Және резеңке етікпен.

(Автобус).

Мұғалім. Ендеше, кеттік. Саяхат қызықты болуы үшін Левке мектепте қалай оқитынымызды айтайық. ( Балалар мектеп туралы әңгіме жазады).

Міне, біз келдік. Сызбаға назар аударайық. Жануарлар мектебі туралы не айта аласыз?

(Балалардың жауаптары).

Мұғалім. Сызбаға сәйкес сөйлем жазыңыз.

Балалар. – Жануарлар оқуды жақсы көреді.

Олар мектепті жақсы көреді.

Арыстан оларды үйретеді.

Мұғалім. Ұсыныс дегеніміз не? Ұсыныс неден тұрады? Сөйлемде неше сөз болуы мүмкін? ( Балалардың жауаптары).

(Педагог балалардың назарын иллюстрацияларға аударады).

Лео бізге тағы бір тапсырма берді: суретте көрсетілген заттарды ата. Олардың аты қандай дыбыстан басталады? ( Мына суреттер беріледі: бұлан, мысық, арыстан, есек, ұлу, қыран. Оқушылар заттар мен дыбыстарды атайды).

Мұғалім. Кейбір дыбыстардың айтылуы басқа дыбыстардан қалай ерекшеленеді? ( Балалардың жауаптары).

Дауысты дыбыстар шырылдаған әнде,
Олар жылап, айқайлауы мүмкін
Қараңғы орманда қоңырау шалып, шақырады
Кішкентай әпкемді бесікке бөлеп,
Бірақ олар ысқырып, ренжігісі келмейді.

Ал дауыссыз дыбыстар келіседі
Сыбырлау, сыбырлау, сықырлау,
Тіпті ырылдап, ысқырып,
Бірақ мен оларға ән айтқым келмейді.

Артикуляциялық гимнастика.

Мұғалім және балалар.

Ssss - жыланның ысқырығы естіледі,
Ш-ш-ш - құлаған жапырақ сыбдырлайды,
Ж-ж-ж - орманда аралар ызылдайды,
Rrrr - қозғалтқыштар шуылдады.

Мұғалім. Буын дегеніміз не?

Дауысты дыбыс пен дауыссыз дыбыс дос
Бірге буын құрау.
«Ло» және «си» және орнына «бұландар»
Олар біздің сабағымызға келді.

Мұғалім. Лев мұғалімнің келесі тапсырмасы: тақырыптық суреттерді пайдалану, сөздерге диаграммалар құру.

(Мұғалім тақтадан бұлан, мысық, арыстанның суреттерін көрсетеді. Бір оқушы тақтада, қалғандары өз үстелінде жұмыс істейді.) «Бұлан» сөзі талданады.

студент. «Бұлан». Сөз екі буыннан тұрады. «Ло» буынында екі дыбыс бар, олар дауыссыз [л] дауыстысы [o] және т.б.

(Теру кенепінде біріктіру суреті бар екі карта көрсетіледі).

студент.- Мысық. Сөз бір буынды; оның үш дыбысы бар. Алғашқы екі дыбыс, дауыссыз [к] және дауысты [о] бірігіп, бірігуді құрады. Үшінші дыбыс [t] – дауыссыз дыбыс, бірігуден тыс орналасқан.

(Теру кенепіндегі орындар біріктіру суреті бар бір карта және дауыссыз дыбыс кескіні бар бір карта)

Үшінші оқушы «арыстан» сөзімен жұмыс істейді.

Мұғалім. - Сызбаларды салыстыр. Сіз не байқадыңыз?

Балалар. – «Арыстан» мен «мысық» сөздерінің өрнектері бірдей.

Мұғалім. – Бұдан қандай қорытынды шығаруға болады?

Балалар. – Бір схема әртүрлі сөздерге қатысты болуы мүмкін.

Мұғалім. – Бұл сөздерді кім жаза алады?

(Балалар мысық және арыстан сөздерін тақтаға бас әріппен жазады.).

Тыныс алу жаттығулары.

Мұғалім. – Автобус бұзылып, дөңгелегі жарылып қалды. Оны сорып алайық.

Қолыңызға елестететін камераны ұстап, аяқтарыңызды алшақ ұстаңыз. «Бір» - «екі» деп санағанда - аузыңызбен терең тыныс алыңыз; «үш» - ​​«төрт» - қол қимылдарымен үлкейтетін камераны имитациялай отырып, ауыз арқылы күшті дем шығару. Баяу қарқынмен 3-4 рет қайталаңыз.

III. Жаңа материалды меңгерту.

Мұғалім. – Сөз жазу үшін әріптер қолданылады. Бүгін біз білеміз: әріптер дегеніміз не, олар не, олар қайда «тұрады».

Бірінші сынып оқушылары тапсын:

Керемет! Керемет!
Дауысты дыбыстар! Дауыссыз дыбыстар!
Әртүрлі!
Оларсыз мүмкін емес
Ғылымды түсін!
Сіз оны болжап көрдіңіз бе?
Бұл…

Балалар. - Дыбыстар.

Мұғалім. Иә, бұл дыбыстар.

Бірақ біз оларды көре алмаймыз!
Сіз оларды тек ести аласыз!
Дыбыстар көрінбейді!
Жұмбақ қонақтар!
Сіз оларды тек ести аласыз!
Оларды айтыңыз.

Өзіңізге ұнайтын дыбыстарды жасаңыз.

(Балалар дыбыстарды атайды).

Мұғалім. - Мен бұл дыбыстарды көргім келеді. Ол үшін оларға үй салу керек. Адамдардың пәтерлері бар, жануарлардың күзендері бар. Дыбыстар бір жерде тұруы керек. Олардың пәтерлері ерекше, олар қарындашпен, қаламмен, фломастермен, бормен, бояумен, бәрібір салынған. Ал бұл үйлер әріптер деп аталады.

33 әріп бар және олардың барлығы әліпби немесе әліпби деп аталатын қалада «өмір сүреді». Оқулықтағы 22 -23 беттерге мұқият қараңыз. Біз бұл әріптердің барлығын үйренеміз. Біз әліпбидің барлық әріптерін үйренгенде, кез келген сөздерді оқуды үйренеміз. Ал оқуды білетін адам кітаптан көптеген қызықты, тың дүниелерді біле алады.

IV. Үйренгендерін бекіту.

Мұғалім. - Балалар, Орман мектебіндегі Кішкентай піл үзіліс кезінде бұзық болып, суреттер мен дыбыс үлгілерін шашыратып жіберді. Олардың бәрі араласып кетті, енді ол қай сөздің қай диаграммаға сәйкес келетінін түсіне алмайды.. ( Балалардың үстелдерінде сурет және бірнеше схемалар бар).

Бала пілге көмектесіңіз. Қажетті сызбаларды табыңыз. (Мұғалім сызба мен сызбаның сәйкестігін тексереді).

Енді қағазға суретіңізде көрсетілген сөз басталатын әріпті жазыңыз. Егер біреу барлық әріптерді білсе және оларды қалай жазу керектігін білсе, онда бұл сөзді жазыңыз.

Дене шынықтыру минуты.

Шошқа торай
Мен бөшкеде демалдым.
Аяғыма тұрды
Созылған
Содан кейін ол отырды да, еңкейді
Және ол сәл секірді
Ол сол жерде жүрді,
Сосын қайтадан жатып қалды.
Бірақ сол жағында.

(Отыру, оңға, солға бұрылу, қолдар белдікте. Тұрыңыз, қолды жоғары көтеріп, созыңыз. Отыру, тұру, алға иілу, түзу. Қол белдікте, орнында екі аяқпен секіру. Қолды төмен түсіріп, орнында қадам бас).

Мұғалім. -Ал енді, балалар, әріптер өздері туралы айтып береді, ал сендер оларға үй салып, магниттік тақтаға ретімен орналастыруға көмектесесіңдер. Сақ болыңыз!

Отыз үш апа,
Жазылған сұлулар.
Олар бір бетте тұрады,
Және олар барлық жерде танымал!
Олар қазір саған қарай асығады,
Құрметті әпкелер,
Біз барлық жігіттерден көп сұраймыз
Бізбен достасыңыз!
A, B, C, D, D, E, E, G-
Олар кірпінің үстіне оралды.

Кімнің үстелінде мен атаған әріптер болса, сол ретпен магниттік тақтаға орналастыр.

(Мұғалім балалардың мектепке дайындығын ескере отырып, оларға хат дайындайды. Балалар тақтаға шығып, жаңа естіген әріптерді ретімен орналастырады..)

Мұғалім. – Z, I, J, K, L, M. N, O –

Екеуі бірге терезеге көтерілді.

().

P, R, S, T, U, F, X –
Олар әтешті ер-тоқымға отырғызды.

(Балалар сыртқа шығып, хаттарды шығарады).

С, Ч, Ш, Щ, Е, Ю, Я-
Қазір бәрі менің досым.

(Балалар сыртқа шығып, хаттарды шығарады).

b, s, b.
Үш апа кешігіп қалды
Жасырынбақ ойнады
Ал қазір барлық әріптер тұрып жатыр
Алфавиттік ретпен.

Бұл әріптерді қайда қою керек? ( Балалар өз жұмыстарын кітапта берілген әліпбимен салыстыра отырып, әріптерді көрсетеді).

Олармен таныс болыңдар, балалар, -
Мұнда олар бір-бірінің қасында тұр.
Дүниеде өмір сүру өте жаман
Олармен таныс емес адамдар үшін.

V. Сабақты қорытындылау.

Мұғалім. – Орманмен және оның қонақжай иелерімен қоштасатын кез келді. Орман мектебіне барғаныңыз ұнады ма? Ал жануарларға естелік ретінде сыйлықтар берейік. Алфавиттің бірінші әрпін жіппен барқыт қағазға саламыз. Ал үйге қайтқанда есімізге түсірейік: біз бүгін қайда болдық?

Балалар. – Біз Аңдар қаласында, Орман мектебінде болдық.

Мұғалім. -Онда не істедік?

Балалар. – Біз ұсыныстар жасадық.

Дыбыстық сызбаларды құрады.

Бала пілге дұрыс схеманы таңдауға көмектесті.

Әліпбиді құрастырды.

Біз жануарларға хаттар бердік.

Мұғалім. - Жарайсыңдар, балалар. Бұл кездесу сізге де, жануарларға да ұнады деп ойлаймын.

Әдебиет:

Волина В.В. Ойнап үйренеміз. – М.: Жаңа мектеп, 1994 ж.

Кудыкина Н.В. 1-сыныпқа арналған дидактикалық және ойын-сауық тапсырмалары. – К.: Радянская ОМ., 1989.

Парамонова Л.Г. орыс тілі. Өлеңдегі ережелер. SPb. : Delta, 1999.

Новоторцева Н.В. Жазуды үйрену. Сауат ашу балабақша. – Ярославль: Даму академиясы, 1998 ж.

Баланы буындарды оқу кезінде дыбыстарды біріктіруге қалай үйрету керек

Оқуды үйренетін балалар үшін ең үлкен қиындық біріккен буынды меңгеру болып табылады. Балалар түзу буындарды оқығанда, олардың буын құрылымын әріппен әріппен жаңғыртуға деген ұмтылысын дереу жеңу маңызды. Біріктіру принципін түсінуге әртүрлі әдістер көмектеседі: бірінші дауыссыз дыбысты келесі дауыстыға біртіндеп көшу арқылы ұзақ айту, дауысты дыбысты айтуға артикуляциялық аппаратты дайындап оқу, буынды жаттау, талдаудан кейін буынды оқу.Балалардың өздері буындағы дыбыстарды біріктірудің «құпиясын» ашуы керек. Бірақ сонымен бірге олардың артикуляциялық әрекеттеріне бұйрық беру мүмкін емес, өйткені бұл олардың сөйлеу дағдыларын бұзады және оларды автоматизациялайды. Тек балалардың өз артикуляциялық әрекеттерін бақылауды олардан дұрыс қорытындылар арқылы ұйымдастыру қажет.

Сабақтан үзінді мысал.

Мұғалім: ҰШЫМ деген сөзді буынға бөліп айтайық.(ҰШЫР.)

Бірінші буын қандай? (М.У.) Онда қандай дыбыстар бар? ([m] және [u] дыбыстары.)

[m] дыбысына қалай дайындалу керек? (Еріндерді жабыңыз.)

Дайын болыңыз және [m] деп айтыңыз. (Балалар [м] дыбысын айтады.)

[y] дыбысы үшін не істеу керек (Ерніңізді түтікпен тартыңыз.)

Дайын болыңыз және [y] дыбысын айтыңыз (Балалар айтады.)

[m] және [u] дыбыстарын бірге немесе бір-бірден қалай айттыңыз? (Бір-бірден.)

Оларға қалай дайындалдыңыз, бірден немесе бірінен соң бірі? (Бір-бірден.)

MU буынын қайталаңыз. (Балалар айтады.)

Буында [м] және [у] қалай дыбысталады, бір мезгілде немесе бірге? (Мықты.)

Олар қалай біріктіріледі? Осыны анықтауға тырысайық. MU слогын оқуға дайын болыңыз, бірақ сөйлемеңіз, бір-біріңізге қарап, MU буынын оқуға жақсы дайындалғаныңызды тексеріңіз. (Балалар қарайды.)

Сіздің ерніңіз қандай, ашық немесе жабық? (Қысылған.)

Сіз оларды қандай дыбыс үшін қыстыңыз? (Дыбыс үшін [м]

Сіз ерніңізбен тағы не істедіңіз? (Олар оларды түтікпен шығарды.)

Қандай дыбыс үшін олар еріндерін түтікпен созды? ([y] дыбысы үшін.)

Бір-екі дыбысқа неше дыбыс дайындадың? (Біз екі дыбысқа дайындалдық.)

Тағы да жақсылап дайындалып, дауысыңызды беріңіз. (MU)

Неше дыбыс айттың? (Екі.) Қайсысы? ([m] және [u] дыбыстары.)

Сіз оларды бір уақытта немесе бірге қалай айттыңыз? (Мықты.)

Оларға бір-бірден немесе бірден екеуіне қалай дайындалдыңыз? (Бірден екі дыбысқа дайындалдық.)

Сондықтан олар біріктіріледі. [m] дыбысынан кейін [у] дыбысына дайындалудың қажеті жоқ: біз оны [m]-мен бірге бірден дайындадық. Сондықтан [м] дыбысының соңында бұрыннан дайындалған [у] дыбысы естіле бастайды және олар біріктіріледі, соңы [м] мен басы [у] араласады.

Осы екі дыбысқа тағы бір рет дайындалыңыз. Маған дауыс беріңіз! (MU)

Біз барлық басқа буындарды осылай айтамыз: бірден екі дыбысты айтуға дайындалайық, ал дауысты бір рет берейік, өйткені дыбыстар буынға біріктіріледі.

Енді МО слогын тоздыруға дайындалыңыз. Қандай дыбыстарға дереу дайындалу керек? ([m] және [o] дыбыстарына.)

Олар бірігуі үшін бірден қанша дыбысқа дайындалу керек? (Бірден екі дыбысқа.)

(Дәл осындай жұмыс WE, MI, MA буындарымен орындалады.)

Енді маған қара. Менің ерніме қарап тапшы, мен қай буынға дайындалдым? (МУ буынына.) Ал енді? (БІЗ буынына.)

Ал енді? (МО буынына.) Бұл қай буын? (МИ.)

Енді бір-біріңізге бұрылыңыз және үнсіз, тек ерніңізбен, кез келген ретпен МИ, МО, MU буындарын бір-біріңізге тілеңіз. БІЗ, М.А. (Балалар үстелдегі көршілері дайындаған буындарды табады.)

Қалған буындарды осылай айтамыз: бірден екі дыбысқа дайындалып, дауысты бір рет берейік. LU буынын айтыңыз. (Балалар сөйлейді.) Онда қандай дыбыстар бар? ([l] және [u] дыбыстары.)

Біз [u]-ға қалай дайындалу керектігін білеміз, бірақ (l)-ге қалай дайындалу керек (Тілдің ұшын жоғарғы тістерге басыңыз.)

LU буынының екі дыбысына дайындалыңыз. Маған дауыс беріңіз! (LU!)

(Сонымен қатар HU, BUT, NY буындарымен жұмыс жасаймыз. NI, т.б.)

Тақта тақтасында бөлінген алфавиттің әріптерінен буындар көрсетіледі, мысалы: MU, MO, WE. MI, MA, LO, LY, LI. LU, LA және т.

Балалар хормен және жекелей мұғалімнің нұсқауы бойынша бірден екі дыбысқа дайындалады және түзу буындарды оқиды, оларға жетіспейтін дыбыстарды қосып, тұтас сөз құрайды.

Міне, балалар мұғалімнің жетекшілігімен буын дыбыстарының тіркесу жолдарын табады. ауызша сөйлеужәне үйренген әдісті сөйлеу әрекетінен оқу әрекетіне көшіру.

Содан кейін LU-NA сияқты буынды екі буынды сөздермен буынды оқуға көшуге болады. ҚЫС. LI-SA, MA-MA, PA-PA, SA-NI. RO-ZA және басқалар таныс және жаңа дауыссыз дыбыстармен. Бұл ретте балалардың алғашқы екі буынды сөздерді баяу болса да, буын бойынша, бірақ бір деммен, буын арасында үзіліссіз және екпін стекке күшті екпінмен оқуын қамтамасыз ету қажет.

Кезекті екі дыбыстың тегіс және жылдам айтылуын қамтамасыз ету үшін әріптер қозғалатын планшет қолданылады.

Бір әріптің екіншісіне қонаққа келуі осы сызбада терезе үйі қиылған. Терезеге дауысты дыбыс енгізіледі.Ашық буындар оқылады.

Балаларды тұйық буындарды оқуға үйрету үшін оң жаққа тағы бір терезе қосу арқылы осы кестені өзгертуге болады.. Сол жақтағы терезесі бар бұл кесте буынның басында дауыссыз дыбыстардың тіркесімі бар буындарды оқуға көмектеседі. Кестемен жұмыс мұнымен аяқталмайды. Кестеге сәйкес келесі жаттығулар орындалады:

Нұсқауларға сәйкес буынды іздеңіз (ересектердің аттары, бала табады, көрсетеді, атаулар);

Буындардың оқу тізбегі – дауысты дыбыс бойынша (МА - НА - РА - ЛА - ПА -...)

Мұндай кестеде бала кейбір буындардың жоқтығын көреді - ЖЫ, ШЫ, ЧЯ, ЩЯ, ЧЮ, ЩЮ. Бұл орыс емлесін меңгерудің алғашқы қадамы болар.


    Буын бірігуінің құрылымы (S+G).

    Айтылу кезінде екі дыбыстың бірігуінің айтылу ерекшеліктері.

    «Буын-біріктіру» термині.Этимология.

    Буын біріктіру схемасы.

    Тілдік материал:

    Буын бірігуі бар сөз.

    Буын бірігуі бар сөз.

    Қайталау.

Дауыссыз және дауысты дыбыстар.

Сабақ жоспары.

Сабақтың мақсаты: дыбыс ұғымын және «буын бірігуі» түсінігін оқу.

Сабақтың мақсаттары: 1) балаларды буын жасауға үйрету - дыбыстық талдаусөздер.

2) буынның бірігуін енгізу.

3) сөйлеуді дамыту.

Сабақтың барысы.

    Ұйымдастыру сәті.

Қоңырау соғылды

Сабақ басталады.

Сіз бірге үстелдеріңізге отырдыңыз,

Барлығы маған қарады.

    Қайталау.

Тақтаға сызбаларды сызу.

Тақтада не көріп тұрсыңдар?

Бұл схемалар қандай? Олар ұқсас па?

1-ші схема қалай аталады?

Ол туралы не айта аласыз?

Ол неше буыннан тұрады?

Бұл үлгіде қай буын екпінді?

2-ші схема қалай аталады?

Ол неше дыбыстан тұрады?

Бұл схема туралы тағы бір нәрсе айта аламыз ба?

3-ші схема қалай аталады?

1-ші дыбыс қандай? Неліктен?

2-ші дыбыс қандай? Неліктен?

3-ші дыбыс қандай? Неліктен?

4-ші дыбыс қандай? Неліктен?

5-ші дыбыс қандай? Неліктен?

Екі суретті орналастырыңыз (мысық пен өрмекші)

Суреттерге қараңыз. Олар кімді бейнелейді?

1-ші сөзді айт?

Бұл сөзде неше буын бар? Алақаныңызды иегіңізге қойып, айтыңыз.

Неше буынды?

1 буын дегеніміз не?

2-ші буын дегеніміз не?

Екпін қай буынға түсетінін анықтау үшін сөзді шақырайық.

Біздің 1-ші схема қолайлы ма?

Неліктен?

Енді осы сөзде қанша дыбыс бар екенін тыңдайық. Мен мұны қалай істейтінімді тыңдаңыз. (мысық)

Барлығын бірге қайталайық. Бұл сөзде неше дыбыс бар?

1-ші дыбыс қандай?

2-ші дыбыс қандай?

3-ші дыбыс қандай?

4-ші дыбыс қандай?

5-ші дыбыс қандай?

Қараңызшы, бұл схема 2-ші схемаға сәйкес келе ме?

Енді біз бұл сөздің 3-ші сызбаға сәйкестігін тексереміз.

Бұл сөзді дауыстап айт.

1-ші дыбыс қандай?

а) Ән айтылмаған/Ән айтылмаған

Сіз ән айта аласыз ба?

Байқап көріңіз.

Ол қандай?

б) Дыбыс шығару әдісі

Өзіңізді қалай сезінесіз?

в) айтылу

Бұл сөздің 2-ші дыбысы қандай?

Ән сал.

Өзіңізді қалай сезіндіңіз?

Бұл не болды?

Аузың жабылды ма?

Сіздің тістеріңіз кедергі болды ма?

Тіл қалай орналасты?

[o] дыбысы туралы не білдік?

Сонда ол қалай аталады?

Бұл дыбысты қай үйге қоямыз?

Дұрыс. Енді 3-ші дыбысты айтайық.

а) Ән айтылмаған/Ән айтылмаған

Ән айтайық. Сіз ән айта аласыз ба?

Неліктен?

б) Дыбыс шығару әдісі

Енді алақаныңызды тамағыңызға қойып, айтыңыз.

Өзіңізді қалай сезіндіңіз?

в) айтылу

Енді бір алақанды тамағыңызға, екіншісін аузыңызға қойыңыз. Не болып жатыр?

Біз не естиміз?

Сонымен, бұл дыбыстың пайда болуына не қатысады?

Біздің тістеріміз жабық, ерініміз жабық, тіліміз төменде орналасқан.

Ауа еркін қозғала ма?

Неліктен? Оған не кедергі?

Қандай кедергі туындайды?

Біз анықтаған 3 белгіні атаңыз.

Сонда ол қалай аталады?

Бұл дыбысты қай үйге қоямыз?

Дұрыс. Осы сөздегі 4-ші дыбысты айт.

а) Ән айтылмаған/Ән айтылмаған

Сіз ән айта аласыз ба?

Байқап көріңіз.

Ол қандай?

б) Дыбыс шығару әдісі

Енді алақаныңызды мойынға қойып, айтыңыз.

Өзіңізді қалай сезінесіз?

Дұрыс! Бұл діріл қалай аталады?

в) айтылу

Енді бір алақанды мойынға, екіншісін ауызға қойыңыз. Не болып жатыр?

Дұрыс. Ауа ауыз арқылы өтеді, біз шу естиміз.

Айту кезінде бізді не мазалайды?

Біздің тістеріміз жабық, ерініміз жабық, тіліміз төменде орналасқан.

Сол дыбыс туралы айтып беріңізші. Ол қандай?

Осы дыбыстың қандай үш белгісін білесіңдер?

Ал бұл белгілер, қандай дыбыстың белгілері?

Бұл дыбысты қай үйге қоямыз?

Осы сөздің 5-ші дыбысын белгілеңіз.

Ән сал.

Сіз бұл дыбысты айта аласыз ба?

Алақаныңызды тамағыңызға қойып, осы дыбысты шығарыңыз.

Өзіңізді қалай сезіндіңіз?

Бұл не болды?

Ал енді [o] дыбысын баяу және созып айтамыз.

Біздің тістеріміз қалай орналасты?

Аузың жабылды ма?

Сіздің тістеріңіз кедергі болды ма?

Тіл қалай орналасты?

[o] дыбысы туралы не білдік?

[o] қандай дыбыс? Оның белгілерін көрсетіңіз.

Сонда ол қалай аталады?

Бұл дыбысты қай үйге қоямыз?

Енді «мысық» сөзіндегі 1-ші дыбысты еске түсірейікші?

Ол қандай?

Бұл сөзде 2-ші дыбыс қандай?

Ол қандай?

Бұл сөздегі 3-ші дыбыс қандай?

Ол қандай?

Бұл сөздегі 4-ші дыбыс қандай?

Ол қандай?

Бұл сөздегі 5-ші дыбыс қандай?

Ол қандай?

3-ші схема бізге қолайлы ма?

Неліктен?

Дұрыс.

    Жаңа материалды меңгерту.

1) Буын бірігуінің құрылымы (S+G) / 2) Айтылу кезінде екі дыбыстың бірігуінің айтылу ерекшеліктері.

Бұл схема туралы не айта аласыз?

Ол неше дыбыстан тұрады?

Айтыңызшы, бұл сөзді қалай айтамыз?

Дыбысты қалай айтамыз? Бөлек пе, бірге ме?

«Па» дыбысын айтып, «ук» қосамыз.

Сонымен дыбыстарды қалай айтамыз? Бірге?

Бұл сөзде [p] және [a] дыбыстары бір-біріне жақын, сондықтан олар бірге айтылады.

1-ші дыбыс қандай?

2-ші дыбыс қандай?

Демек, сөздегі 1-ші дыбыс дауыссыз, 2-ші дауысты дыбыс болса, бұл дыбыстар бір-бірімен достасып, бірге айтылады.

3) «Буын – бірігу» термині.

Айтылғанда бұл 2 дыбыс бір дыбысқа бірігеді. Ал сөздегі буын дауыссыз бен өзінен кейінгі дауысты дыбыстан құралса, бұл буынды біріккен буын дейміз.

4) Буын біріктіру схемасы.

Адамдар бұл буынды білдіретін схеманы ойлап тапты. Және өйткені олар дос, біз оларды екі қабатты бір үйге орналастырамыз. Олар бір үйде, бірақ әртүрлі қабаттарда тұратын болады.

Бірінші қабатта дауыссыз дыбыс, екінші қабатта дауысты дыбыс тұрады.

Дауыссыз дыбыс қандай түсті болады?

Дауысты дыбыс ше?

Сонымен 1 буын дегеніміз не?

Ол қандай дыбыстардан тұрады?

Оны қалай атаймыз?

Неліктен?

«Өрмекші» сөзіндегі 2-ші дыбыс қандай?

Бұл сөзде қалай айтылады?

Мына екі дыбысты айт.

Бұл дыбыстар қосыла ма, жоқ па?

Оларды қалай айтамыз?

1 буын дегеніміз не?

2-ші буын қандай?

Сонымен, сөздерде 1-ші дауысты дыбыс, 2-ші дауыссыз дыбыс болатын буындар бар. Мұндай буын бірікпейді.

Бізге де осы дыбыстарды үйге орналастыру керек болады. Өйткені бұл буындар біріктірілмейді, яғни олар дос емес, сондықтан олар әртүрлі үйлерде тұрады.

Дауысты үйшік қандай түсті болады?

Ал кім келіседі?

Енді «өрмекші» сөзінің толық сызбасын құрастырайық.

Өрмекші сөзі неше буыннан тұрады?

1 буын дегеніміз не?

Неліктен?

2-ші буын дегеніміз не?

Неліктен?

Ал енді біз «мысық» сөзін талдаймыз.

«Мысық» сөзінің өрнегі туралы не айта аламыз?

Бұл сөз неше буыннан тұрады?

Сөзді біз қалай айтсақ, солай айт.

Дыбыстарды қалай айтамыз? Бөлек пе, бірге ме?

Алдымен «қо» дыбысын айтамыз, оған «ш» қосамыз, содан кейін «қа» дыбысын қосамыз.

Сонымен бірге дыбыстарды қалай жасаймыз?

[k] және [o] дыбыстары мейірімді, сондықтан біз оларды бірге айтамыз.

1 буын дегеніміз не?

2-ші буын дегеніміз не?

Бұл буын туралы не айта аламыз?

Дұрыс! Демек, біз оларды реттейміз деген сөз?

Жарайсың!

1-ші дыбыс бөлмесін қандай түске бояймыз? Неліктен?

Бұл сөздің 2-ші дыбысы қандай?

Оны қандай түске бояуымыз керек? Неліктен?

Бұл сөздің 3-ші дыбысы қандай?

Бұл сөзде қалай айтылады?

Дұрыс! Сонда ол қайда тұрады?

- ... тақтаға шығып, осы буынның сызбасын жаз.

Оның үйін қандай түске бояуымыз керек?

Бұл сөздің 3-ші буыны қандай?

Ол қалай айтылады?

Бұл буындағы 1-ші дыбыс қандай?

Ал 2-ші?

Ал бұл буын нені білдіреді?

Дұрыс!

Осы 2 дыбысты қайда қоямыз?

Қай үй?

Оны қандай түске бояуымыз керек?

- ... тақтаға шығып, осы буынның сызбасын жаз.

«Мысық» сөзі неше буыннан тұрады?

1 буын дегеніміз не?

Неліктен?

2-ші буын дегеніміз не?

Неліктен?

3 буын дегеніміз не?

Неліктен?

    Біріктіру.

Енді жұмбақты тыңда.

Мен бұтақтарымды өзенге идім,

Өзенде қайғылы көрінеді.

(тал)

Мына сөзде неше буын бар, санаңдар?

1 буын дегеніміз не?

2-ші буын дегеніміз не?

Осы сөзге баса назар аударыңыз.

Қай буын екпінді?

1 буын қандай дыбыстардан тұрады?

а) Ән айтылмаған/Ән айтылмаған

Мына дыбысты айт. Сіз ән айта аласыз ба?

б) Дыбыс шығару әдісі

Енді алақаныңызды мойынға қойып, айтыңыз.

Өзіңізді қалай сезінесіз?

Сонымен бұл қандай дыбыс?

в) айтылу

Бұл дыбыстың қалай шығатынын анықтаңыз.

Біздің тістеріміз жабық, ерініміз жабық, тіліміз төменде орналасқан.

Біздің айтылуымызға бірдеңе кедергі келтіре ме?

Сонда бұл не дыбыс?

Оны қай үйге орналастырамыз?

-...тақтаға шығып, осы дыбыстың сызбасын жаз.

2 буын қандай дыбыстардан тұрады?

1-ші дыбыс қандай?

а) Ән айтылмаған/Ән айтылмаған

Сіз ән айта аласыз ба?

Байқап көріңіз.

б) Дыбыс шығару әдісі

Енді алақаныңызды мойынға қойып, айтыңыз.

Өзіңізді қалай сезінесіз?

в) айтылу

Енді бір алақанды мойынға, екіншісін ауызға қойыңыз. Не болып жатыр?

Айту кезінде бізді не мазалайды?

Біздің тістеріміз жабық, ерініміз жабық, тіліміз төменде орналасқан.

Осы дыбыстың қандай үш белгісін білесіңдер?

Ал бұл белгілер, қандай дыбыстың белгілері?

Бұл буындағы 2-ші дыбыс қандай?

а) Ән айтылмаған/Ән айтылмаған

Сіз ән айта аласыз ба?

б) Дыбыс шығару әдісі

Оның қандай дыбыс екенін анықтаңыз.Алақаныңызды мойынға қойып, айтыңыз.

Өзіңізді қалай сезінесіз?

в) айтылу

Енді оның немен құрылғанын анықтаңыз.

Біздің тістеріміз жабық, ерініміз жабық, тіліміз төменде орналасқан.

Айтылуымызға бірдеңе кедергі келтіре ме?

Сонымен, ол қандай?

Енді «тал» сөзінің 2-буын атаңыз.

-...тақтаға шығып, осы сөздің сызбасын жаз.

    Рефлексия.

Бүгін біз нені жаңа білдік?

Бұл қашан болады?

Сызбада біріккен буын қалай көрсетілген?

Баланы оқуға үйрету. Біз буындарды еске түсіреміз. Буын оқуға үйрету. Әріптерді буынға біріктіру. Буын тіркесі. Баланы буындарды оқуға қалай үйрету керек. Әріптен буынға көшу.

Қазіргі уақытта балалар базары оқу әдебиетімектеп жасына дейінгі балаларға арналған әр түрлі алфавиттермен және праймерлермен толтырылған. Өкінішке орай, көптеген авторлар оқуды қалай үйрету керектігі туралы нұсқаулар бермейді. Нұсқаулықтың алғашқы беттерінде балаларды кейбір әріптермен таныстырады, содан кейін ата-аналар балаларымен бірге «А әрпі бар буындарды қосу және оларды оқу», «буын құрастыру, жазу және оқу» сияқты тапсырмаларды орындауға шақырылады, кейде олар орындайды. мұндай түсініктемелер жоқ, бірақ оқу үшін парақтарда буындар пайда болады. Бірақ бала буынды қалай оқи алады?

Сонымен, Н.С.Жукова өзінің «Праймерінде» дауыссыз дыбыс пен дауысты дыбыстың «жүгірген адамның» көмегімен бірігуін суреттейді. Ол бірінші әріпті қарындашпен (меңзермен) көрсетуді, қарындашты (меңзерді) екінші әріпке жылжытып, оларды «жолмен» байланыстыруды, ал бірінші әріпті «сіз және кішкентай адам жол бойымен жүгіргенше» тартуды ұсынады. екінші хат». Екінші әріпті «жол үзілмеуі» үшін оқу керек.

Ю.Тұмаланованың «5-6 жастағы балаларды оқуға үйрету» кітабынан буын тіркесін жеңілдетудің тағы бір әдісін табамыз. Кітаптың әдістемелік бөлігінде буынды біріктірудің әртүрлі нұсқалары ұсынылған:

Ересек адам бір әріпті қолында ұстайды, бала оқиды, сол уақытта алыстан басқа хат әкелінеді, ал біріншісі «құлайды», бала жаңа хатты оқуға кіріседі,

Ересек адам қолында әріптерді ұстайды, біреуі жоғары, екіншісі төмен, бала жоғарғы әріпті оқи бастайды, төменгіге баяу жақындап, төменгісін оқуға кіріседі,

Ересек адамның қолында екі жағына әріптер жазылған карточка ұстайды, бала бір жағында әріпті оқиды, ересек адам картаны екінші жағына аударады, бала оқуын жалғастырады.

Балалармен жұмыс істеуге арналған беттерде біз буындардың келесі түпнұсқалық суреттерін көреміз:


Жоғарыда көрсетілген әдістер оқуға үйретудің дыбыстық аналитикалық-синтетикалық әдісіне қатысты. «Дауыссыз дыбыстан кейінгі I әрпі оның жұмсақтығын білдіреді, яғни VI тіркесінде В әрпі белгіленеді. жұмсақ дыбыс. Бұл VI болып шықты." Бұл сөзді пайдаланып буынды оқығанда қорытынды тізбегі шамамен осылай көрінеді. дыбыстық әріптік талдау. Ал, мысалы, КРОКОДИЛДЕР сөздерін оқығанда тізбек қандай болады? Бала осы «ұзақ» жолмен оқуды оңай үйрене ала ма? Иә, одан да кіші балалар бар мектепке дейінгі жас, бұл рахмет жоғары ұйымшылдықаналитикалық-синтетикалық ойлау осылайша оқуды сәтті меңгереді. Бірақ балалардың көпшілігі үшін бұл әдіс тым қиын. Бұл жасқа сәйкес келмейді танымдық белсенділік. Жоғарыда көрсетілген көмекші әдістерді қолданғанның өзінде балалар дыбыстық аналитикалық-синтетикалық әдіс арқылы оқуды әлі де меңгере алмайды немесе оқу дағдыларын қалыптастыру қиынға соғады, сабаққа деген қызығушылық жоғалады және психологиялық проблемалар(төмен өзін-өзі бағалау, наразылық реакциялары, баяу даму когнитивтік процестерберілген жасқа тән).

Кез келген сөйлемді оқуға тырысыңыз және сонымен бірге сөздердің әріптерден қалай жасалатынын бақылаңыз. Сіз әр түрлі буын түрлерін жадтан шығарып, олардың комбинациясын түсінесіз! Бұл есте сақтау сөздің дыбыстық әріптік құрамы туралы тұжырымдар тізбегін құру кезеңін айналып өтіп, тез оқуға көмектеседі.

Осыған сүйене отырып, оқу бірліктері жүйесін – біріккен буындарды есте сақтау арқылы бала оқуды үйрену оңайырақ екенін түсінуге болады. Оқуға үйретудің бұл әдісі үлкен мектеп жасына дейінгі балалар үшін ең сәтті болады. Дәл осы жаста есте сақтау, оның барлық түрлері (есту, көру, «қозғалыс» есте сақтау, біріктірілген, мағыналық және т.б.) және процестер (ақпаратты есте сақтау, сақтау және жаңғырту) белсенді түрде дамып, жетілдіріледі.

Әріптерді жаттау кезінде қолданылатын схема бойынша буындарды есте сақтау керек:

Ересек адамның буынды қайталап атауы;
- үлкен кісінің нұсқауы бойынша буынды іздеу, соңынан ат қою;
- өз бетінше атау - буынды «оқу».

Әрине, баланың оқуға деген қызығушылығы болуы керек. Баланы буындармен таныстырғанда, қолдануға болады қысқа ертегілер, сол принцип бойынша құрастырылған: дауыссыз әріп, саяхаттап келе жатқанда, дауысты әріптерді жолында кездестіреді, барлығы кезекпен және жұппен «әндерді» - буындарды айтады. Дауыссыз әріп «орманға саңырауқұлақ теруге барады», «лифтпен жүре алады», «достарыңызға баруы мүмкін - дауысты әріптер» және тағы басқалар сіздің қиялыңыз мүмкін. Беттері мен тұтқалары бар түрлі-түсті картоннан қиылған үлкен әріптерді жасауға болады, содан кейін дауысты және дауыссыз әріптер де «қол ұстасып, бірге ән айтыңыз» (буын). Әр дауыссыз әріпке мұндай ертегілерді құрастыру керек деп ойламаңыз. Бала көп ұзамай буындар туралы ертегілерді өзі айта алады, тіпті оқуды игерген буындарға ұқсастық арқылы жаңа буындарды атай алады.

Буындарды енгізу реті маңызды емес, ол сіздің балаңызға оқуға үйрететін әліпбиге байланысты анықталады. Кейбір әліпбилер оқу ретін тілдегі әріптердің қолданылу жиілігіне қарай, басқалары балалардағы дыбыстардың қалыптасу ретіне сәйкес, басқалары – нұсқаулық авторларының ниетіне қарай белгілейді.

Бала дауыссыз дыбысты пайдаланып құрастыруға болатын буындармен алғашқы танысқаннан кейін, бала ересектер берген буынды іздейтін жағдайларды жасау керек. Бөлек қағазға буындарды жазып, баланың алдына қойыңыз:

Жүк көлігіне КА, немесе КО, немесе CU және т.б. «кірпіш» әкелуді сұраңыз;

- буындары бар жапырақтарды кәмпитке «айналдыру», қуыршаққа «кәмпит» КИ, немесе КЕ, немесе КО және т.б.;

«Пошташыны» ойнаңыз - отбасыңыздың мүшелеріне «хат» буындарын жеткізіңіз, мысалы: «К.У. әжеге апарыңыз», «Әкемге ПЭ-ге хат алыңыз» және т.б.;

Еденге буындарды орналастырыңыз, баланы ұшаққа «айналдырыңыз», қай аэродромға қонуға бұйрық беріңіз.

Сондай-ақ берілген буынды әліпбидің немесе праймердің беттерінен іздеуге болады. Бұл жағдайда ойын жағдайы сүйікті ойыншығыңызды оқуға үйрету сияқты көрінуі мүмкін («Буратиноға PU слогын көрсетіңіз!» және шоудан кейін бірден «Оған бұл қандай буын екенін айтыңыз»).

Қағаз бөліктеріне жазылған буындарды көлденең немесе диагональ бойынша қиюға болады (бірақ тігінен емес, әйтпесе буын әріптерге бөлінеді). Сіз балаға буынның жоғарғы бөлігін бересіз, буынды атаңыз, одан төменгі бөлікті табуды сұраңыз, содан кейін жартыларды құрап, буынды атаңыз.

Егер бала қолында сенімді түрде қарындаш ұстаса және әріптерді жазуды немесе сызуды білсе, баламен бірге үйреніп жатқан буындарды нүктелі сызықпен жазыңыз, өзіңіз атаған буынды сызуды ұсыныңыз, әр түрлі буындарды қарындашпен сызуға болады. әртүрлі түстер.

Әрқашан буынды табу бойынша тапсырмаларды орындағаннан кейін баладан оның қандай буын екенін сұраңыз («Не жазылғанын оқы!» емес). Бұл оқу жағдаяттарында бала тек тапсырма берген кезде ол қай буынмен орындағанын есте сақтауы керек; Егер бала бір буынды есіне түсіре алмаса, оған бірнеше жауап нұсқасын ұсыныңыз: «Бұл GO немесе GU?», «LE SE? Осылайша сіз баланы буынға мәжбүрлі әріпті әріптік талдаудан («Г және О, болады... болады... болады... болады») қорғайсыз, бұл оны тудырады. теріс эмоциялар, өйткені бұл оқу процесін қиындатады. Буында жеке әріптерді «көріп» үйреніп, көп уақыт бойы «біріктіруге» тырысатын балалар буындық оқуға көше алмайды және әріптерден сөздерді «біріктіреді» оларға мүмкіндік бермейді; олардың оқу жылдамдығын арттыру.

Барлық буындарды бірдей табандылықпен үйрену керек пе? Жоқ! Орыс тілінде сирек кездесетін буындарға назар аударыңыз (әдетте Ю, Я, Е дауысты дыбыстары бар, егер бала оларды есте сақтау қиын болса, бұл буындарды сенімді түрде оқуды талап етпеңіз); РЮША, РЯСА, НЕЦКЕ және сол сияқты сөздер кітаптарда жиі кездесе бермейді!

Баланы оқуға үйретуде табысқа жету экранының бір түрі буын үйі болуы мүмкін, оны баланың өзі біріктірілген буындарды үйренген кезде «салатын» болады. Оны жасау үшін сізге үлкен қағаз парағы (whatman қағазы, тұсқағаздар), фломастер немесе бояулар, желім және түрлі-түсті қағаз немесе картон қажет. Үлкен қағаз парағында үйдің «қаңқасын» салу керек: төменгі дауысты дыбыстарды көлденең жазыңыз (сіз оларды арка тәрізді кіреберістерде бейнелей аласыз), дауыссыз дыбыстарды әліпбиіңіз немесе праймер ұсынған ретпен төменнен жоғары қарай тігінен жазыңыз. (дауыссыз әріптер «балкондарда» тұрса, қызықтырақ болады). Рамка дайын. Енді бөлек қағаз парақтарына - «кірпіштерге» - қазір оқып жатқан буындарды жазыңыз. Балаңызға тапсырмаңызға сәйкес буындарды табуды сұраңыз, осы «кірпіштің» үйдегі орнын анықтаңыз (көлденеңінен - ​​«қабат», тігінен - ​​«кіреберіс»), буынды оның орнына жабыстырыңыз. Енді буындар тобымен жаттығудан кейін оларды осы үйге қоюға болады. Осылайша үй еденнен қабат өседі, ал бала оқуды меңгерудегі жетістіктерін көреді.


Шын мәнінде, слог үйі - Зайцев әдісі бойынша оқуға арналған кестенің аналогы. Бірақ бұл нұсқада баланың көз алдында ол меңгере бастаған буындар ғана пайда болады және сіз буындардың ретін өзіңіз анықтайсыз (өз қалауыңыз бойынша немесе алфавиттегі әріптердің пайда болу ретіне қарай).

Кестемен жұмыс мұнымен бітпейді. Кестеге сәйкес келесі жаттығулар орындалады:

Нұсқауларға сәйкес буынды іздеңіз (ересектердің аттары, бала табады, көрсетеді, атаулар);

Буындардың оқу тізбегі – дауысты дыбыс бойынша (МА - НА - РА - ЛА - ПА -...), дауыссыз дыбыс бойынша (PA-PO-PU-PY-...);

Сөзді аяқтай отырып буындарды оқу (Қ.А. – ботқа, КУ – тауық,...);

Болашақта кестені пайдалана отырып, сіз балаға арналған сөздерді буынға қарай көрсете аласыз немесе бала өз жоспары бойынша немесе ересектердің нұсқаулары бойынша сөзді өзі құра алады. Мұндай кестеде бала кейбір «кірпіштердің» жоқтығын көреді - ЖЫ, ШЫ, ЧЯ, ЩЯ, ЧЮ, ЩЮ. Бұл орыс емлесін меңгерудің алғашқы қадамы болар.

Өте сирек, бірақ әлі де мұндай тапсырмаларды жазу кітапшаларынан табуға болады. Бала бөліктерге бөлінген суретті бояуы керек. Әрбір бөлік буынмен таңбаланады. Әр буын өз бояуымен боялған.


Мұндай тапсырманы орындау кезінде буынды қайта-қайта атау, демек, оны есте сақтаудың табиғи мүмкіндігі туындайды. Тапсырманы ретімен орындаңыз: алдымен бір буынды, сосын басқасын... Алдымен буынды өзіңіз көрсетіп, атаңыз, оны бояйтын түсін анықтаңыз, содан кейін бала суреттегі сәйкес бөлшекті тауып, бояғанда, қандай буын екенін сұраңыз. осында жазылған.

Буын + сурет

Өз бетінше оқу кезеңінде «Буын + сурет» жаттығуы қолданылады. Мұндай тапсырмалар оқулықтарда сирек кездеседі, бірақ олардың мәнді оқудың ерте қалыптасуына ықпал ететін пайдасы өте зор.

Балаға суретті оның аты басталатын буынмен байланыстыру ұсынылады.

НАЗАР АУДАРЫҢЫЗ! Осы және кейінгі жаттығуларда 1-ші буынның айтылуы оның жазылуымен сәйкес келетін сөздер таңдалуы керек екеніне назар аударамыз (мысалы, «вата» сөзі қолайлы, бірақ «су» емес, өйткені ол «вада» деп оқылады).

Тапсырманың басқа нұсқасында әр суреттің астында әр түрлі буындар белгіленеді, бала суретте көрсетілген нысанның атауының бірінші буынын дұрыс таңдауы керек;

Мұндай тапсырмаларды өзіңіз жасай аласыз: бұрын жазған буындарды пайдаланыңыз және кез келгенінен сәйкес суреттерді таңдаңыз үстел ойынынемесе лотодан.

Мектеп жасына дейінгі балаларды оқуға үйретуде ең қиыны - жоғарыда айтқан буындардың бірігуі, бірақ орыс тілінде буындарды біріктіруден басқа буынның басқа түрлері бар - кері буын (АМ, АН...) , тұйық буын (SON, CON... .), дауыссыз дыбыстардың тіркесімі бар буын (SLO, SKO...). Осы буын түрлерінің әрқайсысы сөзбен оқуға одан әрі көшуді жеңілдету үшін оларды атауға және оқуға үйрету кезінде ерекше назар аударуды талап етеді;

Осылайша, кері буынның дұрыс оқылмауын болдырмау керек: олар біріктіру сияқты дауыссыз және дауысты дыбыстан тұрады, ал мектеп жасына дейінгі бала оқу кезінде әріптерді қайта орналастыру арқылы кері буынды біріктіру ретінде оқи алады (ТУ орнына UT). Бірдей әріптерден тұратын біріктірілген және ашық буын жұптарын салыстыру және оқу пайдалы болады (MA - AM, MU - UM, MI - IM және т.б.).

Тұйық буынды оқуды үйренгенде, балаңызды құрамындағы біріктірулері (VAM - VAS - VAK - VAR - VAN және т. - MAC - PAS, MOS - ICC және т.б.). Ұқсас жұмысдауыссыз дыбыс шоғырлары бар буындарды оқуды үйрену кезінде де орындалуы керек (СКА - СҚО - СМУ - СПО, СКА - МКА - РҚА - ВКА - ЛКА және т.б.) Сіз таңдаған нұсқада берілген осы мазмұндағы жаттығулар оқулық, жеткіліксіз болуы мүмкін, мұндай тізбектерді өзіңіз жасай аласыз. Кейде балалар жұмыстың бұл түрін оның кейбір монотондылығынан ұнатпайды, бұл жағдайда буынды оқып қана қоймай, оны сөзге дейін аяқтауды ұсыныңыз (СКО - жақын арада, MOS - көпір...). Бұл жаттығу тек көңілді ғана емес, сонымен қатар дамиды фонематикалық хабардарлықбала, сонымен қатар болашақта сөздерді мағыналы оқуға ықпал етеді.

Сонымен, буынды оқуды үйренгенде, есте сақтаңыз!

Мектеп жасына дейінгі балалардың ерекшелігі - олардың буын біріктіру ережелерін меңгеруге және оқуда қолдануына физиологиялық дайын еместігі.

Баланың өзі біріктірілген буынды атамас бұрын, ол оның атын бірнеше рет естіп, сіздің нұсқауларыңызға сәйкес буынды табуға жаттықтыруы керек.

Егер бала буынды атауда қиналса, оған көмектесу үшін оған бірнеше жауап нұсқасын ұсыныңыз, осылайша оның буынды әріптен әріпке оқуға көшуіне жол бермеңіз.

Ең қиыны есте қалған буындардың бірінші топтары, содан кейін бала аналогия бойынша дауысты немесе дауыссыз дыбыстарды атай бастайды.

Буындарды меңгеру қарқыны баланың мүмкіндіктеріне сәйкес болуы керек. Дауыссыз дыбыстарды және сәйкес буындарды азырақ меңгерген дұрыс, бірақ буындарды автоматты түрде танып, оқу.

Әртүрлі буын түрлерін оқу дағдысы ықпал етеді жылдамырақ оқуБала сөздерді толық оқиды.

Сіз онлайн праймерді (алфавит), әріптермен ойындарды, буындарды оқуды үйренуге арналған ойындарды, сөздер мен тұтас сөйлемдерді қамтитын ойындарды, оқуға арналған мәтіндерді таба аласыз. Жарқын, түрлі-түсті суреттер, ойын формасыматериалды таныстыру мектеп жасына дейінгі балаларға оқуды үйрету сабақтарын пайдалы ғана емес, сонымен қатар қызықты етеді.

Балаға әріптерді үйрену әдетте қиын емес. Бірақ сөздерді оқу оған оқу емес, ауыр штанганы көтеріп жатқандай орасан зор күшпен беріледі. Біз ренжіп жатырмыз
әрі қарай не істерімізді білмейміз, бірақ баланың көзіне жас келеді: «Бұл қалай болуы мүмкін?»
Оқуды үйрену үшін әріптерді білу керек дедіңіз.
Барлық әріптерді үйрендім, солдан оңға қарай атаймын, сөзді оқимын
Мен істей алмаймын. Сен мені алдадың! Мен енді бұл «оқу-азаптауды» қаламаймын және жасамаймын!

Өкінішке орай, баланың айтқаны дұрыс. Біз оны шынымен алдадық
өйткені әліпбидің барлық әріптерін және оқу бағытын білумен қатар, БІРІКТІРУ БУУНДАРЫН да білу керек.

Қосалқы буындар – дауыссыз дыбыс пен дауысты дыбыстың тіркесімі
(немесе жұмсақ белгі), мысалы: MA, PA, KO, BUT, TY, L, т.б.

Неліктен олар соншалықты маңызды? Өйткені, сөздер әріптерден құралады.
және буындарды біріктіру! Біз ересектер оңай елестете аламыз
жеке әріптер мен буындардың бірігуінен тұратын кез келген сөз.
Мысалы: KO-T, CHA-SH-KA, TE-LE-FO-N, A-KU-LA.

Бала үшін мұндай ұғым қол жетімсіз, өйткені ол біріктірілген буындарды білмейді. Бұл нағыз себеп
«Оқу - азаптау». Сонымен, сөзді оқу техникасы
төрт қажетті элементтен тұрады:

  1. барлық әріптерді білу және айта білу
    оларға сәйкес келетін дыбыстар;
  2. оқу бағытын білу: солдан оңға;
  3. тілге тән барлық біріккен буындарды білу,
    және оларды айта білу;
  4. кез келген сөзді жеке әріптерге бөлу мүмкіндігі
    және буындарды біріктіру.

Мұғалімнің білмеуі немесе бағаламауы кез келгенэлемент
сөзді оқу техникасы қателіктерге әкеледі, соның салдарынан
балалар оқуды үйренуде елеулі қиындықтарға тап болады. Негізгі қателерді қарастырайық:

— Сәбиге әліпбидегідей дауыссыз дыбыстарды атауға үйретеді, мысалы: K KA, M EM, N EN және т.б.
Бәрі ойдағыдай өтіп, оқытса бәрі бақытты
жеке әріптер. Бірақ кішкентай адам бірінші рет тұтас бір сөзді оқуға тырысқанда, мысалы: ДИВАН, содан кейін ол DEIVEEAEN алады.
Ол ештеңе түсіне алмайды. Содан кейін оған сөздерді оқығанда,
әріптер Е-сіз аталу керек. Бірақ тым кеш - ол дауыссыз дыбыстардың бұл атауына үйреніп қалған және бұл туралы тағы екі-үш ай сүрінетін болады.

Оған сәйкес әріпті атауға үйрету дыбысбасынан қажет
жаттығудың басталуы! Сонда бала жақсы оқуды меңгергенде,
ол тез үйренеді алфавиттік атаудауыссыз әріптер.
Бірақ қазір бастапқы кезеңүйрену кезінде ол әріпті тек сәйкес дыбысымен атау керек: К К, М М және т.б.

— Кейбір дыбыстар шыққан кезде нәресте оқуды үйрене бастайды
ол мүлде айта алмайды
. Мысалы, бала S дыбысын айта алмаса (Сашаның орнына Шаша дейді), онда ол айта алмайды.
оқуды үйрен! Сіз дұрыс айтылу өздігінен пайда болғанша күтуіңіз керек немесе логопедке хабарласыңыз.

Әдетте, балаға С дыбысын Ш дыбысынан және екі реттен кейін үшіншіден ажыратуды үйрену үшін бірнеше сабақ жеткілікті.
Мен оны қалай болса да айта аламын. Бұл дағдымен сіз қазірдің өзінде оқуды бастай аласыз. Бірақ, соған қарамастан, мұны бала қиын дыбыстарды сенімді түрде айтуға үйренген кезде жасаған дұрыс. Егер сізге логопедке үнемі бару қиын болса, одан жаттығулар жиынтығын алыңыз
және балаңызбен өзіңіз жұмыс жасаңыз. Ал логопедке анда-санда ғана барып, кеңес алуға болады.

Оқу бағыты нәрестеге бір-екі рет түсіндіріледі: солдан оңға қарай. 4-5 жастағы балалар «сол» және «оң» ұғымдарын әлі жақсы меңгермегендіктен, қысқаша түсініктеме
оқу бағытын меңгеруге әкелмейді.
Олар сөздің бірінші және соңғы әріптерінің қайда екенін білмейді!

Сондықтан, олар көп ұзамай хаттан оқи бастайды
олар сол сәтте ең жақсы көретін нәрсе. Кейде таңдау бұзылады
бірінші әріпке, кейде соңғыға дейін, ал кейде мүлдем жоқ
сөздің кейбір ортасына. Бір бала бұл жүйені ойлап тапты: егер сөз беттің сол жақ шетіне жақын болса, оны солдан оңға қарай оқиды, ал оң жақ шетіне жақын болса, оңнан солға қарай оқиды.

— нәресте жеке дауыссыз және дауысты дыбыстарды айту арқылы біріктірілген буындарды оқуға үйретеді.. Мысалы,
Олар оған: «Міне, М-А», - дейді. Бұл қалай бірге болады бала білмейді. Олар басқаша тырысады: «Алдымен М әрпін шығарыңыз. Мынадай: М-М-М,
содан кейін A әрпін айтыңыз. Бұл жұмыс істемейді. Содан кейін олар басқаша тырысады:
М-А, М-А, М-А деп жылдам айт. Не болады? әртүрлі дыбыстар M-A, бірақ біріктірілген МА мүлдем шықпайды. Және бұл ешқашан жұмыс істемейді, өйткені адамның сөйлеу аппараты
біріккен буынның дыбысын қайталай алмайды бөлекдауыссыз және дауысты дыбыстар.

Біріктірілген буын біртұтас және бөлінбейтін бүтін болып айтылады,
онда тіл, тіс және ерін дауыссыз дыбысты, ал дауысты дыбысты айту үшін позицияны алады. Осылайша,
ауызша сөйлеудің негізгі элементтері жеке дыбыстар болып табылады
және буындарды біріктіру
.

Баланы біріктірілген буынды оқуға үйрету үшін оған айту керек
бұл М-А оқуМ.А. Содан кейін мүмкіндігінше көп қайталаңыз
оны мықтап есте сақтау үшін қажет. Бар болғаны.
Бұл біріккен буындарды зерттеудің негізгі және жалғыз әдісі.
Қалғанының бәрі оның шатастырылған модификациялары ғана.

— сәбиді оқуға үйретеді артқы буындар , яғни,
дауысты мен дауыссыз дыбыстың тіркесімі, мысалы: АК, АМ, ОК.
Бастапқы элементтер туралы жоғарыда айтылған болатын ауызшаСөйлеу жеке дыбыстар мен біріккен буындардан тұрады. Сәйкесінше,
В жазылғансөйлеудің негізгі элементтері де болуы керек
жеке әріптер мен буындарды біріктіру.

Бастауыш емес кері буындарды зерттеу
элементтері, зиянды және қажетсіз әрекет болып табылады.
Мысалы, CASTLE сөзін алайық. Егер бала ZA және MO біріккен буындарын білсе, онда ол оны негізгі элементтерге (ZA-MO-K) ыдыратады.
және оны еш қиындықсыз оқи алады. Егер ЗА мен М.О-дан басқа ол да біледі
AM және OK, онда оған бұл сөзді бұзу әлдеқайда қиын болады.

Шынында да, қайсысы дұрыс: Z-AM-OK, ZA-MO-K немесе ZA-M-OK? Бірнеше нұсқалар пайда болады сайыноның ішінде нәресте тексеруге мәжбүр. Осылайша, бір қарағанда пайдалы болып шықты,
кері буындарды үйрену оқу процесін айтарлықтай қиындатады.

Бұл оқу кезінде болдырмау керек негізгі қателер
бала оқу.

Біріктірілген буындарды, өкінішке орай, мен емес ойлап тапқанымды айтуым керек :)
Бұл қазіргі атауыбұрын «қоймалар» деп аталған.
Жиырмасыншы ғасырға дейін балалар қоймаларды жатқа үйренді: «Буки» «Аз» ​​- «БА»
«Қорғасын» «Аз» ​​— «VA». Бірақ оларды зерттеу әдістемесі өте қиын болды
он тоғызыншы ғасырдың аяғында қоймалар мүлдем қараусыз қалды.
Бірақ бекер! Қоймаларды қоқысқа тастамай, әдістемені өзгерту керек болды.
Тек ХХ ғасырдың екінші жартысында ғана адам болды
қоймаларды бағалап, өзінің қоймасын дамытқан
толығымен соларға негізделген техника.

Бұл кісінің аты Зайцев Николай Александрович. Оның мәні неде
техникалары? Ол ең қарапайым балалар блоктарын алып, сурет салды
әр бетінде бір әріп немесе бір қойма бар. Бала жай ғана
оларды әртүрлі сөздерге біріктіреді тамашаидея!
Кішкентай адам үйренудің басынан бастап әріптермен жұмыс істейді
және қоймалар, содан кейін жоғарыдағы оқу қателерінің кейбірі
істеу мүмкін емес түбегейлі! Оның үстіне, толығымен
бала кезде «біріктіру азабы» деп аталатын жоқ
үлкен қиындықпен екі бөлек дыбыс шығаруға тырысады
бір қойма деп айтыңыз. Әрине, Зайцевтің өзіндік әдісі бар
минустар, бірақ одан да көп плюс бар және олардың барлығы батыл :)
Зайцевтің техникасы туралы қосымша ақпаратты Лена Данилованың веб-сайтынан табуға болады.

Орыс алфавитінде 33 әріп бар, олар екі жүзге жуық біріктірілген буынды құрайды. Оларды қандай ретпен оқуым керек? Мүмкін,
алдымен барлық әріптерді, содан кейін барлық біріктірілген буындарды үйрену керек,
содан кейін толық сөздерді оқуды бастаңыз ба?

Жоқ, бұл әдіс қабылданбайды. Мұғалімге оңай,
бірақ студент үшін бұл өте қиын. Бала бірнеше ай бойы әріптер мен буындарды біріктіруге мәжбүр болады, сонымен қатар толығымен
бұл не үшін қажет екенін түсінбеймін! Осы ілімнің нәтижесінде,
ол жасыруға, лақтыруға немесе праймерді кішкене бөліктерге жыртуға толығымен шынайы ниетті дамытады.

Мен бұл праймерде толығымен енгізілген балаға ыңғайлы басқа әдісті ойлап таптым.
Оның ойы алдымен бірнеше нәрсені үйрену жиі орын алуыорыс тілінде,
әріптер мен буындар біріктіріледі. Содан кейін сіз бірден барлық сөздерді оқуды бастауыңыз керек,
балаға бұрыннан белгілі әріптер мен біріктірілген буындардан тұрады.

Оқуды үйрену мен көшені үйренуді салыстырсақ
қалалар, содан кейін балаға алдымен негізгі көшелерді көрсетеміз
және проспектілер. Ал оларды есіне алғанда біз шағын көшелерді көрсетеміз
және нәресте әлдеқайда оңай меңгеретін аллеялар
және жылдамырақ.

Әдістеменің практикалық сынағы оқытудың алғашқы апталары біршама қиын екенін көрсетті, себебі бала жаңа нәрсені үйренеді
ол үшін әріптер, буындарды біріктіру, оқу бағыты.
Бірақ содан кейін бір ғажайып орын алады: нәресте қабілетке ие болады
Мен оны «буындық көру» деп атар едім.

Ол көредібуындарды сөздің бір бөлігі ретінде біріктіріп, оларды бірден атайды.
Осы сәттен бастап ол сөзді тек әріптер тізбегі ретінде емес, әріптер тізбегі мен буындардың бірігуі ретінде қабылдайды. Бала буындарды оқи бастайды! Ата-ананың қуанышын нәресте алғаш жүруді үйренген кездегі қуанышпен салыстыруға болады.

Келесі сабақтар оңай және тегін.
Сізге тек соларға еру керек жүйелілік.

Айтпақшы, ауызша және жазбаша сөйлеуден басқа бар
және адамдар арасындағы қарым-қатынастың басқа тәсілдері. Мысалы, дактил
Брайль, Морзе коды және т.б.
Оларда жеке әріптер мен біріккен буындар да бар
бастапқы элементтер. Сондықтан, бұл техникамүмкін табыспен
осы алфавиттерді үйрену үшін қолданылады.

Ата-аналар жиі сұрақ қояды қай жастан бастау керек
балаларды оқуға үйрету? Баланың жасында жауап беріңіз
бұған дайын. Жақсы сөйлеп, дұрыс айта алса
Барлығыорыс тілінің дыбыстары, содан кейін сіз онымен оқуды бастай аласыз.

Егер бала нашар сөйлейтін болса, бұл оның жеткіліксіз екенін білдіреді
сөздік. Яғни, ол әлі күнге дейін ана тіліндегі көп сөздерді білмейді.
Бұл жағдайда оқуды үйрету мүмкін емес, себебі нәресте
сіз қос жұмыс істеуіңіз керек: алдымен оқыңыз
сөздің өзі
, содан кейін есте сақтаңыз оның мағынасы. Баланың оқуға деген құштарлығы жоғалатыны соншалық, қиын және шаршаған
бірден және мәңгілікке.

Егер бала кейбір дыбыстарды қалай айту керектігін білмесе, онда бұл да
қосымша қиындықтар туғызады. Бұл Р және С
жұмыс істемеңіз, қандай да бір себептермен оларда жағымсыз үрдіс пайда болады
әр сөзде дерлік! Осы айтылумен үйренуді бастаңыз
сонымен қатар рұқсат етілмейді! Сіз баланы күтуіңіз керек
өз бетіңізше үйреніңіз немесе логопедке хабарласыңыз.

Бала оңай әрі рахаттана оқуы үшін ол қабілетті болуы керек
жақсы сөйлеу және барлық дыбыстарды айту. Міне, негізгі белгілер
оның көмегімен сіз балаңыздың дайындығын анықтай аласыз
оқуды үйренуге. Балалардың көпшілігі бұл дағдыларға қол жеткізеді
төрт пен алты жас аралығында.

Авторлары бастауды ұсынатын әдістер бар
бір немесе екі жаста оқыту. Мен олармен мүлдем келіспеймін.
Өйткені, бұл жастағы бала әлдеқайда маңызды
оқуды үйренуден гөрі әрекеттер. Ол сөйлеуді үйренуі керек
ойнаңыз, сөйлесіңіз, жүгіріңіз, секіріңіз, жүзіңіз, күліңіз және бақытты болыңыз
өмір. Басқаша айтқанда, ол керек бізді қоршаған әлемді меңгеру.

Сонымен қатар, бұл жаста оқу сабақтары жай ғана тиімді емес.
Екі жыл сабақта не үйретсе, бес жасында ол оңай алады
оны бір-екі аптада меңгереді! Сұрақ: неге екі жыл?
баланы азаптап, бір мезгілде өзіңіз де азап шегесіз бе? Әлдеқайда жақсы
күш-жігеріңізді физикалық және рухани күшке бағыттау дұрысырақ болар еді
баланың дамуы. Ал өскенде жақсы сөйлейтін болады
және барлық дыбыстарды айтыңыз - содан кейін оқуды бастауға болады.

Балаңызды мектепке дейін оқытып үлгермеймін деп қорықпау керек.
Осы әдісті қолданатын тұрақты сабақтармен балалар өтеді
оқу негіздерін мүлде білмеуден қабілетке дейін өз бетінше
балалар кітаптарын оқыңыз алтыайлар.