Жалқау адам әлі де ауырып, ауырады. Етістікпен емес бөлшектердің емлесі Қысқа сын есімдер

Етістіктермен ЕМЕС

Новик Надежда Григорьевна,

орыс тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

GBOU АҚ «Вычегда СКОШИ»

САБАҚ МАҚСАТЫ

  • етістіктермен ЕМЕС емле дағдыларын дамыту; ерекше етістіктерді енгізу;
  • етістіктермен ЕМЕС бөлек және біріккен емлені негіздеу;
  • етістік туралы мәліметтерді бекіту, етістікті басқа сөйлем мүшелерінен ажырата білу.
Қайырлы күн Көңілді қоңырау соғылды, Ол бізді сабаққа шақырды Бүгінгі тапсырмалардың барлығы Біз оны уақытында аяқтауымыз керек!

1. Етістік ............ сөйлем мүшесі:

а) тәуелсіз; б) ресми

2. Етістік сұрақтарға жауап береді:

а) қайсысы? қайсысы? қайсысы?; б) кім? Не?; в) сен не істедің? ол не істейді? ол не істейді?

3. Етістік мынаны білдіреді:

а) пән; б) объектінің әрекеті; в) заттың белгісі

4. Етістікте үш шақ болады: ......................., ................. және .........................

ҚАЙТАЛАУ «Етістік туралы әңгіме-хабар».

5. Етістіктің жалғауы дегеніміз:

а) етістіктерді тұлға және сан арқылы өзгерту; ә) етістіктерді жынысына қарай өзгерту; в) етістіктерді шақтарына қарай өзгерту

6. Тек өткен шақта етістіктер өзгереді:

а) жағдай бойынша; б) туу бойынша; в) тұлғалар мен сандар бойынша

7. Өткен шақ етістіктері......... арқылы жасалады.

8. Сөйлемде көбіне етістік .......... болып, бағыныңқы ......... жасайды.

Орфоэпиялық бес минут.

Кітапхана, километр, алды, түсінді, қызығушылық, бастады, шақыр, тефтели, кең, ескі, қойды, келісім-шарттар, түсінді, бастады, шақырды, жасады.

Жұмбақты тап.

Барлық нысандар өмірге келеді,

Олардың барлығын мәселеге тартады,

Оларға не істеу керектігін айтады

Ол мұны қатаң қадағалайды

Оның үш реті бар

Және ол қалай жасыру керектігін біледі.

ЗЕРТТЕУ ЖҰМЫСЫ  Сөздікпен жұмыс:

Абыржып қалу -

күмәндану, таңдану, түсінбеу.

Ашулы- ашулану, шектен тыс наразылық білдіру.

Бондаж- біреуді өз еркіне қарсы бірдеңе жасауға мәжбүрлеу.

Өзіңізді нашар сезініңіз- өте жақсы емес.

ҚОРЫТЫНДЫ

1) Етістіктері бар ЕМЕС бөлшек бөлек жазылады.

2) NOT-сыз кейбір етістіктер қолданылмайды, сондықтан олар бірге жазылады.

Дене шынықтыру минуты

Балалар, енді орындарынан тұрыңдар

Қолыңызды баяу көтеріңіз

Саусақтарыңызды қысыңыз, содан кейін оларды ашыңыз,

Қолды төмен түсіріп, осылай тұрыңыз.

Оңға, солға еңкейген

Ал біз қайтадан іске кірісеміз.

БЕКІТУ

1. Сөз торғай емес, ұшып кетсе, оны ұстайсың. 2. (Онда) нан болмайды - түскі ас болмайды. 3. (Егер сіз) доңғалақтарды майласаңыз, тез жүресіз. 4. (Егер сіз сеппесеңіз) егінді жинайсыз. 5. Мен жалқаумын, бәрі (жоқ) мүмкін және (жоқ) жақсы.

6. Бүгін не істей алатыныңызды ертеңге қалдырмаңыз.

7. Басқа біреудің үйінде (жоқ) көрсетілген.

8. Өзіңді мақтама, сенен жақсы адам бар.

ТЕКСЕРУ!

1. Сөз торғай емес, ұшып кетсе, ұстай алмайсың. 2. Нан болмаса, түскі ас болмайды. 3. Дөңгелектерді майламасаңыз, жылдам жүре алмайсыз. 4.Екпесең, егін ормайсың. 5. Мен жалқаумын және әлі де ауырып жатырмын.

6. Бүгін істей алатын істі ертеңге қалдырмаңыз.

7. Олар біреудің үйінде көрсетпейді.

8. Өзіңді мақтама, сенен жақсы адамдар бар.

Шығармашылық жұмыс.

Бүгін не істей алатыныңызды ертеңге қалдырыңыз

Басқа біреудің үйінде олар көрсетеді.

Жалқау адам әрқашан сауығып кетеді.

Денсаулықты ақшаға сатып алуға болады.

Өтірік адамды әдемі етеді.

Шығармашылық жұмыс.

Бүгін істей алатын істі ертеңге қалдырмаңыз

Олар басқа біреудің үйінде көрсетпейді.

Жалқау адам әрқашан ауру болады.

Денсаулықты ақшаға сатып ала алмайды.

Өтірік адамды әдемі қылмайды.

Ойын «Зейінді бол!»

(Емес) асықпау, (емес) аңсау, (емес) білу, (жоқ) жеткілікті ұйықтау,

(жоқ) таң қалу (емес) сөйлеу, (емес) жек көру, (жоқ) күлу, (емес) жақсы көру, (жоқ) қоштасу.

ӨЗІҢІЗДІ СЫНАҢЫЗ!

ӨЗІНЕН ЖҰМЫС

1. Қарт ата-анасын көмексіз және назарсыз қалдырмайды, әлсіздерді ренжітпейді, екіжүзділікпен және мақтаншақтықпен өзін қорламайды.

2. Ардақты адам – ізетті, әділетті, мейірбандылық сезімін сіңірген әдепті, адал адамды.

4. Саналы адам алдамайды, (ұрлық жасамайды), сатқындық жасамайды.

5. Ол жұмыста алдамайды.

ӨЗІҢІЗДІ СЫНАҢЫЗ!

3. Саналы адам өзгеге адамшылықтың нұрын, жылуын береді.

  • 4. Саналы адам алдамайды, ұрлық жасамайды, сатпайды.
  • Ол қарт ата-ананы көмексіз және назарсыз қалдырмайды, әлсіздерді ренжітпейді, екіжүзділікпен және жағымпаздықпен өзін қорламайды.

    5. Жұмыста алдамайды.

2. Ардақты адам – ізетті, әділетті, мейірбандылық сезімін сіңірген әдепті, адал адамды.ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫС «Мақал-мәтелдерді қалпына келтір».

БЕКІТУ

Етістіктермен ЕМЕС

1-нұсқа.

(Емес) таң қалу, (жоқ) жұмысын тоқтату, (жоқ) ұяларды бұзу, (жоқ) назар аудару, (емес) кітап сатып алу, (жоқ) автормен танысу, (жоқ) ашулану жауға, (жоқ) оқиғаға сену.

2-нұсқа.

5. Ол жұмыста алдамайды.

Етістіктермен ЕМЕС

Абыржыма, жұмысыңды тоқтатпа, ұяңды бұзба, назарыңды аудартпа, кітап сатып алма, авторын таныма, жауға ашуланба, оқиғаға сенбе.

(Емес) таң қалу, (жоқ) жұмысын тоқтату, (жоқ) ұяларды бұзу, (жоқ) назар аудару, (емес) кітап сатып алу, (жоқ) автормен танысу, (жоқ) ашулану жауға, (жоқ) оқиғаға сену.

Адаммен сөйлеспе, сұраққа жауап берме, мен өзімді жақсы сезінбеймін, батыл болма, жек көр, ауа райын білме, қарсыласыңнан қорықпа, босқа өткізбе. екінші.

ҮЙ ЖҰМЫСЫ

§ 108, 242 б. (ережені меңгеру);

Жазбаны құрастырыңыз және жазыңыз:

1. Көшеде өзін ұстау ережелері.

2. Қоғамдық көлікте.

Рефлексия

жақсы үйренді

Мен оны жақсы үйрендім және оны іс жүзінде қолдана аламын

Мен оны жақсы үйрендім, бірақ менде сұрақтар бар

көп нәрсе түсініксіз

Сабақ – ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану арқылы қайталау.

Сабақтың мақсаты: ортақ етістіктерді қатесіз жазуды үйрету; қоршаған әлем туралы ой-өрістерін кеңейту;

ақпараттық технологияларды пайдалана білу дағдыларын жетілдіру;

Жүктеп алу:

Алдын ала қарау:

Презентацияны алдын ала қарауды пайдалану үшін Google есептік жазбасын жасаңыз және оған кіріңіз: https://accounts.google.com


Слайдтағы жазулар:

ЕСТІСТІК МЕН ЕМЕС Орыс тілі мұғалімі Лариса Евгеньевна Солдатова 5-сыныптағы орыс тілі сабағы Етістікпен ЕМЕС Орыс тілі мұғалімі Солдатова Лариса Евгеньевна 2012 ж.

Білу: Етістікпен ЕМЕС жазу ережесі Істей білу: осы ережені қолдану; сөздердің емлесін жаттықтыру - ерекшеліктер

Мәтін дегеніміз не?

Бір сермеп шалғынға ауыр, үлкен шортанды лақтырып жіберді. Жақсы! Артқы жағы қараңғы, жасыл реңкпен. Бүйірлеріндегі таразылардың бәрі алтын түсті, олар күн сәулесінде жарқырайды. Руд өте әдемі. Арқасы жасыл, бүйірлерінде қоңыр жиегі бар алтын түсті қабыршақтары бар. Көздер сарғыш, еріндер сары. Ол лақап атын желбезектерінің түсіне байланысты алды. Бұл мәтіндер не туралы? Олар қалай ерекшеленеді? Мәтіндердегі етістіктердің астын сыз.

Етістік дегеніміз... A) қызмет көрсету бөлігізаттың әрекетін білдіретін сөйлеу; B) тәуелсіз бөлігіобъектіні білдіретін сөйлеу; С) заттың іс-әрекетін білдіретін дербес сөйлем мүшесі; D) заттың белгісін білдіретін сөйлем мүшесі. Етістік дегеніміз не?

Егер сіз оны үйренбеген болсаңыз, мұны жасамаңыз. Білмесеңіз, асықпаңыз. Бөлшекті етістіктермен бөлек ЖАЗБА!

Тапсырма: ЕМЕС - етістіктермен жазудың емлесін есте сақтаңыз; сөздерге назар аударыңыз - ерекшеліктер; берілген емле бойынша сөздердің емле дағдыларын жаттықтыру. ЕМЕС? ОРСИ ЕМЕС пе? ЖЕК КӨРМЕУ ҮШІН? БАРМАУ КЕРЕК ПЕ? БІЛМЕЙМІЗ БА? ӨМІР ЕМЕС пе? БОЛМАУ КЕРЕК? ЖҮРМЕЙМІЗ? ҰЙЫҚТАМАУҒА? ЖАЗБАУҒА? СӨЙЛЕУ

БӨШЕКТЕН ТОҢАЙДЫ СӨЗ ТОРҒАЙ ЕМЕС, ҰШСАҢ – ҰЛМАЙСЫЗ НАН БОЛМАЙДЫ – АСҚАН БОЛМАЙДЫ. Дөңгелектерді майламасаңыз, бармайсыз. ЕГЕР ЕКІП АЛМАСАҢ, ЕГІМ БОЛМАЙДЫ. ЖАЛҚАҢЫЗДАР БӘРІ МҮМКІН ЕМЕС ЖӘНЕ ДЕНСАУЛЫҚ.

Оқулықпен жұмыс 53-бет 19-параграф (сөздер - ерекшеліктер) - 143- жаттығу.

Компьютерлік бағдарлама – «Фразалар» симуляторы арқылы біріктіру бойынша жұмыс

Жарайсың!!!

1. Орыс тілі. Сабақ жоспарларыоқулығына М.М.Разумовская мен П.А. Леканта: «Орыс тілі» 5 сынып. Авторы В.В.Львов Мәскеу «Бустад» 2004 2. Орыс тілі. 5-сыныпқа арналған оқулық. Авторлары: М.М.Разумовская және П.А. Лекант Мәскеу. «Бустад» 2004 3. http://cvetoforum.ru/topic2901-15.htm Әдебиет:


Тақырып бойынша: әдістемелік әзірлемелер, презентациялар және жазбалар

Сабақтың мақсаты: «Зат есіммен ЕМЕС» тақырыбы бойынша алған білімдерін жалпылау Міндеттері: Зат есіммен ЕМЕС емле ережесін қолдану дағдысын бекіту, орфографиялық қырағылықты, талдау...

7-сыныпқа арналған жалпы зерттеу сабағының әдістемелік жұмысы «Not- префиксі және әр түрлі сөйлем мүшелерімен емес бөлшектің жазылуы»

Бұл әзірлеме мұғалімге оқушылармен бірге әр түрлі сөйлем мүшелерімен емес, үздіксіз және бөлек емлеге қатысты емле үлгілерін жалпылауға көмектеседі....

Дөңгелек үстел «Оған не болды, жанымда?» 9а сыныбында (В. Железниковтың «Қорқытушы» фильмі бойынша) Адам балалық шағында басталады.

ОРЫС ТІЛІ САБАҒЫН ДАМЫТУ

(Федералдық мемлекеттік білім стандарттары, «Перспектива» оқу кешені, 3 сынып)

Чаликова Любовь Ивановна,

№9 лицей коммуналдық білім беру мекемесі,

Волгоград

Тақырыбы: Бөлшектердің емлесі Жоқ» етістіктермен

Мақсат: тақырыбы бойынша жаңа білім, білік, дағдыларын қалыптастыру.Бөлшектің емлесі»Жоқ» етістіктермен»

Тапсырмалар: тәрбиелік:

    «Сөйлеудің функционалдық мүшелері» ұғымы туралы білімдерін пысықтау

    Жоқ етістіктермен

    үйрету:

- бөлшек бар етістіктің жазылуын анықтауЖоқ және өз пікіріңізді дәлелдеңіз

- бөлшекті жазу ережесін айтЖоқ етістіктермен

- бөлшектері бар етістіктерді жазЖоқ

- ережені пайдаланып оқу әрекетін орындау;

- оқу диалогы аясында терминдерді пайдалана отырып, түсінікті тұжырымдарды тұжырымдау

дамытушы:

    тілдік материалды бақылау, талдау, материалды салыстыру қабілеттерін дамыту;

    жұппен жұмыс істеу қабілетін дамыту: досының пікірін тыңдау, мәселені талқылау, ортақ пікірге келу;

    бақылау және өзін-өзі бақылау дағдыларын дамыту

тәрбиелік:

Түрі: жаңа білімді таныстыру сабағы.

Жұмыс формалары: фронтальды, бу бөлмесі, жеке

Негізгі оқу құралы: «Орыс тілі 3-сынып» 2-бөлім, Р.Н.Бунеева, О.В.: Білім, 2013

Қажетті техникалық құрал-жабдықтар: компьютер, мультимедиялық проектор, экран, студенттерге арналған ноутбук,дайын электрондық білім беру ресурстары

Ұйымдастыру сәті

Студенттің қол жеткізу мақсаты:

дайындаңыз өнімді жұмыссыныпта.

Мұғалімнің қол жеткізгісі келетін мақсаты:

Оқушыларды өнімді жұмысқа дайындауға көмектесу.

Тапсырмалар:

Жағымды эмоционалды көңіл-күйді қалыптастыру;

Дұрыс жұмыс позасын алуға көмектесу;

Дәптерлеріне ұқыпты жұмыс жасаудың маңыздылығын еске түсіру.

Әдістері:

Ауызша, түсіндірмелі және иллюстрациялық, когнитивті процестерді белсендіруге ықпал ету.

Мұғалім оқушылармен амандасады.

Мұғалім жағымды эмоционалды көңіл-күй тудырады.

Бір-біріңе қараңдар, күлімдеңдер.

Маған бұрылып, күлімсіреуіңізді өтінемін. Өйткені, күлімсіреу адамды көріктендіреді және баршаға қуанышты көңіл-күй сыйлайды. Бұл көңіл-күй бізге бүгін жұмыс үшін ғана керек болады.

Мұғалім оқушылардың назарын өзін-өзі бағалау парағына аударады. Жұмыстың әр кезеңінде балалар өз жұмыстарын бағалайды.

Оқушылар мұғаліммен амандасады.

    Анықтамалық білімді жаңарту

Оқушыларға арналған мақсаттар:

Сөйлемнің функционалдық мүшелері туралы білімдерін толықтыру, оларды топқа бөлу, әдемі жазу.

Мұғалімнің мақсаты:

Студенттердің сөйлеудің функционалдық бөліктері туралы білімдерін тексеру және оқушылардың іс-әрекетіндегі қиындықтарды анықтау.

Жұмысты ұйымдастыру әдістері:

Ауызша,

ішінара – ізденіс, танымдық процестерді белсендіруге ықпал ету.

Ынталандыру әдістері:

- мақтау.

Бағалау әдістері:

Карточка арқылы өзін-өзі бағалау

Тақтада:

1. Ал, бастап, шамамен, а, астында, бірақ, үстінде, үстінде, бұрын, үшін, емес

(Енді) атаққа мақтанба, біліммен мақтан.

- Бірінші жолға мұқият қараңыз. Бұл сөздерді қандай топтарға бөлуге болады?

Жазылған сөздер туралы не айта аласыз?

Дұрыс. Неліктен олар бұлай аталады? Оларды қатар жазыңыз: алдымен жалғаулықтарды, содан кейін көсемшелерді және бөлшекті емес.

(Емтихан)

Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді:

Бұлар көсемшелер, жалғаулықтар.

Бұл сөйлеудің функционалдық бөліктері.

Олар сөйлемдегі сөздерді байланыстыру қызметін атқарады.

Балалар жазады:

Және, а, бірақ; бастап, шамамен, астында, үстінде, үстінде, алдында, артында; Жоқ.

    Сабақтың тақырыбын тұжырымдау, сабақтың мақсаты мен міндеттерін қою

Оқушыларға арналған мақсат:

Сабақтың тақырыбын құрастыру және сабақтың мақсатын анықтау.

Мұғалімнің мақсаты:

Оқушыларды сабақтың тақырыбын құрастыруға және сабақ мақсаттарын қоюға бағыттау.

Жұмысты ұйымдастыру әдістері:

Ауызша,

іздеу.

1. Өз атағыңмен мақтанба, біліміңмен мақтан.

Енді мақалды оқы. Оның мағынасын қалай түсінесіңдер?

Қандай кішкене сөз (бөлшек) қарама-қарсы мағынаны жасауға көмектеседі?

Қай сөйлемнің алдында тұрғанын айтыңызЖоқ шығындар.

Бөлшек етістікпен қалай жазылмайды?

Мақал-мәтелді жазып ал

Үйренген емлелердің астын сыз.

Мұғалім жазбаға өзгерістер енгізеді.

Сіз не деп ойлайсызЖоқ ? Ол қандай жұмыс істейді?

«Бас тарту» ойынын ойнайық.

болу - болмау, беру - бермеу, сүю - сүймеу... .

Сабақтың тақырыбын ата.

Мұғалім тақтаға жазба іледі: Хastica етістіктермен ЕМЕС

Сабақтың мақсаттарын айту.

- Біздің сабағымызға арналған күрделі сұрақ:

Бөлек пе, бірге ме? (Мұғалім тақтаға «қиын сұрақ» іледі.)

Балалар мақалдың мағынасын түсіндіреді.

Бөлшек ЕМЕС

Сөйлемнің бөлігі етістік, өйткені әрекетті білдіреді және сұраққа жауап береді: сен не істеп жатырсың?

Бөлек.

Есеп шоттан шығарып тастаумақал-мәтел, борфографияларға баса назар аударылады.

Жұмыс: қарама-қарсы мағына, терістеу

Оқушылар осылай қорытындылайдыЖоқ – бұл да сөздің қызметтік бөлігі.

Тақырыпты атайды.

Бүгін біз бөлшектері бар етістіктерді дұрыс жазуды үйренуіміз керекЖоқ .

    Жаңа білімді «ашу».

Оқушыларға арналған мақсат:

Етістіктің бөлшекпен жазылу жағдайларын анықтаңызЖоқ және өз пікіріңізді дәлелдеңіз;

Бөлшекті жазу ережесін түсіндіріңізЖоқ етістіктермен;

ережені пайдаланып оқу әрекетін орындау

Бөлшектері бар етістіктерді жазЖоқ ;

Білім беру диалогының бөлігі ретінде терминдерді қолдана отырып, түсінікті мәлімдемелер жасаңыз.

Бөлшекті ЕМЕС жазу ережесін айтыңыз

Мұғалімнің мақсаты:

бөлшектерді жазу ережесін енгізуЖоқ етістіктермен

Жұмысты ұйымдастыру әдістері:

Ауызша,

Іздеу

- соқтығыс

1. Оқулықтағы ережемен таныстыру.

2. Қосулы интерактивті тақтабөлшектері жоқ мақал-мәтелдерЖоқ :

Кім... ексе, ол... орады.

Қолыңызды созсаңыз, сөреден аласыз...

Жұмыссыз ештеңе... берілмейді.

Егістік жерді жыртады – қол бұлғайды.

Мақал-мәтелдерді мұқият оқып шығыңыз. Сіз не айтқыңыз келеді?

Не істеу керек?

Мұғалім бөлшекті қосадыЖоқ .

Бөлшегі бар етістіктер қандай мағынаға ие болады?Жоқ ?

Мұғалім оқушыларды дәптерлеріне екі мақал (қалау) жазуға шақырады.

Олар қорытынды жасайды.

3. - Тағы бір мақалды оқы:

Мен жалқаумын, мен әлі де ауырып жатырмын.

Сіз не байқадыңыз?

Неліктен етістіктермен бірге жазылмайды деп ойлайсыңдар?

Қарама-қайшылық жағдайын шешу үшін орфографиялық сөздікке жүгінейік.

Оқушылар тақтаға шығып, сөздік арқылы сөздердің жазылуын тексереді.жаралы, жаралы.

NOT-сыз қолдануға болмайтын етістіктер бар.Бұл ерекше етістіктер.

Мына етістіктерді дәптеріңе жаз.

Атап айтуЖоқ .

Мұғалім етістіктердің мағынасын түсіндіруді ұсынады:ауру болу, ашулану, ауру болу, ұнатпау

Осы етістіктермен сөйлем ойлап тауып, дәптеріңе жаз.

Олар қорытындылайды: NOT-сыз қолдануға болмайтын етістіктер бар.Бұл ерекше етістіктер.

Оқушылар оқулықтағы ережелермен танысады: 88-бет.

Балалар мақал-мәтелдерді оқиды, мағынасын түсіндіреді, етістіктермен ЕМЕС емлесін түсіндіреді.

ЕМЕС бөлшекті қосу керек.

Қарама-қарсы мағына

Дәптерге екі мақал-мәтелді (қалау) жаз.

Оқушылар қорытынды жасайды: ЕМЕС етістіктер бөлек жазылады.

МұндаЖоқ етістіктермен бірге жазылады.

Олар жорамал жасайды.

Дәптерге жазып, сөйлемдерді оқы.

    Бастапқы біріктіру

Оқушыларға арналған мақсат:

- бөлшектері бар етістіктердің емлесін жаттықтыруға болмайды.

Мұғалімнің мақсаты:

not бөлшекпен етістіктерді дұрыс жазу дағдысын қалыптастыруға жағдай жасау.

Әр түрлі сөйлем мүшелерінің ұсынылған сөздерінен бөлшектері бар етістіктерді жазыңызЖоқ , жақшаларды ашу:

(емес) өмір сүрген, (емес) соқыр, (емес) ашуланған, (емес) ебедейсіз, (емес) өтірік айту, (жоқ) көрмеген, (жоқ) болған, (жоқ) жоқ, (жоқ) қалау, (жоқ) ерік, (емес) жеу, (жоқ) бөлісу .

Оқушылар етістіктерді тауып, жазылуын түсіндіреді:(жоқ) өмір сүрді, (жоқ) ренжіді, (жоқ) өтірік айтты, (көрмеді) (болмады) (болмады), (қалады) ) жеу .

    Өзіндік жұмыс.

Оқушыларға арналған мақсат:

- алған білімдерін практикада қолдана білу.

Мұғалімнің мақсаты:

-олқылықтарды анықтау, түзету

Әдістері:

- ауызша, көрнекі,

соқтығыс.

Өзіндік жұмыс.

Жақшаны аша отырып, жаз.

1-нұсқа.

Кім (жұмыс істемесе) тамақ ішпейді (жоқ). Емдеуге бұйырылған, бірақ қалау күнә. Кім біреуді ренжітсе, оны жек көреді.

Жақшаны аша отырып, жаз.

2-нұсқа.

Шындық отқа жанбайды және суға батпайды. (Не) мазалау - (жоқ) ауру болу. Сіз ботқаны маймен бүлдіре алмайсыз.

Өзара бағалау.

    Үй жұмысы

Мақсат: етістікпен емес, дұрыс жазу дағдысын бекіту.

Б.88 ережені есте сақтаңыз, 89б.No160

    Рефлексия

Мақсат:

- оқушылардың оқу әрекеті туралы хабардар болуы, өзінің және сынып қызметінің нәтижелерін өзін-өзі бағалауы.

Әдістері:

бағалау және өзін-өзі бағалау

Сабақтың басында қандай мақсаттар қойылды?

Алға қойған мақсаттарыңызға жете алдыңыз ба?

Сабақта қандай жаңа нәрсе білдіңіз?

Сіз орыс тілінің қандай құпияларын аша алдыңыз?

Жақсырақ жаттау үшін мен сізге еске салу өлеңін ұсынамын, бірақ онда кейбір сөздер жоқ. Сіздің міндетіңіз оны сөздермен аяқтау. ___ үйрендім - __ істеймін,

___ сіз білесіз - __ асығыңыз,

Етістіктермен ___________

Бөлшекті ____ жазыңыз.

Мұғалім оқушыларға сабақтағы белсенділіктері үшін алғыс білдіреді.

SPP көрсетіңіз 1) Мен оған сіздің бұйрықты бердім және ол оны үлкен қуанышпен орындады. 2) Үйге қайттым, бірақ бейшара Акулинаның бейнесі көпке дейін ойымнан кетпеді

менің басым. 3) Бәрі өтеді, бірақ бәрі ұмытылмайды. 4) Отанға деген перзенттік сезімнің бастауы туып-өскен жерімізде жатыр.

Мәтіннен герундтарды олар сілтеп тұрған сөздермен жазып алу керек: Ал таң атқанда ерінбей жүріп, бұтақтарды жаңа күміс ағынмен шашады

бір-бірін шақырып, жаңғырық аңғарға ұмтылады... Бірақ таң атқанша орманда тентіреп жүрген жас келін сол арада жүре берді де, бір мұнараға тап болды. Өтінемін көмектесіңізші

сөйлемдерді тап 1) тұлғасыз 2) атаулы 1) бітпес құйылады. Орманда тұман бар. Шыршалар бастарын шайқап: «О, Құдайым!» - Әрине орман

Жаңбырлы ылғалмен қаныққан.

2) Тарихы жоқ өлке...

Барлық ормандар мен ормандар, батпақтар,

Батпақтар, алдар мен қамыстардағы сайлар

Жүз жылдық шынар ағаштарында...

Алыстағы бұлттарда -

Жаздың батуы сұлулығы мен алтын жалатуы,

Айналада жылу мен нұр бар.

3) Біз ормандар мен қара ормандарды аралап келеміз.

Міне, тау, аңғарға құмды еңіс.

Қараңғы түсіп жатыр. Алдымызда тауда

Орман жаңа шыңға толы.

4) Мұзды түн, мистраль

(Ол әлі өлген жоқ.)

Мен терезелерден жарық пен қашықтықты көремін

Таулар, жалаңаш төбелер.

Балалар, маған көмектесіңіздер (мен сіздерге барлығына 20 ұпай беремін, мен оны қалай жасау керектігін білмеймін, маған жазуға көмектесіңіздер).

Кішкентай кәсіпкер басын көтерді: «Мен бұл планетада елу төрт жыл бойы өмір сүріп келемін және осы уақыт ішінде мен тек үш рет мазасыздандым. Алғаш рет, жиырма екі жыл бұрын бір жерден маған қарай ұшты. Ол қорқынышты шу шығарды, содан кейін мен қосымша төрт қате жібердім. Екінші рет, он бір жыл бұрын мен ревматизммен ауырдым. Отырықшы өмір салтынан. Менің серуендеуге уақытым жоқ. Мен байсалды адаммын. Үшінші рет... міне! Демек, бес жүз миллион... - Іскер адам жауап беруі керек екенін түсінді, - Әйтпесе, ауада көрінетін бес жүз миллион олар, шыбындар ма? Кішкентай және алтындай, әрбір жалқау оларға қараған бойда армандай бастайды. Ал мен салмақты адаммын. Армандауға уақытым жоқ - Әй, жұлдыздар. Жұлдыздар. - Бес жүз миллион жұлдыз? Олармен не істеп жатырсың? - Бес жүз бір миллион алты жүз жиырма екі мың жеті жүз отыз бір. Мен байсалды адаммын, мен дәлдікті жақсы көремін. Мен олардың иелігінде. - Сенде жұлдыздар бар ма? Олар тек басқарады. Бұл мүлдем басқа мәселе - Сіз неге бай болу үшін? о, ханзада және іскер адам (мәтінге сәйкес):

Балалар, маған көмектесіңдер (мен сендерге барлығына 40 ұпай беремін), мен оны қалай жасау керектігін білмеймін, маған жазуға көмектесіңіздер

кішкентай ханзада және іскер адам (мәтін бойынша).
Бизнесмен басын көтерді: «Мен бұл планетада елу төрт жыл бойы өмір сүріп келемін және осы уақыт ішінде мен тек үш рет мазасыздандым. Алғаш рет, жиырма екі жыл бұрын бір жерден маған қарай ұшты. Ол қорқынышты шу шығарды, содан кейін мен қосымша төрт қате жібердім. Екінші рет, он бір жыл бұрын мен ревматизммен ауырдым. Отырықшы өмір салтынан. Менің серуендеуге уақытым жоқ. Мен байсалды адаммын. Үшінші рет... міне! Демек, бес жүз миллион... - Іскер адам жауап беруі керек екенін түсінді, - Әйтпесе, ауада көрінетін бес жүз миллион олар, шыбындар ма? Кішкентай және алтындай, әрбір жалқау оларға қараған бойда армандай бастайды. Ал мен салмақты адаммын. Армандауға уақытым жоқ - Әй, жұлдыздар. Жұлдыздар. - Бес жүз миллион жұлдыз? Олармен не істеп жатырсың? - Бес жүз бір миллион алты жүз жиырма екі мың жеті жүз отыз бір. Мен байсалды адаммын, мен дәлдікті жақсы көремін. Мен олардың иелігінде. - Сенде жұлдыздар бар ма? Олар тек басқарады. Бұл мүлдем басқа мәселе - Неліктен сізде жұлдыздар бар - Бай болу үшін - Егер біреу оларды ашса. «Ол дерлік мас адам сияқты сөйлейді», - деп ойлады Кішкентай ханзада.