«ЙО дыбысы мен әрпі» сабағын қорытындылау. Е дыбысы мен әрпі: сауаттылыққа үйрету Мектеп жасына дейінгі балаларға арналған е әрпі тапсырмасы

Жазуды меңгеруде қиналатын 1-сынып оқушыларымен логопедиялық сабақтың конспектісі

Тақырып: «Йо дыбысы мен әрпі»

Мақсат: балалардың [е] дыбысы туралы білімдерін пысықтау және бекіту, Е әрпімен таныстыру.

Тапсырмалар:

Балаларды «дыбыс» және «әріп» ұғымдарын ажырата білуге ​​үйрету;

Дыбысты әріппен салыстыруға үйрету;

Фонематикалық есту қабілетін дамыту, сөздерді талдау және синтездеу;

- бірінші сынып оқушыларының жадында айқын көрнекі – моторды қалыптастырубас және кіші Ё әріптерінің суреті;

Балаларға Йо әрпін дұрыс жазуға үйрету;

Есте сақтау және зейінді дамыту;

пішін оң көзқарасхатқа.

Құрал-жабдықтар мен материалдар : атауларында Ё бар объектілерді бейнелейтін суреттер; карта (4-тармақты қараңыз); бас Ё әрпінің элементтері бар конверттер; «Йо әрпі басқа әріптермен аралас» картасы.

Сабақтың барысы:

    Ұйымдастыру уақыты:

Енді Ваняның оң жағында / Оляның сол жағында / Таняның артында / Диманың алдында, т.б.

2. Сабақтың тақырыбына кіріспе:

Балалар, тақтаға қараңдар. Бұл суреттерде не көрсетілген?(Кірпі, мұз, ағаш, руф). Осы сөздердің барлығында қандай дыбыс бар? Дұрыс - Ио! Бүгін біз осы дыбыспен жұмыс жасаймыз, сонымен қатар оның қандай әріпті білдіретінін анықтаймыз.

3. Дыбыс сипаттамасы:

Бізде қандай дыбыс бар екенін тексерейік. Оны қалай айтамыз – ұзын ба, қысқа ма? - Ұзақ уақытқа. – «Эйёёёёёёё» дейік, жолда кедергі бар ма? - Жоқ. -Ендеше ол қандай дыбыс дауысты дыбыс па, дауыссыз дыбыс па? - Дауысты дыбыс. - Дұрыс.

4. Сөздегі дыбыстың орнын анықтау:

Тақтаға карта ілінеді - тік бұрышты қағаз жолағы, 3 тең бөлікке бөлінген, сөздің басын, ортасын және аяғын білдіреді. Бұл сөздегі дыбыстың орнын елестетуге мүмкіндік береді. Йо дыбысы бар сөздерді әртүрлі позицияларда айта отырып, логопед балалардағы дыбыстың орнын нақтылайды және әріпті карта бойымен - оның басына немесе соңына қарай жылжытады.Сөздер: руф, мұз, найза, ағаш, кірпі, бал, мылтық, лақ, жөргек.

5. «Кім зейінді?»

Ертегіде кездесетін Йомен мүмкіндігінше көп сөздерді жаттаңыз.

Кірпі мен қылқалам.

Барлық жануарлар қыстауға жатты, ал кірпілер ағаштың астындағы шұңқырға жатты. Ал кішкентай кірпі ұйықтай алмайды. - Анашым! Неге бәріміз ұйықтап жатырмыз ... Мен досым Йоршикке барсам болады ма? - Мәссаған? Сіз көбірек қатып қаласыз. Ұйықта! Кірпі жатты, жатты, дірілдеп, дірілдеп, анасы ұйықтап кеткенше күтті және тесіктен шығып кетті. Шығыңыз және таң қалдырыңыз. Барлығы ақ-ақ, ал шыршалардағы қар тауық, содан кейін кірпі және тіпті қылқалам сияқты көрінеді!

Ол өзенге қарай жүгірді, ал өзеннің орнына - бір мұз, ал ортасында тесік. - Руф, руф! Мен не көрдім! Ал, руф! - Ұйқысы келген төбет шықты: - Е, неге айқайлайсың, ұйықтатпайсың ба? -Сен де ұйықтап жатырсың ба? - Тіпті, ең көктемге дейін. Сіз де барар ма едіңіз? - Кірпі үйге, жылы шұңқырға жүгірді. Тоңып, ауырып қалмас үшін бал жеп, көктемге дейін жатып қалды. (Г. Юдин.)

Йо деген қандай сөздер есіңізде қалды?

6. Ы әрпімен таныстыру «Дыбыс» және «әріп» ұғымдарын ажырату.

Балалар, бұған дейін [ё] дыбысы туралы айтқан болатынбыз, ал енді Ы әрпіне тоқталайық.Әр дыбыс өз әрпімен белгіленеді. Абайлаңыз және дыбысты естиміз және айтамыз, ал әріпті көреміз және жазамыз.

Қараңдаршы, бізге қандай маңызды хат келді (логопед тақтаға бас Y әрпін жазады). Йо қандай әріпке ұқсайды? Дұрыс, Е.

Екеуің апалы-сіңілісіңдер, апалы-сіңлілерді ажырату оңай емес.

Бірақ Yo әрпінде баспалдақтағы шегелер сияқты екі нүкте бар.

Балалар, мен «йо-йо-йо-йо-йо» деймін, ол не дыбыс па әлде әріп пе? - Дыбыс. – Дұрыс, өйткені біз оны айтып, естиміз. Бірақ бұл не (логопед тақтада жазылған хатты көрсетеді)? - Ол хат. - Ал неге? – Өйткені біз оны көріп, жазып жатырмыз. - Барлығы дұрыс.

7. «Неліктен Йо әрқашан шок» ертегісі

Осы ертегіден Йо әрпінің жоғарғы жағындағы екі нүктенің қайдан шыққанын білесіңдер.

Бір күні Е әрпі орманға қашып кетті. Қатты жел тұрып, ағаштар тербелді. Е әрпі қорқып, шыршаның астына тығылды. Бірақ шырша да желден тербеле бастады, олар Е әрпіне құладытөмпешіктер, олардан Е-нің басында екі төмпешік пайда болды. Осыдан ол басқа әріпке - Y әрпіне айналды. Сондықтан Y әрқашан екпін түсіреді.

8. Сөзді түрлендіру:

«Көптен» «бір» жасаңыз:

Руфь - ирек, кірпі - кірпі, шырша - шырша.

9. «Дұрыс жазамыз»

Оның қандай элементтерден тұратынын мұқият қараңыз курсивті әріпЙо (логопед әріптің жеке элементтерін тақтаға жазады).

Бұл әріп неше элементтен тұрады?

Міне, сендерге келесі тапсырма: хат конвертте шашырап кетті, енді бүкіл Y алу үшін оны жинау керек. (Логопед балаларға Ү әрпінің жеке элементтері бар конверттерді таратады).

Енді дәптерлерімізді ашамыз, тақтадан бүгінгі күнді жазып, Е әрпін жазамыз. Абайлаңыз және абай болыңыз! (Логопед балалардың дұрыс орналасуын, қалам ұстауын, жазуын бақылайды).

Физминутка:

Ал, саусақтарымыз шаршады ма? Біраз демалу керек

а) Саусақтар жаттығулар жасайды,
Аз шаршау үшін.
Содан кейін олар дәптерде,
Хаттар жазылады.

ә) Бізде қайшы бар,
Бізге бірнеше рет пайдалы.
Қайсымыз сонша батылмыз
Қағаз парағын не кеседі?

Енді біз кіші Y әрпін жазуды үйренеміз. Ол кіші Е әрпімен бірдей, тек жоғарғы жағында екі нүкте бар. Мен жазған кезде мұқият қараңыз. Ауада осындай Yo жазыңыз. Енді дәптерге жазып алайық.

10. Зейінге арналған тапсырма:

Үстелдерде әріптері бар карта бар. Мұқият қарап, бүгінгі үйренген әріпті қызыл қаламмен дөңгелетіп ал.

11. Сабақтың нәтижесі:

Бүгін біз қандай әріп туралы сөйлесеміз?

Бүгін қандай жаңа нәрсені білдіңіз?

Сізге сабақта не ұнады?

Екатерина Владимировна Евсеева


Тапсырмалар:

Балаларды жаңалықпен таныстыру Yo әрпі;

Кітапқа деген қызығушылықтарын ояту;

- Жабдық:

Кірпі бейнесі;

Кескін әріптер Yo;

И.И.Акимушкиннің кітабы «Ертеде бір кірпі болыпты»және жануарлар әлемінің энциклопедиясы «Барлығы жануарлар туралы. А-дан Я-ға дейін». И.Гореликтің аудармасы. Ред. «Қарлығашқұйрық» 2003

Сабақтар кезінде:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлем балалар, отырыңдар!

Ал енді жер бетіндегі тіршілік көзі күнмен бірге амандасайық.

Сәлем алтын күн!

Сәлем көк аспан!

Сәлем жер ана!

Сәлем менің Отаным!

Ал енді бір ауыз сөзбен сөйлесейік!

Та-та-та- бізде үйде тазалық бар

Чо-чо-чо- тігісіңізді қойыңыз

Анау-мынау лото ойнай бастадық

Біз серуендеуге барамыз

At-at-at- біз өзімізбен бірге скутерді аламыз

Ендеше балалар, сайысымызды бастайық кәсіп! Жұмбақты шеш!

Ашулы жанасу

Орманның шөл даласында тұрады;

Көптеген инелер - көп

Және бір жіп емес.

Бұл кім? (Кірпі).

Орманда доп домалап жатыр,

Оның тікенді жағы бар

Түнде аң аулайды

Қателер мен тышқандар үшін.

Ойланып, қандай дыбыстар екенін айт? (дауыстылар мен дауыссыз дыбыстар) . Қандай дыбыстарды атаймыз дауысты дыбыстар? (Созылған дыбыстар айтылады, айтылса ауа еркін өтеді). Оларды қандай түспен бейнелейміз?

Кірпі сөзіне буындық-дыбыстық талдау жасайық.

Сөзде неше буын бар? (Кірпі)

Бірінші буын қандай дыбыстардан тұрады? (ё)

Екінші буын? (жық)

Қай буын екпінді? (1 үшін)

Кірпі сөзінің басында қандай дыбыстар естіледі? Сөйлеу (ё)

Балалар, мына дыбыстар бір дыбыспен белгіленеді Yo әрпі

Осыны айтайық хат. Ол қалай айтылады? (созылады, осылайша хат, қайсысы? (дауысты дыбыс)

Егер а хат e алда, бұл 2 дыбысты білдіреді,

Суреттер кірпі, шырша, және Yo әрпі.

Суретте не көріп тұрсыңдар? Ол неге ұқсайды Yo әрпі

Қандай ұқсас E және Y әріптері?

Е әрпі демалады,

Оған қалай бірден

Бір-екі балапан ұшып кетті -

Бұл шықты Yo әрпі.

Жазыңыз ауадағы Y әрпі.

Төрт үлкен деп жазайық әріптер Yo. Менің қалай жазғанымды қараңыз тақтадағы Y әрпі. Алдымен жоғарыдан төмен қарай ұзын таяқша жазамын, содан кейін жоғарыдан бастап солдан оңға қарай үш қысқа таяқша жазамын. Ақырында мен қойдым әріп екі нүкте. Жігіттер мұндай бар екенін есте сақтаңыз ереже: Егер сөз болса хатонда ол әрқашан шок және неге ертегі тыңдау керек!

Бұл ертегіден олардың қайдан келгенін білесіз жоғарғы жағында Yo әріптері - екі нүкте.

Бір күні Е әрпі орманға жүгірді. Кенет қатты жел соқты Е әрпі қорқадыжәне ол шыршаның астына тығылды. Шырша желден тербелді, әрі қарай Е әрпі екі конусты түсірді, одан Е-нің басында дөңес пайда болды. Осыдан ол басқаға айналды - Yo әрпі. Сол жағдайдан кейін, хатЙо әрқашан шок.

Сізге кірпі туралы әңгіме ұнады ма? Бірақ біз жиі айтатынымыз бекер емес сөйлесу: ертегі өтірік, бірақ оның ішінде игі, жақсыларға сабақ бар. Бұл ертегіден қандай сабақ алдың? (Ё әрпі әрқашан екпін түсіреді) .

Ал тексеріп көрейік! Бұл сөздерді бір дауыспен оқыңыз, олар бар ё әрпі

(тақтада жазылған сөздер)

Ал енді дәптермен жұмыс жасаймыз. Тапсырманы орындаймыз. Үстелдерде қызыл, көк және жасыл түсті қарындаштар бар. Шаршыны қандай түске бояймыз? Қызыл неге? Өйткені дауысты дыбыс.

Физминутка: Буратино

Жаңадан танысу Yo әрпі.

Жарайсыңдар жігіттер!

Үш рет айтып, анықтайық дауысты дыбыс па, дауыссыз дыбыс па?

(дауысты дыбыс)

(Екіден [Y '] және [O])

Міне, оған қара! (yo көрсету)және оның да бар мүлік: алдыңғы жасау жұмсақ дауыссыз дыбыс!

Ал енді айнаға қарап Йо дыбысы қалай айтылады.

Саусақ гимнастикасы.

-Ал енді ойын болады: Мен сөздерді атаймын, ал сендер сол сөзден басталған кезде ғана қолдарыңды шапалақтаңдар әріптер Yo.

Дайын бол! Басталды:

ағаш, қаражидек, епті, енот, руф, шырша, кірпі, жарқын, юле алмасы.

Жарайсың! Енді суретке қарап, басындағы, ортасында, аяғындағы YO дыбысын ата.Сурет ілінеді.

Қорытынды: ХатЙо әрқашанда екі дыбыс болмайды, бірақ ол сөздердің басында, кейін болғанда ғана дауысты дыбыснемесе жұмсақ белгіден кейін.

Міне біздің ісіміз аяқталды кәсіп. Қалай қайталаймыз хатбіз бүгін кездестік пе? ( "йо")

Оның неше дыбысы бар? ([th '], [o])

Бұл не хат, дауысты немесе дауыссыз дыбыс? (дауысты дыбыс)

Тағы не қызық болды хат? (алдыңғыны жасайды жұмсақ дауыссыз дыбыс, әрқашан баса көрсетеді).

Ал біздің жұмысымызға кім көмектесті? (Кірпі)Оған рахмет айтайық!

Иә, ұмытып кете жаздадым! Қоштасу кезінде кірпі соңғысын ойлап тапты жұмбақ:

БӘРІ қайда аяқталады? Болды ма? (Yo әрпі)

КӘСІП

Тақырыбы: әріптер Оныңсөздің басында

және дауысты дыбыстардан кейін

Мақсаттар:

- әріптермен таныстыру Оның;

- әріптер мен дыбыстарды сәйкестендіруге үйрету.

Әріптері бар сөздерді оқуға үйрету Оның сөздің басында және дауысты дыбыстардан кейін;

Балаларды сөздерді буынға бөлуге үйрету;

Түзету-дамытушы:

- балалардың жалпы, ұсақ және артикуляциялық моторикасын дамыту;

Дыбыс-әріп талдауын жетілдіру;

Малдың төл есімдерін жекеше және көпше түрде қолдануға жаттығу;

Зат есімдерді қолдануға жаттықтыру генитивтік жағдайкөпше;

Фонематикалық процестерді дамыту;

Хат жазу дағдыларын қалыптастыру Оның.

Көрнекі қабылдауды дамыту.

Түзету және тәрбиелік:

Балаларды бір-бірін мұқият тыңдауға шақырыңыз.

- балаларды жолдастарының сөзін бөлмей мұқият тыңдай білуге ​​тәрбиелеу.

Жабдық: тақырыптық суреттер; дыбыстарды белгілеуге және сызбаларды, әріптерді құрастыруға арналған карталар Е , жеке айналар, дәптер, «жидектер», шарлар, бояу дәптері..

Сабақтың барысы

Суретке қарап, айтыңызшы, кімде кім бар?

Қоянда - ... (қоян) Ал мынау? (Қояндар.)

Бұланда- ... (бұзау) Ал мынау? (Бұлан.)

Ана аюда ... бар (қонжық) Ал мынау? (Аюлар.)

Кірпі- ... (кірпі) Ал мынау? (Ежата.)

Ана қасқырда ... бар (қасқыр баласы) Ал мынау? (Қасқырлар.)

Түлкіде ... бар (түлкінің күшігі) Ал мынау? (Түлкілер.)

Жүктеп алу:


Алдын ала қарау:

КӘСІП

Тақырыбы: сөз басындағы Е, е әріптері

және дауысты дыбыстардан кейін

Мақсаттар:

Түзету және тәрбиелік:

- әріптермен таныстыруОның;

- әріптер мен дыбыстарды сәйкестендіруге үйрету.

Әріптері бар сөздерді оқуға үйретуОның сөздің басында және дауысты дыбыстардан кейін;

Балаларды сөздерді буынға бөлуге үйрету;

Түзету-дамытушы:

- балалардың жалпы, ұсақ және артикуляциялық моторикасын дамыту;

Дыбыс-әріп талдауын жетілдіру;

Малдың төл есімдерін жекеше және көпше түрде қолдануға жаттығу;

Қолдануға жаттықтырутектік көпше түрдегі зат есімдер;

Фонематикалық процестерді дамыту;

Хат жазу дағдыларын қалыптастыруОның.

Көрнекі қабылдауды дамыту.

Түзету және тәрбиелік:

Балаларды бір-бірін мұқият тыңдауға шақырыңыз.

- балаларды жолдастарының сөзін бөлмей мұқият тыңдай білуге ​​тәрбиелеу.

Жабдық: тақырыптық суреттер; дыбыстарды белгілеуге және сызбаларды, әріптерді құрастыруға арналған карталарЕ , жеке айналар, дәптер, «жидектер», шарлар, бояу дәптері..

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі. Ойын «Кім кім?

Жануарлар мен олардың төлдерінің суреттері қойылған.

Суретке қарап, айтыңызшы, кімде кім бар?

Қоянда - ... (қоян) Ал мынау? (Қояндар.)

Бұланда- ... (бұзау) Ал мынау? (Бұлан.)

Ана аюда ... бар (қонжық) Ал мынау? (Аюлар.)

Кірпі- ... (кірпі) Ал мынау? (Ежата.)

Ана қасқырда ... бар (қасқыр баласы) Ал мынау? (Қасқырлар.)

Түлкіде ... бар (түлкінің күшігі) Ал мынау? (Түлкілер.)

2. Жалпы моторикасын дамыту.«Су қоймасына». Сөйлеуді қимылмен үйлестіру, шығармашылық қиял мен еліктеуді дамыту, сөйлеуде -онок, -ёнок жұрнақтары арқылы зат есімдерді бекіту.

3. Бетке массаж жасау. Балалар айна алдында логопедпен бірге бет массажын жасайды. Алдымен логопед сипау жүргізеді, содан кейін балаларды зигзаг қимылдарымен таныстырады:

Массаж сипаумен аяқталады.

4. Артикуляциялық моториканы дамыту.

«Үстіңгі ерніңді тісте»

«Төменгі ерніңді тісте»

«Терезе» (ауыз) ашық - жабу.

5. Сабақтың тақырыбын хабарлау.Е әрпімен таныстыру

Бізге бір жануар келді, қайсысын болжай аласыз.

Ауызға жуылмаған ешқашан қабылдамайды,
Ал сіз тазалаушы сияқты болыңыз ...(РАКУН)

Дұрыс, Ракон. Сөздің қалай жазылғанын қараңызРЕКУН».

Логопед «енот» көрсетеді.

Сөзді бөліңізРЕКУН буындарға. Бірінші буынды атаңыз. Екінші буынды атаңыз. Диаграмманы қарап шығыңыз. Екінші буынды оқы. Ал бірінші буын е әріппен белгіленедіЕ.

Әріптерді қарастырыңызОның . Олар қалай ұқсас? Қандай айырмашылық бар?

Бас әріп неше элементтен тұрадыЕ ? Бұл қандай элементтер?

Кіші әріпті қарастырыңыз e . Оның неше элементі бар? Бұл қандай элементтер?

Ауада әріпті салЕ (Өз бетінше. Егер бала тапсырманы орындай алмаса, берілген әріпті баланың қолымен ауада сызыңыз.)

Таяқшалардан хат жасаңыз. (Қажет болса балаға көмектесіңіз.)

Қораптағы әріптерді оқы.

Неше әріптен тұрады Е (үлкен және кіші) суретте?

Кішкентай Кунның анасы оны қара жидек алуға жіберді. Жол ұзақ болады. Кішкентай Ракон бізді осы саяхатқа шақырады. Сіз келісесіз бе?

Иә!

Олай болса, кеттік!

6. Дауысты жоғарылатып, түсіріп айтылу жаттығулары.

Алдымен көпірден, терең өзеннен өтуіміз керек. «Е» әнін айтайық.

Е әрпі баспалдақпен жоғары және төмен түседі.

«Е» әнін орындағанда қандай дыбыстар шықты?

- [th] және [e].

Дұрыс, Е екі дыбыстан тұрады[th] және [e]. Е әрпі болса сөздің басында немесе дауысты дыбыстан кейін тұрса, оны жасыл-қызыл төртбұрышпен белгілейміз.

Жасыл түс әрқашан жұмсақ дауыссыз дыбысты білдіреді[th], ал қызыл – дауысты дыбыс[e].

Кімге

Ал енді біз батпаққа келдік. Қараңызшы, батпақтағы бұдырлардың түсі әртүрлі. Біз батпақтың арғы бетіне өтуіміз керек, бірақ біз тек әріпті білдіретін бұдырларды басып өтуіміз керек.«Е». (Қызыл-жасыл.)

Төбеден секіріп бара жатқан балалар батпақтың арғы бетіне өтеді.

7. Сөйлеудің грамматикалық құрылымын қалыптастыру.Зат есімнің көптік жалғауда қолданылуы.

Барлығы көшіп кетті ме? Жарайсың! Қандай жануарларды көрдіңіз?

Бақа, жылан, құтан, бұлан, тырна, жәндіктер.

8. Дыбыстық әріпті талдау.

барайық, енот айқайлайды

Кімге

Кімге

дейін

Кімге

Кімге

Кімге

Кімге

Кімге

Кімге

Кімге

Кімге

9. Фонематикалық есту қабілетін дамыту. «Жаңғырық».

«Жаңғырық» ойыны ойналады.

Мен бір сөзді немесе әріпті айтамын, ал сен тек соңғы дыбысты қайталайсың.

Айту кезінде логопед соңғы дыбысты асырып жібереді.

E ... (у-у)

Мен ... (Ах-ах-ах)

Ю ... (У-у-у)

Иә... (О-о-о)

Жаңа (у-у)

Менің (ах-ах-ах)

Шайқау... (Ооо)

сенікі (о-о-о)

10. Көзге арналған жаттығу.

Жарайсың! Тапсырманы орындады. Әрі қарай біздің жолымыз қалың орман арқылы өтеді.

Біздің балалар қорқады.

Көзіңізді жұмып, содан кейін көзіңізді кең ашыңыз.

Үкі бізге не әкелді? Дәптер.

11. Хат (жұмыс дәптері)

а) Е әрпін жолдың соңына дейін басып шығару.

ә) Тек дұрыс Е әрпін дөңгелектеңіз.

в) Көру зейінін дамыту. Е әрпі «ауру», біз оны емдейміз (қосамыз)

12. Айтылымға жаттығу.

Ракондар туралы сөз тіркесін айт

Қара жидекті бейбіт түрде жеу

Шырша астында екі ракон.

13. Ұсақ моториканы дамыту:

Кішкентай енотқа қаражидек жинауға көмектесеміз бе?

Иә!

«жидектер» балалардың көзінше шашылып жатыр. «Жидектерді» себетке жинап алу керек, оларды бас бармақпен және сұқ саусақпен, содан кейін бас және ортаңғы саусақтармен және т.б. алдымен оң қолмен, содан кейін сол қолмен.

14. Тыныс алу мен дауысты дамыту жұмысы.

Қайту уақыты келді. Ал біз кішкентай Ракон сыйлаған шарлармен ораламыз. Бірақ алдымен оларды толтыру керек.

Балалар шарларды үрлейді. Логопед оларға байлауға көмектеседі.

15. Сабақтың нәтижесі.

Бүгін біз қандай әріп туралы сөйлесеміз?

16. Рефлексия

Балаларға раконның бояу кітабы беріледі.

Егер сізге саяхат ұнаса, суретті түрлі-түсті қарындаштармен бояңыз, егер сізге саяхат ұнамаса, суретті сұр қарындашпен бояңыз.


Сабақтың мақсаты: Ү әрпін оқытамыз, оқу дағдыларын қалыптастыру, сөйлеу дағдыларын дамыту, фонематикалық есту қабілетін жетілдіру, қарапайым графикалық дағды негіздері.

  • мектеп жасына дейінгі баланы Е әрпімен, дыбыстың дұрыс айтылуымен таныстыру;
  • ұяшықтарға бас Е әрпін жазуды үйрету;
  • тақпақ, жұмбақтар арқылы білім алуға деген қызығушылықтарын қалыптастыру.

Төмендегі суреттерде не көрсетілгенін атаңыз:

Ruff Yolka Hedgehog Рождестволық әшекейлері

  1. Йо әрпі қандай әріпке ұқсайды? Е және У әріптерінің айырмашылығы неде?
  2. Қайталау: Кірпі.
  3. Кірпі сөзін айт, алақандарын соғып, буындарды сана.
  4. Бұл сөзде неше буын бар? Кірпі сөзінің бірінші буыны қандай?

Йо әрпі дауысты дыбыс. Осыны есте сақтаңыз.

Y әрпін қарастырайық. Біз Y әрпін ауада және бір рет дәптерде ұяшықтарға қарапайым қарындашпен немесе шарикті қаламмен мұқият тіктік.

Баладан әріптің, буынның немесе сөздің тұтас жолын жазуды сұраған жағдайда, ересек адам жолдың басында емле үлгісін береді.
Егер мектеп жасына дейінгі бала қиындықтарға тап болса, онда ересек адам екі тірек сызығын сала алады немесе бала сызықтармен байланыстыратын тірек нүктелерін қоя алады немесе әріптерді толығымен жаза алады, ал бала оларды басқа түспен айналдыра алады. Оқытудың осы кезеңінде каллиграфия талап етілмеуі керек.

Сөз тіркесін жалғастыр

Ақкөңіл, іскер.
Барлығы инемен жабылған.
Сіз икемді аяқтардың сықырлағанын естисіз бе?
Бұл біздің досымыз ... (Кірпі).

Өзеннің ар жағында өсті
Оларды мерекеге әкелді
Бұтақтарда инелер бар.
Бұл не? ... (Yolki.)

Бүкіл отбасы серуендейді
Түнде жол бойында
Кірпі-әке, кірпі-ана
Ал бала ... (Кірпі).

Тері пальто - инелер.
Ол бұралып қалады - өткір.
Сіз оны қолмен ала алмайсыз.
Кім бұл? ... (Кірпі)

О, және көйлек:
Барлық инелер.
Олар оны мәңгілікке киеді ... (Йолки).

Тікенді, бірақ кірпі емес.
Бұл кім? ... (Руф.)

Сұр кірпі өте тыныш болды
Және кірпі де.
Және олардың баласы болды
Өте тыныш ... (Кірпі).

Ы әрпі туралы әңгіме

Кірпі мен қылқалам

Барлық жануарлар қыстауға жатты, ал кірпілер ағаштың астындағы шұңқырға жатты. Ал кішкентай кірпі ұйықтай алмайды.

Анашым! Бәріміз ұйықтап, ұйықтап жатқанымыз несі... Досыма қылқалам баруға болады ма?
- Мәссаған? Сіз көбірек қатып қаласыз. Ұйықта!

Кірпі жатып, жатты, дірілдеп, дірілдеп, анасы ұйықтап кеткенше күтті де, шұңқырдан шығып кетті. Шығыңыз және таң қалдырыңыз. Барлығы ақ-ақ, ал шыршалардағы қар тауық, содан кейін кірпі және тіпті қылқалам сияқты көрінеді!

О, қандай тамаша! Қылқалам өзенде отыр, ол ештеңе көрмейді!

Ол өзенге қарай жүгірді, ал өзеннің орнына - бір мұз, ал ортасында тесік.

Руф, және рф! Мен не көрдім! Ал, руф!

Кірпі ұзақ уақыт бойы шақырды, ол толығымен қатып қалды. Ақырында, ұйқылы-ояу төбе шықты:

Жарайды, неге айқайлайсың, ұйықтатпайсың ба?
-Сен де ұйықтап жатырсың ба?
-Ал қалай. Көктемге дейін. Сіз де барар ма едіңіз?

Кірпі үйге, жылы шұңқырға жүгірді. Тоңып, ауырып қалмас үшін бал жеп, көктемге дейін жатып қалды.

Ы әрпі бар балаларға арналған жұмбақтар

Міне, инелер мен түйреуіштер
Олар орындық астынан жорғалап шығады.
Олар маған қарап тұр.
Олар сүтті қалайды.
(Кірпі)

Иненің артқы жағында
Ұзын және тікенді
Және ол допқа айналады.
Басы да, аяғы да жоқ.
(Кірпі)

Орманда доп домалап жатыр,
Оның тікенді жағы бар.
Түнде аң аулайды
Қателер мен тышқандар үшін.
(Кірпі)

Жол бойымен жүру.
Артқы жағында орман.
(Кірпі)

Жанасу, инемен жабылған,
Мен шұңқырда, ағаштың астында тұрамын.
Есік айқара ашық болса да,
Бірақ маған жануарлар кірмейді.
(Кірпі)

Шебер өзіне тон тігіп берді,
Мен инелерді алуды ұмытып кеттім.
(Кірпі)
Мен сыйлықтармен келемін.
Мен жарқын шамдарды жарқыратамын.
Әдемі, көңілді.
Үстінде Жаңа жылмен негізгімін.
(Шырша)

Қандай сұлулық -
Ол тұр, жарқырайды,
Қандай әдемі кесілген...
Айтыңызшы, ол кім?
(Шырша)

Тікенді, бірақ кірпі емес.
(Руф)

Ы әрпінен басталатын мақал-мәтелдер

Маза бермеңіз - бал жемеңіз.
Жаңғақты жармасаң, өзегін жемейсің.

Балаларға арналған Йо әрпі туралы күлкілі тақпақтар

Айтшы, Йо әрпі,
Сіздің өміріңіз қалай?
Yo әрпі
Береді
Есеп:
- Ештеңе өмір
Ағынды.
Мен әрқашан барабаншымын!
- О-йо-йо,
Мәссаған!
(А. Шибаев)

теңіз түбіндегі теңіз кірпі
Ол орман кірпі туралы жырлады:
Әй, кірпі, ағайын кірпі.
Теңізсіз қалай өмір сүресіз?
Кірпі орманның шөлінде тұрады,
Йолка - оның туған үйі ...
(Б. Тимофеев)

Сен несің, кірпі, тікенді?
- Бұл мен:
Менің көршілерім кім екенін білесің бе?
Түлкілер, қасқырлар мен аюлар!
(Б. Заходер)

Кірпі
Әйтеуір армандадым.
Атты әскер эскадрильясы сияқты
Аллеямен жүру.
Сөйтіп, қатты соғып, тепкілей берді.
Айнала не оянды.
Мен кенеттен ояндым.
Жарық жанды...
Мен кірпіні көріп тұрмын
Төсектің астында - тук тук!
Қысқа аяқтарынан
Бұл тепкі
Бұл қағу.
(А. Вольский)

Ал кірпі түнде қашып кетті.
Оны ешкім ренжіткен жоқ.
Ол таңнан бері қайғырып жүр
Ол кеше қайғылы болды.
Ол, ақымақ, нені аңсады?
Оған ешкім жақындаған жоқ.
Біз оны қатты жақсы көретінбіз
Және үтіктелген және жуылған.
Бірақ ол бұралып, қалтырап қалды.
Сосын оны алып қашып кетті...
Біз барлық бұталарды іздедік.
Ең қараңғы қараңғылыққа дейін
Ал мен айқайладым
Ал ағам айқайлап жіберді.
Ал кірпі тығылып, үндемей қалды.
Өрмекшілер шөпте жүгіреді,
Шырылшықтар ақырын ән айтты.
Дүниедегі табиғи табиғатпен.
Кірпі өз пәтерінде болған.
(Ю. Могутин)

Мазасыз көршілер
Қараңыз, қараңыз:
Әліпбидегі бес көрші -
g, d, e, e, w әріптері -
Барлығы кірпі үшін қайғырады.
Олар әрқашан ойлайды:
«Кірпі қайда?»
Сіз жұбатпайсыз
Сіз қашып кетпейсіз ...
(А. Шибаев)

Кірпі мен шыршада бар
Өте өткір инелер.
Ағаштың қалған бөлігі кірпі
Мүлдем ұқсамайды.
(Ғ. Сатир)

Ағаш қалай қасқырға ұқсамайды?
Қасқырлар шырша тоғайында өмір сүреді.
Шыршалар қалың шыршада өседі.
Олар бізге ұқсайды
Және біз оларды оңай шатастыра аламыз.
Қасқырлар үйірге жиналып жүреді,
Ал ағаштар шоқ болып өсіп жатыр.
Қасқыр табанымен тырнап алады,
Ал шыршалар табандарымен тырналады.
Қасқырлар тыныш, үнсіз жүреді,
Қасқырдың әдеті осындай.
Ал ағаш, егер ол сықырламаса.
Ұйықтап жатқандай үнсіз.
(Г. Копылов)

Кішкентай шырша қыста суық болады.
Біз орманнан шыршаны үйге апардық.
Олар моншақтарды іліп, дөңгелек биде тұрды.
Жаңа жылда көңілді, көңілді өтіңіз.
(3. Александрова)

Мұз жарқыраған шырша,
Жылы шайырлы көз жасында.
Балғын, жасыл, күн сәулесі.
(Е. Благинина)

Ағашта не өседі?
Конустар мен инелер.
түрлі-түсті шарлар
Олар ағашта өспейді.
Ағашта өспе
Зімбір және жалаушалар
Жаңғақтар өспейді
Алтын қағазда.
(С. Маршак)

майшабақ
Егер шыршаның аяқтары болса,
Ол жол бойымен жүгіретін.
Ол бізбен билейтін
Ол өкшесін ұратын еді.
Ойыншықтар шыршада айналады -
Түрлі-түсті шамдар, петардалар.
Шыршада жалаулар айналатын
Қып-қызыл, күміс қағаздан.
Жаңа жылдық шырша матрешкасына күлді
Ал олар қуаныштан алақандарын соғатын.
Өйткені бүгін түнде қақпада
Жаңа жыл келді!
жаңа, жаңа,
Жас,
Алтын сақалмен!
(К. Чуковский)

Ира мен кірпі
Ира сұрайды: «Кірпі, кірпі!
Маған көйлек тігіп бересің бе?"
Кірпі ағаш түбінен жауап берді:
«Жіптер жоқ - тек инелер».
(Ф. Бобылев)

Енот пен кірпі
Кірпі ваннада құлағын жуды,
Мойын, іштегі тері.
Ал кірпі енотқа:
- Арқамды сипап қалмайсың ба?
(Г. Виеру)

Сабақты қорытындылау:

  1. Жаңа сөздердің айтылуы артады сөздік қормектеп жасына дейінгі бала, сөйлеу және есте сақтау қабілетін дамытады.
  2. Жасушалық жаттығулар дамиды ұсақ моторикақолдар
  3. Жұмбақтар балалардың тапқырлығын, талдау, дәлелдеу қабілетін дамытады. Күрделі тапсырмаларды орындау барысында балалардың қызығушылығын арттыру үшін тәрбиешілер жұмбақтарды пайдаланады.
  4. Өлеңдер есте сақтау қабілетінің дамуына ғана әсер етпейді. Күн сайын бірнеше жолды үйренетін болсаңыз, мида жаңа нейрондық байланыстар пайда болып, жалпы оқу қабілетіңіз арта түсетіні дәлелденген.

Абдулова Джуме Сиражутдиновна

Мақсат:Ү әрпін тауып, ерекшелеуге үйрету; Ү әрпінен басталатын есімдерді атайды, фонетикалық есту қабілетін дамыту, сөйлеу мәнерлігін, қиялын, есте сақтау қабілетін дамыту, қол моторикасын дамыту

«Йо» ХӘРІП

«Е» әрпінің туыстары бар - «Йо».

Оның үстінде екі нүкте бар.

«Е» сияқты, бірақ емес - «Йо» -

Бұл оның айырмашылығы.

Кірпі бар шырша

Сонымен ұқсас:

Инелердегі шырша,

Кірпі де.

Бұл қызық!

Фонетика арифметика емес.

Фонетиканы білу – сауатты болу!

«Yo» әрпі бір, ал екі дыбыс бар - [yo]

ағаш - [сарыуыз]

кірпі - [йош]

«Йо» әрпі дауысты дыбыс

«е» әрпі жиі кездесетіндей,

Сөз ортасында қағылады.

P r o және n o c және m:бұзау торайы

котенка

түлкі баласы

балапан

үйрек түйеқұс

Жаттығу.Мына сөздерді теріп жаз. Суреттер салу.

Сізге «yo» әрпін енгізу керек -

Міне, сіздің тапсырмаңыз.

«Аналардың атын ата» ойыны.

Адамдарда: - бала _ нок.

Жануарларда: пілде піл бар _ нок,

жолбарыстың жолбарысы бар _ нок,

арыстанның арыстаны бар _ нок,

аттың құлыны бар _ нок,

сиырда - денелер _ нок,

ешкінің ешкі бар _ нок,

шошқада - шошқа _ нок.

Құстарда: қазда - қаз _ нок,

үйректе - ut _ nok,

тауықтың балапаны бар _ нок,

түйеқұстың түйеқұсы бар _ нок,

қарғада - қарға _ нок.

«Йо әрпі бар есімдер» ойын жаттығуы

Жаттығу.«Йо» әрпі бар достарыңның атын айт.

M a l h және k және:Алеша, Леня, Петр, Семен.

Қыздар: Алена, Настя, Матрёна, Вася.

«Салыстыр!» ойын жаттығуы.

Салыстыру бізге кедергі емес,

Керісінше, ләззат алыңыз!

Шыршасы бар кірпі біршама ұқсас:

Кірпінің инелері бар,

Ал ағашта олар қазықтар.

шырша - үлкен ағаш,

Кірпі - сондай жануар.

«Бір сөз айт» дидактикалық ойыны

Балық тоғанда жүзіп кетті

Және көзге көрінетін жерде қыдырды.

Сен оның қолын ала алмайсың

Өйткені бұл ... (руф).

Жасыл сарафандарда

Қалтамда инелермен

Қыздар шеңберге тұрады

Олар аяқтарын жылжытады,

Орманда тыныштық сақталады.

Қыздардың табандары жарылып жатыр,

Өйткені бұл ... (Шыршалар).

«Жұмбақты тап» дидактикалық ойыны

Доп еденде жүгіреді,

Ол инелерін тербетеді. (Кірпі, кірпі.)

Оның тікенді арқасында

Өткір шөп пышақтары шығып тұрады

Бақшадан доп өтеді,

Алма дірілдеп тұр. (Кірпі.)

Қанша жүзсең де

Ол тайғақ болып қалды.

Тікенді болса да, кірпі емес,

Бұл жай ғана балық ... (руф).

Дене шынықтыру минуттары

шырша, шырша,

Бір екі үш! (Қол шапалақтау.)

Шапалақтау, шапалақтау

Аяғыңызды қағып,

Бір екі үш! (Аяқты қағу.)

Аяқтар, табандар

Бір екі үш! (Қолдарын бұлғайды.)

Және оңға және солға басыңыз

Бір екі үш! (Басты оңға, солға бұру.)

«Екі кірпі» ертегісі

Теңіз жағасында қайың мен үйеңкі өсті. Олардың арасында ағаштар болды. Бұл орманда кірпі өмір сүрді. Оның барлығы инемен жабылған, онымен жаулардан қорғанған.

Бірде кірпі таңертең теңізге кетті. Онда ол біртүрлі теңіз жәндігімен танысады. Ол үлкен инелермен дөңгелек болды. кірпі сұрады:

- Сен кімсің? Сіз мені есіме түсіресіз.

Жауап ретінде ол естіді:

- Мен де кірпімін, бірақ теңіздікі ғана. Сен құрлықта, ал мен теңізде тұрамын. Бір жағынан мен сенің туысыңмын.

Кірпілер бір-бірін қонаққа шақыра бастады. Бірақ бұл арман орындалмады. Ал неге? Ойланып, айт!

Балаға тапсырма:. Әңгімеге иллюстрация сал. Достарымен ертегіні оқып, қайталаңыз.

Қатысты жарияланымдар:

Мектеп жасына дейінгі балаларға геометриялық пішіндерді құрастыруға арналған дидактикалық ойын жаттығуларыЕгде жастағы балаларға арналған дидактикалық ойын жаттығулары мектепке дейінгі жасқұрастыру үшін геометриялық фигуралар. Мақсат. Балаларды сурет салуға жаттықтыру.

Ойын жаттығулары мектеп жасына дейінгі балалардың моторикасын дамыту құралы ретіндеҚозғалыс әрекеті – қозғалысқа табиғи қажеттілік, оны қанағаттандыру жан-жақты дамудың ең маңызды шарты болып табылады.

Орта жастағы балалардың мимикасы мен эмоциясын дамытуға арналған ойын жаттығулары.Қозғалыстардың экспрессивтілігін, негізгі эмоцияларды зерттеу, пантомимикалық зерттеулер. Пантомимикалық зерттеулер 1. «Бұзық күшік» - орындаушы орнынан секіреді.

[Р] дыбысы мен п әрпімен ойын тапсырмалары мен жаттығуларМақсаты: балалардың дауыссыз әрпі мен П дыбысы туралы түсініктерін бекіту; тыңдауға, ертегіні қайталауға және ертегіге иллюстрация салуға үйрету; дамыту.

1. Кезең Мақсаты: Дауыссыз есту қабілетін дамыту. Міндеттері: -Дыбыссыз дыбыстарды тану және ажырату қабілеттерін дамыту; - Есту зейінін дамыту.

Психикалық дамуы тежелген балаларда әріптің графикалық бейнесін көрнекі қабылдауды қалыптастыруға арналған ойындар мен ойын жаттығуларыКөрнекі қабылдау - көмегімен алынған сенсорлық ақпарат негізінде әлемнің көрнекі бейнесін құру процестерінің жиынтығы.

Қайырлы күн, құрметті әріптестер мен парақшама қараған қонақтар! Бүгін мен сендерге ойындар мен ойын жаттығулары туралы айтқым келеді.