СББ бар балаларға арналған дайындық тобында оқу мен жазуды үйренуге дайындық сабағының қысқаша мазмұны. Педагог-логопед Бабанина Н.А.

Көптеген мұғалімдер иотталған әріптерді пайдаланып сабақ конспектісін құрастыруда қиналады. Мектепалды даярлық тобына сауат ашу сабағының қысқаша мазмұнын ұсынамын.

Сауат ашуға дайындық бойынша сабақ конспектілері дайындық тобы SNR бар балаларға арналған. Логопед Бабанина Н.А.

ӘРІП: «Y».


Мақсаттар:

Түзету және тәрбиелік:

«У» әрпі туралы түсініктерін бекіту.

Жазудағы «У» әрпі дауыссыз дыбыстың жұмсақтығын білдіреді деген ұғымды бекіту.

Түзетушілік және дамытушылық:

Артикуляциялық моториканы дамыту.

Сөйлеу тынысын дамыту.

Дыбыс дағдыларын дамыту - әріптерді талдаужәне синтез.

Сөйлеудің грамматикалық құрылымын дамыту (берілген сөздермен сөйлем құра білу).

«Мектеп» тақырыбы бойынша жалпы ұғымдарды қолдану қабілетін дамыту. (Мектепке керек-жарақтар).

Фонематикалық процестерді дамыту.

Ұсақ және жалпы моториканы дамыту.

Түзету және тәрбиелік:

Балалардың қызығушылығын ояту.

Мектептегі іс-шараларға қызығушылықтарын арттыру.

Жабдық: әріптер мен буындардың кассасы, дыбыстық талдауға арналған сызбалар жинағы, дәптер, қарындаштар. Оқуға арналған кестелер, «У» әрпінің графикалық көрінісі.

Сабақтың барысы:

1. Жалпы, ұсақ және артикуляциялық моториканы дамыту. Тыныс алуды дамыту бойынша жұмыс.

Жалпы релаксация:

Кірпіктер салбырап, көздері жұмылады.

Біз сиқырлы ұйқыда ұйықтап, ертегілер еліне ұшамыз.

Бір, екі, үш, төрт, бес -

Көзімізбен қайта қарайық

Тыныс алу оңай

Тегіс, терең

Біз қайтадан көңілді және жігерлі болдық

Және сабаққа дайын.

Тіліміз де сабаққа дайындалғысы келеді

Демалыңыз - бес-бес-бес-бес.

Шашыңызды тараңыз - «тіліңізді тараңыз».

Мен өзіме бір жағынан қарадым, екінші жағынан - бұрынғы. «Қараңыз.»

Қазір ол сабаққа дайын.

2. Org. Сәт:

Балалар, біздің топқа хат келді (хатты көрсетеді). Мен бұл хаттың кімнен екенін түсіне алмаймын. Конверттегі әріптердің бәрі құлап жатты. Маған оларды жинауға көмектес. Конвертте не жазылған? (Юра). Конвертті ашып, біліп алайық

Юра бізге не жазады. Юра бірінші сынып оқушысы. Жақында біз барған мектепте оқиды. Юра сенің де күзде мектепке баратыныңды біліп, мектепке дайынсың ба, жоқ па, соны тексеруге шешім қабылдады. Юра сізге орындауыңыз керек тапсырмаларды жіберіп, сол арқылы мектепке дайын екеніңізді дәлелдеді.

3. Сабақтың барысы:

- Орнымызға отырайық. Сонымен, бірінші тапсырма.

- Юраның сүйікті хатын тап.

-Бұл «У» әрпі.

-Неге олай ойлайсың?

-Бүгін біз осы «У» әрпімен жұмыс жасаймыз.

Біз бұл хатты өткен сабақта кездестірдік және бұл хат қарапайым емес екенін білеміз.

-Неге қарапайым емес?

«Ы» әрпі дауысты дыбыс.

-Онда «Y», «U» екі дыбыс бар.

– «У» әрпі дауыссыз дыбыстың жазудағы жұмсақтығын білдіреді.

– «У» әрпі иотталған.

- Екінші тапсырма. Баланың атын дыбыс арқылы айтыңыз.

«Y», «U», «R», «A».

«Юра» сөзінің біріктіру сызбасын құрастырайық. (Балалар жазады).

Осы сөзде неше дыбыс бар екенін есептеңіз?

Бірінші дыбыс қандай?

Соңғы дыбыс қандай?

Жіңішке дауыссыз дыбысты ата.

Қатты дауыссыз дыбысты ата.

Дауысты дыбыстарды ата.

Баланың атын әріптерден жазып алайық.

Есімде неше әріп бар? (3 әріп).

«У» әрпі қайда?

Қанша дыбыс?

Тағы қандай әріптер немесе дыбыстар бар?

Неліктен?

Өйткені «У» әрпінде бірден екі «Y» және «U» дыбыстары бар.

Үшінші тапсырма.

Мұғалім балаларға сөйлем сызбасын көрсетіп, сұрайды:

Бұл не? Ұсыныс сызбасы.

Берілген үлгі бойынша «Юра» сөзімен сөйлем құрастыру.

(Юра оқиды).

Мен бұл ұсынысты жасадым:

«Юра мектепте оқиды».

Бұл схема менің ұсынысыма сәйкес келеді.

Схеманы қалай өзгертуге болады?

Менің ұсынысымның диаграммасын кім орналастырады?

Сөйлемдегі бірінші сөз қандай? (Юра).

Сөйлемдегі соңғы сөз қандай?

Мұнда қандай сөз бар?

Ол қалай аталады?

4. Дене шынықтыру минуты.

Күнде таңертең мектепке дейін

Жаттығулар жасайық.

Бізге бәрі ұнайды

Оны ретімен орындаңыз.

Жаяу жүру қызық

Қолдарыңызды көтеріңіз

Қолдарыңызды төмен түсіріңіз

Скват, тұр.

Секіру және жүгіру.

5. -Юраның достары бар.

Олардың есімдері кім екенін ойлап көріңізші?

Нүктенің орнына «Y» әрпін қойыңыз. (Джулия, Андрюша, Ванюша, Катюша).

Балалар, Юра достарымен бос уақытында не істейтіні туралы жазады.

Оқы - балалар оқиды

жүзу

Сурет салу -

Секіру

Ойнату -

Ән айту

Жүгіру -

Тамақтану -

Тоқта -

Секіру -

Ойнайық. Сөздерді өзгертейік.

Саусақ гимнастикасы:

Мен мектепке күзде барамын Саусақтар үстел үстінде «жүреді».

Мен ол жерден достар табамын.

Мен сондай ғалым боламын! Олар қолдарын екі жаққа созады.

Бірақ мен балабақшамды ұмытпаймын. Олар саусақтарын бұлғайды.

7. Тағы бір тапсырма: Юраның «Мен мектепке қалай дайындалып жатырмын.

Таңертең тұрып, жаттығу жасаймын, жуынамын, тамақ ішемін, сөмкемді жинаймын.

Мен қоямын…………………………..

Бұл оқу құралдары.

Сабақты қорытындылау.

Балалар, сендер Юраның жіберген барлық тапсырмаларын орындадыңдар. Жарайсың!

Юра саған мектепте пайдалы болатын сыйлық жіберді.


Тақырыбы: Дифференциация У - Ю

Мақсат:[У] және [Ю] дыбыстарын ажырату (айыру) қабілеттерін дамыту. Орфографияны, сөз тіркесін, ЧУ - ШУ.

Оқушылардың сөздік қорын байыту, белсендіру. Зат есім мен сын есімді, зат есім мен етістікті үйлестіру қабілеттерін дамыту. Дамыту логикалық ойлау, зейін, есту есте сақтау, фонематикалық есту, ұсақ моторика.

Ойын технологиясын қолдану арқылы сабақта өзін-өзі ұстау мәдениетін және пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Дұрыс ауызша сөйлеуоқушылар, танымдық белсенділік.

Сабақтың барысы:

    ORG. СӘТ. PPN.

Қоңырау соғылды

Сабақ басталды

Аяқтар орнында

Қолдар орнында

Шетінде шынтақтар

Артқы жағы түзу.

А) Балаларды тапсырмаларды сәтті орындауға баулу

2. Саусақ гимнастикасы (бұршақпен).Дыбыстарды атаймын, балалар сәйкес әріпті орналастырады.

3. Артикуляциялық гимнастика (айнаның алдында)

A) «Дәмді джем»

В) «Суретші»

В) «Күлкі – түтік»

D) «Ролка»

D) «Жылқы»

4. Білімді жаңарту

Біздің сөйлеуіміз сөйлемдерден тұрады.

Біз дыбыстар...

Ал әріптер...

Дыбыстар қандай топтарға бөлінеді? Дауысты дыбыстарды ата.

Дауысты дыбыстар нені көрсете алады?

Қандай дауыссыз дыбыстар болуы мүмкін?

5. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

6. Сабақтың тақырыбын пысықтау

A) Артикуляцияны нақтылау (U)

B) Артикуляцияны нақтылау (Ю.

С) дыбыстардың ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау.

D) «Мұқият тыңда» ойыны

Енді мен буындарды атаймын, ал сендер сәйкес түсті карточкаларды аласыңдар. Буында U әрпі болса – көк карта, Y әрпі болса – жасыл карта.

Бу, бю, ку, кю, лу, лю, му, му, қақ, күм, қақ, нум, буп, дуф

D) «Терісінше айт» ойыны, буындар аталады, балалар буындарды керісінше айту керек: ТУ, ЮМ, УЛ, ЮС, ГЮ, БУ, ЮВ, УТ, ЧУ, ЮН, ДЮ, УР, ЮЗ

E) – У, Ю дыбыстары сөздерде кездесетін жер

Карточка тапсырмасы (жеке сараланған тәсілді ескере отырып) «Дыбыстың сөздегі орнын анықтау»

Бұл суреттің атауында қандай дыбыс бар екенін анықтап, суретті сөздегі сәйкес орынмен байланыстыру керек.

Басқа балалар сөзжұмбақ жасайды. Сосын олар да дыбыстың сөздегі орнын анықтайды.

1. Ойыншық (айналдырғыш)

2. Үлкейткіш әйнек (лупа)

3. Шыбындардың жауы (өрмекші)

4. Құстардың аузы (тұмсығы)

5. Әйелдер киімі (юбка)

6. Кім оны шешсе, көз жасын төгеді (тағзым)

G) «Абайлаңыз»

5 минут ішінде ұсынылған мәтіннен таңдап, сөздерді 2 бағанға жазыңыз: 1-баған – У әрпі бар сөздер, 2-баған – У әрпі бар сөздер.

H) У, Ю дыбыстары У және Ю әріптері арқылы белгіленеді және Ч - Щ дауыссыз дыбыстарынан кейін У әрпінің жазылуының қандай ережесін білесіз?

Карточкалық тапсырма (жеке сараланған тәсілді ескере отырып)

«Жоғалған әріпті енгізіңіз»

Ш...қа Тр...с

Т...жалқаулық Con..x

...мақсат R...бас

...bka Kastr...la

И) - Сөйлеуде қолданатын сөздер, олар қандай мағына береді? Зат есім, сын есім, етістік туралы ережені қайталау.

1-бағандағы сөздерге сын есімдерді таңдаңыз

2-бағандағы сөздерді етістіктермен сәйкестендір

Қ) «Ғажайып сөмке» ойыны

Сөздерді жұлып алып, сөйлемдер құрастырады.

Түркия, адамдар, тікенді, жазу, ойнау, үлкен, тамашалау, көгершін, ақылды, тамақ, оңтүстік, қармақ.

L) Тіл бұрмаларын үйрету

Юлька, Юленка, Юла

Юлька епті болды

Отырыңыз Юлька

Мен бір минуттай алмадым.

7. Сабақты қорытындылау. Үй жұмысы.

Қандай дыбыстармен жұмыс жасадыңдар?

Бұл дыбыстар қалай ұқсас?

Олардың бір-бірінен айырмашылығы қандай?

Балаларды мадақтап, орыс тілі мен оқу сабақтарында сәттілік тілейміз.

Сабақтың мақсаты: У әрпін меңгерту, оқу дағдыларын дамыту, сөйлеу дағдыларын дамыту, жетілдіру фонематикалық есту, қарапайым графикалық дағдылардың негіздері.

  • мектеп жасына дейінгі баланы U әрпімен таныстыру, дұрыс айтылудыбыс;
  • жазуды үйрету блок әріпұяшықтар бойынша Ю;
  • тақпақтар мен жұмбақтар оқуға қызығушылықтарын арттыру.

Төмендегі суреттерде не көрсетілгенін атаңыз:

Юнг юбка Юпитер Юрта

  1. Юра - ұл баланың есімі. Джулия - қыздың есімі.
  2. Қайталау: ЮРА, ЮЛИЯ.
  3. ЮРА сөзінде неше буын бар? Джулия?
  4. Бірінші буын қандай?
  5. Бұл буында неше әріп бар?

Y әрпі дауысты әріп. Осыны есте сақтаңыз.

Ү әрпіне қараңдар.Оны ауада, ал енді дәптеріңе жай қарындашпен немесе шарикті қаламмен ұяшықтарға мұқият жаз.

Баладан әріптің, буынның немесе сөздің тұтас жолын жазуды сұраған жағдайда, ересек адам жолдың басында жазу үлгісін береді.
Егер мектеп жасына дейінгі бала қиындықтарға тап болса, онда ересек адам екі жуық сызық сыза алады немесе бала сызықтармен байланыстыратын тірек нүктелерін қоя алады немесе бүкіл әріптерді жаза алады, ал бала оларды басқа түспен айналдыра алады. Оқудың осы кезеңінде каллиграфия талап етілмеуі керек.

Сөйлемді жалғастыр

Бір аяқпен айналу.
Уайымсыз, көңілді.
Түрлі-түсті юбка киген биші
Музыкалық... (айналдыру).

Шошқалар Y әрпін жақсы көреді:
Онсыз айта алмайсың... (ойын).

Ы әрпі туралы әңгіме

Түйе Бұлбұл шынында да барлығының адамдардікіндей болғанын қалады.

Анашым! Менің де бесікке бөленгім келеді.
- Сен ұйықтап жатқан жылы құм нашар ма? – деп сұрады түйе.
«Жоқ, ол сондай жұмсақ...» Бұлбұл қуанды.
«Анашым, мен де шыңмен ойнағым келеді», - деді ол келесі жолы.
- Мойындағы қоңырау нашар ма? – деп сұрады түйе.
- Жоқ, ол сондай күлкілі! – Бұлбұл қуанып қалды.
«Анашым, мен де өрік жегім келеді», - деді ол келесі жолы.
- Біз жеп жүрген тікенектеріміз нашар ма? – деп сұрады түйе.
- Жоқ, олар сондай тәтті! – деп күлді Бұлбұл.
«Апа, мен де киіз үйде тұрғым келеді», – деді ол келесі жолы.
– Бірақ біздің даладағыдай киіз үйде қызғалдақ өсе ме? – деп сұрады түйе.
- Әрине жоқ! – деп күлді Бұлбұл.
- Ал ол ешқашан өспейді.

Ы әрпінен басталатын балаларға арналған жұмбақтар

Айналсамда, итермеймін,
Дөңгеленіп, ызылдап жүрмін,
Мен ызылдап, айналамын.
(Юла)

Айналамын, айналамын,
Ал мен жалқау емеспін
Күні бойы айналып жүріңіз.
(Юла)

Өткір аяқпен айналады,
Қате сияқты ызылдайды.
Қаласа, аздап жүгіре алады,
Қаласа бүйірімен жатады.
(Юла)

Ұ әрпінен басталатын мақал-мәтелдер

Жастар болашақты, қарттар өткенді ойлайды.
Егер сіз мінгенді ұнатсаңыз, сіз шана алып жүргенді де жақсы көресіз.

Тілді бұрмалау

Юлка жанындағы Юла
Айналдырады, ән салады.
Юлия мен Юра
Ол маған ұйықтауға рұқсат бермейді.

Юлька-Юленка-юла,
Юлька епті болды.
Отырыңыз Юлька
Мен бір минуттай алмадым.

Балаларға арналған Ы әрпі туралы тақпақтар

Юла бұтаның астында тығылып жатыр,
Айналмалы топ иірілетін топ сияқты айналады.
Бірақ бәрібір, назар аударыңыз
Юла сондай құс.
Кімнің нәзік, жіңішке дауысы
Скрипкадай таза және биік.
(А. Пудвал)

Жас Джулияға мақтау,
Жылдам, икемді, топ сияқты.
Ал маусым мен шілдеде
Юлия оңтүстікте демалады.
(В. Берестов)

Юра жай ғана орындыққа отырды,
Салбырап тұрған аяқтар
Және ұйықтап қалды.
Юра қатты шаршады -
Юла күні бойы
Айналдыру.
(Ф. Бобылев)

Жолда белгісіз елде,
Компас - біздің ең жақсы досымыз.
Бір бас әріп U
Онда оңтүстік белгіленген.
Біз бұлттардың үстінде ұшамыз
Компас арқылы оңтүстік.
Теңіз жағасына, Оңтүстік Қырымға,
Қыста боран жоқ жерде.
(С. Маршак)

Мен қуыршаққа юбка тіктім,
Мен жаңа күртеше кесемін.
Қуыршақ маған: «Анашым!» дейді.
Сөйтіп, қызыма тігіп беремін.
(Г. Виеру)

Мен шынымды айтсам:
Ешқандай аң жоқ
Y әрпінен басталады.
Бұл оңтүстіктегі адам.
Мен оны өзім ойлап таптым!
(Б. Заходер)

Сабақты қорытындылау:

  1. Жаңа сөздердің айтылуы артады сөздікмектеп жасына дейінгі бала, сөйлеу және есте сақтау қабілетін дамытады.
  2. Жасуша жаттығулары дамиды ұсақ моторикақолдар
  3. Жұмбақтар балалардың зеректілігін, талдау, дәлелдеу қабілетін дамытады. Күрделі тапсырмаларды орындау барысында балалардың қызығушылығын арттыру үшін мұғалімдер жұмбақтарды пайдаланады.
  4. Өлеңдер есте сақтау қабілетінің дамуына ғана әсер етпейді. Күн сайын бірнеше жолды үйренетін болсаңыз, мида жаңа нейрондық байланыстар пайда болатыны және жалпы оқу қабілетіңіз арта түсетіні дәлелденді.

Муниципалды оқу орны

No2 орта (толық) жалпы білім беретін мектеп

Волжск, Марий Эл Республикасы

Сауат ашу сабағының қысқаша мазмұны

тақырып бойынша: « ХАТҚА Кіріспе Ю, ю»

Дайындалды

мұғалім бастауыш сыныптар

Федорова Любовь Сергеевна

2012

Волжск

Тақырыбы: ХАТҚА Кіріспе Ю, Ю

Мақсаттар: Тәрбиелік : Ү әрпін тауып, буын мен сөздерді оқуды үйрету жаңа хат, оның жасайтын дыбыстарын графикалық түрде көрсету, сауат ашу сабағында сөздік қорын молайту.

Дамытушылық: логикалық жалпы білім беру дағдылары мен дағдыларын дамытуға ықпал ету, әртүрлі түрлеріесте сақтау, зейін.

Тәрбиелік: бірлескен іс-әрекет дағдыларын жетілдіру, өзін-өзі тәрбиелеу.

Әдістемелік мақсат:жаңа иотталған У әрпін меңгеру әдістемесін, жалпы білім беру логикалық дағдыларын көрсету.

САБАҚТЫҢ БАРЛЫҒЫ

I. Жұмылдыру кезеңі

Бір-біріңе қарап күліңдер! Отыр!

II. Орфоэпиялық қыздыру

1-2 адам – жеке жұмыс.

Тақтада:Кірпі де қалың қара бидайға шықты.

Тек көзіңмен оқы.
– Тілді бұрмалау кім туралы?
- Олар туралы не айтылған?
– Тек екпіні бар дауысты дыбыстарды ата.
– Дауыссыз дыбыстарды дұрыс атау, оқу.

III. Білімді жаңарту

Ендеше, балалар, тілдің бұрмалауындағы барлық дыбыстарды қандай топтарға бөлуге болатынын еске түсірейікші?
– Дауысты дыбыстар қандай болуы мүмкін? (Барабан және кернеусіз)
– Дауыссыз дыбыстар ше? (Қатты және жұмсақ; дауысты және дауыссыз)
– Дауыссыз дыбыстарды жұмсақ ететін не? (Дауысты дыбыстардың арқасында)
– Тілді бұрмалауда қандай жұмсақ дауыссыз дыбыстар бар? (шақырылды)

Тақтада: Сүт жәшігіндегі шортан моторлы жем қопаны -сөздерді буынға бөлу.
– Буын саны қалай анықталды? (Сөзде қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын бар)
– Ерекше әріптер кімнің есінде қалады? (e, e, i)
– Олардың ерекшелігі неде? (Екі дыбысты көрсете алады)
Жеке жұмысты тексеру.

IV. Оқушылардың сабақтың тақырыбы мен мақсатын қалыптастыруы

Тақтада:енот, иіргіш, кірпі, кесіртке.

Тақтада жазылған сөздерді оқу. Кесіртке сөзінің мағынасын кім біледі?
– Кесіртке – басы кішкентай, құйрығы ұзын, жойылып кеткен ірі жануар. Оның денесі қабыршақпен жабылған. (Иллюстрация көрсету)
– Осы сөздерді бір мезгілде бірнеше критерий бойынша топқа бөлу. (Жануарлар, 4 әріп, дауысты дыбыстан басталып, дауыссыз дыбысқа аяқталады)
– Ерекшелеген үш сөздің бірінші әріптерінің ерекшелігін тағы бір рет еске түсіріп, төртінші сөздің бірінші әрпіне назар аударып, бүгінгі сабағымыздың тақырыбын тұжырымдаңыз. (Е, Е, әріптері сөздің басында немесе дауысты дыбыстан кейін болса, екі дыбысты белгілеймін. Юла сөзінде бірінші әрпі Y. Біз онымен таныс емеспіз. Сонымен, сабақтың тақырыбы «Y әрпі және оның мағынасын білдіретін дыбыстар»).
– Сабақтың тақырыбын қарастырып, тақтада жазылған сөздерге сүйене отырып, сабағымыздың мақсатын тұжырымдаймыз:
Тақтада:Танысыңыз…. (Ю әрпімен және ол білдіретін дыбыстармен)
Айыра білуге ​​үйрету.... (басқа әріптерден Y әрпі)
Оқуды үйрену....(жаңа әріппен жазылған сөздер, сөйлемдер)

V. Жаңа әріп пен дыбыспен таныстыру

1). Ю әрпі бізге достарымен келді. Оны тауып амандасайық. Ү әрпін көрсең, алақаныңды со, басқа әріп көрсең, басыңды бұр.

Мұғалім әріптерді көрсетеді: O N S I Y

Ендеше сендер Ы әрпімен амандастыңдар.Енді оны жұппен бейнелеуге тырысыңдар.
– Әріптер лентасына қараңдар, Ы әрпі қай жерде орналасқан? Оның орналасқан жері бізге не айтады? (Дауысты дыбыс екінші қатарда орналасқан – дауыссыз дыбыстың жұмсақтығын береді)
– Сөзімізге оралайық. Ойыншық деген сөзді ата. (Юла)
– ЮЛА сөзінде неше буын бар? (Юла сөзінде екі дауысты – екі буын бар)
- Бірінші буынды ата. Бірінші буын неше әріптен тұрады?
– Бірінші буынды жай айтып, неше дыбыс еститінін айт? (2 дыбыс)
– Мына дыбыстарды атаңдар. ([Y`][U])
- Мына дыбыстарға сипаттама беріңдер.
– [й`][у] дыбыстарын қай әріп білдіреді? (Ю)

Ю
[Y`][U]

Қорытынды жасаңдар, қандай жағдайда У әрпі екі дыбысты білдіреді?

1. Сөздің басында(картаны іліп қою)

ЮЛА сөзінің дыбыстық сызбасын құрастыр. (1 оқушы тақтаға шығады)
– Ю хаты біздің сабағымызға достарын шақырды: ұл мен қыз. Олардың атын анықтаңыз. Олар 3 әріп пен 4 дыбыстан тұрады. Сабақтың тақырыбы сізге көмектеседі. (Юра, Юлия)
– Неліктен Юра мен Юлия сөздерінің әрқайсысында төрт дыбыс бар? (Олар Y әрпінен басталады және ол сөздің басында тұрады және екі дыбысты білдіреді)
– Балалардың есімдері мен ЮЛА сөзін қатыстырып сөйлемдер құраңдар.
– Мен мына сөйлемді тақтаға жаздым: Юра мен Юлия шұңқырмен ойнайды.
– Олар не істеп жатыр деген сұраққа жауап беретін сөзді ата? (ойнау)
– ОЙНАУ сөзін буынға бөліңіз.
– Сөзде неше буын бар? (3)
- Соңғы буынды ата. (лар)
- Онда неше әріп бар? (2 әріп)
- Айтыңыз және неше дыбыс барын анықтаңыз? (3)
– Оларды атаңыз. ([Y`], [U], [T])
– ЮТ буынында неліктен екі әріп, үш дыбыс бар екенін түсіндіріңіз? Ю дыбысы қай жерде? (Дауысты дыбыстан кейін)

2. Дауысты дыбыстан кейін (картаны іліп қою)
– Қорытынды жасаңдар, Ү әрпі қандай жағдайда екі дыбысты білдіреді?

Дене шынықтыру минуты

Мен сөздерді атаймын. Егер оларда Y әрпі болса, ұлдар скват жасайды;

ЮБЕК, СВИТЕР, СОЛТҮСТІК, ОҢТҮСТІК, ЖАС, КƏРТЕ, ҚЫЗ, ЖАСТ, ҮЙ, ЮРТ.

VI. Біріктіру

Оқулығымызбен жұмыс жасайық. 46-бетте ABC кітабын ашыңыз
– Дауысты дыбыстар мен олардың жанындағы фишкаларды қараңыз.. Түс таңдау туралы не айта аласыз?
– 47-бетте сөзжұмбақты қараңыз. Онда қандай сөздер шифрланған?
- Қанекей мынаны істейік дыбыстық талдау 47 беттегі сөздер
- Жарайсың!

Дене шынықтыру минуты(көз үшін)

Тақтадағы сөздерді оқы: шахмат, би, жастар клубы
– Юннаттар не істейді? (Табиғатты зерттеу)
«Жастар клубының сабағында жігіттер көптеген жаңа және қызықты нәрселерді үйренеді. Мәтінді оқу арқылы нақты нені анықтайсыз (карталарда).

Бақалар мен бақалар тек суда ғана уылдырық шашпайды. Пипа бақалары жұмыртқаларын арқаларына бекітеді. Аналық бақаларда уылдырық моншақтары бар шнурға ұқсайды. Олар зергерлік бұйымдарын төменгі арқасына орап алады. Кейбір бақалар жерге уылдырық шашады. Еркектер жұмыртқаларды қорғау үшін қалады. Жұмыртқалардан төбеттер шығады. Олар әкенің арқасына жорғалайды. Әкесі оларды суға апарады. Кейбір бақалар жұмыртқаларын жұтады. Содан кейін олар дайын бақаларды түкіреді.
(Н.Сладковтың айтуы бойынша)

Бақалардың тіршілігі туралы қандай жаңа нәрселер білдіңіз?

1-топ (А деңгейі) – мәтінді оқып, У әрпі бар барлық сөздерді санау
2-топ (В деңгейі) – ЖЕР сөзіне дыбыстық талдау жасау.
3-топ (С деңгейі) – сөзді дыбыс үлгісіне сәйкестендір. (CREEP сөзіне диаграмма берілген)

VII. Сабақты қорытындылау

Бүгін біз қандай хатпен таныстық?

Бұл хат туралы не айта аласыз?

Мен саған гүл салдым, қазір оны безендіреміз.

Гүлді безендірейік: (рефлексия)
- Қызығушылық танытқандар және бәрін түсінгендер қызыл чипті алады.
– Кімді қызықтырды, бірақ бірдеңе түсініксіз болды – сары чип.
– Кім толық қызығушылық танытпады және бәрін түсінбеді, көк чип. -Қане, қай түс үлкен екенін көрейік.

Пайдаланылған әдебиеттер тізімі

Журова Л.Евдокимова А.Праймер, сауат ашу және оқу оқулығы, 1-бөлім, Вентана-Граф, 2011 ж.

Қайырлы күн, қымбатты оқырмандарым!

Мен бағанды ​​жалғастырамын, әріптерді үйренуал бүгін дауысты дыбыс «U» әрпі. Практикалық материалМен таңдаған балаңызға «У» әрпін тезірек есте сақтауға көмектеседі, сіздің балаңыз әріпті еске түсіріп қана қоймайды, сонымен қатар сөздегі [ю] дыбысын ажыратуды үйренеді.

Балаңызды Г.Юдиннің «Кішкентай түйе Бұл-бұл» ертегісін тыңдауға және [ю] дыбысы бар сөздерді есте сақтауға шақырыңыз.

ТҮЙЕ БҰЛ-БҰЛ

Түйе Бұлбұл шынымен де адамдар сияқты бәріне ие болғысы келді.

- Анашым! Менің де бесікке бөленгім келеді.

– Сен ұйықтап жатқан жылы құм нашар ма? – деп сұрады түйе.

«Жоқ, ол сондай жұмсақ...» Бұлбұл қуанды.

«Анашым, мен де шыңмен ойнағым келеді», - деді ол келесі жолы.

- Мойындағы қоңырау нашар ма? – деп сұрады түйе.

- Жоқ, ол сондай күлкілі! – Бұлбұл қуанды.

«Анашым, мен де өрік жегім келеді», - деді ол келесі жолы.

– Біз жейтін тікен жаман ба? – деп сұрады түйе.

- Жоқ, олар сондай тәтті! – Бұлбұл күлді.

«Апа, мен де киіз үйде тұрғым келеді», - деді ол келесі жолы.

– Бірақ біздің даладағыдай киіз үйде қызғалдақ өсе ме? – деп сұрады түйе.

- Әрине жоқ! – Бұлбұл күлді. - Ал ол ешқашан өспейді.

«U» әрпі


Күлкілі өлеңдер

Жас кемеде жүзді, Жас кемені жерге апарды.

Жас жігіт кемені шебер басқарды,

Және ол батылдықпен алға қарады.

Юрка қарды домалатады.

Терезенің сыртында боран соғып тұр.

Мен Юраны танымаймын...

Кесекпен ол хат сияқты Ю.

В.Степанов

Юра дәмді жүк тасиды -

Керемет қарбыз.

Аренада бапкер -

Күшті жолбарыстардың мырзасы.

Ол хат сияқты Ю, сақинасымен

Ол жолбарыстарға батыл қарсы шықты.

Степнов В

Юра жай ғана орындыққа отырды,

Ол аяғын салбыратып ұйықтап қалды.

Юра қатты шаршады -

Күні бойы топшадай иіріліп жүрдім.

Ф.Бобылев

* * *Кімге ТУРАЛЫдомалап кетпеді

Мен оны постқа мықтап бекітемін.

О, не болғанын қараңыз:

Нәтиже... хат Ю.

А.Шибаев

Мен қуыршаққа юбка тіктім,

Мен жаңа күртеше кесемін.

Қуыршақ маған: «Анашым!» дейді.

Сөйтіп, қызыма тігіп беремін.

Шошқалар хатты жақсы көреді Ю:

Онсыз сіз: «Ой!» деп айта алмайсыз.

Жолда, белгісіз елде

Компас - біздің ең жақсы досымыз.

Бір бас әріп Ю

Онда оңтүстік белгіленген.

Біз бұлттардың үстінде ұшамыз

Компас арқылы оңтүстік.

Теңіз жағасына, оңтүстік Қырымға,

Қыста боран жоқ жерде.

Мен айналамдағы шыңымды танимын,

Хатқа қарасам Ю.

Мақал – мәтелдер

1. Жігіттер болашақты, қарттар өткенді ойлайды.

2. Егер сіз мінгенді ұнатсаңыз, сіз шана алып жүргенді де ұнатасыз.

Тілді бұрмалау

Ойындар

Ойын «Кім зейінді?»

1. Сөздегі бірдей дыбыстарды ата: кабина бала, оңтүстік, етек, юннат, жүйрік, киіз үй.

2. Дыбысты естігенде алақаныңызды соғыңыз [ ю] сөздерінде: алма, шырша, Эдик, Елена, Юлия, әзіл, көше, шұңқыр.

«Кім үлкен?» ойыны.

Мүмкіндігінше «у» әрпінен басталатын сөздерді ойлап табыңыз.
(Юла, юбка, жастықт.б.)

«Сөз айт» ойыны.

«Сөзді тап» ойыны.

1. Лесенка. 2. Т х о в н а б у к а.

ю – – ю – –

ю – – – ю – – –

ю – – – – ю – – – –

ю – – – – – ю – – – – –

Мүмкін жауап: Мүмкін жауап:

оңтүстік, юла, кабина бала, юннат. адамдар, герцогиня, бюджет,

қызғалдақ.

«Сөздерді түрлендіру – сиқырлы тізбек» ойыны.

1. Сөздердегі бір әріпті ауыстырыңыз: тістеу, қақпақ, тесік, пияз, салат, айқай.

Жауап: тұмсық, қайық, Нюра, люк, сәлем, ілмек.

2. Әрбір келесі сөз алдыңғы сөздің соңғы әрпінен басталатын «у» әрпі бар сөздер тізбегін жасаңыз.

Жауап: юннат – қызғалдақ – натюрморт – түтік – кювет – тюльт.б.

«Дыбыс қосу» ойыны.

– ны, – жүк, – г, – соғу, – рист.

Кроссворд

1. Бала төсегі.

2. Жарықтандыру құрылғысы.

3. Жіңішке сабағы бар шарап ыдысы.

4. Жаяу жүргенде тіреу үшін үстіңгі ұшы қисық таяқ.

Жауап: бесік, люстра, шыны, таяқ

Жұмбақтар

Менің парақшама кіргеніңіз үшін рахмет.