Дайындық тобындағы фронтальды сабақтың қысқаша мазмұны. I дыбысы мен әрпі

«А» дыбысы мен «А» әрпі туралы білімдерін бекіту» тақырыбы бойынша сабақты қорытындылау

АНСТРАТ

Мәскеу мемлекеттік педагогикалық университетінің дефектология факультетінің 505 топ студенті Т.В.Ястребова жүргізген логопедиялық сабақ. бар балаларға арналған №8 топта жалпы дамымауыМәскеудің Оңтүстік оқу округінің № 1043 мектепке дейінгі білім беру мекемесінің сөздері

Мақсат:балалардың А дыбысы мен әрпі туралы білімдерін бекіту.

Тапсырмалар:

1. «А» дыбысының анық айтылуын дамытуды күшейту.

2. А дыбысына аяқталатын зат есімнің көпше түрін дамыту қабілетін бекіту

3. Есту зейінін дамыту, А дыбысын оқшау, буын, сөзде қолдану.

4. Дауысты дыбыстар қатарынан А дыбысының таңдалуын түзетіңіз.

5. А әрпі туралы білімдерін бекіту.

6. Дамыту ұсақ моторика.

Жабдық:

Қуыршақ, «А» дыбысының таңбасы (карточкасы), қызыл шаршы, «А» әрпі бар карточка, суреттер.

I. Ұйымдастыру сәті (3 минут)

Логопед: - Жеміс тақырыбы бойынша балаларға арналған сұрақтар. Менің сұрағыма дұрыс жауап берген адам отырады.

2. Сабақтың тақырыбына кіріспе:(2 минут)

Логопед: Балалар, біздің бүгінгі қонағымыз қуыршақ. Оның есімі Аня. Ол саған тапсырма дайындап қойды.

Тыңдап, сөздердегі бірінші дыбысты атаңыз:

арка, ләйлек, қарбыз, тамыз

II. Негізгі бөлім.

3. Дыбыс артикуляциясы. (4 минут)

Логопед: - Бірге жасайық дыбыс шығарайық«А».

Аузыңызды кең ашыңыз

Біз қуыршақты ақырын тербетеміз. (Жеке және хормен айтылады, әр түрлі дауыс күштері бар - тыныш, қаттырақ.)

Логопед:-Дұрыс, «А» дыбысы естіледі. Бұл дауысты дыбыс, ол айтылады және біз оны айтқан кезде аузымызда ешбір кедергіні сезбейміз. Суретке қараңыз: қыз қуыршақты тербетіп, оған «АААА» әнін айтады. (тақтаға қуыршақ ұстаған қыздың суреті ілінеді)

4. Логопед:- Тапсырма орындалды. Енді қараңызшы, менің қолымда қызыл шаршы бар - бұл барлық дауысты дыбыстардың, соның ішінде «А» дыбысының символы. Біз оны осылай белгілейміз.

5. Логопед: Қуыршақ Аня сізге ойын дайындады, ол оны «А» дыбысын естісеңіз, қолыңызды шапалақтаңыз ойыны деп атайды: (3 минут)

а, у, о, а, с, и, а, е, у, а.

му-ма-му

на-ну-на

та-та-та

күн, мамыр, бет, көше, қолшатыр, саусақ

6. Логопед: – Қуыршақ Аня суреттердің атын ұмытып қалды, бірге есте сақтауға көмектесейік. Суреттерге мұқият қарап, оларды атаңыз, А дыбысының басында не соңында тұрғанын айтыңыз. (3 минут)

(тақтаға суреттер мен сызбалар ілінеді: дыбыс сөздің басында немесе соңында)

Тышқан, мысық, ләйлек, қарбыз, өрік, автобус, қара өрік, апельсин, кітап, періште, акула, жираф. Ұлу, ара.

7. Дене шынықтыру сәті(3 минут)

Лейлек, ұзын аяқты ләйлек, бізге жол көрсет.

(аяқтарыңызды соғыңыз, содан кейін қолыңызбен жағын көрсетіңіз)Лейлек жауап береді: «Оң аяғыңмен теп, сол аяғыңмен тапта.

(сол аяқты тебу, оң аяқты тебу)Оң аяқпен қадам бас, сол аяқпен қадам бас, сонда үйге келесің! (оң аяқпен қадам жасау, сол аяқпен қадам жасау, орнында жүру)

Логопед: Балалар, «А» дыбысын қандай сөзбен естідіңдер, оларды атаңдар.

6. «А»-ға аяқталатын зат есімдердің көпше түрін жасау.(4 минут)

Логопед:- Балалар, енді «Бір және көп» ойынын ойнайық.

Мен сізге суретті жекеше түрде орналастырамын, және сіз осы нысандардың көп бөлігін қамтитын осы суреттің жұбын табуыңыз керек. (мысалы: терезе - терезелер)

Үй - үйлер;

Бет - беттер;

Поезд – пойыздар;

шыны – шыны;

Мүйіз - мүйіз;

Көз - көз;

құлын - құлындар;

Дәрігер – дәрігерлер;

Бала - жігіттер;

Котенка - котят;

шелек - шелектер;

Жұмыртқа - жұмыртқа;

сақина – сақиналар;

Бала піл - піл балалары.

8. «А» әрпімен таныстыру.(2 минут)

Логопед:-Өлеңді тыңда:

А әрпі ұзын және жіңішке.

Бұл аркаға өте ұқсайды.

Логопед:-Қараңызшы, бұл «А» әрпі. («А» әрпі бейнеленген карта көрсетіледі).

Логопед:-Сиқырлы қарындашпен ауада Ә әрпін бірге саламыз.

9. Жеке жұмыс(4 минут)

Логопед:Таяқшалардан «А» әрпін төсеу.

Оны біріктіруге тырысайық.

10. Сабақты қорытындылау, балаларды бағалау.(1 минут)

Логопед:-Балалар, бүгін сабақта қандай дыбыспен таныстық есіңде ме?

Қандай әріппен?

Біз қандай түсті қолданамыз?

Сізге не ұнады?

Жарайсыңдар, жақсы оқыды, мұқият тыңдады, сұрақтарға жауап берді.

Мақсаттар:

1. [а] дыбысының артикуляциясын нақтылау, балаларды дыбысты анық интонациялауға, сөз құрамынан оқшаулауға үйрету.

2. Балаларды [а] дыбысының графикалық белгіленуімен таныстыру, дыбыс пен әріпті байланыстыра білуге ​​үйрету.

2. Есту зейінін, есте сақтау қабілетін дамыту, дыбыстық талдау дағдыларын дамыту.

3. Артикуляция мен ұсақ моториканы дамыту,
дәм сезімдерін байытады.

4. Қалыптастыруға машықтандыру көпше-а дыбысына аяқталатын зат есімдер.

5. Сабақтас құрмалас сөйлемді құрастыруды үйрету Асызба бойынша, сөйлемнің сызбасын оқу.

6. «Жемістер» тақырыбы бойынша сөздік қорын нақтылау, кеңейту.

Жабдық:дыбыстық сигнал карталары, қабырғаға ілінетін «Звукоград» нұсқаулығы, дыбыстық артикуляцияны талдау диаграммасы, қарбыз, ананас, айва, өрік, себетке салынған апельсин бейнеленген тақырыптық суреттер, балаларға арналған жеміс костюмдері, жеке диаграммалар, дыбысты талдауға арналған жиынтықтар, таяқшалары бар қораптар, тәрелкедегі жеміс кесектері, дәптер, қарындаштар, проектор, компьютер, сөйлем құрауға арналған сюжетті суреттер.

Алдын ала жұмыс:жемістердің рөлін ойнайтын балалармен сөздерді оқыту, «Қызыл ертегіні» оқу (Гордеева С.Е. «Мектеп жасына дейінгі балаларды дыбысты, түс пен қозғалысты қолдана отырып оқу мен жазуға үйрету» кітабынан)

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастырушылық ойын сәті.

Мұғалім-логопед бағбан киімі, балалар жеміс-жидек костюмінде. Балалар орындықтары - ағаштар, бұталар түрінде.

Міне, бізде бақша бар,

Барлық жігіттерді көргеніме қуаныштымын!

Апельсин, банан, қарбыз,

Барлық жемістердің дәмі керемет!

Біздің бақшамызда неше түрлі жемістер бар! Кәне, жемістер, бір қатарға тұрыңдар! Жеміс бақшасын құрастырайық! (Тапсырманы орындап болған соң әр бала өз орнын алуы керек). Балалар, экранға қараңдар, қатені түзетуге көмектесіңдер!

«Қатені тап» ойыны
сөз тіркестерінде»: көк апельсин, қызғылт сары лимон, төртбұрышты алма, сары қарбыз, үшбұрышты банан, күлгін анар, тәтті лимон, қызыл киви, ащы қара өрік, таңқурай ананас .

2. Тақырыпқа кіріспе.

Логопед мұғалімі:Қараңдаршы, себетімізде қандай жемістер бар.

Балалар: қарбыз, ананас, өрік, апельсин, айва.

Логопед мұғалімі:Бұл сөздердегі бірінші дыбыс қандай? Бүгін біз дыбыспен танысуымызды жалғастырамыз [A]және А әрпімен танысады.

3. Дыбыстық сипаттамаларды қайталау [a].

Логопед мұғалімі:Жемістер сендерге қызықты тапсырмалар дайындап қойыпты.
А
Саундтың сүйікті жемісі қандай деп ойлайсыңдар? [A]?

Ананас суреті бар қалпақ киген бала шығады.

Бала: Ананас - дыбыстың сүйікті жемісі [A],өйткені бұл сөзде ол үш рет естіледі: ааа-нааа-нааас.

Мен піскен, шырынды ананаспын.

Дыбыс туралы [A] Мен сенен сұрайын:

Сіз ол туралы не білесіз?

(Балалар «Дыбыс қаласы» оқулығын қабырғадағы дыбысқа сипаттама беріп, оның үйін көрсетеді).

4. [а] дыбысын сөзден оқшаулау.

Қарбыз суреті бар қалпақ киген бала шығады.

Бала: Мен тәтті, қантты қарбызмын.

Жемістің дәмін көруді сұраймын.

(«Дәмін тап» ойыны ойналады: балалар көздерін жұмып отырады, логопед жеміс кесектерін таратады, балалар болжайды).

Өрік суреті бар қалпақ киген бала шығады.

Бала: Ал мен өрікпін.

Мен сізге сұрақ қоямын:

Дыбыс шыққан жер қай жерде? [A]

Сөзбен айтқанда қарбыз? банан? хурма?

Балалар фишкалармен сөз диаграммасында [а] дыбысының орнын көрсетеді.

5. Зат есімнің көпше түрін жасауға жаттығу.

Апельсиннің суреті бар қалпақ киген бала шығады.

Бала: Ал мен қызғылт сары домалақ баспын,

Сөздерді өзгерткеніңді тыңдаймын

Олардың ішінде дыбыс жасаңыз [A].

Қызғылт сары бала бір топ балалармен ойнап жүр.

«Бір» доп ойыны- көп». Мұғалім -
Логопед балалардың назарын сөздердің аяқталуына аударады. (үй – үйлер, терезе – терезелер, сөз – сөздер, көз – көздер, бөренелер – бөренелер)

    Физикалық жаттығулар.

    Біз апельсинді бөлістік (балалар қол ұстасып шеңбер бойымен жүреді)

    Біз көппіз, бірақ ол жалғыз. (тоқтаңыз және шеңберге бұрылыңыз)

    Бұл тілім кірпіге арналған (кішкентай саусақтарды уқалаңыз және бүгіңіз)

    Бұл тілім теріге арналған (сақина саусақтарды уқалаңыз және бүгіңіз)

    Бұл тілім үйректерге арналған (ортаңғы саусақтарды уқалаңыз және бүгіңіз)

    Бұл тілім котяттарға арналған (сұқ саусақтарды уқалаңыз және бүгіңіз)

    Бұл тілім құндызға арналған (бас бармақтарды уқалаңыз және бүгіңіз)

    Ал қасқыр үшін – қабығы. (алақандарын шайқайды)

    Ол бізге ашулы - қиындық! (шоқтау)

    Барлық бағытта қашыңыз! (олар әртүрлі бағыттарға шашырап кетеді, ал бұрын қасқыр таңдаған бала балалардың бірін ұстап алады)

    А, а әріптерімен таныстыру.

    Айваның суреті бар қалпақ киген бала шығады.

    Бала: Мен пайдалы айвамын

    Мен саған хаттар әкелдім «А, аа».

    Балалар сендер оларға қарайсыңдар

    Және оны таяқшалардан бүктеңіз.

    Әріпті талдау.

    Логопед мұғалімі:Міне үлкен хат А,және міне шағын әріп А.Олар ұқсас па? Қанша элемент жасайды бас әріптер А?Қандай элементтер?

    Логопед мұғалімі:Диагональ бойынша екі таяқша және олардың арасында белдік.

    - Жәшіктерден бес таяқшаны алып, үлкен әріпті орналастыр А.

    - Хат неге ұқсайды? А?

    Балалар: Зымыранда, үйдің төбесінде, аркада, акробатта...

    Логопед мұғалімі: Балалар, мен сендерге алақаныңды ауаға салып, үлкен А әрпін салуды ұсынамын.

    Саусақ гимнастикасы:

    Логопед мұғалімі:Саусақтардан үлкен А әрпін құрастырып көрейік: ол үшін оң қолыңыздың сұқ және ортаңғы саусақтарын төмен түсіріңіз, қалғанын жұдырықпен түйіңіз, сол қолыңыздың сұқ саусағы «белдік» құрайды.

    Логопед мұғалімі:Дәптерімізді ашайық және А әріптерін терейік.

    Ұсыныс бойынша жұмыс.

    Алхоры суреті бар қалпақ киген екі бала шығады.

    Ал біз қара өрікпіз

    Шырынды, әдемі.

    Біз сізге үйретеміз, достар,

    Құрастыру күрделі сөйлемдер.

    Екі бала ( қара өрік) алдын ала келісілген әрекеттерді орындау. Мұғалім-логопед басқа балалардан осы әрекеттер туралы бөлек сөйлемдер құрастыруды сұрайды

    Балалар: Маша билеп жатыр. Дима қол соғады.

    Екі ұсыныстың сызбалары тақтада көрсетіледі.

    Мұғалім-логопед:Егер біз Маша мен Дима туралы бір сөйлеммен сөйлескіміз келсе,
    ол үшін екі шағын сөйлемді сөзбен байланыстыру керек А.

    Логопед сөйлем сызбаларының арасына әріп жазылған кішкентай қызыл төртбұрышты орналастырады. А,және бұл тұтас шағын сөз екенін түсіндіреді.

    Алдымен логопедтің өзі шыққан күрделі сөйлемді айтады, содан кейін топтағы бірнеше баладан сөйлемді айтуды сұрайды.

    Мұғалім-логопед:Балалар, суретші біздің бақшамызды аралап, мына суреттерді салды. Жалғаулары бар күрделі сөйлемдерді пайдаланып әңгіме жазуды ұсынамын А.

    9. Сабақты қорытындылау.

    Мұғалім-логопед:Бүгін қандай хатпен кездестіңіз?

    Жеміс қалпақ киген балалар шығып, хормен өлең оқиды:

    Әріпті бәрі біледі А-

    Хат өте жақсы.

    Оның үстіне хат А

    Алфавиттегі негізгі.

    А дыбысын дауыстылар қатарынан оқшаулау.

    Сөз басындағы екпінді А-ға екпін беру

    У дыбысын дауыстылар қатарынан оқшаулау.

    У дыбысын сөз басынан оқшаулау.

    Дауысты дыбыстар туралы түсінік беру. Дыбыс пен әріп ұғымдарының айырмашылығын түсінуге үйрету.

    Жүктеп алу:


    Алдын ала қарау:

    ТАҚЫРЫП: «Дыбыспен таныстыруА ».

    МАҚСАТ:

    1. Балаларды А дыбысын анық айтуға үйрету.
    2. А дыбысын дауыстылар қатарынан оқшаулау.
    3. Сөз басындағы екпінді А-ға екпін беру.

    ЖАБДЫҚ:

    1. Сөз басында А дыбысы бар үлкен сурет.
    2. Кашеден алынған карталар.
    3. Айналар.
    4. Жалаулар.
    5. «Көкөністер», «Жемістер».
    6. Артикуляциялық гимнастика.
    7. Аа әрпі.
    8. Дене тәрбиесіне арналған музыка.

    САБАҚ БАСЫ:

    1. Ұйымдастыру кезеңі - кім өз суретін дұрыс атаса, сол отырады.
    • Біз не деп атадық? (көкөністер)
    • Олар қайда өседі? (бақшада)
    • Олар қашан ілеседі? (жаз және күз)
    1. Қайталау:
    • Айналарды орнату. Біз тілге арналған жаттығуларды есте сақтай бастаймыз.
    1. 1. – Бүгін біз дыбыстармен танысуды бастаймыз. Біз дыбыстарды ТЫҢДАЙ және АЙТАЙ аламыз. Бүгін біз бірінші дыбысты үйренеміз.

    2. Сөз басындағы А дыбысын атап көрсету. (Логопед қыздың суретін көрсетеді: «Бұл Аня».)

    • Қыздың атын қайталаңыз. (бірге, жеке).
    • АААня – бұл сөзде бірінші дыбыс А.
    • Қолыңызға беріп, ұзақ айттым. Сіз оны естідіңіз бе?
    • Аня сөзіндегі бірінші дыбыс қандай? (A)

    (Логопед басқа суреттерді көрсетеді, олардың атын анық айтады, дауысында А дыбысын атап көрсетеді.)

    Аня, Альбом, Автоматты, Антенна.

    1. А дыбысының айтылуы.

    «Дауысты дыбыс» туралы түсінік.

    1. А дыбысы дауысты дыбыс, болуы мүмкінтарту, ән айту аузында айтқан кездекедергі жоқ.
    2. Логопед А дыбысының артикуляциясын көрсетеді: ауыз кең ашылған, тілі тыныш, ауыз түбінде, үйде жатыр.
    3. Балалар А дыбысын хормен және жекелей айтады.

    Айна алдында А дыбысының артикуляциясын зерттейміз.

    1. А дыбысының айтылуы ұзақ, қысқа, тыныш, қатты (бұйрық бойынша).
    2. Жалаушалары бар командалар арқылы А дыбысын айту.
    3. Аа әрпін көрсету. Біз хатты көреміз . Жазбаша А дыбысы Аа әрпімен беріледі.
    4. Өлеңді оқу барысында тақтаға Аа әрпін жазу:

    «Екі қазық диагональ бойынша,

    Олардың арасында белбеу бар!»

    1. Дене шынықтыру минуты.

    Қол жоғары, қол төмен... (AAAlik - үлкен, АААня - кішкентай, AAarmelon - дөңгелек, AAAist - ұшады).

    Немесе: А дыбысын бірнеше дауысты дыбыстардан құлақ арқылы оқшаулау. Балалар шеңбер бойымен бірінен соң бірі жүреді, А дыбысын естіп, орындарына отыру керек: а, у, и, е, а, с, а, и, у, а, о, е...

    1. Зейін мен есте сақтау қабілетін дамыту. (белгілі бір ретпен суреттер сериясын есте сақтаңыз):

    Ал тал, брикот, қарбыз, нанас, пелсин

    Бұл сөздер бір сөзбен қалай аталады?

    Бұл сөздер қандай дыбыстан басталып тұр?

    Орындау: Суреттерді атап, есте сақтау.

    VII. «Не жетіспеді?» ойыны. (Қандай сурет жоқ екенін тап? Қай сурет қосылды?)

    VIII Сипаттама бойынша затты тап.

    Ірі, домалақ, жасыл, жолақ, іші қызыл, шырынды, піскен, тәтті, дәмді.

    (қарбыз)

    Қарбыздан кішірек, дөңгелек, сарғыш, шырынды, тәтті, хош иісті

    (апельсин)

    • Тағы қандай жеміс атаулары «а» дыбысынан басталады? (ананас, айва, өрік).

    IX Түйіндеме:

    1.Бүгін қандай дыбысты білдіңдер?

    «А»

    1. Дыбыс пен әріптің айырмашылығы неде? (дыбысты естіп, әріпті айтамыз)
    2. «А» дыбысы бар қандай сөздер есіңізде қалды?

    ТАҚЫРЫП: «У дыбысымен таныстыру».

    Мақсаттар: 1. У дыбысының анық айтылуы.

    2. У дыбысын бірқатар дауысты дыбыстардан оқшаулау.

    3. У дыбысын сөз басынан оқшаулау.

    Жабдық: тақырыптық суреттер (қарбыз, ұлу, Улья, апельсин, үйрек, құлақ, ананас, боа, темір), артикуляциялық гимнастика, айналар, жалаушалар, ойыншық үйрек, У дыбысына арналған үлкен сурет, Уу әрпі, көкөністер мен жемістер.

    Сабақтың барысы:

    1. Org. Сәт: суреттеріңді бір-бірлеп атаңдар, орындарына отырыңдар.
    1. -Не шақырдық? (жемістер)
    2. -Олар қайда өседі? (ағаштарда)
    3. -Қандай ағаштарда? (жеміс)
    4. - Олар қашан ілеседі? (жаз және күз)
    1. Қайталау:

    Өткен сабақта қандай дыбыспен таныстыңдар? (A)

    А дыбысына ұқсас қандай сөздер есіңізде қалды? (А дыбысынан басталатын қандай жемістерді білесіңдер?)

    III. Артикуляциялық гимнастика:

    Біз айналар орнаттық. Тілге арналған гимнастика жасаймыз.

    Бірінші жаттығу қандай? (логопед қасбетке суретті қояды)

    IV. Тақырыптық хабарлама.

    Бүгін біз жаңа дауысты дыбысты үйренеміз және оны дұрыс айтуды үйренеміз. Бұл қандай дыбыс екенін тап, бұл DUCK (U) сөзіндегі бірінші дыбыс.

    Жұмбақ: Кемпір жорғалап келеді,

    Артқы жағында саятшылық бар,

    Бұл кім? (ұлу)

    В. U дыбысының айтылуы:

    1. Айналардың алдында У дыбысының артикуляциясы (ерніңізді түтік тәрізді алға тарту).

    2. У дыбысы дауысты дыбыс, айтылады (баспалдақ: У жоғары, У төмен).

    3. Балалар У дыбысын хормен, жеке, қатты-тыныш, ұзын-қысқа (бұйрық бойынша) айтады.

    4. Құсбелгілер:

    1 У дыбысын, 2 У дыбысын, 3 У дыбысын ата.

    VI. Фонематикалық естудің дамуы:

    Мен дыбыстарды шығарамын, У дыбысын естігенде қол соғу.Шынтақтарды үстелге қою, алақандарды дайындау.

    A, B, R, U, K, U, O, I, U, U, U, M, U, E, U.

    Сөзде У дыбысы бар ма, жоқ па, тап.

    Үйрек, темір, ұлу, сүт, көше, тамшы, ұлу.

    Уу (U – екі ұзын құлақ) әрпімен таныстыру.

    VII. Дене шынықтыру сабағы «Стёпа ағай».

    VIII. Үлкен карта - бұл сөздің сызбасы. Бүкіл сөз, сөздің басы, сөздің соңы.

    IX. Зейін мен есте сақтау қабілетін дамыту.

    Суреттерге ат қой.

    Ара ұясы, ұлу, құлақ, темір, үйрек, боя.

    Не жетіспейді?

    X. 4-қосымшаны оқшаулау (жеміс туралы түсінікті бекіту).

    1. ұлу, үйрек, боа, қарбыз.

    2. қарбыз, апельсин, ананас, үйрек.

    XI. Сабақты қорытындылау: Қандай дыбысты оқыдың? (ж)

    У дыбысы бар қандай сөздер есіңізде қалды?

    Табыстарды атап өту.

    ТАҚЫРЫБЫ: «А», «У» дыбыстарының дифференциациясы».

    Мақсаттар: 1. Балаларды А-У дыбыстарын құлақ арқылы және айтылуынан ажырата білуге ​​үйрету.

    2. Артикуляция арқылы қандай дыбыс, неше, қандай 1, 2 екенін анықтауға үйрету.

    3. Екі дыбысты бір бүтінге біріктіруді үйреніңіз, бірге «оқыңыз».

    4. Сөздің бірінші дыбысын естіп, оның не екенін анықтауды үйретуді жалғастыру.

    Жабдық: айналар, сөмкедегі қарындаштар, А дыбысы бар суреттер (Анна, альбом, антенна, пулемет, автобус, қарбыз, айва, ананас, машина); A-U әріптері; жемістер, көкөністер.

    Сабақтың барысы:

    1. Org. Момент: суреттерге мұқият қарап, 3-ке санап, тек жемістердің суреттерін ал, енді көкөністердің суреттерін ал. Олар тыныш отырды.
    2. Қайталау:

    Мен қандай дыбыстарды шығарғым келеді? (дауыссыз артикуляция)

    Олар қандай? (дауысты дыбыстар)

    Неліктен дауысты дыбыстар? (ән айта аласыз, сурет сала аласыз, аузыңызда кедергі жоқ)

    A, U қадамдарын орындаңыз.

    Айна алдында А,У дыбыстарының артикуляциясы.

    Біз айналар орнаттық. Айталық, А.

    А дыбысын айтқанда ауыз не істейді? (кең ашық)

    А дыбысын айтқанда тіл не істейді? (аузында тыныш жатыр)

    У дыбысын айтайық.У дыбысын айтқанда ерін не істейді? (еріндер түтік тәрізді алға созылады).

    А,У дыбыстарын тізбектей айту.Дыбыстарды өте анық айтыңыз!

    1. Дыбыс диапазонын талдау (үнсіз артикуляция негізінде).

    - Маған қарап, қандай дыбыс шығарғым келетінін айтыңыз:

    А, ой, ой, ой, ой, ой, ой

    Мен қанша дыбыс шығардым? Бірінші дыбыс қандай? Екіншісі қандай?

    Ал енді дыбыстар жасайсыңдар.

    Балаларды тақтаға шақыру.

    Кружкалардағы «оқу».

    Қарындаш қораптарыңызды алыңыз. Қарындаш қораптарыңыздан қызыл кружкаларды алыңыз.

    A (шеңбермен белгіленген) + A (шеңбермен белгіленген).

    a+a оқимыз. Не болады? (аа)

    Аналогия бойынша а+у, у+а, у+у, а+й (хормен және жекелей).

    IV. Сөз басынан дауысты дыбысты оқшаулау (суреттер арқылы).

    Әр баланың тақтада сызбалары бар. Бірінші дыбыс күшейтілген болып айтылады.

    Үтік, машина, антенна, көше, альбом, Ұля, Алик, мұрты.

    1. Дене шынықтыру минуты.

    Балалар өз үстелдерін айналып жүреді. А дыбысын естігенде – отыр, У – қолды жоғары көтеріп, аяқтың ұшында: о, уһ, уһ, а, уһ, және, ой, ой, ой, ой...

    1. Зейін мен есте сақтау қабілетін дамыту:

    «Мұғалім-оқушы» ойыны

    «Не жетіспейді» ойыны (тақтадағы сол суреттерде).

    Аяқтаған кезде суреттерді алып тастаңыз.

    1. (жалғасы) Сөздегі 1- дыбысты оқшаулау.

    Енді мен сөздерді атаймын, ал хормен тек бірінші дыбысты атайсыңдар.

    Лейлек, кешкі ас, студент, астра, аэрофлот, құлақ, аскөк, студия, армия, таң, аквариум, ара ұясы, тамыз, күлкі, арфа, көше, машина, аэрофлот, мұртты.

    Мен бір дыбыссыз сөз айтамын, сіз А немесе У қосып, сөзді толық айтасыз.

    У тюг, у литка, антенна, пелсин, у жин, втобус, у хо, у голек, нанас, втомат, тележе, лбом, у дав, у мны.

    VIII. 4-қосымшаны таңдау:

    Апельсин, ананас, қарбыз, ұлулар.

    Темір, боа, құлақтар, пулемет.

    IX. «Жемістер» тақырыбы: септік жалғауының көпше түрін жасау.

    Бақшада не бар? (апельсин, мандарин, өрік, қара өрік, алмұрт, алма, ананас, айва).

    Шырын (қара өрік, айва, өрік, ананас, апельсин).

    X. Сабақты қорытындылау: Қандай дыбыстарды қайталадық?

    А дыбысынан басталатын сөздерді есте сақтаңыз.

    У дыбысы бар сөздерді есте сақтаңыз.

    Дыбыстар неге дауысты дыбыс?


    Фронтальды сабақтың қысқаша мазмұны дайындық тобыерекше қажеттіліктері бар балаларға арналған «I дыбысы және әрпі» тақырыбында


    Сипаттама:логопедтерге дайындық жазбалары логопедиялық топерекше қажеттіліктері бар балалар

    Тақырыбы: «И» дыбысы мен әрпі

    Мақсат:«И» дыбысы мен әрпі туралы түсініктерін жаңарту.
    Тапсырмалар:
    [I] дыбысының артикуляциялық бейнесінің идеясын бекіту;
    сызба бойынша дыбысты сипаттау қабілетін жетілдіру;
    [I] дыбысын бірқатар дауысты дыбыстардан, буындардан, сөздерден оқшаулауға үйрету;
    дамыту фонематикалық хабардарлық;
    сөздегі [I] дыбысының орнын анықтау дағдысын жетілдіру;
    «I» әрпінің көрнекі бейнесі туралы идеяларды бекіту;
    дыбысты талдау дағдыларын жетілдіру;
    зейінін, есте сақтауын, бейнелі-бейнелі ойлауын дамыту;
    ұсақ моториканы дамыту.
    зат есімнің көпше түрін жасау дағдысын жетілдіру.

    Жабдық:«Есек» жұмбақтарының мнемоникалық кестесі, заттық суреттер (есек, тал, апельсин, күркетауық, коньки, қақпа, отырған адам), экран, дауысты дыбысты сипаттайтын жоспар сызбасы, «Дыбыс пен әріп» мнемоникалық кестесі, магниттік әріптер, түрлі-түсті магнитті шеңберлер, табан тіреуішіндегі жеке айналар, дыбыс сызғыштары, хат жәшіктері, баспа табақтары, киім түйреуіштер.

    Сабақтың барысы:

    I. Ұйымдастыру кезеңі:
    Логопед мұғалім: - [А] немесе [У] дыбысынан басталатын сөздерді есіне түсірген адам отырады.

    II. Негізгі бөлім:
    Логопед мұғалім: - Балалар, мнемоникалық кестеге қарап, жұмбақты тап:
    Мырза, қасқыр емес,
    Ұзын құлақ, бірақ қоян емес,
    Тұяқпен, бірақ атпен емес.
    (Есек)

    Логопед мұғалім: - Біздің сабағымызға есек Эйоре келді. Оның есімінен бірінші еститін дыбыс қандай? Есек [I] дыбысы туралы не білетініңді тексергісі келеді.

    Дыбыс артикуляциясы [I]:
    Логопед мұғалімі: - Балалар, Эйоре сендерді [I] (айна дыбысы) дыбысын айтқан кезде айна алып, артикуляция мүшелеріне қарауға шақырады. [I] дыбысын айтып, артикуляцияны тексеру ұсынылады.
    Логопед мұғалім: - Айнаға қара. Оны созып айт: i-i-i. Ерін, тіс, тіл, дауыс қатпарлары не істеп жатқанын сезініңіз.

    Дыбыс сипаттамалары [I]
    Логопед мұғалімі: - Есекке [I] дыбысын айт:
    1. [I] дыбысы дауысты дыбыс, қызыл үйде «тұрады».
    2. Дауыстың қатысуымен айтылады (дауыс қатпарларының дірілі сезіледі).
    3. [I] дыбысын айтуға немесе шығаруға болады.
    4. Қызыл шеңбермен көрсетілген.
    5. Күлімсіреген еріндер.

    6. Ауа ауыздан еркін шығады - қоршаудағы қақпа ашық.

    Логопед мұғалімі: - Жарайсың. Бір, екі, үш - барлық айналарды алып тастаңыз.

    «Дыбысты тыңда» ойыны
    Логопед мұғалімі: - Балалар, Эйоре сіздің қаншалықты зейінді екеніңізді тексергісі келеді. Есек дыбыстардың, буындардың, сөздердің қатарын айтады. Ал [I] дыбысын естісеңіз, алақаныңызды соғыңыз. Дайын болайық. Басталды:
    U, A, I, A, U, O, I, O, U, I.
    IR, OM, IM, AT, CI, IT.
    ШАРШАЙ, ТАЛ, АЛМА, ТҮРКИЯ, КАЗАҚ, ИНЕЛЕР, ӨРІК, БАТША, ТЫШҚАН, Үкі.

    «Бір-көп» ойыны:
    Логопед мұғалімі: - Эйоре доп әкелді. Заттың атын айтып, допты лақтырамын. Кім оны ұстап алса, олар көп болған кезде заттарды атайды:
    шұлық - шұлық, шұлық - шұлық, құлып - құлып, бор - қарындаштар, құм - құмдар, кесек - кесек, гүл жапырақшасы, жаға - жаға.

    Логопед мұғалім: - Әр сөздің соңында қандай дыбыс естисіз?

    «Сөздегі дыбыстың орнын тап» ойыны
    Логопед мұғалімі: - Балалар, Эйоре сендерге суреттер әкелді (тақырыптық суреттерді көрсетеді). Оның не екенін атаңыз. Бұл сөздерде қандай ортақ нәрсе бар? (Барлық сөздерде [I] дыбысы бар).
    Логопед мұғалімі: - Балалар, Еейорға дыбыс сызықтарымен қалай жұмыс істеуге болатынын көрсетейік. Түркия/коньки/апельсин сөзіндегі [I] дыбысының орнын анықтайық.

    Динамикалық үзіліс:
    (Саусақ гимнастикасы Е. Железнованың «Апельсинді бөлістік» әніне жазылған «Апельсин»).
    Логопед мұғалімі: - Апельсин - Эйордың сүйікті жемісі. Есекке апельсин туралы ән айтып, өзімізге саусақпен көмектесейік:

    Біз апельсинді бөлістік; Әрбір сөз үшін саусақтар жұдырық болып түйіледі.
    Біз көппіз, бірақ ол жалғыз.
    Бұл тілім кірпіге арналған, саусақтарды бүгіп, бас бармақтан бастап.
    Бұл кесек жылдамдарға арналған,
    Бұл тілім үйректерге арналған
    Бұл кесінді котяттарға арналған,
    Бұл тілім құндызға арналған,
    Ал қасқыр үшін – қабығы. Оң қолмен лақтыру қимылы.
    Ол бізге ренжіді! Олар жұдырықтарын түйіп, кеуделеріне қысады.
    Барлық бағытта қашыңыз!!! Олар саусақтарын үстел үстінде жылжытады.
    Зубкова Л.

    «I» әрпінің визуалды бейнесі
    Логопед мұғалімі: - Балалар, сызба бойынша қайталайық: «Біз дыбыстарды естиміз және сөйлейміз, әріптерді көреміз және жазамыз».


    Логопед мұғалім: - [I] дыбысын қай әріп білдіреді? («I» әрпі). Қараңызшы, бұл «Мен» әрпі. Ол қандай көрінеді? («Мен қандай әріпке ұқсаймын» суреттерін қарау ұсынылады).



    «Мен» әрпі туралы өлеңді қайталайық:
    Қақпаға қара:
    Неге ол мен әрпі емес?
    Екі түзу тақтаның арасында
    Біреуі диагональ бойынша жатыр.
    В.Степанов

    Логопед мұғалімі:- «Мен» әрпі неше элементтен тұрады? «Мен» «оң» әріп екенін есте сақтаңыз («Сол және оң әріптер» мнемоникалық кестені қарастыру ұсынылады).
    Логопед мұғалімі:- Кассадан «I» әрпін табыңыз.
    Логопед мұғалімі: - «И» әрпін ауада салыңыз (отырып, тұрып).
    Логопед мұғалімі: - Саусақтарымыздан «Мен» әрпін құрастырайық:
    Сұқ саусақтар,
    Бағандар қатып қалған сияқты.
    Сол жақ ортасы сәл еңкейіп,
    Мен оң саусағыма жеттім.

    Логопед мұғалімі: - Киім түйреуіштерінен «I» әрпін құрастыр.
    Логопед мұғалімі: - Жарайсың. Бір, екі, үш - бәрін үйлерге қойыңыз.

    Кассалық хаттардағы сөздерді дыбыстық талдау және теру:
    Логопед мұғалім: - Балалар, есек сендерге жұмбақ дайындапты:
    Мен бұйраларымды өзенге тастадым
    Мен бір нәрсеге қайғырдым,
    Неге қайғырасыз?
    Ешкімге айтпайды.
    (тал)

    Логопед мұғалімі: - Кассаның әріптерінен «IVA» сөзін басып шығарыңыз. Кім тақтаға шығып, істегісі келеді дыбыстық талдау«ТАРАЛ» сөздері? Қалғандары дербес орындалады. Енді тексеріп көрейік, барлығына бірдей ме?

    III. Сабақты қорытындылау:
    Логопед мұғалім: - Жарайсыңдар, балалар. Eeyore сізге келуге өте ұнады!
    Логопед мұғалім: - Балалар, біз бүгін қандай дыбыс туралы айттық? Ол қандай әріпті білдіреді? «Мен» әрпі неге ұқсайды?
    Логопед мұғалімі: - Эйоре саған дайындап қойды үй жұмысы 6 дюйм жұмыс дәптері«Біз жазамыз және оқимыз» (Коноваленко). Сондай-ақ мнемоникалық кесте арқылы есек туралы жұмбақты біліңіз.

    Балаларды ынталандыру. Қоштасу.